Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 4 Sedan - Sce 115 cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
florin cotescu
Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa gasesc un scut metalic after market.
Ramon11
QUOTE(MrA @ 21 Oct 2016, 00:34)
Salut,

Ma interesa un Megane 4 Sedan pe benzina (avand in vedere ca masina din semnatura are deja 11 ani).
Sesizez insa ca singura varianta e motorul Sce 115 cp cu cea mai inalta echipare "ZEN". (ar fi fost minunat sa fi fost si optiunea de echipare INTENS pe benzina).

Cei de la Meridian sustin ca nu se pune problema lansarii altor motoare pe benzina prea curand (minim 1 an - asta DACA se va pune problema - cica).
Actualmente am un Megane 2 1.6. V.  De la sine inteles - relativ lenesa.

Inteleg ca singura diferenta certa intre Sce 115 cp si 1.6 V de pe M2 e distributia pe lant.
Totodata am inteles ca motorul a fost echipat si pe Nissan in trecut si au avut ceva probleme.
Stie cineva ceva de aceste asa zise "probleme" sau daca se mai aplica in cazul M4 ?
Meridian sustine ca ar fi alte rapoarte cutie de viteze-motor etc etc etc si ca ar fi mai sprinten M4 comparat cu M2 1.6. Este vreun in adevar in afirmatia asta sau este acelasi tort dar cu alta glazura ? (n-au la testdrive Sce).

Nu sunt interesat sa fie "masina sport" dar cautam macar un mic plus de putere (si neaparat fiabila).
Diesel nu cred ca merita sa imi cumpar dat fiind ca fac un nr relativ mic de km / an.
*




Buna ziua,
Ati mai cumparat Sedanul 1,6 Sce? Daca da, cum este? Si eu sunt interesat de aceasta masina!
Multumesc.
MrA
Si pe mine ma intereseaza cat mai multe detalii pe tema asta.
Urmeaza sa dau comanda luna aceasta pt. varianta Sce.

Nota:
Am decis sa cumpar M4, motorizarea Sce dat fiind viitorul mod de utilizare (multe drumuri scurte si pana in 10-15 mii km/an).

Un diesel daca l-as tine (in special iarna) la drumuri de 2-3-4 km zi de zi nu il vad rezistand prea mult (turbina, filtru egr, etc.).

Plus revizii mai ieftine si griji mai putine. Cu M2 1.6 daca nu ar fi avut celebra fulie defazoare cu artificii nu as fi avut aproape nicio bataie de cap serioasa cu motorul in 11 ani.

Dupa testdrive-ul avut cu M4 Sce am constatat ca trage la fel ca si M2 1.6 V - ceea ce pentru mine este indeajuns.
adrianovici_2006
QUOTE(MrA @ 17 Mar 2017, 13:58)
Un diesel daca l-as tine (in special iarna) la drumuri de 2-3-4 km zi de zi nu il vad rezistand prea mult (turbina, filtru egr, etc.).

Plus revizii mai ieftine si griji mai putine. Cu M2 1.6 daca nu ar fi avut celebra fulie defazoare cu artificii nu as fi avut aproape nicio bataie de cap serioasa cu motorul in 11 ani.

Dupa testdrive-ul avut cu M4 Sce am constatat ca trage la fel ca si M2 1.6 V - ceea ce pentru mine este indeajuns.
*


Oameni buni!....revizii mai scumpe la dci!....care sa fie?....in puls fata de benzina se schimba filtrul de motorina la 60000km( sau max 2 ani), care costa 120 lei...dar si la benzina cred ca cel de benzina! cei drept mai ieftin./....ca posesor 10 ani de m2 dci nu mi s-a parut a fi mai scump!
sserban22
Schimba tu filtrul de motorina la 60000 de mii și să ne spui pe urma că nu ai pb cu injecția.La motorina din Romania și 20000 de mii e mult!
jbn
QUOTE(sserban22 @ 17 Mar 2017, 23:37)
Schimba tu filtrul de motorina la 60000 de mii și să  ne spui pe urma că nu ai pb cu injecția.La motorina din Romania și 20000 de mii e mult!
*


Bine punctat. Si la ulei este aceeasi poveste.
aba81
nu stiu daca ati alimentat vreodata la bidon ca sa vedeti cam cum se prezinta motorina. este fara impuritati la vedere si nici nu sedimenteaza dupa luni bune de stat in bidon. rolul filtrului este de opri impuritatile nu-i asa? ce spuneti voi cu schimbatul filtrului la 20k ca nu stiu cum e motorina in romania sunt povesti de la nea Gica mecanicu necalificat de la coltul blocului. Da...poate sa difere modalitatea de aditivare care nu asigura o ungere corecta a mecanismelor din sistemul de injectie...dar si aici e discutabil. Sa stiti ca uzura in pompa sau injectoare e normala si nu va asteptati sa mergi 1 mil km si sa nu ai uzura. La masina mea actuala am schimbat filtrul de motorina la din 60k in 60 km cum zice producatorul. Primul injector l-am rectificat la 150k si al doilea pe la 180k. Doar rectificare a uzurii. Ganditi-va ca functioneaza la niste presiuni foarte mare. Nu exista sa nu ai uzura la aceste presiuni...nu e cap de sifon smile.gif eu nu cred ca vreo masina noua folosita normal ...poate avea probleme de genul semnalate de voi pana la 300-400k...chiar si cu combustibil produs in Romania.
sserban22
Fiecare face ce vrea pe banii lui....Poți schimba filtrul și la 100 de mii,dar e bine că ceilalți să nu fie influențați să facă la fel...nu sărăcește nimeni daca da 100 de lei decât să schimbe injecția,...Aceiași chestie și cu schimbarea uleiului la 30 de mii...
aba81
nu e vorba de saracie...doar de oportunitatea schimbarii unui consumabil bazat doar pe o zvonistica creata anormal. Cine vrea poate sa il.schimbe insa ratiunea trebuie sa primeze. Motorina daca e proasta acel filtru crezi ca o va face mai buna?...tot aia e smile.gif e doar o bucata de hartie/material textil...etc. O motorina proasta trece prin filtru de la primul litru.
mannick
Daca producatorul recomanda un interval de 60k, de ce l-ai schimba mai devreme? Sigur, daca stii ca alimentezi din bidon, atunci... Eu l-am schimbat la fiecare 20k la masina din dotare, dar am alimentat doar de la statii cu rulaj mare, Rompetrol, OMV, MOL, functie de tara in care ma gaseam. In Ro, doar de la Rompetrol. Recent am avut probleme cu garnitura de la al doilea injector, si le-am schimbat pe toate, ocazie cu care am testat si injectoarele, care s-au dovedit a fi 'ca noi', diferente infime intre ele, calibrate ca din fabrica (~ 110000).
adrianovici_2006
QUOTE(sserban22 @ 17 Mar 2017, 23:37)
Schimba tu filtrul de motorina la 60000 de mii( sau 2 ani) și să  ne spui pe urma că nu ai pb cu injecția.La motorina din Romania și 20000 de mii e mult!
*


Nu trebuie sa ma credeti pe mine!...verificati-va contul"my renault" si va veti convinge!...acolo este periodicitatea schimbarii consumabilelor!
cristinel_p
Salutare tuturor,

Ma intereseaza acest model, Sce115 Life. Serban22 poti sa-mi spui daca are cotiera ? Din prospect asa am dedus, ca numai de la varianta Zen ar avea. Mi se pare ciudat, dai atatia bani si n-ai un element de baza pt confort.
sserban22
Eu am varianta zen.
Boss1
Si cum.se comporta la drum motorul sce
sserban22
Am mai scris , se infige bine daca folosești treapta de viteza cum trebuie, consumul la drum lung e cu 1.5 litri peste un diesel.
În altă ordine de idei bateria mașinii... ceva .. no name turcesc a murit subit , nu mai aprindea nici un bec, băieții din service au inlocuit-o pe loc până vine și decizia Renault in aceasta privință.Eu nu am mai vrut diesel ,din f. multe motive, mai bine plătesc mai mult pe combustibil decât să alerg pe autostrada să regenerez filtru de particule.
spy_oh_joy1389
Mutlu cumva?
Asta pentru mine a fost mult mai bună decât rombatul nostru.
MrA
Maine sau maxim miercuri voi face comanda.
Dupa "indelungi" negocieri cu dealer-ul am obtinut pentru 14.890 k euro:

M4, motorizare Sce, varianta ZEN +
tableta (mica), senzori parcare, jante aliaj, vopsea metalizata (neagra probabil)
+
covorase cauciuc cu bordura, alarma Viper, 4 ani garantie (3 producator, 1 dealer).

Neaparat vreau sa ma asigur si ca voi avea AutoAndroid inclus.

Ulterior o sa-i pun folii (cum sunt si pe Intense) din bugetul propriu. (daca o sa vreau sa ma "tiganesc" poate si "gratarul" de la radiator de varianta Intense - dat fiind ca se da jos foarte usor).

p.s.
Am considerat ca varianta Sce imi indeplineste toate nevoile sau cel putin e varianta cea mai apropiata de ceea ce trebuie.
DragosCatalin
QUOTE(MrA @ 20 Mar 2017, 21:01)
Maine sau maxim miercuri voi face comanda.
Dupa "indelungi" negocieri cu dealer-ul am obtinut pentru 14.890 k euro:

M4, motorizare Sce, varianta ZEN +
tableta (mica), senzori parcare, jante aliaj, vopsea metalizata (neagra probabil)
+
covorase cauciuc cu bordura, alarma Viper, 4 ani garantie (3 producator, 1 dealer).

Neaparat vreau sa ma asigur si ca voi avea AutoAndroid inclus.

Ulterior o sa-i pun folii (cum sunt si pe Intense) din bugetul propriu. (daca o sa vreau sa ma "tiganesc" poate si "gratarul" de la radiator de varianta Intense - dat fiind ca se da jos foarte usor).

p.s.
Am considerat ca varianta Sce imi indeplineste toate nevoile sau cel putin e varianta cea mai apropiata de ceea ce trebuie.
*


Este pretul cu rabla inclusa?
Boss1
Eu am scos 14000 la final fara jenti deci mare combinatie nu a i facut diferenta de 800 sunt jentile cred
speedman
jantele sunt mai putin de 800
Boss1
Impotrtan este daca cu rabla sau fara
DragosCatalin
Mie mi.a iesit Zen 14.800 cu jante aliaj, vopsea metalizata, tableta mica, senzori parcare, scaune incalzite(pretul este cu reducerea de 1200 si rabla 1500).
Boss1
La mine fara jenti si scaune incalzite deci daca are si optiune de sacune incalzite tot pe acolo este

20 Mar 2017, 21:43:
Am ietsit la 14000 cu rabla si reducere acum sper sa schimbe astia de la rabla nivelul de noxe nu stiu ce o sa facem cu motorul sce are peste 130 emisi
DragosCatalin
QUOTE(Boss1 @ 20 Mar 2017, 21:41)
La mine fara jenti si scaune incalzite deci daca are si optiune de sacune incalzite tot pe acolo este

<span class='edit'>20 Mar 2017, 21:43:</span>
Am ietsit la 14000 cu rabla si reducere acum sper sa schimbe astia de la rabla nivelul de noxe nu stiu ce o sa facem cu motorul sce are peste 130 emisi
*


Eu pe configurator am scos atat, dar si la dealer. Totusi poate reusesc sa mai ciup ceva reducere si de la dealer atunci cand o sa comand mașina.. Exact asta astept si eu la rabla, sper sa nu ramana prostia asta cu noxele..
Boss1
Eu am dat avansul deja acum astept sa vad ce o fi cu rabla vedem ce facem cu ranla daca ramane asa sper sa fie o rezolvere

20 Mar 2017, 21:55:
Deci cum am zis colegul de mai sus nu a facut mare combinatie daca e cu rabla
DragosCatalin
QUOTE(Boss1 @ 20 Mar 2017, 21:54)
Eu  am dat avansul deja acum astept sa vad ce o fi cu rabla vedem ce facem cu ranla daca ramane asa sper sa fie o rezolvere

<span class='edit'>20 Mar 2017, 21:55:</span>
Deci cum am zis colegul de mai sus nu a facut mare combinatie daca e cu rabla
*


Da..dar daca din pretul ala scade si rabla este super! M.as bucura sa fie dealer care sa ofere asa reduceri.
jbn
QUOTE(MrA @ 20 Mar 2017, 21:01)
Ulterior o sa-i pun folii (cum sunt si pe Intense) din bugetul propriu.
*


Pe intense nu sunt folii. Sunt geamuri fumurii. Daca pui folii trebuie sa o declari la rar ca e masina de marfa.
DragosCatalin
QUOTE(jbn @ 20 Mar 2017, 21:59)
Pe intense nu sunt folii. Sunt geamuri fumurii. Daca pui folii trebuie sa o declari la rar ca e masina de marfa.
*


Doar nu ii pune folie in culoarea caroseriei ca sa o faca autoutilitarăsmile.gif) pune folie sa inchida geamul la culoare. Cele din fabrica sunt ionizate.
Boss1
14000 cu tot cu rabal si reducere
DragosCatalin
QUOTE(Boss1 @ 20 Mar 2017, 22:57)
14000 cu tot cu rabal si reducere
*


Ma refeream la MrA.
R19/16v
Nu sunt ionizate...
MrA
Nu am calculat rabla in cele spuse. Nu stiu daca prind rabla si fiind ceva incert nu am notat in calculele mentionate. 14890 - fara rabla.

Asa cum s-a spus mai sus, povestea cu noxele. Am vrut sa-mi asigur o reducere care sa "compenseze" cat as fi luat la rabla.

Daca modifica "regula" cu noxele intre timp - cu atat mai bine, incerc sa obtin si prin rabla reducerea.
DragosCatalin
QUOTE(R19/16v @ 20 Mar 2017, 23:03)
Nu sunt ionizate...
*


Dar au folie? Nu m.am uitat sincer. Dar din fabrica de obicei asa vin..

QUOTE(MrA @ 20 Mar 2017, 23:08)
Nu am calculat rabla in cele spuse. Nu stiu daca prind rabla.
*


Wow. Atunci este un pret super. La ce dealer ai facut comanda? In ce oras? Vin si eu:)))
jbn
QUOTE(R19/16v @ 20 Mar 2017, 23:03)
Nu sunt ionizate...
*


Eu m-am ferit sa spun ionizate pentru ca nu stiu ce tehnologie au folosit pentru a le face fumurii, sau ''cu tenta inchisa'' cum spun ei. Daca stii ce tehnologie este si care este diferenta fata de ionizare, ai bunavointa sa ne explici si noua?
MrA
Am trimis mesaj smile.gif Bucuresti
R19/16v
E sticla colorata.
Ionizarea presupune depunerea unui strat de pulbere metalica pe suprafata geamului.
DragosCatalin
QUOTE(R19/16v @ 20 Mar 2017, 23:19)
E sticla colorata.
Ionizarea presupune depunerea unui strat de pulbere metalica pe suprafata geamului.
*


Da..peobabil ai dreptate cu sticla colorata ( este si mai ieftina)..
Boss1
Oricum daca cade treaba cu rabla vor face reduceri altfel pierd o gramada de bani si cred ca oricum vor lua masinile si vor da tichete la cei care se vor incadra
Ramon11
Va salut

Pentru cei interesati, cum de altfel sunt si eu:

Acceleratie 0-100 km/h motor benzina 1,6, 16 v Sce.

https://youtu.be/sUhElUERlnA?t=8m58s

Banuiesc ca este vorba de acelasi motor care este si pe Megan Sedan 1,6 16 v Sce.
papa_mulo
QUOTE(MrA @ 21 Mar 2017, 00:08)
Nu am calculat rabla in cele spuse. Nu stiu daca prind rabla si fiind ceva incert nu am notat in calculele mentionate. 14890 - fara rabla.


Am zis undeva pe topicul asta sau pe altul ca preturile de la noi sunt umflate cu echivalentul valorii programului rabla. MrA va confirma acum ca se poate cumpara masina fara rabla la acelasi pret la care s-a cumparat acum cateva luni cu rabla inclusa. Doar ca ei nu afiseaza in acest moment decat reducerea aia standard de 1000-1200...restul depinde de abilitatile fiecarui cumparator. Succes la negocieri!
espacern
@jann:Reciteste cu atentie Regulamentul forumului.....mai ales pentru discutiile offtopic si limbaj folosit!
Ravenom
Pentru cei care ați făcut drive test la Cobălcescu pe Sedanul SCE 115 gri titan, cum vi s-a părut mașina? Mie mi-a plăcut și mă bate gândul să cer un preț pentru mașina de test.
MrA
Ca si putere si comportament aduce cu Megane 2 1.6. Fiind supraobisnuit cu masina mie mi se pare in regula.

update: oferta finala si am dat si comanada, 14890 euro pentru:
Megane 4, ZEN, Sce,
jante aliaj, rlink, senzori parcare, vopsea metalizata
alarma viper, covorase cauciuc, 1 an garantie in plus de la dealer, 1 revizie gratuita

termen livrare: sfarsitul lunii mai.

daca vor modifica si parametrii rabla sa ma incadrez poate voi mai prinde 1000euro+ reducere.
Ravenom
Mulțumesc pentru răspuns, dar eu mă refeream strict la mașina aia de test de la Cobălcescu, nu la Sedan SCE 115 în general.
Eu am mers cu ea săptămâna trecută. A mai condus-o cineva de curând?
spy_oh_joy1389
Maica-mea azi la 3. I-a placut cum se conduce comparativ cu Meganeul 2 al nostru tot de 1.6. A zis ca schimba treptele mai usor si pedala de ambreiaj e mai moale, dar diferenta asta e clar din cauza ca Megane-ul nostru are niste km si ani. Probabil asa va fi si celalalt.
Ravenom
Da, vitezele se schimbă ușor, dar parcă am sesizat un joc ușor la manetă. Eu vin de pe un Clio din 2004, unde ambreiajul scârțâie din fabrică, așa că cel de pe Sedan mi se pare parfum.
florin cotescu
Salut MrA,
Se intelege din postarile anterioare ca ai ajuns la 14890 fara Rabla (????).
Daca este asa, poate ne zici si noua ce reduceri ai avut.
Eu am comandandat o masina similara (Megane 4 sedan ZEN, Sce,
jante aliaj, rlink, senzori parcare, vopsea metalizata
alarma viper, covorase cauciuc, 4 ani garantie - 3+1) care costa aprox. 14800 (cu reducerea comerciala de 1200 euro si reducerea rabla de aprox 1450 euro incluse).
Ceva similar a calculat si DragosCatalin.
La ce dealer ai dat comanda? Si cat a fost "compensarea" pentru neincadrarea masinii in programul Rabla? Deocamdata dealerul meu nu m a anuntat nimic. Probabil sunt si altii in situatia mea. Orice detalii ne sunt de mare ajutor. Multumesc anticipat.

A N D R E I
Este primul meu post pe acest forum. Sunt si eu in cautarea unei masini noi. M-am oprit la M4 SCE. Astept cu nerabdare secretul discounturilor obtinute de colegul MrA. Curioasa e treaba cu rabla. De ce nu s-ar incadra SCE-ul in rabla? Datorita emisiilor ?
florin cotescu
Da, din cauza emisiilor. Motorul de 1.6 SCe are emisii CO2 de 142g/km, iar prin programul Rabla nu sunt finantate masini cu emisii mai mari de 130g/km.
DragosCatalin
Am fost azi din nou la dealer. Nu stie nimic de rabla, dar daca ramane asa sigur or sa faca un discount mai mare la sce. Alta motorizare benzina pt sedan iese din discutie(cel putin asa a zis dealerul). In legatura cu alte reduceri, mi.a spus ca nu se ofera alte reduceri decat rabla si reducerea comerciala in momentul cand comand masina. Singurele reduceri sunt la dealerii concesionari care au masini pe stoc(asa mi.a zis mie)...astept telefonului dealerului saptamana aceasta. Spera ca pana vineri sa primeasca un raspuns de la afm si de la renault. Ma omoara asteptarea asta:)))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.