Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Depasire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
vallixx
Pentru verificare numar de puncte trebuie sa trimiti o solicitare la politie si iti trimit ei situatia......
b76bgaarh
pe hartie exista multe lucruri in tara asta. concret, a avut cineva permisul suspendat pt punctele acumulate din diverse pocinoguri?

SandelBS
Daca ai 14 puncte si mai iei 2 iti ia permisul cf legii si se reseteaza scorul. Daca fac contestatie la ultima isprava, dupa depunere la judecatorie, pot lua permisul inapoi si revin la 14 puncte?

cu punctele astea am avut parte de o chestie ridicola de la un politist:
el: mai ai puncte?
eu: nu
El: iti dau eu acu 2.
Eu; si daca aveam nu mai imi dadeai acum?
el:... mergi cu viteza asta prin oras? (70 adica, eram un pericol social de temut)
espacern
Punctele pierdute se pot recupera gratuit prin teste/chestionare complectate la Politie.....idem perioada anulare permis.
sk0rpion
....sau astepti 6 luni sa se anuleze

QUOTE
articolul 103, punctul 4

(4) Punctele de penalizare se anuleaza la implinirea termenului de 6 luni de la data constatarii contraventiei.
betamax
La modul general, daca preferi sa stai fara permis in loc sa dai un test, nu prea ai ce cauta pe sosea... . Chiar daca nu mai esti la curent cu toate chichițele, intr-o zi-doua te poti pune la punct.
DannyY
QUOTE(espacern @ 6 Feb 2015, 12:51)
Punctele pierdute se pot recupera gratuit prin teste/chestionare complectate la Politie.....idem perioada anulare permis.
*


Da? Poti detalia, ca habar n-aveam de posibilitatea asta. N-am nici un punct, dar niciodata nu se stie...
sk0rpion
QUOTE(betamax @ 6 Feb 2015, 13:30)
La modul general, daca preferi sa stai fara permis in loc sa dai un test, nu prea ai ce cauta pe sosea... . Chiar daca nu mai esti la curent cu toate chichițele, intr-o zi-doua te poti pune la punct.
*



Depinde cate puncte aduni in 6 luni, eu am 3 in 5 ani , pentru ce as pierde timpul cu testul ala?....bine cunosc si pe cineva care la 2 luni strange 15 puncte dar asta e problema lui.
espacern
QUOTE(DannyY @ 6 Feb 2015, 13:34)
Poti detalia, ca habar n-aveam de posibilitatea asta.

Am aflat si eu accidental cand am acompaniat la Politie pe cineva care trebuia sa predea permisul pentru o suspendare de 2 luni.
Ofiterul i-a explicat ca daca se inscrie la sesiunea de teste si trece cu succes perioada se reduce cu 1 luna.....asta a si facut!
Sesiunea se organizeaza odata pe saptamana si daca nu realizezi punctajul necesar promovarii te reprogramezi.....si tot asa pana cand ai punctaj corect.
Erau persoane acolo la testare cu termen de permis si alti cu puncte de penalizare....temeiul legal nu-l cunosc dar stiu sigur angajatii de la Politie daca-i intrebi.
betamax
Ma refeream la cei care au permisul suspendat. Altfel n-are rost sa-ti bati capu', ca timpul trece.
DannyY
QUOTE(espacern @ 6 Feb 2015, 15:25)

*


Pe asta cu reducerea perioadei de suspendare o stiu. Dar credeam ca pot sa dau o testare si sa scap, sa zicem, de 14 puncte inainte de 6 luni. Adica sa ma spal de pacate ca sa fac loc altora biggrin.gif
espacern
Posibil sa existe aceasta posibilitate....intreaba mai bine la serviciul rutier.
DannyY
Io sper, sincer, sa nu existe...
AR-18-MOS
E greu cand nu cunoasteti legislatia rutiera, desi se presupune ca detineti permis de conducere.
QUOTE
Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se reduce la 30 de zile conform art. 221 al.1 din R.A.O.U.G. 195/2002 republicat, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:

    a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulație (până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul și tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliției rutiere care îl are în evidență, pentru verificarea cunoașterii regulilor de circulație);
    a obținut permis de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei;
    nu a mai beneficiat de o astfel de măsura în ultimii 3 ani de la data săvârșirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare;
    în ultimii 2 ani de la data constatării contravenției pentru care se aplică sancțiunea contravenționala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

Cererea necesară va fi depusă și înregistrată la unitatea de poliție din care face parte agentul constatator, având anexate următoarele documente:

    o copie a procesului verbal de constatare a contravenției;
    o copie a dovezii înlocuitoare a permisului de conducere;
    o copie după chitanța de achitare a amenzii;
    o copie a BI/CI.

Conducătorii de autovehicul NU beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:

    perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
    a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
    a fost implicat într-un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influența alcoolului;
    sancțiunea contravențională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune.
DannyY
MOS, MOS, da' si sclerozat? Ce zic eu si ce intelege el... Sau ai avut o zi mai grea?
corbex
QUOTE(DannyY @ 6 Feb 2015, 13:34)
Da? Poti detalia, ca habar n-aveam de posibilitatea asta. N-am nici un punct, dar niciodata nu se stie...
*


Inseamna ca te-au depunctat mereu. Nenorociti!
@Betamax: daca mereu esti prin salile politiei pentru a da examene pentru recuperarea punctelor inseamna ca n-ai ce cauta pe sosea.


6 Feb 2015, 21:19:
QUOTE(DannyY @ 6 Feb 2015, 20:38)
MOS, MOS, da' si sclerozat? Ce zic eu si ce intelege el... Sau ai avut o zi mai grea?
*


A iesit cu ciinele in maieu si i-au inghetat slapii.
b76bgaarh
aifonu, badie, a inghetat aifonu.
betamax
QUOTE(corbex @ 6 Feb 2015, 21:17)
@Betamax: daca mereu esti prin salile politiei pentru a da examene pentru recuperarea punctelor inseamna ca n-ai ce cauta pe sosea.
*



De unde ai scos-o pe-asta ? Eu n-am fost niciodata la recuperare, ca n-am avut ce. Si nici examinator nu mai sunt .

Lamurire : o vreme am colaborat cu o scoala de soferi. Long time ago. Nu sunt militian. Dimpotriva.
corbex
Nu era vorba de tine personal. icon_mrgreen.gif Am raspuns la postul 56.
maho
QUOTE(AR-18-MOS @ 6 Feb 2015, 18:56)
E greu cand nu cunoasteti legislatia rutiera, desi se presupune ca detineti permis de conducere.
*


E mai simplu sa cauti, cand ai nevoie.
AR-18-MOS
Am vazut. D-aia intreaba pe forum, ca stie unde sa caute...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.