Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA DUSTER - noile modele 2017
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Bacu
aduce mai mult a facelift, decat model nou...
Spyke46
http://www.automarket.ro/stiri/noul-dacia-...ului-79357.html

Primele poze oficiale... sau asa zice automarket.
Highwayman
Duster 1.3
Mi se pare mie sau chiar are senzor de ploaie?
AndreiMR
Sau camera pentru franare automata...vrand-nevrand trebuie sa ofere asa ceva si Dacia, daca vrea sa ia punctaje decente la NCAP. Evolutia de design mi se pare potrivita...au pastrat stilul partii frontale, care era un plus, si au modificat spatele, care era de departe cea mai urata parte a masinii. Profilul e mai dinamic cu noua forma a geamului al treilea. Nu arata rau deloc, nu mai arata a low-cost. Sa vedem interiorul, acolo era problema cea mai mare
wolfin
mi se pare sau tot tamburi pe spate doh.gif
Cypher4laguna
E camera pentru franare automata.

Digerand putin pozele, chiar daca designul e evolutionar si nu revolutionar, eu zic ca e un mare pas inainte.

Nu e cu nimic mai prejos decat Kadjar-ul. OK, va fi cu mai putine dotari ca e totusi un low-cost, dar mie mi se pare o masina frumoasa, bine inchegata.

Desi apreciez jantele de 17 (evolutie fata de 16 precedente) eu tot cred ca ar arata mult mai bine (proportii mai armonioase) cu jantele de 19 (Egeus) de pe Kadjar.
AndreiMR
Jante pe 19" si anvelope cu talon jos pe Duster nu aveau sens...ce posesor de Dacia da peste 3000 de lei pe un set de anvelope cat de cat decente? 17" si anvelopa cu talon inalt arata foarte bine, mai ales ca stilul de design al masinii e mai degraba orientat spre off-road decat spre sportivitate.

Sunt curios si de platforma...daca e aceeasi cu a actualului model sau daca e vreo adaptare a platformei CMF. Ar fi un mare minus pastrarea platformei vechi
IRONICK
QUOTE(Cypher4laguna @ 30 Aug 2017, 08:47)
Digerand putin pozele, chiar daca designul e evolutionar si nu revolutionar, eu zic ca e un mare pas inainte.

Nu e cu nimic mai prejos decat Kadjar-ul. OK, va fi cu mai putine dotari ca e totusi un low-cost, dar mie mi se pare o masina frumoasa, bine inchegata.
*

Ca si in cazul Logan 2, schimbari de suprafata (design si diverse beculete), dar aceeasi platforma.

Pentru curiosi, de urmarit pozitia senzorilor de proximitate pe lateral. Antena pozitionata in sfarsit in spate. Si mai sunt cateva amanunte. Gen suportul oglinzii interioare, etc

QUOTE(AndreiMR @ 30 Aug 2017, 08:55)
Sunt curios si de platforma...daca e aceeasi cu a actualului model sau daca e vreo adaptare a platformei CMF. Ar fi un mare minus pastrarea platformei vechi
*
Pai nu este evident din poze? Trebuie doar sa te uiti la dimensiuni si pozitia diverselor repere.

Ce penibili sunt cei de la ZF, ii tot dau inainte cu scuturile din fata din spate. Un spoiler argintiu nu inseamna asta. In schimb ar putea sa comenteze ca de ceva timp dacia a inceput sa produca scuturi metalice pentru diferential si conducte. Nu farasele alea facute in bataie de batjocura (ca sa nu zic altfel) facute de diverse firme.
EPoX
Renault a trimis deja un comunicat de presa cu noua Daster si pe langa cateva fotografii au anuntat ca lansarea oficiala va fi pe 12 septembrie la Frankfurt: https://goo.gl/Lqqo6i
ncristi
Un procent important din PIB-ul patriei depinde de pozele care au aparut astazi pe net...adica de succesul noului? duster smile.gif

Ciudat si nelinistitor in acelasi timp biggrin.gif

Este o masina gandita sa rupa vanzarile ca actulaul duster (care este o masina excelenta in special faceliftul) nu sa starneasca o revolutie a tehnicii.

EPoX
Am eu impresia ca noul Duster nu se va fabrica in Romania?
wolfin
sa speram sa nu fie o dezamagire. clientii targhet cred ca s au maturizat..si vor ceva mai mult decat un 4x4 bunicel si o tableta. (generalizez dar asa vad eu)
rtBK
care-i treaba cu plasticul negru de pe aripa? biggrin.gif
wolfin
vrei sa spui folie laugh.gif
AndreiMR
Design...sa poata face o trecere mai lina de la aripa evazata foarte tare la usa. E chiar plastic. Mai multe detalii:

http://www.automarket.ro/frankfurt-2017/st...fata-79359.html

Vanzarile au crescut in mod constant pentru Duster, chiar si pe final de cariera. Imbunatatirile clar nu pot fi revolutionare, nici la design, si nici la tehnica. La design fiindca "echipa castigatoare nu se schimba" si sunt exemple clare in sensul asta la VW...si la tehnica fiindca nu poti urca pretul in zona Kadjarului. De-asta aveam curiozitatea legata de platforma...daca Ironick are dreptate si a ramas tot aceeasi, inseamna in continuare lipsa unei sigurante active si pasive demne macar de anul 2010, daca nu 2017. Altfel, probabil ca se va imbunatati situatia in materie de zgomot interior, asa cum s-a imbunatatit la Logan 2, si probabil si designul bordului...unde era pozitionat pana acum sistemul multimedia era o gluma proasta

QUOTE
Am eu impresia ca noul Duster nu se va fabrica in Romania?


Se va fabrica (si) in Romania, la fel ca actuala generatie smile.gif
meganus_bicorpus
Eu cred ca are senzor de ploaie si luminozitate, senzorii de parcare sunt cam multi pe spate doar pt obstacole, posibil sa mai integreze vreo functie.
Nu am inteles logica acelui plastic negru de pe aripa...in rest nu arata deloc rau.
Pacat ca nu e o diferenta de design asa de mare cum a fost la logan2, dar in poze e f ok!
wolfin
Parca si vad reclama cu duster...acum si cu senzori de ploaie/lumini.
cristic1982
Interiorul e mai bine realizata dpdv ergonomie decat duster 1.1/1.2: pozitie medianav, pozitie comenzi geamuri electrice (fetele de usi se orienteaza dupa cele de la clio). Cam ceea ce a fost criticat la duster 1.2 se schimba la duster 2.1.
Platforma e identica, inclusiv compartimentul motor.
madhorsefuzzy
QUOTE(meganus_bicorpus @ 30 Aug 2017, 12:55)
Nu am inteles logica acelui plastic negru de pe aripa...in rest nu arata deloc rau.
Protectie pentru pietrele aruncate de roata. E cel mai ieftin mod de a face asta. Un plastic mare pe toata aripa costa mai mult. Iar pe spate ai direct spoiler-ul din plastic.
meganus_bicorpus


Eu inteleg ca francez si se vrea(crede) chic...dar sa fii imbracat la costum cu adidasi care ma duc cu gandul la mercedes...prea ca la tara!

Apropo...ce inaltime are omul asta de e mai inalt ca masina??
AndreiMR
E olandez smile.gif
Bicicleta galbena
Overall arata mai bine, jantele alea sunt frumoase rau, culoarea e frumoasa, mie nu-mi plac stopurile si "scutul" argintiu fata+spate, cam prea mare pt dimensiunile masinii.


wolfin
par stopuri de jeep renegade
rtBK
la interior au mai facut ceva? ca nu reusesc sa gasesc poze unsure.gif
AndreiMR
https://www.youtube.com/watch?v=1aFZKa_6dP0

Ultimele secunde din clip. Bine, sunt schite din ce se vede, in realitate va arata mai normal...dar se poate vedea forma generala. Poze oficiale cu interiorul deocamdata nu sunt
torquemada
"Noutăți" știute de la începutul anului:

-Senzori de laterali pentru BSW (blind spot warning)
-senzor ploaie si lumină (același de pe Clio4/Captur)
-MVC(multi view camera aka 360 birdview) pe anumite nivele de echipare
andri1940
Fac pariu ca geamurile laterale si luneta sunt absolut identice, daca nu cumva si panouri de caroserie!

Mai bine ii zicea facelift, nu model nou.
cristic1982
Din ce se vede geamurile (al 3-lea sigur nu) nu sunt indentice, poate doar luneta.
andri1940
In clip spune ca geamurile laterale sunt mai inguste, dar nu m-ar surprinde sa fie folosite tot alea. In plus, nu inteleg de ce au continuat cu modelul ala urat de grila, parca ar fi formele de pe furtunul de admisie de la motoarele TCe

https://www.youtube.com/watch?v=F2Z-j13UVwY
cristic1982
Spre deosebire de grilele de la duster 1.1 si 1.2, asta chiar arata bine integrata.
Iar geamurile sigur nu sunt identice, toate avand alte dimensiuni si inclinare.
In afara de stopuri si usa de la rezervor, imi place cum arata masina.
MyKe89
Mie-mi place. Aș fi prea cârcotaș să-i caut nod în papură.
4x4
QUOTE(wolfin @ 30 Aug 2017, 13:42)
par stopuri de jeep renegade
*



X vs +

QUOTE(andri1940 @ 30 Aug 2017, 15:56)
Mai bine ii zicea facelift, nu model nou.
*



laugh.gif
Pai asa si clio 4 era facelift la clio 3. Trebuie sa mai sparga monotonia cumva ca pana in 2050 e cale lunga.

aphophis
din ce vad eu din video va avea trei aeratoare rotunde pe consola centrala. Masina nu arata rau, ba e chiar interesanta, stopurile sunt copiate la milimetru cred de la jeep renegade, insa m-as fi asteptat de la un design mai revolutionar.. nu prea sunt adeptul designului evolutionar care bantuie o gramada de marci la ora actuala

Ps. volanul pare a fi cel de pe logan 2 facelift
Bwwlan
Mie-mi place cum arata. Singura chestie "meh..." ar fi stopurile spate care chiar par de Renegade, in rest, fain smile.gif
Sunt curios sa vad interiorul.
Adrian Frigo
Chiar arată bine faceliftul(că altceva nu e)ăsta! wub.gif

Băi da' chiar,poxe mai de soi cu interiorul ioc? huh.gif
zanzie
QUOTE(wolfin @ 30 Aug 2017, 10:43)
mi se pare sau tot tamburi pe spate  doh.gif
*


Pai e un cazan de dacie, la ce te asteptai; doar pe-afara e vopsit gardul.
Ce nu se vede nu-i intereseaza.
Pun pariu ca motoarele o sa fie tot anticele 1.5 dci, de tablarie nu mai spun.
aphophis
QUOTE(Adrian Frigo @ 30 Aug 2017, 18:50)
Chiar arată bine faceliftul(că altceva nu e)ăsta! wub.gif

Băi da' chiar,poxe mai de soi cu interiorul ioc? huh.gif
*



Din ce vad eu pare a fi un medianav diferit fata de ce e acum la dacia..


[attachmentid=1628069750]
uadiv
interesnat interiorul, pare diferit in imag. 2 de ce este in imag 3, cel putin in zona media-navului
in a 3 a poza pare a fi o tableta montata pe bord in genul tesla model 3
Bicicleta galbena
Cotiera standard era prea mult? sad.gif

wolfin
Cotiera..tableta....vax ....albina

Ce m ar bucura is 10 airbaguri la pachet.

Andrei zicea de franare automata....poate l aude D zeu

LE pozele alea cu interiorul is vise umede. Dar daca is o oarecare realitate...jos jobenu
harby ;))
Sa dea domnul sa fie scaunele ca in poza, ca nu mi-ar placea sa fie tot ca astea de acum, in care la curba iesi prin usa.
Ce am remarcat, haionul e mai jos fata de Duster 1, ceea ce indeamna la mai mult spatiu (regandit).

Mie unul imi place. Poate la stopuri era ok sa le mai deseneze smile.gif).
IRONICK
QUOTE(4x4 @ 30 Aug 2017, 16:01)
Pai asa si clio 4 era facelift la clio 3.
*

Doar ca tehnic Clio 3 este superior Clio 4.
Si nu ma refer la briz-brizuri.

Reteta Duster este identica cu Logan 2. Aceeasi platforma tehnica, dar impachetat altfel. Alte lumini si culori. Plus cateva noutati cu impact puternic la clienti.

Cei 10cm nu inseamna neaparat dezvoltarea habitaclului pe orizontala. Este de ajuns de vizionat
transformarea din lateral.

https://youtu.be/b_HyXQMRWgk


Si se va vinde.
uadiv
QUOTE(wolfin @ 30 Aug 2017, 21:35)


Andrei zicea de franare automata....poate l aude D zeu



din cate stiu legislatia europeana e de vina si pt asta (asa cum a fost si in cazul esp... etc)
wolfin
in 2022 va fi obligatorie in US...incepand pt camioane...si apoi pt auto din ce imi aduc aminte

in europa probabil peste alti 10 ani.

esp....parca e de prin anii 80..si in 2007 a devenit obligatoriu in ro ....si in UE?!

rectific...2014.

si adaug

e forte scumpa aceasta optiune...
address
DACIA DUSTER II

În așteptarea lansării oficiale de pe 12 septembrie, primele imagini oficiale cu noul Duster :

(Cf. revistelor AutoPlus si L'Autojournal, edițiile din 1 septembrie)


[attachmentid=1628069823]

[attachmentid=1628069827]

[attachmentid=1628069828]


[attachmentid=1628069829]

[attachmentid=1628069830]

[attachmentid=1628069831]

[attachmentid=1628069832]

[attachmentid=1628069833]

[attachmentid=1628069834]

4x4
QUOTE(aphophis @ 30 Aug 2017, 20:37)
[attachmentid=1628069750]
*



Oare are sa fie disponibil pe alb cu accente portocalii? Cred ca arata chiar bine pe culorile acestea chiar daca la baza e fix acelasi inerior.
rtBK
Stiu ca n-are legatura, dar avand in vedere ca bordurile de la duster deobicei seamana cu loganul putem face o paralela. E normal sa avanseze designul bordului catre ceva mai decent avand in vedere cum arata un bord de vw polo 2017(2018).
Bicicleta galbena
QUOTE(Bicicleta galbena @ 30 Aug 2017, 14:37)
"scutul" argintiu fata+spate, cam prea mare pt dimensiunile masinii.
*



gen

wolfin
Ala e model de acum 10 ani.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.