Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Electrocasnice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
cj98czh
eu i-,!? pus stecher si de peste 1 an nu are nici le dracu tot dea Legrand i-am pus zi eu, tot asa curcuite separate pt. fiecare consumator mare ... in bucatarie am 4 de exemplu ..
wolfin
eu cred ca le am biftat..uscator rufe..msv ..soacramea calca ciorapii si tricourile in care dorm (stie ca ma enerveza ca nu mai sunt moi) si cuptorul cu o pulpa de curcan (nu mai tin minte daca era si garnitura pusa langa).

nu a sarit nicio siguranta. iar de incalzit habar n am.

on topic. cuptorul...frigiderul plita...stecher si in priza. bineinteles sigurante separate. electricianul la bucatarie mi a lasat pe unde i am zis ca vine plita si cuptorul 2 cabluri industiale direct din panou...dar le am facut prize de blat...urasc sa vad prize pe perete
Lampard
Salut,o recomandare pentru o masina de spalat vase
mars
Banuiesc ca vrei una incorporabila. Eu am ales un model de la Electrolux, pentru ca imi afiseaza timpul si se deschide singura cand termina. Are 5 ani garantie (10 pentru motorul inverter). Dar si despre Bosch am auzit numai de bine.
wolfin
BEKO...BEKO...
BEKO

Si cu garantie 5 ani.

Acum sa zic de ce si cum..n are rost..dar sunt la a 3 a cumparata...si spala super ok. La amici bosch...wirpool etc..daca nu baga pastile scumpe cam da chix.

Un plus beko ...mai toate programele au ciclu abur.

Ps vb marja de pret 2000 lei
vallixx
Eu sunt la prima, Electrolux. Folosită cu pastile Fairy Platinum Plus n-am ce sa-i reproșez.
Iar faza cu deschisul usii automat la final e tare. Likie

Si eu am auzit de bine de Bosch, dar n-am incercat.
wolfin
Sa puneti (oricum cred ca au dat la masina) extra banda alu. pt blat.
Lampard
Din cauza a 5 cm pot incorpora doar slim,saptamana viitoare ma intalnesc cu cineva de la magazinul de mobila sa vad daca are vreo solutie pentru cei 5 cm
Fratzica
QUOTE(wolfin @ 30 Jul 2022, 18:24)
BEKO...BEKO...
BEKO
*


Eu am luat un Grundig de 45 cm, practic un BEKO rebranduit, 11 seturi, 7 ani garantie. Destul de multumit.
clr
QUOTE(mars @ 30 Jul 2022, 15:44)
.... si se deschide singura cand termina.....
*



La mine tocmai asta e problema, in 8 din 10 cazuri imi activeaza senzorul de gaze :-( a trebuit sa-i pun intrerupator si sa il dezactivez in timpul functionarii masinii. In rest, nimic de reprosat. Initial luasem un Whirlpool, dar mi-a curs de la prima folosire... si cum mai era un review cu aceeasi problema, am preferat ca dupa retur sa schimb producatorul.
wolfin
nu era mai ok sa il muti sau sa il schimbi cu unu mai destept?
Lampard
Datorita faptului ca firma de mobila nu mai lucreaza cu acel model de mobilier pot incorpora doar masina de 45 cm latime,singura solutie pentru una normala de 60 cm ar fi asta dar nu stiu daca da bine.Voi ce parere aveti?
tr04www
A jucat bine Petrolul. 😂
Bwwlan
Nu mai bine iei tu flexu, faci o fantă de 10 cm in scări, bagi colțu la plasmă si gata, ai loc de mașină de spălat vasele?
Si-asa sansele sa fie ceva action la tv unde sa zici "moah, nu s-a vazut nika, ca era coltu teveului obturat de perete" sunt mici spre zero.
tomageorgian
Ia de 45ca si aia spala vase
Rimio de Vassur
1. Televizorul nu se poate roti la stinga sa mai faci rost de niste cm?
2. Tv nu se poate trage in fata scarii ca sa intre masina si vezi ce mai faci cu spatiul de sub scara?
3. Nu poti trage tv la stinga si masina de spatat pusa in dreapta lui? Habar nu am daca furtune lungi influneteaza functionarea masinii de spalat vase.

Acum mi-a picat fisa: spatiul marcat in poza are 60 cm? Faci o masca din lemn, pui o floare deasupra si da bine.

Scuzoaie pentru "double post". Aici nici comafone nu prea are semnal.
Lampard
De la frigider pana la televizor am 1m ,nu spatiul e problema,nu cred ca da bine vizual.
ProfiBv
QUOTE(Lampard @ 1 Aug 2022, 20:34)
Datorita faptului ca firma de mobila nu mai lucreaza cu acel model de mobilier pot incorpora doar masina de 45 cm latime,singura solutie pentru una normala de 60 cm ar fi asta dar nu stiu daca da bine.Voi ce parere aveti?
*


https://www.google.com/search?q=suport+tv+p...chrome&ie=UTF-8
si prinzi suportul sub scara , deasupra masinii ...
Ma mai gandesc totusi , cum tragi alimentarea si scurgerea pana acolo ?!

2 Aug 2022, 20:58:
...te plimbi cu vasele prin toata zona , tu sti ?!
wolfin
Una slim si aia e.

N are ce sa caute langa tv

E genul https://www.emag.ro/masina-de-spalat-vase-i...rch-Action=view
vallixx
QUOTE(Lampard @ 1 Aug 2022, 19:34)
Datorita faptului ca firma de mobila nu mai lucreaza cu acel model de mobilier pot incorpora doar masina de 45 cm latime,singura solutie pentru una normala de 60 cm ar fi asta dar nu stiu daca da bine.Voi ce parere aveti?
*


Eu am slim , de 45 si e foarte buna.

Incap si cratite mai mari, daca ai jucat un pic de TETRIS in copilarie icon_mrgreen.gif vei fi uimit de cate vae pot intra in ea.

Iar mie chiar imi convine mai mult masina de 45 pentru ca 1. ocupa loc mai putin si 2. la cate vase am eu de spalat nu o umplu pe cea de 45 dintr-o data decat daca e o zi"de gatit".

Altfel, pentru necesarul zilnic nu prea o umplu si trebuie sa las vase in ea pentru a doua zi. Nu-s fan in a lasa vase in masina.....dar maxim o zi mai hai, mai treaca-mearga.

Deci daca as avea de 60cm as spala la 2-3 zile, ori 2-3 zile nu tin vase murdare doar ca sa le spal la masina. Deci daca nu ai familie care sa produca vase multe pe zi (cu exceptia zilelor cand aveti de gatit), atunci una mai mare nu-i neaparat mai buna.
MuciX
Mai e si asta "table-top". Dar nu stiu cat de fezabila e pentru o familie ce include si copii.
vallixx
Buna pentru cand n-ai spatiu deloc si ai de spalat doar cateva farfurii , tacamuri.
Ma gandisem si eu la asa ceva acum niste ani de zile cand stateam intr-o garsoniera si aveam bucataria cat o cutie de chibrituri. Era atunci o masina mica de la Bosch, (posibil sa mai fie si acum), care putea intre in masca de sub chiuveta.

Dar o cratita de exemplu nu incape. Insa cea de 45 e suficienta. Pot baga orice cratita, tigaie, farfurii , tacamuri, boluri de supa.....am bagat filtrele de la hota, casolete.......toate deodata.

Ai zice ca e mica dar cu un pic de aranjare strategica (nu unele peste altele sau prea inghesuite, ca nu ajunge jetul la ele evident), insa incap destule. Foarte rar spre deloc am avut nevoie de inca un program in aceeasi zi.

Uzual, 2 pers, spal cam o zi da, o zi nu. Cu copil poate o data pe zi.....si tot e ok.

Cea de 60 o vad mai mult pentru familie de 3-4 persoane, altfel nu se umple dintr-una.

Deci sa iti dai casa peste cap, sa modifici peretii doar ca ca intre una de 60 in loc de una de 45 eu zic ca nu merita deranjul.
wolfin
sunt si acum..dar cam micute...pt 1 2 persoane.

in lipsa de spatiu e ok si asta ... https://masinidespalatieftine.com/cea-mai-b...odele-compacte/

ultima e misto pusa langa cuptor ... cool.gif
https://www.emag.ro/masina-de-spalat-vase-i...tm_content=link
MuciX
@Vali: Mai conteaza si unde pui masina de spalat vase, ideal e in stanga sau in dreapta chiuvetei/cosului de gunoi. Nici eu nu as pune-o langa televizorul ala. Nu mai spun de scos toata mobila pentru spart pereti sa tragi alimentare si evacuare.
Lampard
Am studiat mobila si pentru aia de 60 se pierde un spatiu de depozitare,dar asa vrea doamna ,eu trebuie doar sa-mi bat capul cu montajul.
A renuntat la achizitionarea aspiratorului robot si si-a cumparat un Dyson V8 Absolute +,ea hotareste ce si cum are nevoie prin casa
lapcat
QUOTE(wolfin @ 3 Aug 2022, 10:10)
sunt si acum..dar cam micute...pt 1 2 persoane.

in lipsa de spatiu e ok si asta ... https://masinidespalatieftine.com/cea-mai-b...odele-compacte/



Am avut exact modelul ala, e buna pentru un cuplu. Pentru mai mult (deja familie+copii) e nevoie de una mare, poate chiar si slim daca nu e loc suficient.
Lampard
Am ales un Bosch de 45,5 ani garantie
wolfin
Se potriveste
vallixx
QUOTE(Lampard @ 9 Sep 2022, 21:11)
Am ales un Bosch de 45,5 ani garantie
*


Bravo, e misto, like!

Acum ca o ai, ti se pare mica de 45? Eu tot de 45 am si nu simt nevoia de mai mult, ba chiar din contra.
Lampard
Este exact ce trebuie,are eMagul niste preturi...de la 3200 redusa la 2180 si am prins inca o reducere pentru gama bosch si am dat la final 1750,la altex era 2180.Acum dupa o saptamana costa 2550
wolfin
Ai prins o ok
aqua
in ultima jumatate de an combina frigorifica Ariston pe care o am de prin 2015 a inceput sa faca periodic figuri, adica merge bine 2 luni dupa care deodata gasesc ca nu mai raceste in frigider, congelatorul e ok, ii fac o dezghetare manuala (scot din priza ) si isi revine pentru inca vreo 2 luni, apoi din nou problema

bineinteles ca pana sa apara chestia asta nu era nevoie sa dezghet manual nimic si a mers fara sa trebuiasca vreodata sa fac ceva la ea

idei ? am sunat la cineva si mi-a zis ca apare nu stiu ce gheata care blocheaza si solutia e sa il dezghet ceea ce si fac, da nu-mi convine sa fac asta mai ales cu caldurile de acum
einstein1984
pentru idei ar trebui sa precizezi: 1 sau 2 compresoare, racire statica clasica sau cu ventilatie?
vallixx
La ce manifestari are, este un singur compresor si racire clasica. (cu ventilatie n-ar face gheata)

Asa au patit-o si printii la un Whirlpool. Din ce a zis nea frigideristul, frigiderul raceste congelatorul si de acolo se duce catre frigider. Daca insa se face gheata "nu stiu unde", frigul ramane doar in congelator si nu se mai duce catre frigider.

Daca dezghetarea rezolva temporar problema inseamna ca este ceva partial obturat pe undeva (zicea tot nea frigideristul, nu eu). Canalul sau canelele care comuinca intre congelator si frigider probabil ca s-au astupat partial cumva.

Anyway, parintii si-au luat alt frigider iar pe ala l-au mutat la tara. Mutandu-l, l-au tinut dezgetat vreo saptamana.....pare ca a mers, merge de jumatate de an.
wolfin
NO FROST face la fel. circuitul e identic ca cel static.

lasat 24 h scos din priza deschis....si scos tot din el (important)

inclusiv cel nou cumparat acum 2 ani a avut problema asta. fetele se raceau lasand usile deschise....pana nu am mai mers tongue.gif
aqua
are un compresor, racire statica sau ventilator nu ma pricep dar are un ventilator care probabil imprastie frigul prin frigider
un baiat care se ocupa cu service zice ca suna a problema pe circuitul de dezghetare dar e model vechi si nu are piese

https://www.ideall.ro/magazin-combine-frigo...19223-FW--33935
wolfin
deja-vu

cand samsungul de la ap nu mai racea...si mergea nonstop...toti frigotehnicienii domle s a strixat ce zici tu..ba compresor..ba nu stiu ce. preturi cat juma de frigider nou.

si am sunat la tehnometalica si inginerul de acolo ..domle nu vin la tine sa iti scot frigiderul din priza si sa iti iau $ pt deplasare.
lasat mult..cu apa fierbinte in el...scos tot congelator ..figider. 24 h minim.

outcomeul l am zis mai sus
einstein1984
@valixx, de acord cu tine, la mine mergea in continuu si nu-si revenea dupa dezghet, era obturat un canal in evaporator. ( se simtea la mana ca era rece desupra si cald sub el ).. Sa schimbi doar cabinetul era cat un frigider similar nou, asa ca am luat altul dar cu racire activa de data asta.
vallixx
Da, probabil ca asta e solutia.....tinut mai mult scos din priza ca sa se dezgete complet gheata care probabil obtureaza. De aia cred ca a functionat la ai mei, pana l-au dus la tara a stat vreo saptamana scos din priza.

Acum, nu sugerez sa-l tii o saptamana......dar macar 24 ore daca ai cum.
aqua
pai da, rezolvarea asta ar fi dar nu cred ca e normal mai ales la unul nou, sa ma prinda cu el plin cand ii nazare lui e nasol, azi de dimineata a trebuit sa scoatem tot sa inghesuim ce era mai sensibil in congelator, restul a ramas asa ca n -am unde sa le pun, coincidenta sau nu pare ca face cand e destul de incarcat frigiderul
tind sa-i dau dreptate baiatului, nu mai merge dezghetarea cum ar trebui si se blocheaza

mai incerc o intrebare la service agreat de Hotpoint
einstein1984
Daca il ai din 2015 nu mai e chiar nou... Si al meu era cam tot de atunci si a decedat acu 2 ani.
wolfin
auzi coane..nu cumva astupi caile de ventilatie/air flow cu produsele?

ca daia face gheata.


@tehnometalica..repara orice. adica pe mine m au multumit..acu ceva ani.
aqua
QUOTE(einstein1984 @ 12 Jun 2023, 09:43)
Daca il ai din 2015 nu mai e chiar nou... Si al meu era cam tot de atunci si a decedat acu 2 ani.
*


cand ziceam nou ma refeream la al lui wolfin, ca al lui de 2 ani tre la fel sa fie dezgehtat manual
m=am gandit la astuparea orificiilor dar am avut grija sa nu se intample, acum ce sa zic...
wolfin
Asta nou e full no frost ...cu dezgetare auto.

.l am dezgetat manual...ca se stricase. Usile lasate deschise si facut gheata (side by side)
aqua
am scapat ieftin de data asta, am facut eu niste scenarii in cap pe baza informatiilor ca ar fi ceva probleme la partea de dezghetare automata a frigiderului si ca atunci cand il dezghet manual/scot din priza cu orele isi revine
si am zis sa cresc temperatura la frigider de la 4 cat era l-am dus la 7 sau 8 si l-am lasat asa, am zic ca daca cresc temp inseamna mai cald in interior deci il fortez cumva sa isi coreleze si dezghetarea si sa treaca la un regim de functionare mai usor ...
dupa vreo 3 ore am observat ca inauntru era ceva racoare, inainte sa ma bag la somn l-am trecut inapoi la 4 grade si dimineata era ca nou, rece bine
astept sa vad daca mai face surprize
cool.gif
CGB
Intreb si io aci....am un AC Hitachi model RAM 65QH5 si 2 splitere model RAK-35NH6A. De prin 2009 le am montate. Si vreau sa le controlez din telefon. Se poate, ce imi trebuie, cum se face? Am vazut niste alea ca usb stick care le face wireless. Iau un d-ala pur si simplu si gata? Unde-l vîr?
tomageorgian
Eu nu stiu sa existe wifi usb ptr ac. Ti'ar trebui asa ceva https://www.hitachiaircon.com/ranges/iot-ap...r-aircloud-home

Dar nu stiu daca ai unde sa il pui , are totusi 14 ani. Nu cred ca se stia atunci de wifi ac.
.
Daca spliterul interior e pus la o priza, pune'i priza smart.
cj98czh
este, am eu pe Midea, a fost comandat separat stickul tot de la ei ... dar trebuie sa stie si aparatul de AC, adica sa aiba portul .. find de prin 2009 .. eu zic sa iti muti gandul ..
psychoo
Eu zic sa te orientezi catre device.uri smart care stiu sa copieze telecomande cu infrarosu
Am avut si pe s6 o aplicatie care avea o baza de date cu diverse aparate sau putea sa inregistreze prin senzorul de infrarosii butoanele customizate.
Da.i o cautare pe net, ca exemplu uite primul link de pe goofle ce l.am gasit https://case-smart.ro/produs/telecomanda-in...gle-home/?gad=1
aqua
QUOTE(aqua @ 13 Jun 2023, 10:22)
am scapat ieftin de data asta, am facut eu niste scenarii in cap pe baza informatiilor ca ar fi ceva probleme la partea de dezghetare automata a frigiderului si ca atunci cand il dezghet manual/scot din priza cu orele  isi revine
si am zis sa cresc temperatura la frigider de la 4 cat era l-am dus la 7 sau 8 si l-am lasat asa, am zic ca daca cresc temp inseamna mai cald in interior deci il fortez cumva sa isi coreleze si dezghetarea si sa treaca la un regim de functionare mai usor  ...
dupa vreo 3 ore am observat ca inauntru era ceva racoare, inainte sa ma bag la somn l-am trecut inapoi la 4 grade si dimineata era ca nou, rece bine
astept sa vad daca mai face surprize
cool.gif
*



pentru ca revenise problema a trebuit sa chem un mester in friguri, a constatat ca era nu stiu ce buretel cazut care bloca ventilatorul in anumite momente, cica l-a repozitionat si in rest totul e bine.

altfel , are cineva asa ceva? nu aparatul neaparat ci principiul de gatire cu aer cald

https://www.emag.ro/friteuza-fara-ulei-phil...n/pd/DFVSTJMBM/

ma bate gandul si vad ca are numai laude plus ca atunci cand am luat gumele Bridgestone au avut nu stiu ce campanie si am primit un voucher de 400 lei la emag
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.