Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hidrocentrala Portile de Fier 1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3
gibonu
@bion
Mersi

@VladSoare
Cum spuneam mai sus, deja nivelul discutie coboara mult.
Bafta.
VladSoare
Totuși, un răspuns la asta se poate? Te-ai eschivat de două ori.
QUOTE
de unde ai scos treaba cu Băile Herculane. Cum ai tras tu concluzia că aș fi de acord cu ce s-a întîmplat acolo?

Mă acuzi de ipocrizie pentru că aș lua apărarea insulei Ada Kaleh în timp ce de Herculane mi se rupe-n paișpe. Cred că am dreptul să știu pe ce te bazezi.
gibonu
@VladSoare

Pai ai un fix legat de Ada-Kaleh. Am argumentat deja avantajele pe care le aduce SHEN Portile de Fier, insa tu tot insisiti ca nu trebuie facut nimic si ca insula trebuia sa ramana.
Baile Herculane au fost doar un exemplu din zona.

Si daca tot vorbesti despre eschivare, si eu te-am intrebat de unde vine indarjirea pentru Ada-Kaleh. Insa, nu mi-ai raspuns.

Ai fost pe insula, ai avut casa acolo, apropiati de-ai tai au fost evacuati?
cj98czh
obisnuieste-te cu Vlad, asa face cand il ia pe NU in brate .... este adevarat ca l-am vazut si zicand ok, nu este cum zic eu .... dar mai rarut ...

orice baraj construit a insemnat sate/localitati mutate ....si asta se face in toata lumea ... ba mai mult toate tarile cu apa calda cauta sa inlocuiasca solutia centralelor nucleare .... Franta vrea sa le inchida pe toate in maxim 10 ani .... daca imi aduc bine aminte ..

ca ne place sau nu, barajele, respectiv curentul produs de ele sunt cele mai eco si neproblematice .... si fara curent nu se poate ...
VladSoare
Cj, știu că obișnuiesc să-mi apăr convingerile. Dar pe de o parte nu cred că e neapărat un lucru rău (ți s-ar părea mai lădabil să fiu un ipocrit care-și schimbă părerile de la o zi la alta, după cum bate vîntul?), iar pe de altă parte nu mă sfiesc să mi le schimb cînd mi se dau argumente solide împotriva lor.
Acum însă singurele "argumente" pe care le-am primit de la autorul topicului au fost:
- insulte (voalate, ce-i drept)
- exemple complet aiurea, fără legătură cu subiectul
- beneficii industriale și financiare (pe care nu le-am contestat nici o clipă).

Singurul argument valid împotriva părerii mele l-am primit de la Bion, și anume că e posibil ca în realitate insula să nu fi fost chiar paradisul pe care mi-l imaginam eu. Dacă-i într-adevăr așa, atunci recunosc că am exagerat.

Giboane, nu numai că ataci la persoană și te eschivezi cînd ți se cere un răspuns concret, dar îți mai și editezi mesajele ca să-ți ștergi urmele.
Ai zis că pe mine mă doare numai de Ada Kaleh, în timp ce de Herculane mi se rupe. Și de-atunci te tot întreb de unde ai tras tu concluzia asta. Însă între timp ai editat. Frumos. Mișto tactică. Arunci bomba și fugi. Și tot tu te plîngi de nivelul discuției. rolleyes.gif
gibonu
QUOTE(VladSoare @ 7 Mar 2019, 17:00)
Și dacă hidrocentrala aia ar fi eradicat foametea din Africa și ar fi adus pacea mondială veșnică, tot nu mi s-ar fi părut o justificare suficientă.


QUOTE(VladSoare @ 11 Mar 2019, 21:36)
- beneficii industriale și financiare (pe care nu le-am contestat nici o clipă).


Deja sustinerile tale sunt contradictorii. Pe mine m-ai pierdut in logica asta.
Asadar, cum ramane?

As aprecia mult daca ai argumenta "atacurile la persoana" de care ma acuzi.

Nu ma eschivez. Iti spun clar, a doua oara, ca Baile Herculane au fost doar un exemplu.
Nu am spus ca "ti se rupe", ci ca in vehementa ta cu care aperi fosta insula ignori realitatea din RO.

Si daca tot vorbesti despre eschivare, este a treia oara cand te intreb: ai fost pe insula, ai avut casa acolo, apropiatii tai au fost evacuati?
Poate de data asta vei avea bunavointa de a da un raspuns.

Cat despre "îți mai și editezi mesajele ca să-ți ștergi urmele" da-ne, te rog, niste exemple concrete.
Sunt si eu curios sa vad ce am sters, de vreme ce nu am sters nimic din ce am postat, doar am completat.

In rest, sper ca ai observat ca si altii colegi de forum iti spun ca sustinerile tale la problema insula vs SHEN Portile de Fier nu sunt tocmai reale.



cj98czh
Gibonu, as prefera sa vb. in nume propriu ... fiecare cand are ceva de spus ... spune si singurel .. nu este nevoie de purtator de cuvant.
gibonu
@cj98czh

OK, s-a marcat.
VladSoare
QUOTE(gibonu @ 11 Mar 2019, 22:10)
Deja sustinerile tale sunt contradictorii. Pe mine m-ai pierdut in logica asta.
Asadar, cum ramane?

Nu e nimic contradictoriu. Am zis că înțeleg beneficiile economice, industriale, sociale, etc., dar consider că prețul plătit pentru ele a fost prea mare.
Îmi doresc o autostradă spre vest, dar dacă pentru construcția ei ar trebui rasă Sinaia de pe fața pămîntului, atunci aș zice pas și aș prefera să trăiesc în continuare cu DN1.
Înțeleg beneficiile, dar noi avem în general tendința să plătim prea mult pentru ele. Și consider că unele prețuri n-ar trebui plătite.
Nu știu cum s-o spun mai clar.

QUOTE(gibonu @ 11 Mar 2019, 22:10)
Si daca tot vorbesti despre eschivare, este a treia oara cand te intreb: ai fost pe insula, ai avut casa acolo, apropiatii tai au fost evacuati?
Poate de data asta vei avea bunavointa de a da un raspuns.

Unde vrei să ajungi cu asta? Dacă nu am fost eu personal afectat, înseamnă că ar trebui să nu-mi pese?
Ar trebui să fiu fericit cu distrugerea Bucureștilor de către Ceaușescu pentru simplul motiv că nu am fost eu însumi evacuat și demolat?
Ar trebui să fiu de acord cu experimentul Pitești doar pentru că nu am avut eu personal rude asasinate acolo?
Nu, nu am avut casă pe insulă.

QUOTE(gibonu @ 11 Mar 2019, 22:10)
Cat despre "îți mai și editezi mesajele ca să-ți ștergi urmele" da-ne, te rog, niste exemple concrete.
Sunt si eu curios sa vad ce am sters, de vreme ce nu am sters nimic din ce am postat, doar am completat.

radmasa.gif
Ești tare. Acuma n-am cum să mai dovedesc, pentru că nu mi-a trecut prin cap să fac un print screen înainte, sau să te fi citat atunci cînd ți-am răspuns prima dată. Nu m-am gîndit că o să fie nevoie.
Las-o așa.
centurion
QUOTE(VladSoare @ 11 Mar 2019, 20:36)

Singurul argument valid împotriva părerii mele l-am primit de la Bion, și anume că e posibil ca în realitate insula să nu fi fost chiar paradisul pe care mi-l imaginam eu. Dacă-i într-adevăr așa, atunci recunosc că am exagerat.


*



Convingerea pe care ai sustinut-o atat de vehement se bazeaza doar pe ceva ce-ti imaginai (venita probabil pe baza vreunui articol subtire citit pe internet)?
Nu ai cautat macar un minim de informatie despre aceasta aceasta insula inainte de a te baga in discutia contradictorie cu ceilalti care au adus argumente solide pro baraj/hidrocentrala?
VladSoare
Ba da, și toată informația ducea în acea direcție.
Dar nu e vorba numai de insulă. Am o problemă cu "ctitoriile" care implică distrugerea vieții oamenilor. Nu numai de insula în sine îmi pare rău, ci și de comunitatea de acolo.
România lui Ceaușescu s-a construit trecînd cu buldozerul prin sufrageria oamenilor. Pe principiul "dă-i dracu', că-i mutăm la bloc, să zică mersi că-i civilizăm".
Am o problemă cu filozofia asta comunistă, de sacrificare a celor puțini pentru beneficiile viitoare ale celor mulți. Pentru că am trăit epoca Ceaușescu și, deși n-am fost eu personal demolat (că stăteam la bloc), știu prin ce-au trecut bucureștenii care trăiau permanent cu teama că poate nu vor mai apuca anul nou în casa lor.
tatabobu
E o singura problema. Filozofia aia nu e comunista. Treaba asta nu o face buna, totusi.
centurion
Sacrificarea celor putini/saraci/fara putere etc. pentru binele statului nu este o chestie comunista, as risca sa generalizez ca este la nivel mondial. Imi vine un exemplu in minte acum: constructia caii ferate in actuala SUA.


Apropo de distrugerea 'Bucurestilor': fa un topic separat in care sa prezinti treaba asta. Personal, imi pasa de Bucuresti cat imi pasa de ... China, spre exemplu. Dar sunt insa curios ce anume si in ce mod a distrus Ceausescu in Bucuresti. Chiar ar fi interesant. Nu de alta, dar in Romania (sau punctual in Bucuresti) nu s-a facut in perioada 1989 - 2019 nici pe departe din ceea ce s-a facut sub Ceausescu. Din contra, s-a distrus.....

PS: Sper sa nu inteleaga cineva ca il simpatitez pe Ceausescu. Oricum, nu am prins mare lucru din perioada lui.

dizzy
Acum reducand un pic discutia, daca cineva ar fi cu adevarat interesat, cred ca ar putea scrie un proiect cu finantare europeana-turceasca de reconstructie a insulei ADA KAleh pe cealalta insula.
Cred ca s-ar da finanatare pt asa ceva.
Dar oricum plangem degeaba dupa laptele varsat.

Avem inca destule comori arhitecturale pe care le putem salva: Cazinoul din Constanta, BAile HErculane, uite aici un site intreg, de exemplu
https://comoriarhitecturale.ro/
Hai sa salvam ce e inca in picioare, nu cred ca are sens sa ne agatam de ceva ce nu mai este.
tatabobu
Acum asa, pe langa: cine a facut selectia pe site-ul ala n-are nici cea mai vaga idee despre ce inseamna o comoara arhitecturala. Vezi pe pagina 4 Casa Nițescu, pe pagina 5 Pensiunea "Trophaeum Traiani", Casa Paris, Restaurant Pizzico si Complex Satul Pescarilor. Pe pagina 6 deja te ia cu rau fizic, incepe cu doua monstruozitati.
dizzy
n-am ajuns pana acolo....
dar presupun ca or fi si alte site-uri mai bune
GIC
QUOTE(gibonu @ 5 Mar 2019, 18:29)
@einstein1984
Ar mai fi si discutia din punct de vedere ecologic, insa aici se pare ca natura s-a descurcat singura, in sensul ca ecosistemul de apa curgatoare a fost inlocuit de cel de apa statatoare.
*




QUOTE(einstein1984 @ 6 Mar 2019, 11:26)
La orice baraj e aceiasi problema. Eu as zice ca la portile de fier daunele au fost minime comparabil cu beneficiile. Dar e doar parerea mea.
*


Oare sturionii ce spun ca nu mai pot urca pe Dunare sa se inmulteasca?
centurion
Sturionii urca pe Dunare pana la Portile de Fier.
Riscul mare de disparitie nu este din cauza barajului ci a pescuitului excesiv.
GIC
Nu am cartile la indemna sa-ti citez cu titlu, autor si pagina dar o simpla cautare spune multe - https://www.google.com/search?q=sturioni+ba...chrome&ie=UTF-8

Citeam pe undeva ca morunul ajungea si in zona Vienei pentru inmultire.

LE - nu neg ca pescuitul a facut ravagii. La fel ca braconajul azi!
gibonu
QUOTE(VladSoare @ 12 Mar 2019, 11:37)
Acuma n-am cum să mai dovedesc, pentru că nu mi-a trecut prin cap să fac un print screen înainte, sau să te fi citat atunci cînd ți-am răspuns prima dată. Nu m-am gîndit că o să fie nevoie.


Te rog ca data viitoare cand ma acuzi sa faci in asa fel incat sa iti poti dovedi sustinerile.
Pe logica ta expusa mai sus, acuz si eu orice coleg de forum de orice imi trece prin cap.

In rest, te rog, hai sa ramanem la Portile de Fier si sa nu deviem discutia spre alte locuri.
Ti-am spus si repet: distrugerea Bucurestiului a fost o idiotenie ematata de la un dictator aflat in apogeul dictaturii.
Ca sa fie si mai clar, sunt de acord cu tine ca nimic nu justifica demolarea cartierului Uranus pentru a face loc Casei Poporului. Idem pentru restul oraselor din RO, in care s-a distrus partea veche penru a construit blocuri / centre civice, etc.

Insa, la Portile de Fier a fost cu totul altceva, ti-am insirat deja beneficiile aduse.

Din motivul asta iti spun ca opinia ta "insula trebuia sa ramana" este putin ciudata.
Repet, pentru o analiza corecta a situatiei trebuie sa pui in balanta ce ai pierdut si ce ai castigat.

@GIC
Cum bine ai aratat, sturionul este aproape pe cale de disparitie, motiv pentru care exista prohibitie la pescuitul speciei (ca braconaj exista in continuare, e alta problema).

-----------------------------------------

Revenind la Portile de Fier I, vad ca ocupa locul 4 in Europa la putere instalata, dupa doua hidrocentrale rusesti de pe Volga si una turceasca de pe Eufrat.
Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_large..._power_stations


ady77
Acum nu stiu cum sa zic, dar Vlad e impotriva hidrocentralei cam la fel cum ar protesta una imbracata in blana impotriva uciderii animalelor pentru blana lor. cool.gif
einstein1984
nu spun nimic ca nu vorbesc, sa urce si ei cu ecluza daca nu le convine.
VladSoare
QUOTE(gibonu @ 12 Mar 2019, 11:38)
Te rog ca data viitoare cand ma acuzi sa faci in asa fel incat sa iti poti dovedi sustinerile.

Așa o să fac. De-acum încolo, de fiecare dată cînd îți răspund o să fac fie un screenshot înainte, fie o să te citez în răspuns.

QUOTE(ady77 @ 12 Mar 2019, 11:55)
Acum nu stiu cum sa zic, dar Vlad e impotriva hidrocentralei cam la fel cum ar protesta una imbracata in blana impotriva uciderii animalelor pentru blana lor. cool.gif
*

Dacă ai impresia că sînt împotriva hidrocentralelor în general, atunci n-ai înțeles nimic din ce am zis. sad.gif
dizzy
Eh, sa se duca si sturionii pana la poalele barajului si sa se cotaie pe acolo.
Ce sa zic, numai la Viena poate doamna Sturion sa si-o traga cu domnu' Sturion
smile.gif
Am stat acu multi ani la un motel super misto era chiar pe malul Dunarii.
Dar nu il mai gasesc, nu stiu ce s-a ales de el.
Anul asta am stat la hotelul mare - COntinental parca, zona superba, hotelul de pe vremea comunistilor, beah
VladSoare
Da, da, plantația pe care trudeam acum vreo cinșpe ani făcea team buildinguri acolo, la Gura Văii. Un motel aflat cu cîteva sute de metri în aval de hidrocentrală, chiar pe malul apei. Nu mai țin minte cum se numea. Foarte mișto locul. wub.gif
gibonu
QUOTE(VladSoare @ 12 Mar 2019, 14:32)
Așa o să fac. De-acum încolo, de fiecare dată cînd îți răspund o să fac fie un screenshot înainte, fie o să te citez în răspuns.


Perfect. Poate asa o sa vad si eu ceea de de fapt nu am sters din propriile postari.

QUOTE(VladSoare @ 12 Mar 2019, 14:32)
Dacă ai impresia că sînt împotriva hidrocentralelor în general, atunci n-ai înțeles nimic din ce am zis. sad.gif


OK. Din punctul tau de vedere cum ar fi trebuit rezolvata problema navigatiei fluviale prin Cazanele Dunarii?
cj98czh
mah giboane dar tare iti mai place si tie sa bagi batul prin gard .... chiar nu credeti ca este suficient ? scoateti-o pe masa vi le masurati si vedeti care o are mai mare .... si gata ..
DragosP
QUOTE(centurion @ 12 Mar 2019, 10:07)
Sacrificarea celor putini/saraci/fara putere etc. pentru binele statului nu este o chestie comunista,
*

Și asta-l transformă automat într-un lucru bun, sau cum? nedumerire.gif
QUOTE(GIC @ 12 Mar 2019, 10:57)
Oare sturionii ce spun ca nu mai pot urca pe Dunare sa se inmulteasca?
*

Contează prea puțin în comparație cu beneficiul economic cert. wacko.gif
centurion
Nu ai prins ideea.... Spuneam ca exproprierea nu este o chestie comunista, ci se practica de mult timp chiar si in statele democratice.
Este un lucru bun? In cele mai multe cazuri, nu.
gibonu
@cj98czh
Din punctul meu de vedere, nu se pune problema "bagat batul prin gard" si cu atat mai mult nu se pune problema de "scos pe masa".

Doar se pune problema unei discutii purtate in contradictoriu, si de preferat argumentate.
Pana acum cred ca mi-am argumentat sustinerile.

Sunt colegi de forum care sustin ca SHEN Portile de Fier nu trebuia sub nicio forma sa existe.
Din motivul asta am intrebat cum ar fi trebuit rezolvata problema navigatiei fluviale prin Cazanele Dunarii.
Vad ca problema energiei electrice este minora (se poate observa din discutie)

Poate exista niste solutii pe care nu le stiu, ca nu sunt expert in navigatia fluviala.

@DragosP
Cum s-a mai spus: care sturioni?
Cei care au fost aproape exterminati de pe cursul inferior al Dunarii, Delta Dunarii si Marea Neagra?

Daca zonele enumerate mai sus ar colcai de sturioni, as intelege problema de la Portile de Fier.
Insa realitatea este cu totul alta.

L.E. La fel, si realitatea desertificarii sudului Olteniei este cu totul alta si nu are legatura cu SHEN Portile de Fier I si II.
DragosP
Desigur.
Merced
Orice baraj de genul pe cam orice curs de apa curgatoare va avea un impact asupra mediului, mai mic sau mai mare. Pe de alta parte nu mai trebuie sa ne stresam mult, ca baga Dragnea Hidroelectrica in fondu' suveran si o sa iasa din mainile noastre curand.
Intr-un fel sa zicem mersi ca au fost facute si astea. Ca mai produc niste curent, de bine, de rau...
La cate lacuri din astea n-au inundat zone populate? Parca si Lacul Rosu are niste ruine pe fund pe undeva, am impresia ca si Vidraru.
Oricum o dai, nu e bine. Mi-ar fi placut si mie sa mai existe Ada Kaleh, dar e prea tarziu sa mai discutam de asta acum. Pe de alta parte pentru unii oameni din unele zone stabilizarea cursurilor raurilor n-a fost chiar nasoala. Eu stiu povesti de la mine de la tara, cu raul Valsan care pe vremuri, inainte de Vidraru si de barajul mai mic care e facut si pe Valsan, si care cica ar comunica cu Vidraru printr-o conducta subterana(adica il alimenteaza cu apa pe acela, caci asta nu pare sa aiba capacitate de productie de curent proprie), se umfla foarte periculos dupa anumite furtuni, ajungand sa se apropie de casele care sunt la ~300 m de ce a ramas din rau acum. Exclus sa-l mai treci in perioadele alea, oricum nu erau poduri, chiar si eu am prins vremuri in care singurul pod era undeva la cativa km, si in rest din cand in cand se mai facea cate o punte din te miri ce arbore cazut, cu o balustrada improvizata. Acum oamenii stau linistiti, nici cand vine mama furtunii raul nu se umfla cat sa mai puna in pericol casele respective.
Mai mult ma enerveaza ca nu se mai ocupa cei de la Apele Romane sa mai "aranjeze" cursul. Cand eram eu copil, adusesera blocuri mari de beton sa ranforseze niste cascade, veneau anual cu buldozerul si dirijau cursul frumos, ca sa nu se duca prin cine stie ce locuri. Acum sufletu', a rupt maluri, unor oameni le-a distrus portiuni de faneata, a ramas o albie imensa prin care in mod normal curge un rau lat de 10-15 metri, vara in perioade de seceta.
cj98czh
ma Lacul Rosu nu este baraj ... ce dracu tot povestesti tu acolo ?

sau ma rog nu din ala de produce curent, este facut de mama natura ..

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Lacul_Roșu


toate marile baraje au ramase satele sub apa, gasiti info pe net .. Vidraru, Belis, Tarnita, Floroiu, etc ...

la Belis cand scade lacul apare de sub apa turla bisericii, sau ma rog aparea acum cativa ani ...
Merced
Nu stiu de ce am scris Lacul Rosu, ma gandeam la Bicaz. Sunt mult prea multi ani de cand am mai trecut pe acolo, cred ca eram in clasa a saptea.
gibonu
@DragosP
Pentru ca tot am vorbit despre pesti si am uitat sa mentionez in postarea precedenta.
Lacul de acumulare de la Portile de Fier nu duce lipsa de peste.

In iulie 2014 am parcurs pe bicicleta bucata Bazias - Orsova (este povestea turei aici pe forum). Zona este plina de pescari. Unii chiar stau toata vara pe malul Dunarii, ceva similat (dar la scara redusa) cu orasul de corturi de la Gura Diham.

QUOTE(Merced @ 12 Mar 2019, 20:32)
Pe de alta parte pentru unii oameni din unele zone stabilizarea cursurilor raurilor n-a fost chiar nasoala. Eu stiu povesti de la mine de la tara, cu raul Valsan care pe vremuri, inainte de Vidraru si de barajul mai mic care e facut si pe Valsan, ... se umfla foarte periculos dupa anumite furtuni, ajungand sa se apropie de casele care sunt la ~300 m de ce a ramas din rau acum.

Acum oamenii stau linistiti, nici cand vine mama furtunii raul nu se umfla cat sa mai puna in pericol casele respective.


Doar ca exemplu, ce se intampla pe raul Valsan (inainte de baraj) se intampla si pe Dunare (inainte de SHEN Portile de Fier). Doar la o scara mult mai mare.
DragosP
Și cu ce-i ajută lacul de acumulare pe domnii sturioni?
bion
Nu mai merg la unguri tongue.gif
gibonu
@DragosP
Din pacate, sturionii nu prea mai au nicio treaba cu lacul de acumulare pentru simplul motiv ca sturionii aproape nu mai exista.

Dupa cum s-a spus mai sus [s-au pus si niste link-uri] prohibita de pescuit sturion s-a prelungit pana in anul 2021 [sper ca am retinut bine].

Ca si in cazul deserificarii sudului Olteniei, problema este ce au facut romanii in ultimii 30 de ani si nu aparitia barajului.
dizzy
Sa legi direct si singular (bijectiv) desertificarea sudului Olteniei de SHE PdF mi se pare cel mult o gluma.
Efectul Dunarii este de ordinul kilometrilor, nu sute de km.
Ciorditul instalatiilor de irigatii si taierea pomilor a ajutat mult la asta.
ady77
Au fost foarte destepti in privinta asta. Aveau instalatii de irigat si dupa revolutie si-au luat fiecare cate o teava acasa.
Acum si-au luat toti "motoare" si au forat in camp ca sa irige, in timp ce canalul de irigatii e plin de buruieni si de gunoaie.
dizzy
Da, imi povestea un coleg de liceu cum se ducea bunica-su cu satenii si luau tevile, placile de beton, etc...
Prin Oltenia pe undeva, zona Bailesti.
acu... luati de aici!
gibonu
Am un prieten care s-a ocupat cativa ani de inslatatii mobile de irigatii, masinariile ale mari pe care le vedem ca se plimba pe camp.
El mi-a povestit ca au fost cazuri in care romanii au sapat si 5 (cinci) metri in pamant pentru a ajunge la teava de aluminiu care odata era parte integranta a sistemului de irigatii. Iar acum ne plangem ca a aparut procesul de desertificare.

Din motivul asta spun ca mi se pare putin ciudat ca, pe de o parte sa fie ignorat furtul instalatiilor de irigat, taierea iresponsabila a padurii sau pescuitul sturionului pana la limita disparitiei iar pe de alta parte sa se sustina ca toate aceste se datoreaza aparitie SHEN Portile de Fier.

In rest, astept in continuare de la colegul @VladSoare raspunsul la intrebarea cum ar fi trebuit rezolvata problema navigatiei fluviale in zona Cazanelor Dunarii.
Asta coroborat cu sustinerea lui potrivit careia SHEN Portile de Fier nu ar trebui sa existe.
MuciX
Au zis si ce faceau cu ele? Unde si le-or fi bagat? Sunt curios.
dizzy
Da, din cate imi aduc aminte au facut soproane....
Sau topite in llingouri si date la aluminiu vechi
DragosP
QUOTE(gibonu @ 14 Mar 2019, 10:35)
Din motivul asta spun ca mi se pare putin ciudat ca, pe de o parte sa fie ignorat  furtul instalatiilor de irigat, taierea iresponsabila a padurii sau pescuitul sturionului pana la limita disparitiei iar pe de alta parte sa se sustina ca toate aceste se datoreaza aparitie SHEN Portile de Fier.
*



N-a zis nimeni asta. Ci că apariția minunii tehnologice de acolo a fost un alt factor.
Iar deșertul Olteniei nu este problemă din anii '90.
Merced
QUOTE(MuciX @ 14 Mar 2019, 10:46)
Au zis si ce faceau cu ele? Unde si le-or fi bagat? Sunt curios.
*



Orice sau nimic. Si la bunicii mei din Dambovita, undeva pe la jumatatea A1, abia se facea sistemul de irigatii cand a venit revolutia. Inclusiv la ei au ajuns diverse tevi de genu', desi nu prea aveau legatura, probabil le cumparau de la cine le vindea. Unele bagate pe la soproane, altele si acum zac pe undeva prin fundul unei magazii.
O sa fac putin offtopic, ca tot s-a ajuns la subiectul asta.
Oamenii complet inconstienti pe vremea aia, au distrus tot ce s-a putut, CAP, irigatii, s-au bucurat ca si-au luat cateva pogoane de pamant inapoi si credeau ca vor face mare branza cu ele. Eu am petrecut cate 4-5 luni pe an acolo in copilarie, si imi amintesc cum era, mai ales vara, am prins si CAP-ul cu tractoare in paragina si cladiri tot asa, dar si marele "boom" in care toti credeau ca vor face nu stiu ce recolte din basm.
Adevarul e ca au avut de castigat mult de tot cei care au fost inspirati si au cumparat un tractor sau o combina si apoi i-au capusat pe ceilalti la fiecare lucrare de camp. Tin minte o discutie in care taica-meu s-a oferit sa le dea bani bunicilor sa cumpere si ei un tractor din ala mai mic fara cabina, dar ei n-au vrut sa se complice. Tocmai vecinii de peste drum luasera unul si plateau un baiat din sat sa-l conduca, aveau o remorca cu o axa, un plug. Au regretat dupa vreo doi-trei ani cand au vazut ce bani au facut vecinii din smecheria asta. In timp ce ei, cat au fost in puteri, s-au chinuit cu marea agricultura la modul la care daca ieseai pe zero dupa ce trageai linie, era mare mare lucru.
Cea mai mare prostie facuta dupa '89, datul pamanturilor inapoi fara conditii, doar sa se spele pe cap oamenii cu ele. Trebuiau impuse conditii, trebuiau pastrate vechile CAP-uri si utilizate, si fiecare sa-si primeasca cote. Daca toate CAP-urile existente in '90 se transformau precum cel din Curtici, ma gandesc ca soarta tarii noastre ar fi fost destul de diferita.
ady77
Smecherii au luat pe nimic tractoarele SMA-urilor. wink.gif
einstein1984
le-au luat pe cat valorau...
Merced
Nu mai zic de smecheri sau de luat din alea de la CAP. Si ca nu valorau nimic, ca erau varza. Eu vorbeam de vecini ca au luat unu' nou, micut, imi scapa acum modelul.
Si valoarea lor zero nu era chiar asa. Sunt si acum oameni care fac o gramada de bani cu un tractor din ala de doi bani, rupt in gura, atata timp cat inca sunt clienti care vor sa li se are un hectar, sau sa le care o remorca de grau inapoi acasa, chestii din astea. Toti "tractoristii" de pe acolo si-au tras niste case...
gibonu
@DragosP

Pai din ce spui

QUOTE(DragosP @ 7 Mar 2019, 17:52)
Probabil și procesul accentuat de deșertificare din zona de luncă a Olteniei, ca urmare a "scaderii semnificative a inundatiilor din aval;".


rezulta ca datorita aparitie SHEN Portile de Fier I si II a aparut "procesul accentuat de deșertificare din zona de luncă a Olteniei".

In alta ordine de idei, propun sa ramane la discutia depsre SHEN Portile de Fier si sa nu o deviem spre problema distrugerii CAP-urilor si retrocedarii terenurilor agricole.
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.