Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bușteni – Căminul Alpin – Poiana Coștilei – Pichetu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
gibonu
@ einstein1984
Mersi.

======================================

Sambata, 03.02.2024 - Partea a III-a

La Pichetul Rosu inca mai exista indicatoarele din alte vremuri, adica vremurile in care numerele de telefon mobil aveau prefixul doar din 3 cifre [parca in 2005 s-a trecut la prefixul de 4 cifre].

[attachmentid=1628156273]

Spre Poaiana Izvoarelor.

[attachmentid=1628156274]

Stie cineva ce este gaura asta?

[attachmentid=1628156275]

Initial am crezut ca este o gaura facuta de o ciocanitore, insa nu cred ca este cazul. Plus ca este foarte aproape de sol, cam 1 metru.

La Poiana Izvoarelor totul era inchis.

[attachmentid=1628156276]

Am inteles ca vara ar fi ceva miscare pe aici, dar nu garantez.

Muntii Baiului, vazuti de la Poaina Izvoarelor.

[attachmentid=1628156277]

Margini de poteca observate de ochiul antrenat al prietenului maistru' foto.

[attachmentid=1628156278] [attachmentid=1628156279]

Intre Poiana Izvoarelor si Gura Diham nimic deosebit. Una peste alta "sosonii" cu tinte de la Dechtalon si-au facut bine treaba, nu am cazut deloc.

De la Gura Diham la gara Busteni am luat un taxi, altfel nu prea am mai fi avut timp pentru Pizza Station. Sunat la primul numar gasit pe Google [dupa cele sponsorizate], imediat a raspuns cineva, apoi ni s-a spus "6 - 7 minute". Taxiul [Dacia Duster] a aparut in 5 minute, pret 27 Lei pana la gara. Pentru 4 insi, pretul per persona este aproape gratis.

A urmat o pizza rucola si bineinteles o clatita cu Nutella, de la Clatita de poveste.

[attachmentid=1628156280] [attachmentid=1628156281]

Surprinzator, la trenul IR 1734 Busteni [18:24] - Bucuresti Nord [20:06] am gasit bilete doar la clasa I-a.

[attachmentid=1628156282]

In plus, la mine nu a vrut sa functioneze aplicatia CFR Calatori, in sensul ca nu am putut cumpara 4 bilete, deoarece ultimul prenume nu il puteam adauga, campul respectiv fiind blocat. Si fara completarea tuturor numelor si prenumelor nu se poate trece mai departe.

Cam asta a fost. Daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.
einstein1984
Poiana izvoarelor stiam ca e inchisa de tot, lipsa personal. EU am trecut pe acolo vara acum mai bine de un an si era inchisa.
Bicicleta galbena
Ciudata gaura aia din copac. Sigur nu e ciocanitoare, mai degraba vreo insecta consumatoare, gen radasca sau nasicorn, ce si-a facut culcus de iarna in scorbura (cele doua insecte se regasesc adesea in talas).

Aproape de Poiana Izvoarelor am pozat o frumoasa ciocanitoare neagra, pun poza mai incolo.

Vara am fost si eu, acum cativa ani, si tot inchis era.

gibonu
@einstein1984
Mersi.

@Bicicleta galbena
Mersi si asteptam poza cu ciocanitoarea.
Bicicleta galbena
Un cuplu de ciocanitori negre, de fapt, ce se harjoneau prin padure.

[attachmentid=1628156329] [attachmentid=1628156330]

Si un huhurez mare.

[attachmentid=1628156331]

gibonu
@Bicicleta galbena
Mersi. Foarte tare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.