Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna totala?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4
b06fcn
Uite cum am facut eu cu Carpatica, iti recomand sa faci la fel, solutia mi-a fost data de un angajat de la CSA.
In momentul in care a intrat o anumita suma de bani in cont (suma pe care vroiau ei sa o dea, fara sa tina cont de deviz si alte alea, adica de suma solicitata de mine in cererea de despagubire), am depus o adresa la ei la registratura, cu numar de inregistrare pe exemplarul meu si al lor, zicand ca am primit suma de x, pe care o consider avans din suma solicitata de y. Ulterior, am depus o plangere pe site-ul CSA, la nici trei saptamani am primit si restul de bani in cont.
yhattori
Daca iti permiti, as zice sa platesti tu din buzunar reparatia masinii la un service autorizat de Renault si apoi sa le pui in brate factura si IBAN-ul contului unde vrei sa iti vireze banii. In acel moment nu prea mai au loc de manevra, sau platesc sau nu platesc, caz in care le ceri sa-si motiveze in scris decizia, motivare cu care te duci la un avocat si-i dai in judecata. Dar eu zic ca nu se va ajunge pina acolo....

Vallybz
Exact asa am facut si eu...sper aa imi dea si restul de bani, ca altfel imi face deranj mare in buzunare
b06fcn
Fa exact cum ti-am spus mai sus si o sa vezi ca se rezolva, armeaza-te insa cu rabdare...
Vallybz
Ma deranjeaza furtul asta asa pe fata. Daca nu ziceam nimic si nu ma duceam azi sa le fac reclamatie, unde ajungea diferenta de bani. Am plecat de la banca cu gandul sa fac scandal, dar cand am ajuns acolo mi-am dat seama ca saraca fata de la ghiseu nu are nici cea mai mica vina. Totul vine de sus. La mine e cat de cat bine, ma gandesc la cei care trebuiau sa bage masina in service, asa cum scrie in articolul din ziar. Din acest motiv nu imi fac asigurari la firme de genul Astra. Promit ca atunci cand scot masina din service ma duc direct si imi fac casco.

Nu sunt nebun sa imi fac masina la renault in service, ca in momentul in care mi-ar da factura, nu as stii daca e in ron sau rol. Daca era vreo masina noua era altceva, dar asa e doar masina mea de suflet care a implit luna trecuta 14 ani( ma duc sa ii fac buletinul dupa ce iese de la coafat).
R19/16v
Nu prea cred smile.gif
Vallybz
Ce nu prea crezi?
R19/16v
Ca iti mai face careva casco...
b06fcn
Nu ai cum sa mai faci CASCO la o masina de peste 10 ani. Si nici nu renteaza, ca s-o spun pe sleau.
In ceea ce priveste indignarea ta, este justificata. Problema e ca aceste tarabe mizeaza pe necunostinta pagubitilor si pe faptul ca majoritatea acestora inghit in sec si dau dovada de pasivitate. Eu m-am luptat patru luni cu Carpatica, dar am avut castig de cauza. Diferenta de bani ramanea in conturile firmei de asigurari si le ingrosa profitul unor indivizi cu obraz pachidermic...
R19/16v
De meritat merita sigur smile.gif A platit bietu' BCR la 19le ala...
Vallybz
Azi m-a sunat mama sa imi spuna ca mi-a venit de la astra o informare: Ref la sesizarea dumneavoastra inreg la soc noastra cu nr..., din 08.07.13, cu privire la suma platita in dosarul de dauna nr....,va aducem la cunostinta ca ea reprezinta despagubirea pt paguba care face obiectul dosarului mai sus mentionat ce a fost calculata pe baza preturilor pieselor de schimb si al materialelor practicate de unitatile de specialiatate din Ro, si a unui tarif orar de manopera mediu, corespunzator categ vehicului dumneavoastra aplicat nr de ore de manopera rezultat din normativul de reparatie al producatorului. Valoare totala in suma de 5.529,56 lei a rezultat din insumarea valorilor urmatoare: piese si materiale 4.238,06 lei, manopera 1291,5 lei.
In situatia in care costurile efective suportate de dumneavoastra cu reparatia avariilor rezultate strict din evenimentul avizat, costuri evidentiate in documente fiscale de reparatie sunt justificat mai mari decat suma platita de societatea noastra, sunteti indreptatit sa primiti diferenta de despagubire. In acest sens va puteti prezenta la sediu cu auto reparat si cu documntele emise de service.


Ce e de facut????
espacern
Se pot face multe....dar mai bine inghite in sec si pune cruce la restul de bani.
Repara-ti masina cu ce ai primit...si GATA!

@+
Vallybz
chiar nu vreau sa inghit in sec, ca nici ei nu inghit in sec cand ma duc sa fac rca...
Raul07
hai sa va zic si eu ce am patit,ieri dupa ce am iesit de la lucru,la nici 4 minute am fost implicat intr-un accident care sa lasat doar cu pagube materiale,o dacie 1310 L gri, mi-a taiat calea vrand sa vireze la stanga,eu venind din fata lui si mergand pe drum drept,nu am mai putut evita impactul cu toata opozitia mea,ca el nu avea frane si neam ciocnit frontal,eu aveam vreo 70-75 km/h... am dat declaratii la politie si azi am fost cu cel de la asigurarea vinovatului care e carpatica sa constate daunele,am dus-o la fortuna motors - mitsubisi in baia mare pe bulevardul independentei spre iesire din oras si au zis ca s-ar putea sa imi dea dauna totala dupa ce vor fi adunate toate actele si pozele si trimise la sibiu si in termen de 2 saptamani voi afla raspunsul daca e dauna totala sau se poate repara,si mi-a zis si mie cum probabil a mai zis la alte persoane implicate in asa ceva,cel mai recent #Vallybz,ca din valoarea initiala a masinii se va da uzura 85 % daca masina e mai mult de 10 ani,cand eu luna trecuta am aniversat 18 ani ai ZUCului:))+ uzura motorului care are 265000 km + nu mai stiu ce ca am si uitat ce termeni a mai zis, asta in cazul in care nu se mai poate repara.

pun si niste poze sa vedeti daca are vreo sansa sa se poata repara,deocamdata am numai daunele constatate de politist,urmand sa le primesc si pe cele de la service pe partea mecanica : aripa+portiera stanga fata, bara pr fata... principala banuiesc... masca radiatori,faruri+semnalizatoare,proiector stanga,suport dr fata,capota motor si parbriz....... cam astea ar fi de zis
Vallybz
la mine a fost mai "lejer" si a fost dauna totala
Raul07
asta dupa ce acum 2 saptamani am bagat 7 milioane in radiator nou,ambele tobe noi,si am gasit si o caseta de directie cu 100 lei care nu curgea,in comparatie cu a mea, si alte cele,si parca vad ca imi vor da 200 euro si ce a mai ramas din masina

edit:oare cum pot calcula si eu in mare cam ce suma ar mai fi de primit in certul caz ca e totala?a zis ca se calculeaza dupa seria masinii si se afla care e valoarea initiala si ce optiuni are, am vazut ca un coleg de forum ti-a facut cv asemanator tie Vally,s-ar putea si pt mine?sa-mi fac o idee
kosfunny
Trebuie sa faci reclamatie la ASF si sa leduci si lor copia de la reclamatie. In reclamatie trebuie sa atingi urmatoarele puncte:
1. Faptul ca deja un service a estimat cuantumul reparatiilor
2. Ca acestui service i s-a comunicat faptul ca valoarea reparatiilor depaseseste valoarea maxim a despagubirii si ca a foast si precizata aceasta valoare.
3. Conform Ordinului CSA in vigoare masina este dauna totala iar modul de calcul al despagubirii este precizat in acesta
4. Trebuie sa reclami si faptul ca nu ti-a fost comunicat modul de calcul prin care valoarea maxima de despagubire este de 10257 lei.
5. Deasemenea trebuie sa mentionezi si faptul ca NU AI SOLICITAT SI NU DORESTI DESPAGUBIRE IN REGIE PROPRIE in baza evaluarii asiguratorului ci doreste ca despagubirea sa se faca in baza Ordinul CSA in vigoare asa cum este stipulat in Art 50 si Art. 58 !
6. Comunici si faptul ca ai depus cererea de despagubire in data de... si inca nu ai primit intreaga suma solicitata.
7. In reclamatie trebuie sa introduci si numele celor care au facut si semnat comunicari , in speta inspectorul care a dat raspunsul catre service si cei care au semnat comunicarea privind banii !

Succes, iar daca nu te descurci mai da-mi un telefon ! !


Pt colegul Raul07 Poti fi sigur ca masina iese dauna totala mai ales ca ai dus-o in reprezentanta. Din pacate vei avea un pic de furca cu despagubirea avand in vedere ca vorbim de Carpatica !
Vallybz
Am fost la csa azi, am depus reclamatie atingand toate cele spuse de kosfunny, si am atasat copii xerox dupa discutia cu asiguratorul, cerea de despagubire, chitanta de la bcr, reclamatia depusa la astra si raspunsul ei. Mi-au zis ca in 30 de zile am raspuns prin posta de la csa.
kosfunny
Eu zic ca va dura mult mai putin pana intra banii. Sper sa nu ma insel !
T.rac3Er
bafta, si la final poate ne faci un post cu detaliilerea situatiiei. cat a costat, drumuri chestii, daca vrei smile.gif
Vallybz
in max 30 de zile trebuie sa primesc raspunsul sesizarii mele. Sa vedem ce raspuns imi da csa-ul si ce urmeaza sa fac.
BV87FFF
Suma oferita initial, 7700 de lei (~1750 euro) + epava (mai castigi si din aia lejer ~500 euro), e foarte rezonabila avand in vedere ca daca te duci cu un Megane 1999 coupe in targ deabia daca iei 1500 de euro.

In schimb zabalosii de la Astra au revenit asupra deciziei cu o suma zic eu, bataie de joc. Asteapta decizia CSA si daca nu e in favoarea ta da-i in judecata, nu pleca fruntea la bataia de joc a societatii de asigurari. Iti urez succes si sper sa se rezolve cu bine!
Vallybz
Din cauza ca multa lume a tacut si s-a multumit cu putin s-a ajuns aici. nu cred ca decizia csa sa fie nefavorabila atata timp cat eu nu am fost sa cer o reevaluare, ei oferindu-mi cei 77 de mil. Crede-ma ca acei 77 de mil au fost calculati conform cataloagelor,pentru o masina care nu are nici-o optiune..dar am zis ca nu are sens sa ma duc sa cer o reevaluare care dureaza 30 de zile, de aceea colegul kosfunny mi-a zis sa ating in reclamatia de la csa si modul in care cei de la astra au facut calculul.
crisolro
apropo de astfel de situatii, in cazul in care asiguratorul nu-si respecta obligatiile din contract din diverse motive, prima cale de atac este CSA si apoi instanta, da?

nu vreau sa-i stric topicul lui Vallybz dar nici sa deschid altul aiurea (Vally poate sterge daca e vreo problema): Ominiasig nu vrea sa achite o dauna totala pe motiv ca exista declaratii contradictorii care ridica semne de intrebare privind modul in care s-a petrecut accidentul, declaratii care nu se "pupa" cu "o expertiza tehnica extrajudiciara" a lor etc. Un raspuns subtire, evaziv si probabil aruncat ca poate pune botul clientul.

multumesc
Vallybz
Daca stii ca nu e facatura, te duci la csa si faci reclamatie, iar in functie de raspuns poti sa ii dai in judecata, dar sa iti angajezi o firna care sa faca o contraexpertiza. Toata treaba costa, dar daca stii ca ai dreptate o sa iti recuperezi banii cu cheltuielile de judecata, expertiza, avocat si dobanda de 0.02% pe zi. Naspa e ca trebuie sa ai bani inainte ca sa platesti toate astea.
b06fcn
Vali, ma gandesc ca ar trebui sa soliciti si o cotatie de pret de la ei in care sa justifice pretul pieselor in raport cu piata reala (in sensul in care piese de caroserie nu se mai vand decat pe original, conform actiunilor intreprinse de Renault la nivel mondial impotriva produselor after-market). Adica sa-ti spuna unde au gasit ei piesele in cauza si daca sunt disponibile concret...
Vallybz
nici-o secunda nu am vorbit cu astra sa imi repar masina in regie propie, eu vreau banii pt dauna totala.
b06fcn
Asta am inteles, problema e ca ei au modificat o valoare pe care o dadusera ca suma maxima a despagubirii - 7900 de lei, suma care era mai mica decat valoarea pieselor si a manoperei. Ideea mea era sa le soliciti sa-ti justifice diferenta intre suma de 5500 si 10700 sau cat era ea, pentru ca si aceasta fusese stabilita tot de ei in baza unei manopere medii si a unor preturi ale pieselor...
Vallybz
Astept raspunsul de la csa, daca nu imi convine cred ca pot sa mai fac inca o plagere sa ma iau de Astra de ce a scazut de la 100 de mil la 55 de mil....intre timp...cam astea sunt calculele mele cu masina(ce e cu galben nu am platit inca).
Raul07
dand un search pe net pana vine decizia in cazul meu,reparatie sau dauna totala,am gasit piesele care imi trebuiesc,la prima vedere,respectiv astea

capota motor
bara protectie fata
masca radiatori
faruri
semnalizatoare
proiectoare
suport dreapta fata
parbriz
portiere fata



toate la 800 lei ohmy.gif se merita?ce ziceti?
ieftin zic eu,si culmea sunt tot albastre ca la mine, acuma trebuie sa mai astept o saptamana ca sa se faca cele 2 cat mi-au dat termen de raspuns retarzii de la asigurari.... bineinteles ca la astia 800 lei se mai adauga manopera mecanicului ce le monteaza + radiator nou,schimbat cu 2 saptamani inainte de accident,tot nou,si alte cele care s-au facut zob sad.gif ... parca nu mai am rabdare sa vina decizia hotilor de la asigurari
DrAg0nX
sper sa nu fiu off-topic dar: 800lei e foarte bine mai ales ca e si la culoare, zi merci, dar eu profitam de ocazie si o transformam in facelift (aripi capota faruri bara)
Raul07
pana la sfarsitul saptamanii ar trebui sa primesc primele raspunsuri si atunci ma voi decide ce sa fac,probabil ii voi suna azi sa vad ce zic,sa incerc sa mai grabesc putin,desi vad ca nu am vreo sansa sa zica mai repede smile.gif)
Raul07
am fost ieri la carpatica si mi-a zis ca dosaru e acum la antifrauda(nu stiu ce e) si mai urmeaza sa fie semnat de director si saptamana viitoare ar trebui sa imi transmita ofertele lor,la 11000 euro calcul estimativ as primi undeva la 1100 euro,da banuiesc ca masina a fost mai mult,undeva pe la 19000,cum am gasit pe net si cum a zis Kosfunny,am intrebat la renault baia mare da a zis ca ei nu stiu ce si cat a fost ca sunt in oras doar din 2002,ramane de asteptat si bagat de seama
betamax
Da-i toate datele despre masina lui Kosfunny si o sa-ti spuna el (daca are timp si chef) cat o sa primesti ca dauna totala, la marea precizie. Eu am primit asta-iarna de la Astra exact cat a zis el, la zecimala.
Shush
Daca dosarul e la anti-frauda, e clar ca ei suspecteaza o frauda ... deci din pacate pentru tine o sa mai dureze destul toata aventura sad.gif
Vallybz
la antifrauda ajung toate dosarele, inclusiv al meu a ajuns si a stat pe la ei vreo 3-4 zile
Shush
Oricum s-a ajuns la chestia asta din doua motive, primul e ca detinatorii companiilor de asigurari vor profituri cat mai mari si al doilea e ca mai ales dupa introducerea "amiabilei" s-au facut tot felul de smecherii cu masini cumparate la pret de nimic din strainatate si despagubite la valoarea de catalog.
Problema e ca si acum "smecherii" au oamenii lor in companiile de asigurari asa ca ei pot sa fraudeze in continuare si oamenii obisnuiti sunt frecati luni de zile pana sa isi poata repara masinile desi nu au nicio vina.
Eu as da lege, te-ai dus cu masina busita, a doua zi sa fie in service si cum e gata reparatia banii sa fie virati. Daca e dauna totala sa se spele cu ea pe cap si sa ii dea pagubitului una echivalenta in loc. In plus, cat dureaza reparatia / cautarea unei masini echivalente pagubitul sa primeasca masina inlocuitoare.
Pentru fraude, minciuni, inselaciuni sau altele sa se adreseze direct la clientul lor ... adica vinovatul de accident si daca el a fost de acord sa fraudeze sa plateasca.
T.rac3Er
si mi se pare normal.
stai baiatu. tu ma furi si imi depreciezi masina si imi pui tot felul de impedimente. pai du-te la originea ta ca am si eu dreptul sa am revansez.

ce e greu sa iau un c4 dizal de 90cp cu 2000 euro in franta (sunt destule care au si AC automat si destule optionale) si sa imi fie apreciata in tara la 6000. pai cine a platit casco timp de 7 ani si cand a fost nevoie sa revopsesc elementele ciobite de tarani in parcare sa mi se spuna ca e nevoie de dosare separate.
vreti profit? nu. banii vii ofer doar pt acoperirea mea in caz de evenimente neplacute, si am intentiasa mi-i recuperez de la voi daca bunul meu necesita.
Raul07
Vallybz tu ai reparat masina cu banii primiti de la asigurari? pana la urma ai primit si restu de bani pana la 77 milioane? ma astept si eu sa vina cu o oferta de tot rasu si ei se asteapta ca eu sa accept, probabil crezand ca sunt picat din pom(macar acum stiu cam ce trebuie sa urmeze), cand am fost la ei m-au intrebat ce nr de dosar am si nu am stiut pt ca nu mi-a comunicat nimeni,apoi iam zis numele si m-a gasit si a zis sa retin din tot nr dosarului 289 probabil ultimele cifre ca atat trebuie sa retin,restul numerelor nu mi le-a mai zis,ori daca vreau sa pun plangere la CSA imi trebuie si nr dosarului complet,o prima manevra zic eu ... daca pana miercuri joi nu ma suna ma duc iar la ei mai ales ca stau la 5 minute de mers si ma bag eu in seama sa vada ca ma intereseaza smile.gif)

apropo Shush... de faza cu masina la schimb,cand l-am intrebat pe constatator daca imi da masina la schimb a inceput sa rada ca un handicapat,si sa zica , ca de nu stiu cati ani face el de astea, asemenea intrebari nu i-au mai fost puse...
Shush
@T.rac3Er : CASCO e altceva. Acolo ce semnezi / negociezi aia primesti. Si da e normal sa fie tratate ca evenimente separate daca chiar asa au fost.

QUOTE(Raul07 @ 29 Jul 2013, 22:06)
apropo Shush... de faza cu masina la schimb,cand l-am intrebat pe constatator daca imi da masina la schimb a inceput sa rada ca un handicapat,si sa zica , ca de nu stiu cati ani face el de astea, asemenea intrebari nu i-au mai fost puse...
*



Toti inspectorii aia sunt niste ... de fapt nici nu are rost sa zic. Faza e ca ei sunt invatati de "aia mai mari" sa minta oamenii pe fata, de fapt ei sunt ferm convinsi ca zic adevarul, cred ca face parte din training-ul lor smile.gif) Am scris si eu in topic-ul meu de aici ca inspectorul mi-a zis ca Astra Asigurari daca vrea poate sa conteste si chiar sa treaca peste un proces verbal incheiat de Politia Romana. Si ca fac asta chiar des. Problema e ca el chiar credea treaba asta desi eu ma abtineam cu greu sa nu rad.
Multi probabil asteapta sa le "impingi" si lor cate ceva si la fel de multi freaca oameni cinstiti ca sa isi acopere "prietenii" lor.

Cand ai deschis dosarul nu ti-a dat nicio hartie ? Acolo trebuie sa fie trecut si numarul dosarului.
Raul07
nu mi-a dat nici o hartie sa fie a mea,doar am semnat acolo ce si cum a fost si inca cateva,dar sa am ceva la mine nu mi-a dat
T.rac3Er
si e mai simplu un caz de vandalism, nu?! e o dobitocenie.
*** Injurii -EDITAt DE MODERATOR ***
nu e vorba de parbriz spart cu bara sparta cu prag indoit.


idem si la RCA. mai degraba se fraudeaza CASCO decat RCA, deci existenta unui verificator anti-frauda e mai logica pe casco decat pe rca.


ca acolo multe magareli sau facut, tot de catre oamenii din sistem, caci isi permiteau si aprobau ei insisi. pt ca mai apoi sa justifice o inasprire a verificarilor.
audiurile A8 si multe alte mismasuri au fost aranjate.

plus ce e greu sa faci o masina din bucati vopsita impecabil pe care sa o daunezi total. si pe care sa o refaci tot la tine si sa o reintregesti radmasa.gif si iar...binenteles masina o vinzi unor "asociati"
Vallybz
Eu inca nu am luat diferenta de bani. Pana pe 15 aug trebuie sa primesc raspunsul de la csa. Sambata scot masina din service. La csa am luat 2 coli de hartie si am scris tot ce s-a intamplat, plus copii de pe documente si discutia avuta pe mail cu inspectorul.
Raul07
Azi ma sunat de la asigurari sa imi zica ca sa aprobat dosaru si sa duc contul sa vireze banii.5700 lei a zis ca sa imi dau.maine ma duc sa imi zica nr de dosar si hartiile cum saa calculata si daca nu e bine ma duc la csa.mi se pare putini bani
T.rac3Er
radmasa.gif
de banii aia as cumpara niste ingrasamant chimic si le-as trimite plicuri mixate plus un timer la sediul central sa vada raspunsul daca esti de acord cu suma oferita. ph34r.gif
Shush
Deci 1300 de euro + epava. Aia inseamna ca au evaluat masina undeva la 1700 euro. Trebuie sa afli ce valoare de noua au folosit si la ce stare ti-au incadrat masina.
Raul07
Cand am fost mieecuri la ei miau facut un calcul estimativ lpentru masina de 11000 euro de noua si ar fi trebuit sa primesc dupa suma aia in jur de 5500 lei.inseamna ca dupa ei masina ar valora cam 11500 euro de noua si nu in jur de 19000 cum am gasit si cum mia zis kossfunny.da ma duc maine sa vad ce zic
fatal1ty
Daca mie mi-ar da cineva 5700 pe Meg din 96 as pleca in France si cu 1000€ aduci una phase 2 din 99 si mai ramai cu bani de pe epava.
T.rac3Er
si drumul? si diversele taxe si cazarea si ? si?...sari de suma aia
Raul07
celelalte costuri sunt din partea casei,nu e nici o problema nu?, odata la o masina din afara e taxa de mediu,apoi drumu,apoi drumurile pe la dealari sau unde mai sunt masini,drumu inapoi,si apoi altele neprevazute,si ne mai raman -1000 euro in cont smile.gif) + 1000 euro pe masina si bati catre 3000 daca ai noroc cu taxa hotilor de la mediu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.