Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina mea GL 61 TES
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
suchea
Asa avem toti din club mad.gif
Modificam si scriem cu "tz", e bine? biggrin.gif
Markos
QUOTE(suchea @ 30 May 2013, 20:58)
Asa avem toti din club mad.gif
*


Sunã logic nedumerire.gif
mariusciprian78
ai montat scaunele noi pe masina?cele vechi in ce stare sant?
l@u
QUOTE(mariusciprian78 @ 30 May 2013, 21:37)
cele vechi in ce stare sant?
*



cele vechi SUNT sh. ca noi !
suchea
Inca nu am avut timp sa montez scaunele de vectra. Cele vechi sunt in stare foarte buna, dar sunt rezervate.
suchea
surioarele.....
suchea
Probe cu noile scaune......

Nu s-a folosit deloc flexul sau aparatul de sudura blink.gif


Si un mic ornament :
aditã
dar ce s-a folosit?ciocanul?
suchea
da, cu ciocanul si cu o dalta am taiat suportii originali. am prins profilul dreptunghiular de podeaua masinii (nu de tabla subtire) cu suruburi de 8, iar scaunul de acest profil.
suchea
ultima modificare [attachmentid=1627906914]

andri1940
Bravo, buna treaba! Spune cinstit, cum merge acum?

Iti dau o sugestie: vopseste tevile din PVC cu spray negru, o sa aiba cu totul alt aspect. Am avut si eu o astfel de teava montata pe masina, dar uite cum arata:

suchea
Nu se simte mare diferenta, poate dor un pic de sunet.
ionijhonnie
@Suchea,
am mai vazut la cineva aceasta modificare/adaptare cu galeria admisie de la Megane 1 la Supernova.
Te rog sa ne spui si noua despre evolutia lucrarii si cum se comporta masina cu ea.
suchea
Craciun fericit!!!!
suchea
blink.gif
Capitan_marian
daca inca nu ai puso la loc..pe masina. ia arata si mie bara fata invers? sa vad si eu. are o parte din armatura pe ea?
te implor.
suchea
Este doar bara de plastic, fara armatura
suchea
Galeria...
suchea
Am terminat si gu galeria. Mai sunt cateva retusuri de facut.
Pentru cei interesati am si un mic tutorial, sau va stau la dispozitie
andri1940
Ai lucrat foarte frumos la montajul galeriei. Cum merge masina, e mai vioaie pe ture joase?
Galeria aia era pusa si pe Megane Scenic sau Megane Berlina, deci masini ceva mai mari si mai spatioase decat Supernova si motorasul isi facea bine treaba.
suchea
Da, e galeria de Megane 1,6 8 valve.
Se simte un pic la turatii joase, inca nu am avut timp sa o testez, voi reveni cu impresii...
suchea
Rezultat final...
Solenzul
Frumoasa masina, vad ca ai lucrat cu atentie. Foarte bine, pentru mine cel mai important e calitatea si asa ar trebui sa fie pentru toti. Asteptam concluziile nerabdatori.
suchea
Multumesc.
Solenzul
Suna interesant admisia... Chiar ma gandeam si ma tot gandesc cum i-ar sta pe Solenza mea .
Spune-mi cum ai reusit sa o montezi? A trebuit sa faci ceva modificari a instalatiei electrice, sau a admisiei, sau a motorului? Sau s-a potrivit si la mufe si la prindere plug and play ca la calculatoare? Am vazut ca furtunul de la vasul de expansiune sta putin indoit, poti sa pui un furtun de cauciuc sau unul de plastic din material ca cel de la aspiratoare de la admisie pana la filtrul sport si va veni mai aranjat.
suchea
Prinderea pe chiulasa este la fel, aceleasi suruburi. Iti va trebui la galerie garnitura dintre aceasta si chiulasa noua(13ron); Trebuiesc pusi pe galerie zenzorii de presiune si temperatura aer( firul cu mufa pentru cel de temperatura ajung la fix nu trebuie modificat; la cel pentru presiune, in functie de amplasare, ori se taie mufa existenta si se prelungeste, ori se scot cele 3 fire de pe instalatia masinii si ajung). Mai trebuie rampa de injectoare, cu mufele de conectare a turului si returului de benzina.
Corpul clapeta sa fie complet, cu senzorul de relanti si cel de pozitie a claptetei de acceleratie(aceasta difera fata de cea de solenza, va trebui achizitionata si mufa acestuia). Restul sunt mici adaptari...

Lasa-mi o adresa de mail sa-ti trimit un mic tutorial, si cateva poze adunate cu galeria montata pe 1,4Mpi
Iulikk
Imi trimiti si mie tutorialu'? biggrin.gif
suchea
lasa-mi adresa de mail
suchea
blink.gif
suchea
In cautare de solutii mad.gif [attachmentid=1627940018] [attachmentid=1627940019]
suchea
New toy sad.gif

Bara rigidizare spate , reglabila;
Pacat, ca va trebui sa renunt la subwoofer pentru a o monta:D
suchea
tongue.gif

15 Apr 2014, 21:20:
cool.gif
suchea
Probe....
observatii:
-tot ating pe spate in locul unde se imbina bara cu caroseria;
-ating si pe fata, in carenaje, in curbele stranse;
-manevrabilitate mai buna, datorita greutatii reduse;
-am achizitionat un set de prezoane antifurt....
-restul detaliilor in poze


18 Apr 2014, 19:30:
smile.gif
alexnbogdan
daaaa!!!frumoase...are alt aspect cu ele... sunt primul pe lista daca le dai!
suchea
Multumesc.
suchea
cool.gif
BoR
wub.gif up.gif
suchea
Si putina muzica nu strica.......
suchea
La plimbare cu noul calculator, resoftat si noua muzica...
just_horia
Ionut bine ca ai montat antifurturile ca vad ca deja au venit "hotii" sa iti fure rotile smile.gif
suchea
Le-am pus preventiv, la cate cazuri am auzit...
Iulikk
Aseara mi-a fost spart garajul (a doua oara). Masina nu era in garaj. Mi-au furat 4 anveope Matador MP14, cu dot 03, cele originale cu care a venit masina smile.gif si cateva scule (un flex, o masina de gaurit cu acumulator) si cam atat la prima vedere.
suchea
Na mai au astia de pe unde sa mai fure, si ne vaneaza pe noi. Am un coleg de servici caruia au incercat sa-i fure jantele in prima noapte dupa ce le montase, pe logan, acestea fiind noi.
Iulikk
La ce antifurt de neam prost am pus acum, nici cu flexu nu mai deschizi garaju' smile.gif . Daca in asa tara de 3 lei traim, asta e....
suchea
Astazi a suferit operatie pe cord deschis:D
-schimbat distributie;
-alternator 80A pentru viitoarea instalatie AC
-reglat culbutori;
-schimbat fulie;
suchea
unsure.gif
nova tuning
suchea de unde ai facut rost de suspensia sport la supernova? am si eu una dar nu am gasit suspensie sport.
suchea
Nu inteleg la care te referi?

Daca e cea cu arcurile comprimate + amortizoare intarite fata spate....... o am de ma Paul, a avut o Sn "CUL" la numar

Iar daca te referi la cea reglabila, sau cel putin la ce se vede in poze, e de la Mirel.

Amandoi din Braila biggrin.gif

15 May 2014, 22:08:
Jucarii noi...
Iulikk
up.gif
BoR

Jucarii noi...
*

[/quote]
Piese de buna calitate. Sa le ''consumi'' fara evenimente nedorite.
Daca tot ai inceput montajul AC-ului, ai putea tine aparatul foto pe langa tine sa surprizi etapele montajului, dificultati aparute pe parcurs, etc. Mai ales la partea electrica.
Mie cel putin mi-ar fi de mare folos. Iti doresc spor la lucru!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.