Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA 1410 TLX 1990 EXPORT
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Alex 23
Acum se odihneste intr-un loc plin de lumina si verdeata!
DACIOTUL_97
E locul perfect pentru o asemenea bijuterie wub.gif

Multa bafta si drumuri bune cu DOZ-ul !!
Alex 23
Ajunse la destinatie.
Alex 23
Bunica si nepoata la noua casuta dupa ce au fost spalate si cosmetizate.

Noapte buna![attachmentid=1627998098]
RaduWra
Foarte frumoase Alex. smile.gif Batranica arata foarte foarte bine. smile.gif Felicitari din partea mea.
iustin_uap
Tipla, amandoua! Felicitari! Urmeaza un garaj?
red_apple
Parintii mai au avut luata de noua o dacie 1310 MLS de export(fabricatie : 1984) cu rezervor de 65 de litri montat in spatele spatarului si cu alimentare care se facea de pe aripa spate stanga.Alimentarea era undeva sub acea grila neagra de aerisire .Masina cu adevarat buna la tabla , praguri ok chiar si dupa 30 de ani de folosinta.
Alex 23
Iustin la iarna vor fi cu siguranta acoperite.
Adrian Frigo
Lămpi de staționare la caroserie cu vipușcă? blink.gif
Iar lămpile nu trebuiau să fie doar pe cele până în '71 inclusiv?
Foarte frumoase,felicitări! smile.gif
Alex 23
Masina e fabricatie 72. Este intr-adevar o frantuzoaica.
Alex 23
Ratusca cea urata pe care nu a vrut-o nimeni! smile.gif Am salvat-o de la dezmembrare, doar 14500 km.
iustin_uap
Am vazut apelurile pt. salvarea ei pe Facebook. E bine ca a ajuns pe maini bune. Era pacat sa fie dezmembrata. Putina bibileala o s-o transforme in alta masina. E TX, nu?

O Dacie 1310 din primul tip, cu masca subtire, iti mai trebuie. smile.gif)
b06fcn
Ma intereseaza si pe mine detalii cu privire la paginile astea de pe facebook, ca ma bate gandul sa-mi completez garajul si cu o Dacie...daca Lada 1200 in mintile ei nu gasesc, macar o Dacie, ca tot nu am avut niciodata...
Alex 23
Iustin masina este TLE. Are foarte mult potential.
BoR
QUOTE(b06fcn @ 25 Jun 2015, 13:58)
Ma intereseaza si pe mine detalii cu privire la paginile astea de pe facebook, ca ma bate gandul sa-mi completez garajul si cu o Dacie...daca Lada 1200 in mintile ei nu gasesc, macar o Dacie, ca tot nu am avut niciodata...
*


Mie mi se pare ok cea de aici:

http://www.autovit.ro/lada-1200-C36986705.html
O Lada 1200 combi a fost masina copilariei si adolescentei mele. Am avut una in famile intre anii 1982-2005, cand a ajuns la Remat. Frumoase amintiri...
iustin_uap
QUOTE(Alex 23 @ 25 Jun 2015, 20:33)
Iustin masina este TLE. Are foarte mult potential.
*



Hmm, interesant. Nu ma asteptam la raspunsul asta. Emblema o sa fie destul de greu de gasit.
Ce echipare are?

b06fcn, aveti mesaj privat.
DACIOTUL_97
Pai daca e TLE,de ce sunt lipsa jantele canada,eleronul coada de randunica,si spoilerul din fibra de sub bara fata ?
Alex 23
Nu le-a avut din fabrica. Masina este an fabricatie 91.
Poze de azi cu masina curata si cu motorul inainte de reglarea tachetilor am ramas uimit cand am vazut ca este lacrima la interior.
Daciotul_98
Mult succes !!
Alex 23
Mersi la fel!
Equinox
QUOTE(Alex 23 @ 26 Jun 2015, 18:55)
Nu le-a avut din fabrica. Masina este an fabricatie 91.
Poze de azi cu masina curata si cu motorul inainte de reglarea tachetilor am ramas uimit cand am vazut ca este lacrima la interior.
*



Pai la km pe care ii are nu ma mir sa nu fie curat in interior biggrin.gif

Spor la treaba!..
sorin105
QUOTE(Equinox @ 28 Jun 2015, 21:17)
Pai la km pe care ii are nu ma mir sa nu fie curat in interior biggrin.gif

Spor la treaba!..
*


Masina nu are cum sa aiba 14000 de km,se observa cauciucuriile ca nu mai sunt Victoria si sunt mai multe tipuri.

Masina are 140k,pana la urma nu conteaza nr de km,eu am o vorba "nu merg cu kilometrajul in brate"

Spor la treaba.
Alex 23
Sorine vorbesti din nou in necunostinta de cauza masina are toate cauciucurile originale, chiar toate 5.
sorin105
QUOTE(Alex 23 @ 28 Jun 2015, 23:45)
Sorine vorbesti din nou in necunostinta de cauza masina are toate cauciucurile originale, chiar toate 5.
*


Daca tot zici ca are 14k km masoara cu sublerul discul de frana.

Am destule poze cu masina si ii stiu starea,poate afirmatia cu Victoriile a fost eronata.

Alex 23
Nu i-am masurat discurile insa faptul ca are toti pivotii nituiti cu sigiliile pe ei, puntea tendoanele curate cu vopseaua originala si multe alte repere atesta kilometrii reali. Fii linistit ca acele poze le am si eu si multi altii deoarece masina a stat mult timp la vanzare si nu prea a interesat pe nimeni probabil din cauza anului. Intr-adevar masina are cateva probleme cu rugina dar nu sunt grave, cele mentionate si de vanzator, acestea aparand din momentul in care masina a fost scoasa din garaj si stata in aer liber neprotejata si necirculata mai multi ani.Ca idee prima inmatriculare a masinii s-a realizat in 1996, pana atunci a stat in garaj neinmatriculata.
DACIOTUL_97
Acolo unde are probleme cu rugina,iar tabla nu e patrunsa,ai putea sa folosesti un inhibitor de rugina (isi face treaba foarte bine).In rest vad ca e o baza solida,asa ca spor la treaba si cat mai multe ochelariste in garaj icon_mrgreen.gif
Alex 23
wink.gif
Equinox
Trebuie date totusi aripile jos,si parbrizu.
Sa vezi ce e acolo sa fi sigur smile.gif
Alex 23
De maine incepe demolarea! ph34r.gif
aditza579
QUOTE(sorin105 @ 28 Jun 2015, 23:31)
Masina nu are cum sa aiba 14000 de km,se observa cauciucuriile ca nu mai sunt Victoria si sunt mai multe tipuri.

Masina are 140k,pana la urma nu conteaza nr de km,eu am o vorba "nu merg cu kilometrajul in brate"

Spor la treaba.
*


Sorin iar le stie pe toate.

Spor cu masina!
prody
Ma bag si eu ca musca, faptul ca a fost model de export poate fi o explicatie pentru cat de bine s-a mentinut tablaria la MLS ? Am ramas surprins total cand am vazut pozele pe care le-ai pus initial cu masina .
Alex 23
Nu stiu ce sa-ti spun. Masina a stat si ea mult timp in garaj si probabil asta a contat foarte mult, probabil sa fi fost si tabla tratata mai bine.
sorin105
QUOTE(aditza579 @ 30 Jun 2015, 12:13)
Sorin iar le stie pe toate.

Spor cu masina!
*


Rade ciob de oala sparta,te cunosc oameni ce "blasfemii" scriai in anii trecuti,eu zic sa te abtii ca trecutul tau nu este asa cum il vezi tu!

Sa nu ii stricam omului topicul.

Spor la treaba,asteptam poze.
Alex 23
Marea demolare!

Plafonul albastru impecabil!

Sorin am verificat si discurile sunt groase fara pic de grad pe ele.
Raul90
se tine bine. Ma mir ca nu a fost vopsita pe dedesubt.
Alex 23
Este data cu alb dar este murdara, insa ca si cea crem este doar suflata putin peste antifon. Se tine destul de bine si la pedalier la cata apa am gasit sub masticu acela care venea peste.
Cauciucurile pe ea sunt Pneumant, nu Victoria.
Alex 23
Ce s-a mai lucrat.Si cateva poze pentru carcotasi.

3 Jul 2015, 22:58:
Inca.
Raul90
iese bine. Usile au trebuit sudate?
Alex 23
Nu a fost nevoie, rugina a fost de suprafata! Am curatat cu peria pe bormasina pana la tabla curata, am pasivizat, grund, putin chit si vopsea.Nu-mi place vopseaua pentru ca este prea deschisa cu toate ca am luat Alb 13 de la Policar, insa pentru moment o las asa.
Daciotul_98
A iesit fooarte tare, imi poti spune si mie codul de vopsea al masinii (si de unde as pute sa iau), mersi anticipat !
Alex 23
Masina este Alb 13. Spray toate nuantele le poti gasi in targ Vitan,marca Policar.
Daciotul_98
mersi wink.gif
DACIOTUL_97
Super ! Asteptam continuarea smile.gif
aditza579
QUOTE(sorin105 @ 1 Jul 2015, 08:32)
Rade ciob de oala sparta,te cunosc oameni ce "blasfemii" scriai in anii trecuti,eu zic sa te abtii ca trecutul tau nu este asa cum il vezi tu!

Sa nu ii stricam omului topicul.

Spor la treaba,asteptam poze.
*


Nu ti mai face tu griji pentru mine. Nu am zis niciodata ca nu scriam prostii (cred ca blasfemii este un termen pe care ar trebui sa l atribui altor persoane) dar eu am stiut cand sa tac si acum deschid gura doar cand trebuie, spre deosebire de altii. Dar nu stiu ce treaba avea trecutul cu ceea ce spuneam.

Eu doar am vrut sa iti spun ca nu le stii pe toate si ca nu e cazul sa te iei de om ca masina nu e ceea ce spune ca este, pentru ca nu cred ca esti din aceeasi ograda cu el si cu siguranta nici de aceeasi varsta cu el.
Alex 23
Se lucreaza...
S-au schimbat intre timp culisele si periile geamurilor pe partea dreapta. Am dat parbrrizul jos sa vad daca sunt probleme, urmeaza montarea acestuia pe un cheder nou.
Equinox
Pentru cei care nu vor sa isi suceasca gatu am urcat eu poza cum trebuie tongue.gif

Sper sa nu te superi Alex.Spor la treaba!
Alex 23
Am pus poza de pe telefon si nu stiu de ce mi-o arata asa. Multumesc!
Partea dreapta este gata inclusiv cheder parbriz montat!
DACIOTUL_97
Imi place ideea cu capacele OZN... biggrin.gif

Cat te-a costat chederul ?
Alex 23
Va fi echipata cu Ozn-uri. Nu-mi plac jantele ei.Chederul este de origine si m-a costat 65 lei. Urmeaza si cel de luneta.
Ov
Ce bine-mi pare ca exista si 1310 puse la pastrare! Felicitari!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.