Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare Masina Noua
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Sorinator
Am inteles ca la Timisoara singurului dealer de masini Logan i s-au alocat doar 100 de unitati prin programul REMAT. Exista 4000 de doritori sa-si caseze masina si sa achizitoneze un Logan, din care 2000 sunt dispusi sa plateasca cash si restul cu credit. Banuiesc ca cei 100 care vor beneficia de program sunt toti pilele concesionarului. Cred ca nu am nicio sansa la Dacia Logan.
Sorinator
Ca fapt divers, sa vedeti ce bine sunt informati angajatii de la Logan. Cand am fost ultima oara la dealerul de aici din Timisoara, am deschis vorba despre noul Logan (Collection2) cu motor de 16V si i-am intrebat ce stiu despre el, cand o sa-l primeasca la vanzare, ce date au de la producator. S-au uitat la mine ridicand o spranceana si au zis ca sunt simple zvonuri ca e vorba de un proiect despre care nu stie nimic nimeni. Cand le-am spus ca exista Logan-uri 16V care circula prin oras abia s-au abtinut sa nu rada si au replicat ca nu ar putea fi decat masini tunate sau cu abtibildul 16V pe portbagaj. Bietii ignoranti nu stiau ca exista poze pe internet cu modificarile adude masinii (nici nu stiau ce anume va fi modificat), nici nu stiau caracteristicile viitorului model, nici nu auzisera de faptul ca va fi comercializat dupa salonul de la Paris din toamna. Daca as fi in locul sefului lor i-as concedia imediat pentru incompetenta si lipsa de documentare. E inadmisibil ca un angajat de la vanzari sa nu aiba ultimele date de pe internet sau sa nu-si fi facut conturi la forumurile in care se dezbat problemele referitoare la obiectul muncii lor. Ca sa vedeti de la cine cumparam noi masini... Cred ca mai degraba puteam eu sa-i explic caracteristicile unui Logan...
zodrac
Update pentru Bucuresti:

RAR ________________ 107.000 lei
CEC ________________ 820.000 lei (pentru amandoua)
Impozit ______________ 210.000 lei
Numere preferentiare __ 490.000 lei

La politie mai intii platiti la caserie numerele inclusiv cele la rand. Ghiseele 14,15,16 - o singura coada pentru toate (nu ca ar fi toate deschise biggrin.gif).

Apoi la unul din ghiseele 6,7,8,9 sau 10 pentru a depune dosarul.

Tip coada de la merge celmai repede e cea de la 6 deoarece e deservita si de ghiseul 7, care ghiseu e ascuns de stilp.

PS eu am stat la 8 si a durat 1:30 dar cred ca a fost coada care a mers cel mai incet.
PS2 a si 1:00 la caserie
PS3 Asta se intampla martea pe la 8 dimineatza.
georgebutuc
spuneti-mi si mie, din experientele voastre, resusesc sa-mi schimb si buletin (domiciliul stabil) si permis si sa si inmatriculez masina in Bucuresti in 30 de zile pana imi expira nr rosii?

si fisa aia medicala pt schimbat permis tre` sa fie din judetzu` unde am acum domiciliu stabil trecut in buletin sau unde inmatriculez masina?

multam fain anticipat
madalina82
Maine ma voi aventura si eu in a-mi inmatricula masina cumparata prin programul REMAT si care este pe numele tatalui meu. Vom merge impreuna peste tot, pentru a evita mersul la notar si pentru a sta amandoi paralel la cozile de la Udriste.

Pentru cei care au nevoie: in perioada summit-ului Francofoniei, la Udriste programul de lucru este inte 8,00 si 16,00 pana pe data de 2 Octombrie.

Revin cu amanunte!
madalina82
Azi am reusit ca in 1 h si 30' sa merg la RAR pt securizarea C.I.V., apoi la Circa Financiara de la Kogalniceanu si mai apoi la Udriste pentru a depune actele pt inmatriculare. La ora 10,20 la Udriste era gol. Mi s-a parut incredibil! Eram obisnuita cu cozi imense... Am fost la ghiseul 7 unde nu era nici o persoana.

Marti ma duc sa imi ridic numerele, precum si actele!

I'm so happy!
Giurisici Fabian
pe la ce ora ati fost? ca sa stiu si eu ca o sa fac drumuri pe la Udriste
Giurisici Fabian
sa evit aglomeratia
madalina82
QUOTE(Giurisici Fabian @ 29 Sep 2006, 18:18)
pe la ce ora ati fost? ca sa stiu si eu ca o sa fac drumuri pe la Udriste
*




QUOTE(Giurisici Fabian @ 29 Sep 2006, 18:19)
sa evit aglomeratia
*




Pe la 10,00 -10,15 eram la Udriste. Du-te la C.E.C. pt a plati acei 820,000 si cu o zi inainte eventual. Va fi mai simplu.

Mult succes!

kenuryos
salutare la toata lumea! de maine (luni, 2.10) incep drumurile ca sa-mi inmatriculez loganu 1.6 laureate. Mi-am facut o lista ,cat mai exacta sper eu, cu pasii de urmat si cu ce acte/bani si in ce ordine trebuie sa ma prezint in fiecare loc, asa incat sa evit drumurile inutile. Multmesc muuult de tot la toti cei care si-au povestit experientele cu inmatricularea aici, ca datorita voua m-am mai luminat si eu! O sa revin sa va povestesc cum a fost la fiecare din cei 6 pasi!
( 1.Rar 2. Udristei-dactilografiat fisa 3.CEC 4.Admin fin. 5 Udristei-depus dosar 6.Udristei -ridicat numere)
danchitu86
Din cate stiu si dupa cum am facut eu, dactilografierea se poate face si in alte locuri, de ex vis-a-vis de RAR, ca sa nu mai mergi degeaba la udristei. Asta era asta toamna, acum nu mai stiu cum este sigur.
kenuryos
"Inmatricularea mea" biggrin.gif -partea I-

(in primul rand mentionez ca stau in sectoru` 4)

1. RAR- am fost pe Grivitei la rar(dar mergea si in Voluntari) pe la 10.45-11.00 mi se pare k am ajuns, sau chiar mai tarziu din cauza traficului.Nu a fost nevoie de programare la tel, pt k era masina noua.

> ghiseu securizare acte: am dat CIV+ copia xeroxata de mine, care TREBUIE COMPLETATA (!!copia,nu originalul!!)acolo cu numele, prenume,cnp, etc- conform unui model de pe perete, factura masina(copie), nu am avut copie la buletin, uitasem, dar nu mi-a cerut. Era o persoana inaintea mea, si a durat maxim 1 min!, dupa care m-a trimis la casierie cu un bonuletz...

> casierie : !!IMPORTANT!! de la ghiesu securiz. acte, m-a trimis la casieria de la intarare, unde erau destul de multe perosoane si mergea fff greu, as fi stat acolo pe putin 1.30h!! , dar am avut bafta sa aflu ca MAI EXISTA O CASIERIE intr-o hala mare(aia unde se fac teste la masini), aprox, vis-a-vis de "securizare acte"; in hala aia cum intri, se face stanga pe partea cu o balustrada lunga ce tine pana in capat, sunt multe mici birouri pe aceeasi parte inauntru, se merge pana se da de casierie, acolo nu era NIMENI; m-a costat 109.000;

>inapoi la ghieu securizare acte: m-am intors cu factura, mi-am luat CIV securizat si gata!

* mentionez k nu am vazut ghisee de dactilorgafiat acte in zona, dar recunosc ca nici nu m-am uitat f atent.

2. UDRISTEI - tipizate
fisa de inmatriculare+ cerere inmatriculare+ ambele dactilografiate=100.000

am fost la unul dintre multele chioscuri de acte de acolo, numai cand te vad, te invita sa cumperi de la ei:) (maxim 10 min cu totu`)

*tipa de unde am cump. si dactilografiat formularele imi zicea k in general dupa 18.30 seara e mai liber la cozi la udristei, ramane de vazut, poate o sa ma duc asa si va spun apoi...

*imi scosesem io de pe net cele doua formulare tip, dar tot atatia bani as fi dat, plus k io fisa inamtriculare o aveam in format A4 pe coala normala, si ei mi-au dat una mai misto, pe hartie lucioasa

3.POSTA - am luat 2 timbre fiscale de 10.000 (5 min)

4.TAXE SI IMPOZITE SECTOR 4
- o data e un sediu la Nitu Vasile (dar nu m-am dus acolo)
- sau pe Oltenitei (intre Big Berceni si Brancoveanu) unde am fost eu
(tel 332.66.90)
aici: copie fisa inmatriculare, copie factura fisc. masina (asta e cea mai importanta), copie BI/CI, copie CIV, cerere tip de la ei.
> se pune viza pe fisa de inmatriculare si gata! - la mine era ceva coada, dar in 15-20 min am terminat

* nu este musai sa fie platiti cei aprox 170.000 pe loc, ideea e sa fie luata masina in calcul pt impozit( ca de plata oricum nu se scapa biggrin.gif ), dar totusi in 2-3 sapt mai trebuie un drum facut ca sa scapi de o grija.

5. CEC- am fost la cec-u` de pe berceni, nu era nimeni in fata mea
> taxa cerificat auto+ taxa inamtriculare auto = 820.000 (pana in 5 min)

Acum dosaru meu e GATA si ma pregatesc sa il depun la Udristei, sa vedem cand, azi sau maine...

Per total, pregatirea DOSARULUI : am plecat de acasa cu masina la 10.00 si la 13.30 eram inapoi, dintre care pe la diversele institutii am stat : /rar-10 min/+/udristei.tipizate-10 min/+/posta-5 min/+/taxe si imp. 20 min/+ /cec- 5 min/ = 50 min! eh, nici chiar asa fix, da` sa va faceti o idee biggrin.gif



kenuryos
Continuare biggrin.gif

6. UDRISTEI...

* prima data m-am dus seara dupa 18.30 crezand ca este mai liber...fals!!
super aglomerat!! si m-am intors acasa:( (de fapt era mai liber numai la ridicat
numere)
a doua oara m-am dus intr-o zi de marti parca pe la 14.30, si culmea, nu era
chiar asa multa lume cum as fi crezut; m-am inarmat cu ceva de citit si multa
rabdare, dar nu a fost nevoie pentru ca am intrat cu lumea in vorba la coada
despre "starea natiunii" si timpul a trecut mai repede , recomand cu caldura
aceasta metoda tongue.gif

> INTAI chitanta pentru numere: de la casierie care e deservita de ultimele 3
ghisee din dreapta, parca 15-16-17..nu mai tin minte exact!! ...sau 14-15-16?
- la ghiseu trebuie prezentat BI/CI original;
- nr prefernitale costa 490.000;
- f important, sa va ganditi din timp ce combinatii de numere vreti, sa aveti
o lista de mai multe variante,pentru ca e foarte posibil sa nu mai fie
disponibile variantele alese initial, si acolo "presat" de "imprejurari" va fi
foarte greu sa te gandesti la altceva pe moment;
- statul la coada aproximativ 20 min.

> APOI depus dosarul complet (adica):

-BI/CI copie si original;
-fisa inmatriculare (vizata de directia taxe si impozite)+ copie;
-cerere inmatriculare;
-cele 2 chitante CEC;
-copie RCA+ original;
-copie factura masina+ original (e bine sa aveti factura(+copia) si cea cu 0
si cea cu suma totala ca sa evitati orice surpriza, iar functionarul
sa-si "aleaga":) );
-CIV+ copie fata verso;
-chitanta pentru numere(fie ele preferentiale sau la rand)

* FOARTE IMPORTANT!! inainte sa depuneti dosaru` verificati corectitudinea
datelor de pe fiecare act (personal, din cauza unei cifre scrise gresit pe RCA,
a trebuit sa fac niste drumuri in plus)

M-am dus intr-o sambata dimineata pe la 10.00, nu era foarte aglomerat, dar
nici gol.. oricum acceptabil.Am urmat sfatuile altor useri de pe forum, si
m-am asezat la coada la ghiseul 6(deservit si de 7 dupa stalp), unde evident
ca a mers mult mai repede, aproximativ 15-20 min.Aici am aplicat metoda
descrisa in primul paragraf si timpul a trecut foarte repede.Dupa ce am
depus dosarul, mi-a zis functionarul sa revin peste 2 zile sa-mi ridic numerele

!!! recomand ca atunci cand va duceti cu fisa de inmatriculare la vizat la dir.
taxe si impozite, sa incercati sa si platiti atunci impozitul pe masina si in
dosarul final sa fie si dovada platii acestui impozit; nu este obligatoriu, dar
toanele unor functionari pot oferi surprize.

7. RIDICAT NUMERE

Am fost seara, dupa 18.30, intr-o zi de miercuri. La ghiseele 2-3 de unde se
ridica numerele, era mai liber decat la cele de inmatriculari/radieri, respectiv
casierie unde era o coada ENORMA chiar si asa seara..
-a trebuit sa am la mine: BI si chitanta pentru numere;
-am stat la coada cam 10 min dupa care mi-am luat in sfarsit numerele,
talonu` si CIV!!

GATA!







dex lada
Foarte utile sfaturile voastre m-au scutit de multe drumuri inutile.


A parcurs si eu etapele inmatriculari.



1.RAR Grivita
securizat cartea masini 10.90 ron ,am fost vinerea 03 pe la 8.30 (programul incepe de la 8 la 14.00 ) totul a durat 10 min.

Eu nu am vazut nici un butic cu acte prin apropiere (nici nu m-am uitat prea atent ca ningea si vroiam sa intru cat mai repede in masina)


2. Udriste.
Am fost luni pe la ora 18.00 ,am facut fisa si cererea de inmatriculare la un butic din zona ,toata afacerea 5 ron.
Daca tot eram in zona cec-ului am plati si taxa de inmatriculare si taxa de talon care in total fac 82 ron. Programul cec-ului este pana la 18.30. (se poate pati taxa pt sectoarele 1,3,5 ) dar s-ar putea sa mearga si pt restul sectoarelor.

Cand am zis ca vreau sa patesc taxa nu m-a intrebat in ce sector stau, a zis ca imi trebuie 82 ron + buletinul, si gata.

3. Administratia financiara

Azi 08.30 administratia finanfiara sector 5 ,se complecteaza o cerere tip, pe linga cerere mai trebuie si copie dupa urmatoarele:


-BI/CI
- copie dupa fisa de inmatriculare
- copie dupa cartea masini
- copie dupa facturii
pe xerocopi trebuie scris conform cu originalul si semnat.

Am depus actele la giseu ,am primit pe loc fisa de inmatriculare cu stampila pe ea si o chitanta cu taxa auto de 4 ron (nu stiu pt ce e aceasta chitanta wacko.gif ) si o chitanta cu impozitul de 21 ron (impozitul si taxa auto se pota plati si alta data ) se pot plati pe loc cele doua chitante cu cardul sau la cec. (eu am platit pe loc taxa auto)

Program administratia finanfiara sector 5 (kogalniceanul )
L-V 8.30 - 18.00

Deci nu am avut nevoie de nici un timbru fiscal.


4. Udriste
Azi 18.00 ,platit taxa pt nr la rand 24 ron , depus dosarul.

Programul : 8.00-20.00

Seara e liber (si ieri era la fel )maxin 3-4 persoale la fiecare giseu.

Acte necesare pt dosar:

I/CI copie si original;
-fisa inmatriculare (vizata de directia taxe si impozite)+ copie;
-cerere inmatriculare;
-cele 2 chitante CEC;
-copie RCA+ original;
-copie factura masina+ original (e bine sa aveti factura(+copia) si cea cu 0
si cea cu suma totala ca sa evitati orice surpriza, iar functionarul
sa-si "aleaga":) );
-CIV+ copie fata verso;
-chitanta pentru numere(fie ele preferentiale sau la rand)


copie dupa cele 2 facturi (eu am avut copie doar dupa cea cu zero dar trebuie si dupa cea cu valoare, asa ca am mai alergat un pic )

TREBUIE sa primiti chitanta pt numere inapoi ,pe baza ei ridicati numerele !


Joi pe la 18.00 ma duc sa iau numerele,civ,talon.
PanDa
Multumiri pentru informatiile postate mai sus. Foarte utile si relativ exacte. Micile diferente depin de norocul fiecaruia si de ora la care apelezi la diverse birouri
ieri si azi am luat-o si eu de coada

Stau in sectorul 6 zona Crangasi so:

ieri
Admin financiara pe Calea Giulesti..promti si binevoitori (orele 14-30 durata 30 min din cauza defectarii xeroxului sad.gif ) impozit 2 luni ~ 5 ron

azi
CEC calea Crangasi orele 1300 ~ 5 min = 30+52 ron

RAR calea Grivitei orele 1330 aprox 20 min 10.9 ron

Udriste 1430 cerere de inmatriculare...2 Ron
coada numere 30 min 49+10 Ron
coada inmatriculare 1h
La coada de la inmatriculari a stat prietena biggrin.gif asa ca dupa ce am platit numerele am eram deja primul la inmatricualri.
Peste 2 zile pot sa ma duc sa iau numerele
easy as 123
laurian
Spre deosebire de Panda, fiind la sectorul 3, o taxa am platit-o la cec si cealalta la trezorerie sectorului 3. (parca str. Ciresului).
Iar la fisc , in loc de timbre, au luat direct bani.
ciprian0813
Cam asa am inmatriculat eu masina pe firma:
-intocmire dosar a fost o domnisoara draguta si la propriu si la figurat rapid, sfaturi utile 170000 lei
-RAR pt. folie ,serviabili dar cam plecati cite 15 minute la povesti,dar reveniti f. amabili rezolvat in 2 minute si 109000 lei
-taxe si impozite super operativi max. un sfert de ora,declaratie de impunere compltetata de acasa ,depusa ,stampila pt, fisa ,40000 lei impozit nu e musai de platit ,dar nu merita alta deplasare,apoi taxa de inmatriculare 530000 lei
-taxa la CEC eram singur acolo,nu stiau cit e taxa , s-au dumirit 300000 lei 5 minute
-stampila asigurari ,rapid eram la cunoscuti de-ai mei
-copii xerox la serviciu la grele sa nu am emotii
-apoi vineri show la inmatriculari auto, coada , caldura, emotii,am ajuns dupa aproape 1 ora mi-au ceut xerox asigurare, noroc cu baietii de la asigurari care mi-au facut preventiv una si am mers la numere, o doamna draguta 500000 lei nr. preferentiale
-joi alta coada ridicat acte si numere, curgeau pilele acolo de inebuneai
-am pus numerele si am rupt un suport de plastic usor dar suficient, pe inserate am luat altul cu 100000 lei si 2 drumuri la niste amatori de la moto-velo,dar asta e misto e cu gri , e mai fain
router
cat costa in total inmatricularea unei masini noi acum? (fara spaga)

dar de la 1 ianuarie?
Paul-Iasi
Daca imi vine masina pana la sfarsitul anului, mai trebuie sa platesc impozit pe o luna, sau cateva saptamani, anul acesta?
Cat ajunge impozitul pentru masinile cu cc sub 2000 ? (1461 cc)
Exista vreun act (link) care sa iti permita sa calculezi valoarea impozitului dupa 1 ian 2007?
Multumesc!
alin75
Azi am înmatriculat și eu symbolul meu
Totul a mers ca uns! biggrin.gif
Tarife:
1. fisc 52 RON
2. impozit 2 RON
3. CEC 36 RON
4. RAR 11 RON
5. numere preferențiale 25 RON
6. XEROX - am pierdut evidența..... wacko.gif
7. dactilografiere 5 RON
peste 2 zile ridic noile numere. Menționez că totul a fost rezolvat începând cu ora 11.30 și am terminat la 15.00 (cu pauza de rigoare a celor de la Poliție 13.00 - 14.00) wacko.gif , dar am băgat la ture pe la ghișee, de ............ ziceai că sunt un mic șumi huh.gif
O seară bună!
Paul-Iasi
Sa-l stapanesti sanatos!
Impozitul de 2 RON l-ai platit pentru 2006 pana la sfarsitul anului?
Ce ai platit la fisc, dar la CEC?
Multumesc!
alin75
Mulțumesc!
Da impozitul este plătit până la sf. anului (diferă de la un județ la altul - presupun!)
restul taxelor sunt specifice pentru înmatriculare, fiind taxe fixe. nu mai știu să-ți spun exact cum se numesc pentru că aceste chitanțe le-au oprit la poliție când am depus dosarul pentru înmatriculare (oricum vă prezentați acolo -- precizați că vreți să înatriculați o mașină nouă și totul decurge de la sine....... wink.gif )
Numai bine și ședere plăcut pe la cozi...... specifice în România
Paul-Iasi
Multumesc, numai sa vina odata!
Sorinator
Pentru cei din Timisoara care vor sa-si inmatriculeze masina singuri e bine sa stie ca RAR-ul este pe Calea Lugojului (DN6 Timisoara Lugoj KM551-760 ) in acelasi perimetru cu vama. Eu cum n-am mai fost demult pe la RAR n-am stiut unde s-a mutat si asta m-a costat timp si nervi. E adevarat ca mi s-a spus ca e in afara orasului pe soseaua spre Lugoj dar acum exista atatea firme, reclame, cladiri si indicatoare incat firma minuscula a RAR-ului trece neobservata si tu tot treci de ea de nu te vezi. Si da-i si intoarce pe o sosea ultraaglomerata cu trafic la greu. Deci atentie timisoreni neavizati la locatia nefericit aleasa a RAR-ului!
router
azi am citit intr-un ziar iar inmatricularea spre exemplu a unui logan nou de 1.4 de la 1 ianuarie 2007 va costa 159 de euro sad.gif
Bill
Corect.

Sunt preturi diferite si intre euro3 si euro4 daca nu ma insel. E vorba de prima inmatriculare. Nu de a doua, a treia, etc.
gustihor
Salutare tuturor! Citesc de mai mult timp pe acest forum mai ales ca m-am hotarat sa-mi cumpar masina noua. Dupa cautari am ales un renault megane sedan la care am platit avansul in 31.10.06. Primul termen a fost 13 dec. dupa care am fost sunat ca se amana pentru 27 dec. Forma de achizitie este "leasing persoana fizica" (poate am gresit, poate nu dar asta e!). Si acum sa revin la topic: referitor la prima taxa de inmatriculare, stie cineva daca se aplica aceasta taxa si pentru masinile noi? Si daca da, atunci unde se poate gasi un "calculator" de taxe pentru acest tip de masini? Am cautat si peste tot am gasit doar calcule ptr second hand. Cand platesc aceasta taxa? Treaba mi se pare destul de incurcata pentru ca la prima inmatriculare va apare societatea de leasing si abia dupa terminarea leasing-ului masina va fi pe numele meu. Nu stiu cum se procedeaza!
Multumesc!
Multumesc!
Paul-Iasi
In momentul in care ai platit avansul, nu ai platit si inmatricularea pe perioada leasingului? Eu asa am platit. Am luat un clio symbol in leasing, 3 ani, si am platit pe langa avans si inmatricularea pe perioada in care voi avea numerele date de firma de leasing si RCA-ul pe un an.
Acum urmeaza, cand vine masina, sa platesc inmatricularea provizorie (numerele rosii ) si RCA-ul pe o luna (cat am voie sa merg cu numerele provizorii).
gustihor
Din pacate pe factura apar doar urmatoarele:
1. Coeficient ajustare curs;
2. Taxa administrativa;
3. Valoare reziduala avans;
4. Coeficient ajustare curs;
5. Avans leasing.

Ce ar trebui sa fac? Habar n`am!
Paul-Iasi
Cand am incheiat contractul de leasing, am cerut sa mi se dea un desfasurator cu toate taxele ce trebuiesc platite, taxe, comisioane, totul.
Bineinteles, mi s-a trimis acel desfasurator cu taxele, factura sau chitanta care arata ca am platit avansul (dupa desfasurator, rata 0), plus celelalte cheltuieli pe care le-am facut.
Acum, nu stiu ce sa va zic, mergeti la persoana cu care ati incheiat contractul si cereti un astfel de desfasurator, care sa va clarifice ce si cat aveti de platit lunar.
Restul platii se va efectua lunar, dupa ce intru in posesia masinii. La mine, suma finala (rata finala lunara) este in EUR, acesta incluzand si CASCO, pe care, totusi il platesc separat. (Ex: rata este de 250 E/luna, din care 200 este rata la masina si 50E reprezinta CASCO, pentru care completez fise de plata separate.)
șoferistul
dacă comand mașina înainte de 2007 și plătesc acciza de 1% (care este inclusă în prețul DDP) și fac înscrierea în ianuarie mai plătesc taxa de înmatriculare? Dar dacă mașina se livrează în 2007?
gustihor
Am gasit ceva interesant: In noul cod fiscal apare un nou articol 221` - Derogare pentru autoturisme - care spune asa: "Prin derogare de la prevederile art.214(2), pentru autoturismele si alte bunuri supuse accizelor, introduse in Romania pe baza unor contracte de leasing, initiate inainte de data intrarii in vigoare a prezentului titlu, si a caror incheiere se va realiza dupa aceasta data, se vor datora bugetului de stat sumele calculate in functie de nivelul accizelor in vigoare la momentul initierii contractului de leasing."
Oare aceasta presupune faptul ca daca prima inmatriculare va fi in ianuarie 2007 voi plati doar ceea ce se plateste acum in 2006, cand am incheiat contractul de leasing? Interesant!
YRX
In cazul in care masina este cumparata (livrata) in Decembrie si inmatricularea se face in ianuarie platesc cumva taxa aia de prima inmatriculare?

Multumesc
Fuzz
Pai teoretic o platesti cand te duci sa depui actele, implicit ianuarie, si taxele de atunci. Daca e euro4, nu ar trebui sa iti faci griji.
donraulo
doresc sa actualizez putin acest topic, deoarece maine dimineata trebuie sa incep demersurile pentru inmatricularea unui logan achizitionat si platit integral (prin credit auto) in decembrie 2006, deci cu acciza de 1 % achitata.

eu am inteles ca in situatia in care masina este achizitionata inainte de 01.01.2007 si are acciza platita, NU se mai plateste taxa speciala de prima inmatriculare, conform diverselor articole de prin ziare.

in schimb nu am reusit sa gasesc codul fiscal, respectiv articolul care prevede acest lucru.

ma puteti ajuta va rog frumos cu un link pentru a ma documenta, nu de alta insa vreau sa fiu pregatit cand merg la ghiseu la adm financiara, in cazul in care mi se spune ca trebuie sa platesc, sa stiu ce anume sa invoc (in afara de sfinti)

part II

desi nu am locuit niciodata si nu locuiesc in Ploiesti, recent mi-am facut buletin de Ploiesti. In consecinta masina trebuie sa o inmatriculez in PH.

din cate am reusit sa ma documentez aici, pasii ar fi:

- mers la RAR pentru securizarea cartii de identitate a masinii -
- mers la adm. financiara
- platite taxele de certificat inmatriculare si taxe numar
- birou acte, - completat nu stiu ce fisa
- politie pentru depunere acte

ma poate ajuta cineva cu programul de lucru la RAR Ploiesti?

cu multumiri,
Bill
Pe site-ul http://www.rarom.ro/, linkul Unde ne gasiti

Ploiesti, str Tragoviste 6 tel: 0244 184 833
Suna la ei.
donraulo
sunt in postura de a-mi raspunde singur, o fac totusi, in ideea in care informatia poate fi de folos cuiva.
asadar,

logan dci euro 3, cumparat in decembrie 2006, nu este leasing, (acciza platita), - NU am platit taxa speciala de inmatriculare. am platit numai 52 ron

Tamango
Salut, am de facut cateva observatii. Mi-am luat un Logan acum 1 saptamana si acum alerg sa-l inmatriculez. La Taxe si Impozite (eu stau in sector 4) mai trebuie sa prezentati si copie dupa certificatul de casatorie daca sunteti casatorit. Taxa de prima inmatriculare se plateste la Trezoreria (pt. sector 4 - BD Pieptanari 31) maine ma duc sa achit 160EU. Am beneficiat de oferta Dacia si mi-a scazut-o din factura. Sa vedem ce-o mai fi ...

PS - kenuryos, mersi mult de informatii, m-au ajutat foarte mult ... pe la toate ghiseele e o harababura de nedescris.
hoolap
Taxa de prima inmatriculare se plateste cand vine masina noua sau dupa cele 30 de zile(numere provizorii), la inmatricularea finala? (La orizont dl. Sebastian Vladescu a amintit de o reducere a nivelului taxei de prima inmatriculare, conform hotnews.ro http://www.hotnews.ro/articol_64451-Taxa-d...va-reduce_1.htm si n-as vrea "s-o prind" la valoarea actuala )
Tamango
Se plateste la inmatricularea finala. Adica iti cere politia chitanta atunci cand o inmatriculezi definitiv. Problema e ca nu prea poti trage de timp ca expira autorizatia de circulatie provizorie.
hoolap
@Tamango multumesc!
luci79rom
Salut,
Ma pregatesc (ca multi altii) sa imi inmatriculez masina definitiv(un 1.5dci euro 3, masina nu mai conteaza).
Cand am platit avansul( in decembrie 2006) mi s-a spus ca taxa de inmatriculare nici nu intra in discutie deoarece am facut comanda in 2006.
La livrare(1 feb 2007) primesc gogoasa ca statul nu mai incaseaza accize si ca pana la urma va trebui sa achit si taxa de inmatriculare.
Se mai modifica taxa asta(in speta a scazut)?
Eu ce fac ...o iau in barba?
dobrocry
De curand mi-am cumparat si eu un logan nou. E prima mea masina, asa ca sunt maciuca cand vine vorba de birocratie. Am inceput sa ma documentez pe forum ce trebuie sa fac ca sa o inmatriculez, in mare am inteles, o singura chestie inca ma chinuie. De unde iau fratilor fisa aia de inmatriculare? De la dealer nu mi-au dat decat cartea de identitate.
Batrânul
@dobrocry:
Fisa de inmatriculare o gasesti la orice birou de copiat acte din apropierea sediului Politiei rutiere, sau o poti downloada de la:
http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent.../images/143.pdf
Atentie - fisa trebuie dactilografiata !
dobrocry
Merci mult, gata ... am rezolvat tot ...
Surub
Deci , pentru Iasi , inmatriculare Logan Prestige nou.

1.Ca documente initiale se considera : C.I a masinii cu folia RAR , factura de cumparare , CI a proprietarului , Asigurarea obligatorie .

2.Directia Economica si de Finante Publice locale de la Primaria Iasi , cam.15. Inainte de a veni aici mergeti la Xerox-ul vis-a-vis de parcare si cereti sa vi se completeze fisa de inmatriculare si cererea tip catre Politie pentru inmatricularea masinii. Tot aici faceti copiile dupa actele de la punctul 1.
Cu aceste documente la camera 15 completati o cerere tip pe care o obtineti de la ghiseu . Dupa ce achitati taxa de 52 RON vi se pune viza pe fisa de inmatriculare.

3.Trezoreria Iasi , linga Hala Centrala. Urcati la mezanin unde , surpriza , pe hol este un PC antic la care fiecare doritor este liber sa-si incerce talentele in arta minuirii calculatorului.Fiecare isi calculeaza singurel cit are de platit pentru taxa de prima inmatriculare. Atentie , notati pe o hirtie cu minuta , nu exista o imprimanta care sa listeze ! wacko.gif Coboriti la parter si la ghiseul ultim , de linga casierie , achitati suma pentru prima inmatriculare. Fix 183 euro platibili in RON la cursul zilei.Vi se elibereaza o Chitanta pentru incasarea de impozite , taxe si contributii .

4. Daca tot sinteti la Hala Centrala mergeti si la CEC pentru a achita in contul RA - APPS suma necesara pentru Certificat Inmatriculare auto. Aveti nevoie de CI proprietar auto .Dupa ce achitati 30 RON primiti o Chitanta

5. Asigurarea obligatorie o faceti la Caremil , altfel nu va lasa sa iesiti cu masina de la reprezentanta.Aveti nevoie de cel putin o copie dupa asigurare .

6.Faceti copii dupa chitantele primite de la cele 3 institutii. Urmeaza vizita la Politie.Urmariti programul de lucru pe site-ul :
http://www.prefecturaiasi.ro/permise-condu...6bf36f9cc0c3f8f

Verificati tot de pe site
http://www.prefecturaiasi.ro/permise-auto/...nou-indigen.pdf
daca aveti copiile tuturor actelor .
Inainte de a intra la Politie cereti de la un chiosc din exteriorul cladirii o Cerere pentru restituirea contravalorii numerelor provizorii ( rosii) pe care o completati.

Cu toate actele pregatite va asezati rabdatori la coada , sau , functie de noroc si /sau relatii le depuneti. In 4 zile aveti Certificatul de inmatriculare. tongue.gif
hadul
din experienta - logan 1.5 dci achizitionat pe 22.02.2007 -

ceea ce este mentionat pe pag prefecturii ca acte necesare:
-Cerere de inmatriculare (model tipizat) ;
-Actul de identitate al solicitantului (original si copie) ;
-Document care atesta dobandirea proprietatii asupra vehiculului (factura, contract de vânzare-cumparare, etc.) - original si copie ;
-Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare la Registrul Auto Roman (original si copie) ;
-Fisa de înmatriculare dactilografiata si vizata la ‘‘Directia de Impozite si Taxe Locale’’ (fisa trebuie semnata de catre proprietar/stampilata în cazul pers. juridice la rubrica "OBSERVATII") ;
-dovada de plata a contravalorii taxei de inmatriculare ;
-Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (talon auto) ;
-Asigurare obligatorie de raspundere civila auto (original si copie);

am obtinut CI
copiat acte CI, BI, Fisa inmatriculare, polita asigurare, factura X 3
1.mers la biroul de acte din fata politiei: Cerere de inmatriculare + Fisa de înmatriculare dactilografiata = 8.7 ron
2.CEC platit taxe de inmatriculare + contravaloare certificat de inmatriculare = 52 + 30 = 82 ron
3.vizat Fisa de înmatriculare la directia taxe si impozite
4. platit Taxa de prima inmatriculare la directia taxe si impozite = 593 ron
atat pentru azi
urmeaza sa merg la RAR pentru folie si sa depun actele la politie!
succes tuturor !
hadul
am fost la rar 11.1 ron - pus folie
- am depus actele la politie - 49 ron numere
Patrick68
Pt. Bucuresti : La RAR se poate plati si cu card VISA sau Maestro . La Trezorerie se poate plati NUMAI cu bani cash ( taxa de prima inmatriculare ) . Timbrele fiscale le-am cumparat degeaba pt. ca nu a fost nevoie , nici la Trezorerie si nici la Circa financiara de sector . La Politie-Udriste program scurt Vinerea, pana la ora 16 ( pt. inmatriculare ) ! La tarabele de acolo tarif de control si aranjare documente pt. inmatriculare 50.000 lei vechi excl.gif
rotnik
Surub a zis: Inainte de a intra la Politie cereti de la un chiosc din exteriorul cladirii o Cerere pentru restituirea contravalorii numerelor provizorii ( rosii) pe care o completati.

N-am stiut de chestia asta. Oare pot depune cererea asta cand merg sa iau numerele??? Nu mi-ar strica niste bani acolo ca am cheltuit cam 790 ron cu inmatricularea asta. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.