Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pesti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
OVIDIUS
Elodea. Creste ca iarba...
cj98czh
Asa, merci ... stiu despre ce este vb.
iulia_boris
Cred ca voi ramane la stadiul megaamator..Daca nu reusesc sa.i fac sa traiasca pe aia colorati raman cu mu!ti sanitari ca aia n.au greturi.Cert este c.am priceput niste chestii insa niciodata n.am sa cheltui atat pt niste pestisori..Acuma fiecare cu pasiunea lui..Imi plac acvariile alea mari si bine utilate dar n.as baga atatia bani in ele..
OVIDIUS
Cu 500-600 ai un acvariu complet utilat, cam de 120 de litrii. La 1000 de lei il faci de lux...
Solon
QUOTE(cj98czh @ 14 Dec 2016, 14:48)
cum se numeste planta?

Recomandati o planta de acvariu nepretentioasa, adica sa nu aiba nevoie de nici o "intretinere" si sa creasca bine si frumos in pietris ... ca aia vreau sa pun pe fundul acvariului nou ..
*


Habar n-am. Frunza seamana foarte mult cu patlagina. Uneori face si un fel de floare cu ceva alb inauntru. O sa fac o poza, poate stie careva cum se cheama.
cj98czh
Depinde de acvariu ... daca il faci tu da ... daca il iei gata facut ... + mai cumperi sau dai comanda la suportuld e acvariu .... depinde ...

Pe mine doar suportul pentru acvariu m-a costat 700 ron ...
OVIDIUS
Da, suportul nu l-am pus la socoteala. Dar am avut intamplator un cub de la Ikea care s-a potrivit perfect. Acvariul de 126 litrii la 500 de lei, complet utilat (substante de tratere apa 3 feluri+bacterii, hrana, termometru, filtru, incalzitor, minciog si dioxid de carbon pt plante). Pe urma am dat bani pe nisip, plante, pesti, hranitor automat, hrana vie intr-un fel de gel (recomand), tub neon lumina calda (am pus unul cu rece si unul cu calda), poza fundal cu lumina ambientala, suport antialunecare si...cam atat. Nu am sarit de 1000 in total. Sigur. Si mai merg cumparate chestii... cool.gif
cj98czh
Depinde si de acvariu .... al meu are o forma ciudata si nu se potriveste decat pentru locul unde l-am vrut eu ... a fost greu sa gasesc pe cineva sa mi-l faca ...

Depinde ce filtru pui ... intern ... pret ok dar arata urat ... sau extern ... aici deja vb. de alte preturi ...

Ce solutii de iluminare, etc ..

Si sa nu uitam pestiocii ... poti sa dai si 100 euro/buc. daca vrei ceva anume .... care orice hobby limitele sunt impuse doar de cat esti dispus sa cheltuiesti ...

Dar sunt de acord ... poti sa faci cu 1000 ron un acvariu frumos.
OVIDIUS
Asa e, acvariul de comanda implica alte preturi, dar si rezultatul e pe masura. Se intergreaza acolo unde trebuie. Si da, filtrul extern e o alta chestie pe care o voi face pe viitor. Dar pe moment, sunt multumit. Iote si o poza. Imi pare rau ca nu se vede suportul. O aveam pe telefon.
iulia_boris
Stai asa ca uitai esentialul..Eu spun de acvariul de la munca si nu de acasa.Unde doar eu cumpar diverse pt el si.n plus doar eu il curat..D.aia am zis ca nu merita costul.Acasa nu pot avea ca pisicile i.ar face felul..
OVIDIUS
QUOTE(iulia_boris @ 14 Dec 2016, 16:33)
Acasa nu pot avea ca pisicile i.ar face felul..
*



Are capac solid. Nu fac decat sa dea cu labele pe geam... biggrin.gif
Solon
Motanul meu este absolut indiferent cand vine vorba de acvariu. Nici cand schimb apa nu-l interseaza. Bine, motanul meu nu mananca peste si nici nu bea lapte.
Cosstel
schimba motanul laugh.gif
cj98czh
Ia un motan ... ca asta are ceva gena care da cu virgula .. smile.gif
Dacus_Malus
marse, beta ala al tau nu ti se pare ca e prea fericit, ca-i merge prea bine? daca da, cumpara-i o pereche, o femela...
wolfin
Nu merge doar cu o femela.....trebe cel putin 2-3...tebe sa fie si compatibili.. peste smecher...dupa aia circu dracu...ca se bat intre ele....
mars
Am inteles ca le musca, le mananca aripioarele. Asta dupa ce le pupa... Cica trebuie sa stea singur. Ma mai documentez.
wolfin
Plm...mi a disparut un sanitar dala cu vemtuza din acvariu. Azi era..dimineata...hocus pocus magie. Am dat mobila ...nu e....pe jos. mancat de melc si ceulalti...adica alti 3 ....,nu aveau timp.....

Idei...extraterestii....pisca nu am.....
iulia_boris
Salteaua,sau buretele,de pe canapea le.ai ridicat? Pe langa muchiile mobilei..
wolfin
Am tras mobila de 2 ori. Am scos toate din acvariu...nimic....macar o coada......

Acvariu are capac. blink.gif
iulia_boris
L.au halit ailalti..Sa stii ca si io am gasit efectiv scheletul unui sanitar in acvariu..Tu zici ca nu mai exista nimic dar cred ca aia au facut prapad cu el..
wolfin
Sincer.....asa imi pot explica de unde atata mizerie scoasa de melc. Practic se rahateste non stop de 24 h
wolfin
Am gasit pestele.

Era inecat in acvariu si bagat in ancora. Probabil prostu s a blocat acolo..ori a facut preinfarct cand a intrat beta peste el.
OVIDIUS
Vreau si eu un aspirator. Ma dispera sa trag cu furtunul cu tot cu nisip. Cica ar fi unele care filtreaza apa cand tragi cu ele, sa nu stai s-o schimbi mereu. Ceva bun, la pret ok?
meganus_bicorpus
furtunul pe care il am eu are o sita in capat si nu trage nisipul...a costat 8 lei furtunul si e asemanator cu cel din poza
cj98czh
6 ron este jucaria in Auchan ... eu sita i-am scos-o pentru ca nu imi place cum trage cu ea ...

L-am pus pe ala nou in functiune de vreo 3 saptamani ... cam acum s-a terminat de ciclat ... cu nu am vrut sa tin 2 acvarii l-am ciclat cu "locuitorii" inauntru ... 0 victime ... ceea ce este ok.

[attachmentid=1628053618]
wolfin
Frumos acvariu

Ce temperatura ai in el biggrin.gif
cj98czh
25.

Acvariu este facut custom sa se potriveasca exact in coltul ala ... a durat pana am gasit pe cineva sa vrea si sa il faca ...

[attachmentid=1628053619]

Dupa calculele mele are undeva la 110L ... as fi vrut mai mare ... macar 150 sa nu zic 200 dar nu incapea cum trebuie sau nu vedeai animalutele cum trebe .... seara stau in pat la fiul meu ... minim 20 min si ma uit la ei smile.gif

Acu ca s-a terminat ciclarea o sa mai vin cu niste plante .. dar nu vreau multe.
wolfin
QUOTE(cj98czh @ 31 Jan 2017, 14:06)
25.
*



Termo in poza nu e lipit....era o observatie.

Cand ma uit la acvariul tau imi dau seama ce greseli am facut. In principal cu stratul..substratul.



Stai ca nu mai inteleg....ala cires nu e pe colt?
cj98czh
Pozele sunt facute in diferite etape ale montarii lui ... termometrul ala nu era lipit pentru ca era altul deja lipit smile.gif

Sub cel de la vedere este un alt substrat pentru plante ...

Cat despre greseli ... crezi ca eu nu le-am facut ? smile.gif da invatam (si inca mai am multe la acest capitol) trecem mai departe ... si le vrem mai mari si mari complexe ... cel putin eu smile.gif

Eu visez la un acvariu de vreo 5-600L plantat asa cum trebuie si cu pesti din aia frumosi si foarte pretentiosi .... dar pana acolo mai este ...
Solon
Uite si planta pe care o am si eu. Se face imensa.
cj98czh
Anubias ... sunt curios cat ii va lua sa creasca smile.gif cica este cu o crestere lenta smile.gif
wolfin
Si Eu mi am tras o anubias....cica e fara mentenanta.

Partea nasoala ca am prins o de o buturuga si mi a cam ingalbenit apa
cj98czh
Buturuga ... probabil ca smile.gif ca planta nu are cum ..

Ai fiert buturga in cateva ape inainte sa o bagi?
wolfin
Cucu

De unde. Cica la ce am luat nu este necesar....cele rosii se fierb.

Plm. Mai trebuia sa cumpar si oala
cj98czh
Pai nu este necesar dar ce frumos arata apa asa galbuie, nu smile.gif
wolfin
Puii mei...nu e acvariul meu. Doar m am procopsit cu un peste si na ...om serios...am ajuns acvariu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.