Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Viata in Buftea
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Solon
Vorbiti si voi despre subiect, ca sunteti jenanti sa va certati printre rasunsurile altora. Balacareala se poate si pe pm. Stiu, e cafenea, dar totusi...
Dj_captainu
Repet, am stat la casa si parintii mei stau in continuare la casa, stiu ce presupune smile.gif. Imi place munca in gradina. Stiu ca e cheltuiala si munca mai mare decat la apartament, dar din punctul meu de vedere nu se compara. Cu banii combustibilul consumat iarasi e relativa treaba...daca merg 15km prin Bucuresti dus-intors zilnic e acelasi lucru si ca timp si ca si costuri. Si in legatura cu zapada...nu cred ca in ultimii 10 ani au fost mai mult de 4-5 zile pe an cand au fost blocate drumurile. Ce o sa fac in continuare e sa testez drumul in ora de varf sa vad cum e cu traficul. Si cand o sa ajunga copiii la adolescenta o sa se descurce in Buftea cum m-am descurcat si eu in Fetesti. o sa-si faca prieteni acolo din moment ce o sa mearga la gradinita si la scoala acolo.

Am mancat un "i"...se apropie pauza de masa...de
solidconvert
Tu iti faci calculele, pui in balanta partile pozitive dar si negative si vezi cum stai... sunt castiguri si pierderi in functie de ce alege fiecare... eu iti doresc succes in oricare varianta! smile.gif
L.E.: daca iti rezolvi problema copiilor chiar nu renteaza sa stai in capitala...
sindrom
Nu e chiar asa cu copii. Le impui si gata sa faca cum zici tu. Trebuie sa aiba si ei o deschidere, sa vada si altceva, fara mama si tata. Eu am o parere foarte nasoala de zonele astea limitrofe ale Bucuresti-ului ca si civilizatie si cultura a populatiei majoritara.
Iar cu cheltuielile...decat sa le dau imbuibatilor pentru gaze si curent zeci de milioane anual, mai bine stau in "cutie".
Relu11
sindrom o viata ai si aia o stai in cutie, daca aveai 10 te intelegeam, in fond fiecare face ce vrea da parca in ultima perioada tot aud in stanga si in dreapta tot felul de pareri legate de chestia asta.

aa si am vazut ca cheltuiai 2000 de lei, asta faci decat daca casa depaseste 200 mp si daca e prost izolata altfel nu vad pe ce poti cheltui strict cu intrtinerea la casa atatia bani mi se pare exagerat de mult si nejustificat.

Pentru restul care au stat la casa si s-au intors la bloc un lucru e clar: NU VA TRAGE INIMA SA STATI LA CURTE, NU SUNTETI FACUTI PENTRU VIATA LA CURTE, NU VA PLACE SA TUNDETI GAZONUL, ARANJAT FLORI, DAT LA IARNA LA ZAPADA. SUNTETI COMOZI, IAR COMODITATEA LA CURTE SE PLATESTE SCUMP PRIN ANGAJAREA DE OAMENI CARE SA FACA ACESTE LUCRURI.

PS Nu tip la voi vreau doar sa scot in evidenta anumite lucruri
dean35
1. cearta voastra nu are sens! nu putem fi toti la fel ,asta se trage din educatia primita in copilarie si...ce aspiratii avem fiecare de la viata...visele noastre nu sunt la indigo.. smile.gif ...
2.prietena mea sta in Buftea,e drept la bloc la studiouri,eu in Bucuresti,la inceput am crezut ca merg la capatul lumii dupa ea laugh.gif ...apoi m-am obisnuit,plus ca nu mereu merg cu masina,exista si maxi taxi(4lei) si mai nou autobuzul 406 b si un alt autobuz ce iese undeva prin sos Chitilei...deci sunt variante de transport
3. depinde omul ce bani are si unde poate sa isi faca el casa,din cate stiu chiar era un program cu vechiul primar ce dadea case la tineri dar sa aibe bani de inceput(gen fundatie casa) dar cu firma autorizata de primarie wink.gif (sic!)...nu stiu daca mai e actual...
4. din punctul meu de vedere(stau la bloc cu probleme--afisier la intretinere ROSU DE DATORII) cred ca e o solutie ok sa ai casa ta ,sa o construiesti pe gustul tau,sa stai in aer curat si da,sa ai noroc de vecini super( vezi zona de la CALUL BALAN--numai super-vile si penthouse-uri)....si sa nu uitati ca totusi Buftea este resedinta de ILFOV,se va extinde mai mult in timp...iar facilitatile gen scoala,farmacie,magazine,gaze,apa,canalizare,curent,telefonie,cablu etc. sunt mai la indemana intr-un oras ce se vrea resedinta...

multa bafta up.gif
sindrom
Pai trebuie sa incalzesc subsolul si doua etaje si vreau caldura in toata casa. Nu ma duc la subsol sa deger de frig sau sa stau infofolit cu bluze care mai de care pe mine. Si se consuma, vreo 1300 la curent si 200-250 la gaze in lunile friguroase, si acume vreo 4.

Dar mai pun si tv-urile si omu care are gija de casa, si femeia care face curat, si faptul ca mai iau azi 3 copaci, 7 flori maine altele se strang. Asta in conditiile in care nu este inclus un copil sau mai multi. Si casa e destul de mare. Iar de izolatie, nu stiu daca acum 2 ani se putea izola mai mult decat e facuta.
Dar pe mine cel mai rau m-a omorat masina. Am aproape 50.000km in 2 ani jumate. Masina nefiind la prima tinerete...la 2-3-6 luni iar bani bagati in piese. Nu mai zic de motorina si de 800-1000lei pe luna doar pentru mine. Nu mai zic de complicatiile aparute de faptul ca n-aveam masina si trebuia sa stau tot timpul dupa cineva sa ma aduca

Si totul pentru ce. Pentru 4-5 ore cat stau acasa treaz si weekend. Tocmai de aia o viata am si nu vreau sa mi-o petrec punand flori si platind facturi. Si sincer iarna nu-mi place sa dau de 1000 de ori la zapada ca sa pot iesi din curte sa ma duc la munca. N-am masina, ma duc cu metrou.

Intradevar, unii oameni nu sunt facuti sa stea in apartament. Pur si simplu nu pot, ii inteleg perfect. Dar sunt unii care isi fac o casa mai mare decat isi pot permite si apoi daca le zici de apartament indruga tot felul de motive ca tot e mai bine la casa.
solidconvert
QUOTE(Relu11 @ 9 Nov 2012, 12:44)
Pentru restul care au stat la casa si s-au intors la bloc un lucru e clar: NU VA TRAGE INIMA SA STATI LA CURTE, NU SUNTETI FACUTI PENTRU VIATA LA CURTE, NU VA PLACE SA TUNDETI GAZONUL, ARANJAT FLORI, DAT LA IARNA LA ZAPADA. SUNTETI COMOZI, IAR COMODITATEA LA CURTE SE PLATESTE SCUMP PRIN ANGAJAREA DE OAMENI CARE SA FACA ACESTE LUCRURI.
*


Am spus intr un post mai sus de ce am renuntat la curte si m am intors la bloc. Fix educatia copiilor si posibilitatile limitate in acest sens in zonele limitrofe. Ti am inteles punctul de vedere dar din pacate nu corespunde cu al meu. Ce incerci tu sa explici acolo cu cheltuielile din punctul meu de vedere n are sustenabilitate, pentru ca spre exemplu eu stau intr un coplex nou cu paza, garaj la subsol si intretinere destul de costisitoare lunara. Cred ca daca fac calculul sunt tot pe acolo... Dar asta a fost alegerea mea si n are legatura cu tunsul gazonului sau comoditatea... suntem diferiti si prin urmare vedem lucrurile diferit si avem seturi de probleme diferite... wink.gif
P.S.: spre exemplu daca reuseam sa i conving pe ai mei sa se mute langa mine si sa ma ajute si pe mine cu copiii (dus/adus de la scoala in oras) nu ma mai intorceam in veci la bloc...
Laurentziu83
Nu pot sa nu remarc o schimbare de optica a majoritatii, de unde acum cativa ani, toti isi doreau sa scape de la bloc si sa se mute la casa pe pamant, acum au realizat ca tot mai bine e sa iei paine de la chioscul din fata blocului in loc sa te sui in masina pentru asta.
Romania, prin infrastructura deficitara, nu este pregatita pentru a oferi conditii decente de transport celor ce locuiesc in suburbii.
Nu mai vorbim ca, o casa te duce lejer peste suta de mii de euro (teren+acte+constructie, etc), apoi mai e necesara o a doua masina, nu mai vorbim de tot deranjul aferent, mai degraba imi iau apartament in buricul targului, platesc mai mult la rata lunara, dar macar scap de stress-ul navetei. Iar in apartament in centru il vinzi usor la nevoie, o casa la mama naibii...mai greu.
martzipan2004
am prieteni in buftea...si sincer o zona frumoasa...linistita dar sincer am vazut pe strazi.....niste lupte de strada de nu ma mai prea duc pe la prieteni

1....odata am plecat inaintea unui ford mondeo de franta intr-o intersectie....si pana la centura m-am injurat cu ala si ne-am blocat de 10 ori.....2 tigani in masina

2.... un tir a fost blocat de 2 audi a6 pline cu tigani....acestia au iesit din masini au blocat toata soseaua si au incercat sa scoata soferul din masina....nu au reusit asa ca au aruncat cu ce au putut in cabina tirului....topoare ....pietre

sincer acestea sunt doar 2 exemple....dar in buftea faradelegea este la ea acasa...fie ca vrei fie ca nu vrei ....iar politia?smile.gif)))))) nici gand nu m-as muta acolo !
Dj_captainu
martzipan2004 mai bine il lasi in Ferentari, Rahova, Pantelimon sau in multe alte locatii din Bucuresti cu drogatiii si tiganii.
Opelino
Dar ce are TexasCity (sect 5)????
Te impiedici de scame pe traseu?
E acelasi cartier ca oricare altul...doar ca nu avem panselute prin scuaruri... biggrin.gif
cata50
QUOTE(Opelino @ 14 Nov 2012, 11:40)
Dar ce are Ferentexas (sect 5)????
Te impiedici de scame pe traseu?
E acelasi cartier ca oricare altul...doar ca nu avem panselute prin scuaruri... biggrin.gif
*


Te-am corectat eu! sleep.gif
Dj_captainu
Pai inseamna ca e bine in Buftea daca in Fere nu e rau. Stau la intrare in Texas de vreo 5 ani...probleme cu scamele nu am avut, dar e departe de civilizatie cartierul dry.gif
Opelino
Daca stai in FerenCity, macar poti recunoaste ca e un cartier aerisit, dpdv al strazilor pe care o poti lua sa ajungi unde ai nevoie...
In rest...."ie nashpa!" biggrin.gif
Dj_captainu
Opelino, ai mare dreptate. Asta e singurul plus.
St
QUOTE(Dj_captainu @ 7 Nov 2012, 17:03)
Sunt toate utilitatile la teren.
*



Cam ce preturi au terenurile in zona?

QUOTE(vali_iacov @ 8 Nov 2012, 17:02)
Eu unul mi-am spus parerea in cunostinta de cauza. In MARE cunostinta de cauza. Acolo imi petrec foarte multe seri cu viitoare sotie si cu prieteni.
Taverna Studioului, Pizzeria Uno, Red Bar, La Barbosi, La Fanica, Calul Balan, Amandra Club, Pizzeria Romana...mai scriu? Asta pentru pierdut timpul, si mai sunt.
*




toate astea pentru ca tu ai prietenii acolo, insa cei care stau in Bucuresti acum si au de gand sa se mute in Buftea sunt sigur ca nu se muta odata cu prietenii si atunci iar intervine drumul pana in Bucuresti.
dil
QUOTE(St @ 17 Nov 2012, 11:08)
toate astea pentru ca tu ai prietenii acolo, insa cei care stau in Bucuresti acum si au de gand sa se mute in Buftea sunt sigur ca nu se muta odata cu prietenii si atunci iar intervine drumul pana in Bucuresti.
*


Poti sa-ti mai faci prieteni noi cu ocazia asta. Plus ca distanta nu e chiar asa de mare pentru a nu putea sa te vezi cu prietenii.
Dj_captainu
Pretul in zona e de ~35eur/m.
dean35
la intrare dupa calea ferata,pana in pod si penny market,prin centru langa Palatul stirbei sau Calul balan sau spre studiouri(aproape de crevedia) ?.....vedeti ,totusi exista Buftea si BUFTEA cool.gif conteaza si zona....
Dj_captainu
In cele din urma am reusit sa gasesc un teren de 600m aici in Buftea pe care l-am si cumparat anul trecut. Acum sunt la stadiul de proiect, sper ca pana in toamna sa demarez lucrarile. Va multumesc pentru informatiile oferite, informatii ce m-au ajutat sa fac aceasta alegere.
solidconvert
wink.gif Sa l stapanesti sanatos!... mult succes cu constructia...
Dj_captainu
Multumesc, o sa am nevoie.
dean35
sper ca nu ti-ai luat in zona BUCIUMENI pana in pod mellow.gif
Dj_captainu
Nu mi-am luat in Buciumeni ci in Flamanzeni pe langa padure.
gabriel05
Dragii mei tocmai am vizionat un teren de care sunt foarte incantat - 700 mp. Terenul este lipit de o padure stufoasa. Pe cealalta parte a terenului este camp... Cu toti prietenii si cunoscutii cu care am vorbit, cand le-am zis de teren si de padure m-au intrebat: "Si cum vei suporta tantarii?" Pe cei care aveti case langa padure sau aveti ceva experiente in acest sens, v-as intreba: Credeti ca tantarii vor reprezinta chiar o problema atat de mare? Chiar daca sunt foarte incantat de teren, daca spuneti ca nu o sa pot sta seara intr-un foisor sau alte probleme legate de tantari, mai bine renunt. Va astep cu interes sa imi povestiti si sa ma sfatuiti. Va multumesc
andreist
Eu am teren langa padure, la vre-o 50m de ea. Obisnuiesc sa fac gratare cu prietenii, exista doar o coliba acolo. Nu am vazut tantari decat foarte foarte rar, trebuia sa folosesc termenul la singular defapt, cate 1, o exceptie. Mentionez ca cea mai apropiata apa ( rau,balta, etc) este la aproximativ 6-7km in linie dreapta iar terenul este pe un deal - cu apa stiu ca este legatura stransa cu tantarii, dar cu dealul si padurea nu stiu. Sunt doar niste constatari, nu le lua ca pe un sfat "ba, nu-s tantari" poate vine cineva intr-o situatie mai apropiata de a ta.
mars
Eu stau in Chitila, langa lac. Sunt tantari langa apa, in stuf, e si normal. In rest, nicio problema. Dar, din cand in cand, trece un avion utilitar si stropeste tot luciul apei cu ceva chimicale. Am fost in Buftea de sute de ori, n-am avut probleme cu tantarii, nici ziua, nici seara.
gabriel05
Multumesc. Terenul acesta e la... 2 metri de padure si cat am dat, eu si sotia, tarcoale pe acolo prin padure sa ne uitam mai bine la teren de pe latura aceea, ne-au ciupit in vreo 2-3 locuri pe fiecare. Nu am dat importanta prea mare dar apoi, povestind apropiatilor si aceea atentionandu-ne in privinta tantarilor, ne-am adus aminte de intepaturi biggrin.gif De aceea v-am intrebat
UXE
Cat costa terenul si unde este mai exact?
Cosstel
legat de tintari
locatia nu este in apropiere de lacuri/balti sau paduri (Add.Cop. in afara comunei) insa de la jumatatea lui Iun. pina la inceputul lui Sep., incepind cu ora 20:00, cind incepe sa se mai racoreasca un pic afara si pina-n ora 22:00, incep tintarii si e al naibii de neplacut
pe acelasi tipar functionau si in delta (Periprava)
insa niste plase la geamuri, pentru casa, si foisor/terasa eu zic ca totul se rezolva
asta ar fi cam al patrulea sau al cincilea criteriu in a ma hotari daca sa iau sau nu un teren

dupa 10 ani petrecuti la casa pe pamint nici nu mai simtim placerea/nevoia de a mai sta asa mult pe afara seara
cind si cind

succes !

---
o experienta neplacuta am avut in padurea Comana, nu am putut sta pe o patura in padure pe motiv de tintari si asta in jur de ora 13:00
dupa jumatate de ora ne-am luat talpasita biggrin.gif
gabriel05
Va multumesc pentru sfaturi si inca mai astept pe cei ce au / au avut experiente cu tantarii. Terenul este prin zona Tartasesti. Pretul nu il stiu inca. Nici macar orientativ.
b76bgaarh
plase peste tot si te-ai scos.
gabriel05
Plase, plase dar cu terasa de 25 mp pe care o am in plan si in gând cum ramane?
b76bgaarh
tot plase, daca e terasa acoperita.
UXE
Si cu plase, tot mai intra. Stai si tu o seara le acolo si vezi cum e.
VladSoare
Pentru terasã n-ar merge oare niște lãmpi din alea care-i atrag și-i prãjesc? nedumerire.gif
Cosstel
prajesc orice dar mai putin tintari

idem si cu chestia care trimite rozatoarele la plimbare
se kkã de ris la asemnea trasnaie

luat teapa cu amindoua sistemele sad.gif
gabriel05
Da, mi-au spus si altii ceea ce spune Cosstel cica nu sunt eficiente. Si aplicatiile alea cu ultrasunete, la fel - zero eficienta.
cread
Niste spire de Raid n-au ucis pe nimeni ,,,doar pe tantari .Eu cu astea ma descurc , cand sunt mai multi aprind doua , trei si gata .
iulia_boris
Planteaza si tu tufe de lavanda,eucalipt,menta pe teren de jur imprejur.Si pe terasa muscate la greu.
MuciX
Lavanda wub.gif
gabriel05
Bune idei! Am mai aflat si de un insecticid numit Solfac.
iulia_boris
Cum asta ar fi,si va fi pt mine cand ma voi muta la tara,o mare problema pt ca tantarii sunt purtatori de dirofilarii,viermi la inima,care pot omori cainii eu m-am interesat din timp cam ce trebuie facut.Desigur,c-ai adus vorba,ca uitasem despre vermorelu' cu insecticd pe care.l poti folosi.Proprietarii de canise stiu care.i treaba si folosesc insecticide la greu.Si pt capuse se aplica nu doar pt tantari.De fapt si asta este mare problema nu doar tantarii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.