Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzori presiune roti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2, 3
djcristi
pai sunt OE, deci nu se pune problema de calitate, am verificat pe acest cod si la alte magazine si sunt 190+ , deci probabil e un bug/pret gresit sau trick de marketing.
Claus1982
https://goo.gl/photos/JB7SkQvyY3zj3e2N9

Salut, din poza de mai sus din link, care ar trebui sa fie codul ce trebuie memorat, tin sa precizez ca nu am avut pana acum senzori de presiune... am cumparat un set de jante pe 16 cu tot cu senzori...

multumesc !
djcristi
din ce tin eu minte , fata primele 2 caractere , deci A1314E . Daca nu reusesi poti incerca cu un activator de senzori , binenteles cu roata la presiunea potrivita, gasesti pe forum how-to.
Claus1982
QUOTE(djcristi @ 20 Mar 2017, 21:24)
din ce tin eu minte , fata primele 2 caractere , deci A1314E . Daca nu reusesi poti incerca cu un activator de senzori , binenteles cu roata la presiunea potrivita, gasesti pe forum how-to.
*



Ma poti indruma te rog cu un link ceva ??
petree
O postare mai veche, nu stiu daca functioneaza asa, voi verifica.

- O sa incerc sa te ajut cum pot. Iti trebui un "excitator" de valva. Codurile nu le poti introduce manual ci dupa o procedura propusa de CLIP. La "Aprentisage" selectezi setul de vara sau iarna dupa nevoi si apoi incepe "distractia". Cum un excitator e destul de scump si relativ inutil "baietii" au gasit o alta procedura care necesita un compresor de aer pt umflat rotile (vulcanizare, garaj prieten etc)
1. Se umfla toate pneurile la 3.5 bari
2. Conectezi CLIP-ul la masina (contact pus - masina bagata in viteza si tii apasat mai mult pe buton pana apare "scoate cartela " pe ecran)
3. Te duci la modulul de "aprentisage" selectezi iarna sau vara si dai drumul la procedura.
Iti va cere sa te duci si sa "exciti" o anuminta valva de la o anumita roata. Iti recomand sa ai pe cineva cu tine sau sa pui laptopul pe cupola sus daca esti singur pentru ca ai nevoie de viteza
Cand iti cere sa "exciti" acea roata iei o surubeltina si apesci pe ventilul rotii pentru a scoate aerul repede. Ideea e ca "captorul de presiune" trimite semnal catre uch doar in mers la un anumit intervat sau cand detecteaza o pierdere rapida de presiune ca si cum ai aveae pana. In momentul cand a trimis semnanul ai sa vezi ca o sa iti apara codul valvei pe ecranul CLIP-ului si softul iti va cere sa treci la roata urmatoare.
Nu ai foarte mult timp sa faci aceasta operatiune (cca 1 min de roata) si daca in acest intervat CLIP-ul nu detecteaza semnal de la valva da eroare si trebuie sa incepi iar (de accea e bine sa ai acces la compresor). Chiar daca ai facut 3 roti si la ultima nu ai reusit trebuie sa reincepi. Mie personal imi iese din 2-3 incercari asa ca rabdare.
4. Dupa ce ai toate 4 valvele memorate refaci presiunea la roti si cam atat.

Poti adauga 2 seturi de valve iarna/vara si cand schimbi rotile le va gasi automat fara sa trebuiasca sa mai faci ceva. Doar sa notezi tot timpul pozitia rotilor.
Daca vrei sa pui rotile de pe spate pe fata si invers ... trebuie sa refaci procedura de mai sus.

- O sa incerc sa iti raspund rapid
1. V122
2. Ideea e ca senzorul trebuie sa "vada" o fluctuatie rapida de 1 bar pentru a emite semnal catre UCH. 3.5 bari e ok pentru ca asa ai marja de eroare. Cum treaba asta o faci fara ca masina sa fie pe elevator (toate rotile in aer), eviti sa ajungi cu cauciucul pe pana. E bine sa faci la toate lafel pentru ca daca nu iti iese procedura la una din roti trebuie sa o iei de la capat.
Claus1982
Multumesc frumos... sper sa le dau de cap pana la urma...
petree
Am incercat inrolare fara excitator, nu merge, cum sa fac?
djcristi
fara merge doar daca ai codurile si nu cu CLIP, cu oricare altele compatibile.

tocmai tu ai citat mai sus explicatia, cum credeai ca ar putea merge fara activator, iese uch-ul din masina si le da palme la senzori sa trimita trama? wink.gif)
petree
MaxiTPMS TS401 - Autel

Voi intra in posesia acestui aparat.

Oare daca nu stie Renault 2016 si Dacia 2016 il pot folosi doar ca excitator?

djcristi
da, e cam universal, cam toti senzorii sunt pe frecventa free universala (433)
petree
Salut djcristi, sti daca pot folosii AUTEL MaxiTPMS TS401 sa bag senzorii la megane, dacia, am la munca Logan si Duster 2015, si nu am reusit fara excitator valve sa vada Clip-ul senzorii.
djcristi
tocmai ti-am explicat in postarea anterioara. Insa tb sa ai senzori compatibili cu modelul pe care vrei sa-i memorezi.
petree
Excitator folosit in reteaua sevice Dacia Renault

Am facut o poza la ambalaj, are doar functie de excitator, nu am gasit pe net de cumparat, nici echivalet.

Cod 77 11 382 026
espacern
Costa cca.650 lei...nou!
djcristi
este util pt service-uri, pt ca un end-user isi poate memora manual codurile si nu este nevoie de excitator.
Claus1982
https://goo.gl/photos/kgPPgD7waSYjaxuT8

Salut, am incercat astazi cu aparatul de mai sus sa memorez senzorii si nu a mers... a reusit sa ii citeasca, dar da eroare la scriere in uch...
djcristi
pai e normal din moment ce nu au peste 3.5 bari
Claus1982
Crezi ca are importanta treaba cu presiunea, odata citite codurile nu cred ca trebuia sa aiba 3.5 bari
Am fost la cei de la Euromaster... banuiesc ca ar fi trebuit sa stie lucrul asta !
djcristi
pai ce importanta are ca acel activator citeste codurile din moment ce UCH nu le primeste pt ca nu s-au intrunit conditiile? crezi ca cei de la Renault au facut acele instructiuni degeaba ?!
petree
djcristi daca sti care sunt criteriile renault pentru recunoastere senzori noi ni le spui?
Poate si sursa oficiala, din cate cere clipul nu am vazut nimic de 3.5 bar.
Claus1982
Am fost si la reprezentanta... au folosit clip-ul si am fost de fata, nu am vazut nicaieri sa ceara presiune 3.5 bari...
Au facut asa :

1. Conectat clip la masina
2. Au folosit acel excitator pentru a ii vedea masina si clip-ul
3. NU SE POATE
4. Dupa toate treaba asta am ramas cu bordul aprins cu rosu si mesajul precum ca nu vede senzorii, cheie service, martor cauciuc spart

djcristi
petree: e plin forumul de procedura de imperechere, scrie clar acolo presiunea, CAUTA !

claus: te-ai gasit unde sa te duci, daca nici macar nu au bagat presiune tu ai impresia ca stiu cu ce se mananca? smile.gif)
Claus1982
Am fost si la cei de la Euromaster... oare nu o sti nimeni ca trebuie 3.5 bari... poza cu aparatul de mai sus din postarea mea este facuta la ei...
WHM
Salut, imi cer scuze daca deranjez, dar eu nu am inteles, pentru a monta senzorii de presiune este nevoie sa cumpar doar cei 4 senzorii si sa-i activez, sau mai trebuie si alt ceva? adica se mai monteaza ceva pe masina, cititorul este deja montat pe masina....

Am un Megane 3, 2011, cu navigatie.
Claus1982
Salutare, vineri seara, sambata si duminca o sa ajung la Bucuresti si mai exact Sector 5 Rahova, ma poate ajuta cineva sa activez senzorii de presiune la megane 3 si proiectoarele? am nevoie de DDT2000

Multumesc anticipat !
Claus1982
QUOTE(Claus1982 @ 5 Jun 2017, 21:19)
Salutare, vineri seara, sambata si duminca o sa ajung la Bucuresti si mai exact Sector 5 Rahova, ma poate ajuta cineva sa activez senzorii de presiune la megane 3 si proiectoarele? am nevoie de DDT2000

Multumesc anticipat !
*




Salut, vreau sa va multumesc la toti pentru ajutor, se pare ca postam numai atunci cand avem probleme si atat... multumesc inca odata !
petree
Claus1982 ai activat senzorii, cum ai facut?


Excitator senzori presiune roti, se foloseste cu CanClip
Claus1982
salut, nu merge tocmai de asta cerusem si eu ajutorul sa ma indrume la cineva cu DDT2000, trebuie activati din UCH prima data apoi memorati... cei de la reprezentanta nu au reusit...
Abysal
La megane 3 an fabricatie 2015 nu exista posibilitatea instalarii a doua randuri de valve tpms iarna vara.Raspuns primit de la reprezentanta Renault.Distractia m-a costat 500 lei tester montat senzori echilibrat roti demontat roti montat valve clasice echilibrat.Ca si rezolvare se pot monta senzori tpms universali rescrisi cu id-urile senzorilor originali.Incercarea a fost facuta cu senzori Mobiletron TX-S060 cod oem 407000435r care au functionat 30 min dupa care a aparut mesaj in bord lipsa senzori tpms.Am rescris senzorii originali si vedem la vara daca functioneaza in parametri optimi.Distractie placuta in continuare.
petree
Salut, am rescris alti senzori presiune roti la un Logan 1.6 benzina 2016

Am ridicat presiunea in anvelope la 3.6 bar
Am intrat cu clip-ul si am rescris senzori in calculatorul masinii.

Am facut la fel si la Duster 1.6 benzina, ridicat presiune in roti la 3.6 bar si nu merge.

Apare in Clip ca nu am indeplinit cerinte pentru rescriere senzori.

Cine stie cum si ce cerinte se cer pentru a scrie alti senzori de presiune roti?

Atasez si excitatorul cu care am facut operatia.

Precizez ca am mai rescris senzorii si acum la Duster nu mai vrea.
cristichivu1
Salut,djcristi ai idee daca la un megane 3 din 2009 se pot instala senori presiune pneuri?Pe display imi arata masinuta cu fiecare usa in parte si cand bate soarele pe display se vad si rotile la masinuta,crezi ca se pot activa?
dan_g
Am montat si eu senzori la un Megane 2011 fara asa ceva din fabrica, am pus Mobiletron TX-S060, in jur de 120 lei bucata.
Am activat optiunea in ceasuri si in UCH, apoi am scris ID-urile senzorilor in UCH cu ddt4all si montat in roti. Dupa cateva sute de metri de mers au inceput sa apara pe rand presiunile pt fiecare roata.
dan_g
Din pacate dupa o zi (aprox 100 km) de la montare mi-a aparut mesajul Tyre pressure sensors absent si bineinteles nu mai afisa presiunea pt nicio roata. Dupa cateva zile de mers asa am scos si pus inapoi borna de la baterie si senzorii au functionat normal cam 4 zile dupa care acelasi mesaj. Acum am deconectat iar bateria si functioneaza, dar cine stie cat timp.
Are cineva vreo idee de ce se intampla asta?
cl_quovadis
Buna,
Ca întrebare
Am senzorii din prima poza, pe 2 trebuie sa ii înlocuiesc, sunt compatibili cu cei de citroen/peugeot din a doua poza?
Renault au 433 mhz si ceilalți 433.92 mhz.
Multumesc
azaghorth
Nu conteaza numai frecventa purtatoarei(433MHz sau 433.xxx) ci si informatia/secventa care se transmite.
Daca ECU asteapta una si vine alta...nu prea o sa mearga.
Poti incerca la plezneala...vezi tu.
ATA1
Astazi am fost la Serus Bucuresti bd. Timisoara pentru inregistrarea in CB al celui de al doilea rand de senzori presiune originali Renault achizitionsti de pe epiesa.ro (pt.Megane 3 2015 1.5 DCI 110 CP). Am fost de fata, in softul computerului de bord nu exista posibilitatea memorarii si al celui de-al doilea rand de senzori. Neplacut, pierdere de timp si bani ca la fiecare schimbare set jenti vara - iarna sa trebuiasca sa ajungi in service pentru aceasta operatiune. Din informatiile de pe acest post, alternativa montarii senzorilor universali Mobiletron in care au fost copiate informatiile senzorilor din setul original de roti, pare sa nu fie fiabila, se pierde comunicatia cu CB, nu mai functioneze dupa o perioada. Alte solutii?
chivereanumarian
Deci nu merg?vreau pun jantele dr iarnă si mai an un set original
sorynache
Astept cauciucurile de iarna, voi pune al doilea rand de senzori sa vad daca ii recunoaste cb.Am vb joi cu seful de atelier de la darex , i am spus ca am mai luat de la ei un set , dar nu mi a zis ca ar trebui inregistrati.Vad saptamana viitoare care ii traeaba cu ei.
speedman
Normal ca nu trebuie inregistrati...doar montati si dupa ceva km o sa i recunoasca cb ul...si pe aria megane 4 aceleasi discuții...ca asa spun cei din service e alta poveste wink.gif
chivereanumarian
La megane 4 ,kadjar talisman e altfel nu trebuie înregistrați, la.megane 3,laguna 3 e diferit
sorynache
Astazi am vb cu fostul proprietar, a zis ca atunci cand ii pui prima oara trebuie inregistrati, pe urma cand ii schimbi cu ceilalti ii recunoaste cb.Pe tema asta cica s a contrazis cu ing de la ei si el ia demonstrat ca la fiecare schimbare de roti sau a rotilor intre ele cb recunoaste senzorii.Vad sapt viitoare, astazi mi a venit doar un cauciuc, l am refuzat pana nu vin toate. Cred ca oricine are un tester si se pricepe poate face inregistrarea asta, doar nu oi merge 110 km pentru atata lucru.

5 Oct 2019, 17:41:
La sfatul unui coleg de aoci am notat id ul de la fiecare
ProfiBv
QUOTE(sorynache @ 5 Oct 2019, 18:40)
am notat id ul de la fiecare
*


Din cate am mai citit si eu , merg inregistrati maxim 8 senzori .
Ulterior poti inversa oricare din cei 8 si in orice pozitie pui roata ii va identifica de la 20km/h in sus, cu noua lor pozitie, fara resetare sau mai stiu eu ce.
Ca si intamplare ciudata , anul trecut am montat la vulcanizare rotile de iarna (care nu au senzor) si normal rotile de vara le-am bagat in portbagaj . Mirarea a fost mare sa vad ca in drumul spre casa bordul arata presunea din rotile care stateau in portbagaj .Am oprit chiar in statia peco sa bag presiune in ele si se actualizau si in bord .

In prima faza , pune rotile cu noi senzori pe masina si vezi ce-ti arata .S-ar putea sa nu-ti trebuiasca nici tester, daca nu ai deja inregistrate 8 ID-uri.
sorynache
Are 8 senzori inreg de vechiul propr.Am luat o fara roti de iarna avea tot pe 19. Pana la urma am luat originale sh tot pe 19 , senzori de pres originali noi si am iesit mai bine.Vad cand le montez ce se intampla
crixy
Daca poate cineva sa imi spuna presiunea recomandata la un Megane 3 1.6dCI cu jante de 16", nu mai exista eticheta pe usa de la sofer si senzorii de presiune arata 2,7 in fata si 2,4 pe spate. Mersi.
chivereanumarian
Vrei sa dansezi cu ea la presiunea aceea ?pune 2.3 la toate
MrTVA
@ crixy ai link la poza cu presiunea rotilor si diamentru pentru Renault Megane 3 Grandtour.
Presiune Roti Megane 3 Grandtour
ProfiBv
Parca si vad "Dansul calusarilor" la echiparea 225/40/R18 cu 2,6 bari .
Laurentziu83
Pe Bucuresti-Fundulea cred ca e misto rau cu asa ceva.

Plus ca si consuma mai mult in astfel de conditii.
sorynache
Am pus rotile de vara,cu senzori presiune oem,luati de la dealer prin octombrie.Nu ii recunoaste calculatorul.Se aprinde cheia si martorul de la anvelope. Martorul ramane aprins.Baietii de pe grupul Rs spun ca la m 3 nu trebuie inregistrati,ii recunoaste calculatorul dupa 1,2 kilometri.le-am trimis codul de pe factura si zic ca sunt de m4. Mi-au dat alt cod.Vad luni ce zice dealerul
chivereanumarian
La m3 trebuie înregistrați si nu sunt ca cei de megane 4
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.