Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri de frana Megane II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
djcristi
pe unde pot gasi vaselina pentru culise prin mag de pe la noi sau prin distribuitor?

si aveti ceva recomandari? am gasit pana acum din cautari doar "Sonax 803 Ceramic Pro"
pistritu
QUOTE(djcristi @ 31 Mar 2015, 13:01)
pe unde pot gasi vaselina pentru culise prin mag de pe la noi sau prin distribuitor?

si aveti ceva recomandari? am gasit pana acum din cautari doar "Sonax 803 Ceramic Pro"
*


avea userul SORAN asa ceva, da-i un pm ... sa nu se considere reclama daciashop
djcristi
de acolo voiam sa iau, dar daciashop nu raspunde la nici un nr de contact.

caut alternativa.

intre timp daciashop a raspuns, momentan au doar in Brasov si cu livrare prin curier, la Dedeman sau Hornbach nu au niciuna pe baza de cupru (1100*C) sau ceramica (1400*C), aveau doar pe litiu, si e slaba (300*C parca ducea).

am mai gasit intre timp una pe ceramica, CRC METAL FREE PASTE , 300g = CRC CRC434111 = 30ron

doryy42
Va salut, doresc sa imi schimb discurile de frana si as dori daca cunoaste cineva ce discuri de frana am pe masina ma refer ce ar trebui sa cumpar
Serie VIN : VF1BM0J0H27630198
Masina : Megane 2 1.6 16v an 2002 KW : 83
Doresc sa stiu ce trebuie sa contina ex: Rulment , senzor abs sau daca mai are vreun senzor sau altceva care trebuie sa stiu.
Masina are ASR !
Si nu ma duc inca la service pentru ca nu detin suficienti bani ca sa le cumpar pe toate si daca nu cumpar acum nici macar 2 discuri, am sa cheltuiesc bani si nu am sa ajung sa le schimb si deja au inceput sa scartaie..

Va multumesc.
cj98czh
Inainte de a te arunca sa cheltui bani ... ai masurat discurile si sunt sub grosimea minima data de producator?

Scartaitul nu are treaba cu faptul ca ele sunt uzate ... discurile de frana nu se schimba pentru ca au inceput sa scartaie smile.gif
doryy42
Am avut 2 interventi la 2 serviceuri diferite, una la aer conditionat si am avut si o verificare cap coada masina si cei de la acest service mi-au zis ca discurile ar trebui schimbate nu mai duc foarte mult cele spate sunt la limita

Apoi la celalalt service un prieten, mi-a spus ca nu este nevoie sa le schimb pentru ca sunt cam la jumatate..

Dar ma zapacit zcartaitul de la franare indiferent cat de putin franez uruie tare , si pietre intre disc si placuta nu am, si da este posibil sa fie placute ecologice , dar nu sunt noi au cel putin 5000 km si aprox 3000 nu le-am auzit..
espacern
@doryy42=Daca ai decis sa schimbi disc nou cauta dupa cod 7701207829 pentru fata si 7701207823 pentru spate.
Disc fata nu contine rulment dar la cel de pe spate rulmentul este deja montat si contine banda magnetica pentru senzor antiblocare.
djcristi
iti scartaie placutele nu discurile ! ce placute ai pus?

cand ti-au masurat discurile spate ce grosime mai aveau pe interior, minimul parca este 6.5mm
aqua
E normal ca la o placuta de 4 ani si uzata cam 30 40 la suta, trw cica, sa i se desprinda ferodoul si sa raman doar cu suportul de fier pe care era fixat materialul de frictiune? Cum ar fi fost sa se intample asta la drum lung si cand vrei sa calci frana sa se duca piciorul ca in branza si sa nu se opreasca masina? M i s a intamplat din fericire in oras in timp ce mergeam in coloana, am avut timp sa trag si frana de mana si sa ma opresc pe dreapta
espacern
TRW fake.....100%
aqua
+1
Si eu eram convins de asta dupa ce am vazut ce s a intamplat, celelalte erau ca noi dupa ce le am dat jos, daca as mai avea factura sau ceva la mana m as duce peste ei, asta nu mai e de iertat, am plecat din bucuresti si pana in bacau se putea intampla oriunde, in camp, in fundul unui tir, intr un sant, etc, nu mai zic ca eram si cu familia. Am avut noroc in adjud unde am gasit un service care tocmai inchidea si m au luat sa ma rezolve.
Sa zic de unde sunt luate? Au topic aici pe forum.
Le am schimbat la sf lui 2009 la 50 de mii, acum am 110 mii, nu stiu cat de tari au putut fi ca in 60 de mii de abia s au consumat un pic iar placutele originale au tinut doar 50 de mii.
djcristi
dar frana ? din moment ce s-a uzat atat de putin in 4 ani, cati km?

sa inteleg ca este vorba de cele de pe fata, cat a costat setul de placute?
aqua
Masina frana ok, facusem deja vreo 2 ore de E85, fara niciun simptom care sa mi dea de gandit, pur si simplu la o simpla frana pe la 10 15 la ora am auzit clanc si pedala s a dus la fund, apoi cand am mai calcat frana disperat s a auzit un huruit si se oprea f greu masina, am tras cat am putut frana de mana si s a oprit intr un final, acum m an uitat la posturile mele din urma, 350 plus 120 manopera, placute spate si fata
Cum ajung inapoi le schimb si pe cele spate
djcristi
350 ?????? dar ce adaos avea vanzatorul respectiv,e 200ron in magazin un set fata+spate TRW.

la banii astia iti iei ATE si mai ramai si cu bani... si scapi si de dubii ca sunt fake-uri, sau daca vrei ceva de calitate vezi EBC Green / Yellow Stuff.
aqua
In 2009 astea erau preturile, si erau chiar mai mici, isi faceau reclama pe forum la service, acum nu stiu daca mai sunt activi pe
Forum dar service ul inca exista.
Adrian_WPA
Salut.
Va descriu aici problema mea, poate imi dati voi o idee pentru rezolvare.
Prin noiembrie 2014 am schimbat discurile de frana si placutele (uzura). Montat discuri si placute TRW, la un service autorizat. Dupa cateva zile, am inceput sa simt o vibratie usoara in volan la franare. Vibratia s-a accentuat in timp (2 luni - 2000 km), pana a ajuns de nesuportat. Am mers la service, constatare in mers - discuri ovalizate, demontat discuri frana si trimise la garantie. Pana au venit de la garantie, mi-am montat dicurile si placutele vechi, cu care am mers vreo 2 saptamani fara sa am vreo problema.
La garantie am solicitat sa mi se returneze contravaloarea lor, si am optat pentru dicuri + placute ATE. Montat pe masina, dupa cateva zile de liniste, incep vibratiile, care s-au amplificat (1 luna si vreo 2000 km). Urmeaza sa ma duc din nou la service sa vad ce imi zic.
Mentionez ca nu le-am incins, intrat cu ele prin apa sau la spalatorie dupa ce am venit de la drum.
Acum sa va spun o curiozitate. Daca opresc masina si calc de cateva ori frana mai tare, cand franez, vibratia dispare la primele 2-3 franari. Dupa aceea apare din nou, ceea ce ma duce cu gandul la o problema de etrieri.
Este posibil sa apara o astfel de vibratie de la etrieri?
De ce nu imi face si cu discurile vechi.
E posibil din cauza grosimii discurilor noi, pistonul sa lucreze in alta pozitie fata de discuri vechi?

djcristi
cei de la service ti-au curatat bine (si uns cu vaselina cupru/ceramica) etrierul si locul unde stau placutele, culisele etc?

luca76
Verifica si butucii rotilor.
Adrian_WPA
@ djcristi: nu am vazut sa unga cu vaselina etrierii.

@luca76: rulmentii si butucii sunt noi. Am avut o problema cu butucii... se invarteau rulmentii pe ei si aveam un huruit in mers.
aqua
pentru un megane 2.2 din mai 2007 sunt ok pentru spate placutele TRW GDB1330? la TRW zice ca da, pe unde le gasesc la noi zice ca sunt pentru masini pana in 04/2007.
djcristi
sunt pt 2.2 , desi nu mai tin minte daca la 2.1 difera placutele pe spate. Le gasesti in orice mag de piese, sunt 75ron/set , dar sunt varza , adica nu franeaza. Eu le-am schimbat luna trecuta, am postat mai sus. Eu am discuri mari pe spate ca e break , tot de la TRW am pus, dar cred ca urmeaza si aici tot o schimbare cu unele EBC.
aqua
nu stiu ce sa zic, de unde le ai luat? pentru ate care ar fi codul?
n am inteles, ai schimbat cu ebc pe cele fata care erau trw? si urmeaza sa le schimbi si pe cele spate tot cu ebc?
luca76
Recomand placute ferodo sl,sunt moi,protejeaza discul,franeaza bine dar se murdaresc jantele cam repede.Nu fac zgomot.
valikris2002
Fredo am pus si eu pe fata, multumit, pe spate am avut trw din fabrica insa ce am luat trw nu sunt multumit.
djcristi
QUOTE(luca76 @ 11 Apr 2015, 14:15)
Recomand placute ferodo sl,sunt moi,protejeaza discul,franeaza bine dar se murdaresc jantele cam repede.Nu fac zgomot.
*



moi != franeaza bine, ori una ori alta, adica ori sunt dure si franeaza masina ca din fabrica (placute OE Ferodo) ori franeaza mai slab, ca orice aftermarket TRW,Ferodo , etc.

<span class='edit'>11 Apr 2015, 16:18:</span>
QUOTE(valikris2002 @ 11 Apr 2015, 15:07)
Fredo am pus si eu pe fata, multumit, pe spate am avut trw din fabrica insa ce am luat trw nu sunt multumit.
*



Ferodo scartaie dupa un timp.

<span class='edit'>11 Apr 2015, 16:23:</span>
QUOTE(aqua @ 11 Apr 2015, 12:23)
nu stiu ce sa zic, de unde le ai luat? pentru ate care ar fi codul?
n am inteles, ai schimbat cu ebc pe cele fata care erau trw? si urmeaza sa le schimbi si pe cele spate tot cu ebc?
*



eu dau in general preturile de referinta din magazine mari (nu vreau sa fac reclama). Deci cam atat sunt peste tot , +- 5 ron in functie de adaos.

Anul trecut am schimbat discuri + placute, disc fata ATE +placute ATE , disc spate cu rulment (break 270mm) TRW + placute spate TRW. Dupa 10mii de km nu se imbunatea deloc franarea spate, frana de mana aproape ca nu facea nimic in mers, am dat jos placutele spate TRW , pus EBC , s-a imbunatatit considerabil, dar s-ar putea sa-mi iau si discuri spate EBC.

pe fata sunt multumit de ATE , dar si acolo ma bate gandul la un set EBC perforate.

ma intrebai de codul spate pt placute ATE , este 13.0460-2740.2 ± 180ron.
aqua
asa mare diferenta intre ele? 180 ate si 90 trw?
Diac
Eu am dat cam 130 - 140 RON pe placute ATE pt spate. De altfel am discuri + placute fata + spate ATE si dupa un an jumate si 15.000 km sunt foarte multumit.
djcristi
asta este pretul acum, aveti codul acolo, puteti cauta prin magazine wink.gif
oricum, daca vrei sa faceti o treaba, aveti EBC yellow stuff la 270ron , eu zic ca merita. Sau Green Stuff (nu prea lasa praf, nu sunt asa dure ca Yellow dar oricum mai bune ca ATE) la 200ron.
aqua
Am fost la dedeman bacau si am intrebat cat face un schimb de placute spate
440 lei 😁
Bine, am zis
valikris2002
eu am dat pe trw 90 placutele si 60 manopera la renault roman, poate au inteles alceva , schimbat discuri 440 da, nu placute!
aqua
daca asta e pretul la renault inseamna ca o fi inteles el gresit, desi chiar el m a intrebat de ce vreau sa inlocuiesc doar placutele spate, anyway am plecat fara sa ma uit
stai ca mi am amintit, cat am asteptat pe acolo am vazut ca aveau expuse cutii cu placute de frana, aveau de fata pentru megane 2 vreo 400 de lei si erau ferodo, aveau si ate, nu stiu daca spate sau fata tot pentru megane 2, la vreo 500 de lei !!!!
cand am vazut preturile am zis ca nu nici nu mai astept sa-mi dea estimarea, dar am mai stat de curiozitate
deci cred ca nu a fost chiar o neintelegere, desi la un 150 170 m-as fi bagat pentru schimb
valikris2002
Aveau si promotie pe original 235 ron, oricum de la roman la bacau sunt 45 km, poti sa si suni de curiozitate au si in perioda asta pe my renault promotie, sau cumperi ce vrei tu si platesti manopera.
djcristi
nu se merita sa luati discuri sau placute de origine, nu sunt ca cele din fabrica, mai bine puneti ATE sau ceva mai perfomant si ramaneti si cu bani pentru alte reparatii.

14 Apr 2015, 22:35:
@aqua, le poti comanda online, gasesti preturile furnizate de mine la multe magazine.
c.enescu
Salut,
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea informatie: cum pot afla ce model de placute ( un cod de la orice furnizor sa verific forma acestora ) se pot monta pe un Megane 2.2 1.5dCI 106CP cod VIN VF1LMSEC638704595.
Ma intereseaza si pentru fata si pentru spate. La discuri stiu ca singura diferenta este la cel de spate cu/fara rulment si Senzor ABS.
Multumesc.
espacern
Cauta placutele dupa cod 7701210127 (fata) si 440600819R (spate).
c.enescu
Multumesc.
djcristi
daca vrei sa pui aftermarket, cauta dupa codul vechi (vei gasi mai multe echivalente , recomand ATE)

spate: 440602466R , 440600295R

fata: 7701209670 , 7711130086

producatorii de aftermarket sunt mai in urma cu codurile pe OE, plus ca sunt invechite cataloagele online ale magazinelor de piese.

placutele sunt identice pentru majoritatea motorizarilor de megane 2.2 (indiferent ca e grandtour si ai discuri mari pe spate), sistemul de franare (etrier) este ATE pe fata si TRW pe spate.
c.enescu
Multumesc pentru informatii. Mi-au fost de mare ajutor.
aqua
Am schimbat si eu la autoleader, in spatele cora pantelimon
Am ajuns acolo de fapt cu gandul sa schimb conductele de frana, alea de prind rugina.
Vazusem eu ceva in neregula si m am dus chitit sa le schimb, o urca sus se uita, zice ca daca vreau neaparat le schimba , dar nu e cazul, intr adevar pe conducte era depus un strat de zgura parca, semana a rugina, dar l a curatat si e ok, era cred stratul de deaupra, de protectie care s a dus, conductele aratau ok, mi a bagat niste vaselina grafitata si le am lasat asa.
Discuri trw 160 bucata, placute trw 150, manopera 100, inclus test de franare, a iesit ok.
Monentan nimic in neregula, doar ca imediat cum pisc frana se simte ca franeaza destul de brusc, pun pe seama ca mai dureaza un pic pana se aseaza placutele si ca discurile sunt neatinse in grosime.
Celelalte nu erau prea duse la grosime, dar aveau urme de uzura circulare, mai ales pe interior, si erau foarte ruginite.
Ceva poze

[attachmentid=1627992333]
[attachmentid=1627992337]
[attachmentid=1627992342]
valikris2002
o intrebare, pe discurile din spate se observa niste puncte negre pe disc, nu mai sunt lucioase ca cele de sus, sau cum sunt la mine pe fata, de la ce ar putea fi? Asta dupa ce am schimbat placutele pe spate am pus trw. Am dat cu degetul nu se ia nimic su se simte la atingere.
djcristi
@aqua : trebuia sa citesti topicul asta inainte, ai facut o alegere proasta cu TRW, la aceeasi bani puneai ATE (cum sunt si cele OE) fiind singurele care se apropie de performantele celor din fabrica.
Iar testul de franare nu stiu de ce ti l-au facut, pt ca dureaza ceva KM sa se rodeze placutele.
Ti-au uns locasul placutelor si culisele de la etrier cu vaselina de cupru/ceramica? Daca nu, placutele se vor forma aiurea.

@valikris2002 , am avut si eu TRW pe spate, 75ron sunt , atat si fac , adica sunt foarte slabe la franare.
Nu am idee ce este cu acele puncte, grosime la disc cat mai ai?
aqua
Nu lucreaza decat cu piesele lor, iar ate era pe la 200 si ceva bucata !!!!, nu sunt genul care fac race din semafor in semafor si daca nu au vreun defect ele cred ca o sa fiu multumit, o sa mi dau seama exact cum ses comporta mai incolo, stiam discutiile, am zis si eu ate initial, dar ei au zis ca pot sa pun fara grija trw, venisem cu masina pentru conducte, asa ca asta a fost
Cu testul ai dreptate, si eu m am gandit ca nu are relevanta la momentul asta, se pare ca sunt obligati sa l faca ori de cate ori se umbla la sistemul de franare.
djcristi
am inteles, aveau preturi exagerate la piese.
valikris2002
discurile nu le am masurat, sunt la primul schimb de placute pe spate dupa cele din fabrica au cam 10 mii km, marginea discului nu e inalta.
aqua
QUOTE(djcristi @ 29 Apr 2015, 16:51)
am inteles, aveau preturi exagerate la piese.
*



m am uitat de curiozitate la ei acum, 315 un disc ate pe fata blink.gif
trw l am luat cat de cat bine, am vazut ca e pe la 140, 150 in general
djcristi
unde te-ai uitat , e 155ron un disc ATE pt fata (model 24.0124-0158.1), avand meg 2.2 , ai etrier ATE, poate te-ai uitat la disc pt etrier Bosch dar nici acolo nu cred ca e atat. La TRW cam ala este pretul.
aqua
da, ai dreptate, eu ma uitam la 24.0324-0158.1, dar ca specs sunt fix la fel vad, ca cele indicate de tine, pentru astea nu au pret afisat
Diac
QUOTE(aqua @ 29 Apr 2015, 16:16)
Celelalte nu erau prea duse la grosime, dar aveau urme de uzura circulare, mai ales pe interior, si erau foarte ruginite.

*



Cred ca de asta le-am schimbat si eu. Rugina + urme de uzura, nu grosime sub norme. La fel la masina tatalui meu, Megane sedan, discurile spate sunt foarte ruginite, iar pe muchie au inceput sa se desprinda bucatele de rugina. I s-a recomandat sa le schimbe. Masina are cam 100.000 km iar pe fata a pus deja placute + discuri Bosch. As merge tot pe Bosch si pe spate, doar ca nu stiu daca merita pretul de 400 RON bucata.
djcristi
QUOTE(aqua @ 29 Apr 2015, 20:29)
da, ai dreptate, eu ma uitam la 24.0324-0158.1, dar ca specs sunt fix la fel vad, ca cele indicate de tine, pentru astea nu au pret afisat
*



0124 sunt normale, 0324 sunt cele cu dungi la ATE, e normal sa fie mai scumpe , vad ca sunt 240ron/buc.



30 Apr 2015, 12:45:
QUOTE(Diac @ 29 Apr 2015, 20:50)
Cred ca de asta le-am schimbat si eu. Rugina + urme de uzura, nu grosime sub norme. La fel la masina tatalui meu, Megane sedan, discurile spate sunt foarte ruginite, iar pe muchie au inceput sa se desprinda bucatele de rugina. I s-a recomandat sa le schimbe. Masina are cam 100.000 km iar pe fata a pus deja placute + discuri Bosch. As merge tot pe Bosch si pe spate, doar ca nu stiu daca merita pretul de 400 RON bucata.
*



cele spate tin si 200 de mii , nu cred ca are rost sa le schimbi doar ca sunt ruginite pe margine , e ceva normal sa fie asa. Eventual le rectifici daca au probleme si pui placute noi.

Daca tot vrei sa le schimbi mergi pe ATE , sunt undeva la 350ron/buc cred. Nu se merita sa faci experimente cu chestii slabe gen TRW,Brembo,Bosch. Asta daca vrei sa franeze masina cat mai apropiat de cum era de noua.
sorindts
De unde pot comanda discuri de frana ATE....ptr.un Renault Megane II 1,5 Dci?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.