Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze cu masinile noastre
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
cj98czh
Doar mie nu imi place sedanul? De fapt nu mi-a placut nici un megane sedan ...

Sedanul este doar pt pietele din est ca pana acum sau il vand sivin vest?
MoneyTalks
QUOTE(cj98czh @ 6 Jul 2017, 06:24)
Sedanul este doar pt pietele din est ca pana acum sau il vand sivin vest?
*


Megane 4 sedan am vazut pe strada aici, iar gt are un vecin. Nu am vazut break-uri pe aici, e prea urita ca sa o cumpere lumea aici.. Cine vrea sa isi ia masina pentru carat lucruri voluminoase isi ia fie suv, fie inchiriaza o duba rolleyes.gif
cj98czh
Eu cred ca te-ai facut suficient inteles, nu este nevoie sa tot canti aceeasi melodie ...

Ce era aici? Aaa topic de poze ... cam rarute....
bLacky_cel_alb
Salut! Fix acuma m-am gandit si eu sa pun poze cu masina cand ati convenit ca varianta break ii urata rau. tongue.gif Pana la urma gusturile nu se discuta. Mai jos e noua aditie a familiei!
mihaimgm
Foarte frumoasa! Sa te plimbe multi km fara probleme!
freya2012
QUOTE(Dri @ 4 Jul 2017, 16:25)
Splendid break-ul.

Spatele cum e inscriptionat, tot cu "Renault Sport" pe stanga si "GT" pe dreapta? Asa vazusem in poze pe net la alte break-uri GT-Line.
*



Spatele e cu "GTLine" pe spate dreapta, iar in interior pe bord scrie la fel. Fata de Renault Sport la varianta GT

6 Jul 2017, 09:20:
QUOTE(MoneyTalks @ 5 Jul 2017, 11:20)
Ouch, prima masina e foarte urita. Cum au putut face o asemenea monstruozitate? Sedanul arata superb fata de hidosenia de break
*




QUOTE(speedman @ 5 Jul 2017, 11:25)
asta e o gluma, nu?  smile.gif
arata super si breack ul...mie personal imi plac ambele variante.
*



Daca le pui una langa alta nu stii care-i una si care-i cealalta, atat din spate cat si din fata.
Dar breack-urile au fost mereu un compromis al frumusetii, dar oricum arata super bine modelul asta, dar poate sunt eu subiectiv

cj98czh
Va puteti rezuma la poze va rog ?!?
ratonbox
N-am vazut break-uri sa arate mai bine. Chiar imi place asta.
Dri
freya&blacky: foarte frumoase masinile, sa le stapaniti sanatosi si fara probleme.

Dupa parerea mea, cele mai frumoase break-uri de pe piata la ora actuala (si ma refer la masini care se incadreaza intr-un buget relativ normal, nu la avioane gen Audi RS6 Avant) sunt Opel Insignia Break, Renault Talisman Break si Megane 4 Break. Nu neaparat in aceasta ordine, imi plac toate.

Mai departe, daca e sa judecam strict dupa design break-uri de la marcile premium, BMW-urile break sunt complet anoste, iar Mercedes-urile break par special facute pentru servicii de pompe funebre.
Negrut2011
Mulți kilometri fără incidente, să le stăpâniți sănătoși!
Ramon11
QUOTE(adrianovici_2006 @ 5 Jul 2017, 19:12)
Super...super frumoasa!....ca fost detinator de sedan imi permit sa emit o parere personala.....un M4 Hach este mai incapator decat un Sedan!...dar asta nu diminueaza din farmecul fiecareia!
*



Mulțumesc frumos!
LAURR
QUOTE(cj98czh @ 6 Jul 2017, 08:24)
Doar mie nu imi place sedanul? De fapt nu mi-a placut nici un megane sedan  ...

Sedanul este doar pt pietele din est ca pana acum sau il vand sivin vest?
*


La fel cum nici mie nu-mi place hatchbackul. O masina caruia nu-i vad rostul. O struto-camila care ne da alura de sofer sportiv. Asta nu inseamna ca, comentez gustul celor care opteaza pentru chestia asta. A, fiind pentru pietele din est nu-ti place. A precizat Renault chestia asta sau ai citit undeva ?
Dri
Consider ca in sfarsit Megane 4 Sedan a fost gandit ca o masina total noua dpdv design, si nu ca un "hatchback cu un fund adaugat". Si, in acest context, mi se pare o masina foarte reusita.

In alta ordine de idei, Renault nu mai vrea sa poarte in spate perceptia faptului ca are in portofoliu doua game (una pentru saraci, cealalta pentru restul), de aceea Megane Sedan este la acelasi nivel calitativ cu restul gamei, iar Clio Symbol (o adevarata uratenie, batuta la orice capitol de Logan) a disparut din oferta.
LAURR
Da, a disparut si chiar era uratica. Imposibil sa nu reinvie candva !
mars
Aha! Deci totusi sedanul turcesc a fost candva mai slab calitativ. Am crezut ca numai mie mi s-a parut, cam de la prima generatie, apoi si a doua, de a treia nu mai zic, cu acel Megane Symbol a.k.a. Fluence.

Bine, la a treia era diferenta si la hatch, ala turcesc fiind mai slab, desigur. Parca la a doua generatie sedanul a fost fabricat si in Franta, dar numai cu motorul 2.0 16V si cu niste dotari care nu existau pe cel turcesc.

Sa inteleg ca acum si-au revenit. Bravo lor! Oricum, sedan si estate tipa dupa bagaje :). Hatch-ul parca te invita la o tura. Pe soseaua de centura ;).
RM4SI
Dar se pare ca s-au inversat rolurile. Spania vine cu probleme gramada. Cat despre invitat la o tura.....doar atat poate....cat poate si sedanul. Chiar mai putin la modul general.
mars
Sa nu uitam de GT wink.gif.
LAURR
radmasa.gif

8 Jul 2017, 00:37:
QUOTE(RM4SI @ 8 Jul 2017, 00:27)
Dar se pare ca s-au inversat rolurile. Spania  vine cu probleme gramada. Cat despre invitat la o tura.....doar atat poate....cat poate si sedanul. Chiar mai putin la modul general.
*


.
RM4SI
QUOTE(mars @ 7 Jul 2017, 23:36)
Sa nu uitam de GT wink.gif.
*


GT-ul are locul lui si nu trebuie amestecat in discutie.
mars
De ce nu? Nu'i RS. E un hatch ceva mai potent. Megane III a avut un 2.0 TCe 220 pe toate variantele de caroserie. Poate repeta figura si cu generatia actuala, cu 1.6 TCe 205.
Negrut2011
Et Voila!
Cristi17
Cateva poze... smile.gif
Kidoalex
QUOTE(Cristi17 @ 15 Jul 2017, 21:40)
Cateva poze...  smile.gif
*


Frumos eu inca astept sa imi vina mad.gif

Cat a durat livrarea ?
speedman
sa te poarte sanatos si fara probleme
adrianovici_2006
Din pacate azi am fost lovit de un betiv ....dovedit de politisti! La alcooltest a iesit 1,01 la mie!
Ravenom
Nu prea arată a mașină franțuzească...
aba81
de ce spui? nici a nemteasca nu arata!
Ravenom
Cu botul masiv mă duce cu gândul spre Audi. Oricum, din punctul de vedere al formei farurilor și a stopurilor e cam peste orice nemțească la ora actuală, în opinia mea.
cj98czh
Ce face fetele?

Oare nu sunt destule topice unde se poate discuta?

Eu aici vad ca scri poze ... apai poze sa fie.
BANDOI
achizitie in 30.01.2017 masina este 2016
adrianpaul_82
Bandoi, frumoasa culoarea, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente sa fie.
Eu cand am luat hatchback-ul mi-au placut foarte mult stopurile, dupa ceva timp am ajuns sa apreciez si "botul" masinii, in opinia mea modelul are si fata si spate...
Kidoalex
A sosit si sedanul meu !!! biggrin.gif cool.gif

31 Jul 2017, 22:31:
biggrin.gif
speedman
super! sa o stapanesti sanatos!
Kidoalex
Mersi😉
BANDOI
merci mult de urari ,am avut intre timp si un eveniment neplacut cu ea , m-a agatat unu l semafor. si voi sa le stapaniti sanatosi, sunt frumoase rau
aba81
cum adica te-a agatat?
papa_mulo
Pai asa e...cand esti frumoasa te agata lumea pe strada.
aba81
smile.gif eu as fi spus altfel...cand esti frumoasa te agata toti meltenii la semafor biggrin.gif
BANDOI
in sensul ca, la cora lujerului,oprit fiind la semafor pe banda 2 a intra peste mine de pe banda 1 si mi-a smuls bara aripa si farul pe partea dreapta fata, poate urasc ei pe cei din provincie tongue.gif
Dri
Mie personal, pana la M4, la toate generatiile de Megane (si chiar si Renault 19 de dinainte), Sedanul mi s-a parut mai frumos, desi a fost considerata varianta low-cost si nu a beneficiat de toate motorizarile si dotarile de pe Hatch.
Sau poate "frumos" nu e cuvantul potrivit, ci mai firesc, mai natural, ca si linii si proportii, de parca de fapt a fost mai intai desenat Sedanul, si apoi s-au gandit "OK, avem Sedanul, cum facem sa inventam si un Hatchback?" Adica exact invers fata de designul perechii Clio/Clio Symbol.
La M4 imi plac deopotriva si Hatchul si Sedanul, ambele sunt asa cum trebuie, nu mai am impresia de "mai intai a fost ala, si apoi l-au facut pe genunchi si pe celalalt".
papa_mulo
@Bandoi: asta cu zmuls de articole e deja viol.
BANDOI
viol , neviol ,mi-am luat-o rau .noroc ca facusem casco cu o saptamana inainte. am asteptat 2 luni sa imi repar masina , ca nu aveau piese cei de la AMAT Pitesti, dar cu rabdare totul se rezolva
jbn
Pai nu avea violatorul rca? 😆
adrianovici_2006
QUOTE(jbn @ 2 Aug 2017, 14:53)
Pai nu avea violatorul rca? 😆
*


Dupa cum va spuneam acum 2 sapt si eu am fost lovit!...tipul(un betiv!!!) avea RCA la Asirom...numai ca ASIROM este un rau platnic considerat in reteaua Renault...ca atare am preferat sa repar masina pe CASCO-ul meu, cu regres!....bine, inca n-am reparat-o, pt ca dintr-o lista de peste 20 repere ce compun bara fata(+far) si dincolo de ea, au sosit marea majoritatea , dar 4 repere inca nu exista!...asa ca mai astept!
aba81
destul de complexa situatia acolo la bara fata. si in timpul asta ai masina la schimb sau ceva de genul? sunt acuma firme care daca repari la ei peste o anumita valoare iti da masina la schimb.
jbn
Maine fac si eu casco 😊
adrianovici_2006
QUOTE(aba81 @ 2 Aug 2017, 16:20)
destul de complexa situatia acolo la bara fata. si in timpul asta ai masina la schimb sau ceva de genul? sunt acuma firme care daca repari la ei peste o anumita valoare iti da masina la schimb.
*



Da, circul cu masina avand bara lipita cu banda adeziva....nu functioneaza claxonul, farul de ceata, si electronica este putin data peste cap, in sensul ca senzorii nu-si mai fac treaba pt ca nu mai exista cativa dintre ei pe fata!...iar la bord cheita sta tot timpul aprinsa cu avertizare in CB ...de asemenea nu mai funct nici senzorii laterali si nici cei din spate!....verbal, dealer-ul a zis ca n-ar fi o probl sa-mi dea o masina atunci cand masina va fi in service pentru reparatii!
aba81
asteptare usoara si sa ne arati si noua devizul..cat a durat in total..daca a iesit treaba bine.
adrianovici_2006
Ok...nicio problema....dar mai e ceva de asteptat!
adrianpaul_82
QUOTE(adrianovici_2006 @ 2 Aug 2017, 16:18)
ca atare am preferat sa repar masina pe CASCO-ul meu, cu regres!
*



Salut, spune-mi si ie te rog ce inseamna sau ce presupune acest regres ? cu regret cumva? vreo contributie financiara din partea ta daca vrei sa o faci mai repede ?

vad pe forum la colegi ca sunt destule evenimente nefericite cu masinutele,
cred ca mai bine decat sa-mi iau navigatie+camera video pe masina mai strang ceva banuti si fac un casco pe 1 an...
totusi suntem in luna August(luna de concedii), din Septembrie de cand vor incepe si scolile, cel putin in Bucuresti or sa iasa iar toti cu masinile si va fi haos...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.