Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Presiune pneuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2
Gill_ro
@meg2s incearca 2.3 la rece pentru toate 4 si vezi cum se comporta.
meg2s
Multam' Gill, voi testa presiune mai mica peste weekend, ca la plimbarile zilnice la servici ma cara M2-ul. Mi-e clar c-am fost prea stresat cu protectia jantelor, de unde si presiunile mari alese.
speedman
2.4 fata cu 2.2 spate sunt ok...eu asa aveam...si nu au fost probleme. De la 18 am trecut pe 17 si o simt mai pe gustul meu, adica o idee mai putin dura
lcc
Stres cu jantele ? Pai CASO ce face ?
meg2s
CASCO face bine, e acolo pentru evenimente mai serioase (bat in lemn... wacko.gif ), nu pentru o janta de 300 de euro (cu o franciza de 100 euro/eveniment). La cate gropi si borduri avem pe-aici ar trebui sa petrec prea mult timp pe la asiguratori...
Poate ca-s paranoic eu cu astea de 18", ca pe cele de 16 de la M2 nu le-am atins niciodata in 250.000 km - da' acolo am alt talon la anvelopa.
bgdrenault
pentru 50 -60 de euro in plus faceai la alta firma fara fransiza.
vladof
QUOTE(meg2s @ 27 Jun 2019, 07:59)
Multam' Gill, voi testa presiune mai mica peste weekend, ca la plimbarile zilnice la servici ma cara M2-ul. Mi-e clar c-am fost prea stresat cu protectia jantelor, de unde si presiunile mari alese.
*



Dupa 2 ani si ceva de cand am masina, am tot experimentat cu toate presiunile pamantului. Cel mai bine ma simt undeva la 2.5 la rece. la 30 de grade afara ajung undeva la 2.8 cald maxim. Nu simt masina prea rigida.

PS: pentru alta discutie vesnica, pe azot pur de la 2.5 sare la maxim 2.7 cu preponderenta 2.6 intre seara si zi biggrin.gif Deci face ceva si ala dar e prea scump ca sa merite.

Daca m-as intoarce in timp as lua tot 18, dar asta pentru ca sunt eu masochist, nu ca ar fi mai bine sau macar la fel. Insa se conduce altfel masina cu ele.

Cu 2.3 la rece (2.5 la cald) am taiat un cauciuc intr-o gura de canal putin ridicata (acu 2 luni aproximativ) - nu era cine stie ce. Asta ca sa intelegeti cat de importanta e presiunea. Am schimbat si 2 cauciucuri, ca erau la 50% si nu e ok sa ai unul mai ros ca altul pe aceeasi punte. Toata distractia m-a costat 1100 (cu tot cu montat), si s-a dus si visul meu sa iau Michelin PilotSport 4 la anul. biggrin.gif Mai stau cu astea continental care se rod mai repede ca branza pe razatoare.

PS2: cu 2.6 la rece (2.9 la cald) am intrat intr-o groapa imensa langa sinele de tramvai de mi-a sarit volanul din mana (din timpurile in care eram disperat sa nu fac rotile praf). Protectia de janta si-a facut treaba, chiar se vedeau urme de cauciuc cam 7-8 mm exteriorul ei) insa nu am belit nici janta nici cauciucul.

Raman la presiunea de mai sus, respectiv 2.5 la rece (undeva 2.8 la cald) pentru jantele pe 18. Mi se pare ideala si nu sacrific confortul. Daca mergem mai multi de eu si prietena mea undeva, cred ca pun 2.6 la rece.

In iarna am avut o janta indoita si compromisa (pe 17). Aveam 2.3 la rece. O sa pun 2.5 cu strictete si la alea.

Am mai avut doar o singura masina in viata mea, cu roti pe 16 de 205 55 R16. Nu am facut nicio pana cu ea in 7 ani cat am tinut-o. La asta, parca e sezonul si buba. Oi fi eu ghinionist dar cu siguranta nici balonul de 45 (pe 17) si 40 (pe 18) nu ajuta fata de 55. smile.gif
meg2s
Am incercat cu 2.2 spate si 2.4 fata, urcate la 2.5, respectiv 2.7 la ~30 de grade in aer si mers pe autostrada - filtreaza mult mai bine decat ce aveam inainte.
cosmin_69
La renault megane IV sedane echiparea intense, cel din semnatura, datorita unor mici avarii, din cauza intemperiilor de grindina, am cerut inlocuirea portierei sofer, pe CASCO, asa ca eu nu mai am acel sticker pe portiera. mad.gif Nu inteleg de ce? mad.gif
M-ar interesa daca poate pune cineva o poza cu stikerul de pe portiera sofer, cea cu presiunea pentru anvelope, pe modelul sedane.Multumesc frumos!
gabi12you
Ai aici poza.
cosmin_69
Multumesc frumos gabi12you!
Asta voiam! tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.