Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cateva nelamuriri in legatura cu laguna 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
florinoana
in primul rand vreau sa va salut pe toti , este primul mesaj postat aici pe reno forum .
de aproximativ zece zile sunt proprietar de renault laguna 3 "initiale paris" .
sunt destul de multumit deocamdata de masina , dar am multe multe multe intrebari .
la unele am gasit deja raspunsul in threadurile "de mai jos " .


tin sa precizez ca nu am gasit pe tot site-ul thread de genul "masina mea " - prezentare .
din acest motiv am sa adresez aici mai multe intrebari proprietarilor de laguna "cu experienta" !
masina pe care am cumparat-o a fost adusa din franta , are motor diesel 150 cai putere si toate dotarile posibile (exceptie face trapa) .

1 : bucata aceea de plastic de sub bara fata (fustita) sau cum se numeste ea , este rupta si desprinsa , intrebarea este : de unde o pot cumpara si cat costa ? eventual si pretul pentru bara fata completa daca aveti idee ...

2 : poate pare ciudat , dar sunt curios daca exista huse pentru laguna 3 , iar eventual daca-mi puteti recomanda un site sau orice ?! (precizez ca o sa fiu nevoit sa urc si catelul in masina si nu as vrea sa zgarie pielea)

3 : referitor la incalzirea in scaune , mi se pare foarte INeficienta ! zic asta in comparatie cu alte masini pe care le-am avut . asa este conceput sistemul , sau are masina mea o problema ?

4 : cat costa o revizie generala la un dealer renault ? masina are 185 mii km rulati in franta , dar ma gandesc sa ii fac totusi o revizie generala chiar daca aparent masina pare ...foarte buna !

5 : cand am cumparat masina , mi s-a spus ca are suspensie sport din fabrica , nu imi dau seama exact cat de sport poate sa fie , dar pare enervant de rigida si m-ar interesa sa stiu cu aproximatie un pret pentru amortizoare originale sau o firma buna after market sau pentru kit-ul complet cu arcuri sau / si ce mai include el ...

6 : a reusit cineva sa monteze camera video pentru marsarier ?

7 : din ce am inteles , masina are o functie ...nici nu stiu sa explic exact ,,,schimba singura faza scurta cu lunga si invers ...dar nu stiu cum / cand , samd , rog explicatii

8: dvd-ul pentru navigatie , citeste si un dvd cu un film de exemplu ? (nu am apucat sa testez)

9 : pe jantele originale de 17" , pot sa pun fara probleme anvelope 245/45 ?

10: ce accesorii tuning exista pentru laguna 3 ? excluzand eleronul ! vreo idee / recomandare in legatura cu remaparea ?


mai am multe intrebari de adresat , dar nu vreau sa "va terorizez" .
multumesc in avans pentru raspunsuri , iar daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute threadul .

toate cele bune !
4 :
Luko13
In primul rand bun venit pe forum si sa o stapanesti sanatos! Personal detin o Laguna3 Initiale Paris varianta break si pot sa-ti raspund la unele din intrebari.

1. La o reprezentanta poti intreba de un pret pentru acel bandou de sub bara fata.
2. In legatura cu husele , eu n-as pune deoarece nu dau prea bine chiar daca iti iei originale, dar daca ai caine e nasol.
3. Incalzirea in scaune probabil ca are ceva. Al meu ma "frige la fund "la treapta 3 cel putin cel de la sofer. In dreapta si la mine incalzeste mai putin dar e ok.
4. La Reprezentanta o revizie generala reprezentand 8l ulei Elf Solaris(in a mea incap 7,4l) , pt FAP, f. motorina, f. ulei, f. aer, f. polen(2) costa 950lei. Inlocuire placute fata, spate originale 700lei. Acestea sunt preturi la Dealer Renault Mavexim Targoviste.
5. Pe Initiale Paris nu se pun suspensii sport din fabrica ci doar pe Laguna GT edition. Intr-adevar e cam rigida Laguna3 , mai ales cele aduse din afara deoarece ei pun alte tipuri de amortizoare pentru soselele lor.
6. Nu stiu.wink.gif
7. De functia asta nu am auzit dar daca aflii cum se activeaza sa-mi zici si mie.
8. Nu merg DVD-urile multimedia. Merge doar cel de navi.
9. Mai cauta pe forum ca o sa gasesti un topic cu toate dimensiunile de anvelope care se pun pe Laguna3.
10.Nu recomand . Acum depinde de gusturi. Laguna e din clasa limuzina . Nu da bine "tunata".

In rest numai bine si cati mai multi km fara evenimente!

PS: Cat ai dat pe ea?Are CVA?
Sage
In legatura cu husele sunt de aceeasi parere cu Luko13, dar tu ai "nevoi speciale" asa ca in locul tau mi-as comada niste huse aici (eventual doar bancheta spate). Am avut pe Logan si sunt foarte bine facute.

Si ca sa fiu rautacios - cele mai tari huse le-am gasit intr-un taxi din Salonic. Omul avea banchete in piele si huse din plastic transparente...
pcs
Pe pozitia "auto" la faruri, daca ai activata functia DRL ( lumini de zi ) din calculatorul de bord, comuta automat de pe DRL pe faza scurta in cazul scaderii luminozitatii exterioare ( de exemplu pe inserat, sau cand intri intr-un tunel ). N-am avut ocazia sa constat daca comuta automat noaptea intre faza scurta si faza lunga.
Cat priveste incalzirea in scaune, atat eu cat si celalalt proprietar de L3 din Suceava am avut probleme ( nu stiu daca obiective sau subiective ) rezolvate prin schimbarea in garantie a butoanelor de comanda din scaune. Mai exact, uneori imi incalzeste foarte puternic, alteori am impresia ca se incalzeste foarte greu. Suspectez o problema la softul calculatorului de habitaclu - nu e o schema simpla cu relee comandate direct din buton.
adox0101
Salutare,
Am si eu o intrebare. Cu ce pret ai luat-o? Ma intereseaza si pe mine laguna 3 2,0DCI. Sunt in cautari. Ms.
florinoana
salutare
multumesc mult pentru raspunsuri , toate sunt foarte ok si utile !!

masina am luat-o la 8000 euro , taxa mai este inca 6900 lei , maine merg sa o platesc si poate ajung si la o reprezentanta sa ii intreb cat costa o revizie la ei .

succes , o sa atasez 2-3 poze facute in prima zi cand am cumparat masina .
CrisLagunaFun
QUOTE(florinoana @ 1 Mar 2012, 23:09)
salutare
multumesc mult pentru raspunsuri , toate sunt foarte ok si utile !!

masina am luat-o la 8000 euro , taxa mai este inca 6900 lei , maine merg sa o platesc si poate ajung si la o reprezentanta sa ii intreb cat costa o revizie la ei .

succes , o sa atasez 2-3 poze facute in prima zi cand am cumparat masina .
*


Spune mai multe detalii despre masina, an de fabricatie, dotari, km, stare tehnica, de unde ai achizitionat-o, ai adus-o tu sau prin intermediar?
Luko13
Pune si tu mai multe poze la sectiunea "poze cu laguna noastra" si da-ne mai multe detalii despre masina. wink.gif
the_darkman
Imi pare rau de colegu, in cazul in care are in bord mai putin de 100 de mii de km.

In realitate, are peste 180 de mii si e luata de pe Australe in noiembrie anul trecut:

http://www.australe.fr/pdf/AT-136-XQ.pdf

http://www.australe.fr/photos_occasion/167...585cc92f9ac.pdf
R19/16v
Cica:

"4 : cat costa o revizie generala la un dealer renault ? masina are 185 mii km rulati in franta , dar ma gandesc sa ii fac totusi o revizie generala chiar daca aparent masina pare ...foarte buna !"

blink.gif !!
the_darkman
Atunci e bine, mi-ar fi parut rau de el sa o fi cumparat pentru ca are sub 100 de mii in bord.
dili
Cand ma gandesc cat m-am chinuit sa dau laguna mea cu 10000 de euro (40000km reali, unic proprietar, garaj, inmatriculata, etc) si aici vad ca se vorbeste de masini la aproape 10000 de euroi (pret+taxe), cu peste 180000km rulati, cumparate ca la 6/49, cum bine zicea un coleg.
Mare e gradina Domnului si ma intreb cand, sau daca, ne vom face bine vreodata.
Nici o problema baieti, faceti curu' mare la samsarii care-si rad in pumni de voi.
StefanT
Deci frustrarea ta provine din faptul ca nu a vrut nimeni sa iti cumpere masina, o buna perioada de timp...
the_darkman
Dili, masina ta era pe benzina, de asta te-ai chinuit.

Eu am avut o Alfa 159 de-a dreptul superba si n-am putut sa o vand din acelasi motiv, era pe benzina. Cred ca a fost una dintre cele mai deosebite masini care le-am avut vreodata.
florinoana
multumesc inca o data pentru tot sprijinul !!!

astazi am fost la un service renault din orasul meu , sper uimirea mea am reusit sa fac revizia "instant" , nefiind foarte aglomerat astazi .
cateva pareri / concluzii .
ultima revizie la un dealer renault a fost facuta in noembrie la 150 000 km
am solicitat o verificare generala , iar spre surprinderea mea absolut totul functioneaza perfect , singurele inconveniente sunt chestii mici cum ar fi bucata de plastic de sub bara fata care este desprinsa si parbizul ca are 2-3 cioblituri de la pietre , dar in rest totul este perfect , suspensie , capete de bara , pivoti samd .
chiar nu ma asteptam sa nu fie vreo problema , dar e foarte ok asa !
revizia a costat 1260 lei , ulei 5w30 daca am inteles eu bine + toate filtrele + toate verificarile posibile .
m-au chemat peste minim 20 mii kilometri pentru urmatoarea revizie .
si cei din service au fost incantati de masina smile.gif

referitor la poze , promit ca o sa pun in zilele urmatoare dupa ce o si spal !
pe calculator nu am foarte multe

in legatura cu pretul , ce pot sa zic ?!
mie mi se pare ok , mi s-a parut acceptabil de la inceput , atatea dotari in acesti bani + starea buna a masinii care s-a dovedit ca e buna ..
inclin sa cred ca nu o sa ma dezamageasca !
succes ! pun poze curand !

2 Mar 2012, 17:33:
cei de la service mi-au explicat ca revizia poate costa la jumatate daca masina nu are nu stiu ce filtru de particule mai mic pe acolo , in acest caz ei urmand sa bage ulei mai ieftin ,
dar a mea avand acel filtru , mi-au recomandat sa bagam 5w30 .
iar ca o completare , fiind din import , mi-a aratat ca scutul motor este din ...plastic smile.gif)

2 Mar 2012, 19:33:
QUOTE(CrisLagunaFun @ 2 Mar 2012, 07:54)
Spune mai multe detalii despre masina, an de fabricatie, dotari, km, stare tehnica, de unde ai achizitionat-o, ai adus-o tu sau prin intermediar?
*



salut
masina am cumparat-o din craiova ..de la un nene care sustinea ca a achizitiona-o pentru sotie ..si care vroia schimb cu audi a4 sau a6 dupa 2010
fabricatie 12/2007
dotari : bi xenon adaptiv , scaune reglabile electric+incalzire , oglinzi pliabile electric , interior din piele full , magazie cd/mp3 , nu stiu ce sa mai zic , probabil are tot mai putin trapa
km 185 000 cum am scris mai sus , stare generala foarte foarte buna

luni va avea numele de RO definitive biggrin.gif

succes !
dili
Mi-e teama ca am fost gresit (ca sa nu zic prost) inteles.
In primul rand, ii doresc fara rezerve colegului florinoana bun venit pe forum, sa se bucure de masina cat mai mult si sper din toata inima sa nu aiba probleme cu ea. Contrar parerii romanesti despre Renault in general, Laguna 3 s-a dovedit extrem de fiabila, cu mult peste media cu care Renault isi obisnuise clientii pana la ea, asa ca, bine intretinuta si exploatata, ar mai putea avea viata lunga. Iar ca dotari nu i se poate reprosa nimic. Sunt optionale care, puse pe o masina noua, sar de cateva mii de euro bune.
Faptul ca cel care i-a vandut-o a fost sincer (cel putin in privinta kilometrajului) este un atu puternic si, practic, nu poate face referire la postul meu anterior, in care vorbeam de masini cosmetizate si cu kilometraje masluite. Asta mie deja imi suna putin a inselaciune, adica frauda.
Ca sa fiu totusi, putin, avocatul diavolului, am in continuare o retinere si am sa si explic: in conditii de circulatie in Europa civilizata, o masina cu un rulaj de 200000 km si peste, chiar daca a schimbat mai multi proprietari, mai are inca viata lunga si lipsita de probleme. Intrebarea mea e alta: cum se va comporta aceasta masina in Romania, cu asfaltul nostru de rahat, cu praful, mizeria, combustibilii si uleiul de slaba calitate si, nu in ultimul rand, cu mecanicii romani "urechisti"? Aici apare loteria, acel factor 6/49 pe care nu ai cum sa nu-l iei in seama.

Revenind la topic, pe plaiurile mioritice mitul motorinei este la fel de vechi si de inradacinat ca si mitul masinii germane si probabil ca va mai ramane asa mult timp.

QUOTE(StefanT @ 2 Mar 2012, 15:36)
Deci frustrarea ta provine din faptul ca nu a vrut nimeni sa iti cumpere masina, o buna perioada de timp...
*



Nu are nici o legatura afirmatia ta cu postarea mea; vorbeam de faptul ca ar fi de preferat, cu ochii inchisi, o masina la care sa-i pot cunoaste proprietarul, cu care sa stau de vorba si sa-l "cantaresc" putin. Ma refer aici la un proprietar real, un utilizator care a exploatat efectiv masina o perioada rezonabila de timp si nu un samsar unsuros, care vine cu fel de fel de texte (le mai si credem de multe ori sad.gif ) dar care nu are alt scop in viata decat sa traga-n piept pe toata lumea, incepand cu statul si terminand cu cumparatorul de buna credinta si ai carui bani nu au kilometrajul masluit mad.gif .
Ca sa nu mai zic ca ceea ce postezi tu aici e un nonsens semantic: mie nu mi se luase nimic, asa ca nu se poate vorbi de frustrare smile.gif.
florinoana
dili , eu am inteles ce ai "simtit " , chiar daca modul de exprimare poate pare destul de dur .
dar la fel cum a zis si colegul care a avut alfa 159 , ceva asemanator am patit si eu cu alte masini pe benzina , am reusit sa le vand destul de greu .
concluzia a clara in RO , masinile diesel se revand mult mai repede chiar daca costa ...mai mult !
succes !
didiland11
QUOTE(florinoana @ 26 Feb 2012, 07:15)
in primul rand vreau sa va salut pe toti , este primul mesaj postat aici pe reno forum .
de aproximativ zece zile sunt proprietar de renault laguna 3 "initiale paris" .
sunt destul de multumit deocamdata de masina , dar am multe multe multe intrebari .

1 : bucata aceea de plastic de sub bara fata (fustita) sau cum se numeste ea , este rupta si desprinsa , intrebarea este : de unde o pot cumpara si cat costa ? eventual si pretul pentru bara fata completa daca aveti idee ...

*



Am schimbat spoilerul fata si am o fusta pentru tine...
dytomanosu
sunt proaspat detinator laguna3 2009/09si vreau sa va salut pe toti
motor1.5 110cai 146000 km reali verificat australe
revizi la zi 6800E +2200 TAXA maine ma duc sa iau nemerele de la pipera
Luko13
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!La cati mai multi kilometri fara evenimente! Usor, usor se mareste si familia Laguna 3 . wub.gif
didiland11
QUOTE(dytomanosu @ 6 Mar 2012, 18:42)
sunt proaspat detinator laguna3 2009/09si vreau sa va salut pe toti
motor1.5  110cai  146000 km reali verificat australe
revizi la zi  6800E +2200 TAXA  maine ma duc sa iau nemerele de la pipera
*



bine ai venit! stii ce piese s-au schimbat/ au picat pana la km aia? discuri, ambreiaj, injectoare etc...; sa stim la ce sa ne asteptam...
florinoana
QUOTE(didiland11 @ 5 Mar 2012, 16:27)
Am schimbat spoilerul fata si am o fusta pentru tine...
*




salut
multumesc mult , dar am rezolvat problema !
cei din service au fixat-o la locul ei !
se pare ca nu era rupta , dar eu cand am incercat era inca multa gheata pe acolo samd...si d-aia n-am reusit sa o fixez

toate cele bune
florinoana
QUOTE(pcs @ 28 Feb 2012, 09:05)
Pe pozitia "auto" la faruri, daca ai activata functia DRL ( lumini de zi ) din calculatorul de bord, comuta automat de pe DRL pe faza scurta in cazul scaderii luminozitatii exterioare ( de exemplu pe inserat, sau cand intri intr-un tunel ). N-am avut ocazia sa constat daca comuta automat noaptea intre faza scurta si faza lunga.
Cat priveste incalzirea in scaune, atat eu cat si celalalt proprietar de L3 din Suceava am avut probleme ( nu stiu daca obiective sau subiective ) rezolvate prin schimbarea in garantie a butoanelor de comanda din scaune. Mai exact, uneori imi incalzeste foarte puternic, alteori am impresia ca se incalzeste foarte greu. Suspectez o problema la softul calculatorului de habitaclu - nu e o schema simpla cu relee comandate direct din buton.
*




salut
sa stii ca nu am descoperit inca cum se activeaza functia despre care vorbesc eu .
nu stiu daca vorbim chiar despre aceeasi chestie , dar inclin sa cred ca da .

incerc sa explic inca o data ceea ce vreau sa aflu , de data asta fiind mai clar in exprimare , mai romaneste tongue.gif

se presupune ca mergi pe un drum drept , esti singur pe strada si mergi cu faza lunga ! cand din fata vine prima masina , masina schimba singura faza , pe faza scurta , iar dupa ce masina din fata trece de tine ,,,,COMUTA DIN NOU AUTOMAT PE FAZA LUNGA .
rog explicatii , nu stiu daca sunt clar in exprimare

acelasi sistem l-am vazut pe un bmw seria 7 , dar proprietarul stia sa lucreze cu el , chiar mi-a arat cum functioneaza !

colegul cu laguna initiale paris breck ??? nu ai idee cum se rezolva dilema mea ?

multumesc in avans !
i_am_sleek
Optiunea de care faceti referire se numeste high beam assist si nu este disponibila pe Laguna.

Va fi diponibila pe M3 facelift se pare
Luko13
Sincer nu stiam nici eu de functia asta pe Laguna dar o sa incerc diseara cand ma duc pana la tara sa vedem... va anunt maine daca am descoperit ceva.
florinoana
salutare tuturor !

o simpla intrebare am ..

LA RENAULT LAGUNA 3 , MOTOR 1995 CMC SI 150 CAI PUTERE , CUTIE AUTOMATA ,,,,,,,,,,, SE SCHIMBA ULEIUL IN CUTIE VREODATA?

baietii de la renault craiova mi-au zis ca nu , dar toate persoanele din jurul meu ma contrazic .
va rog , vreau si alte pareri / experiente !

multumesc in avans !

toate cele bune !
Luko13
Da , se schimba dar la peste 200 de mii de km. Am un prieten care lucreaza la Renault Technologie Roumanie unde testeaza cutii de viteze si l-am pus sa se intereseze de problema asta. Intr-adevar in manualul de intretinere al cutiei nu scrie nimic despre schimbarea uleiului la un anumit numar de km. Parerile sunt impartite in a schimba sau nu uleiul, probabil din cauza asta cei din jur te contrazic.Daca ar fi sa o luam logic , in timp, uleiul isi pierde din proprietati si ar trebui schimbat , dar daca nu ai scurgeri din cutie poti merge linistit peste 250 de mii de km.
espacern
Se stie ca Renault a "descoperit" formula uleiului perpetuum.
Acesta nu-si schimba caracteristicile si proprietatile indiferent de nr.de Km sau ani.
Nu asta ti-a spus prietenul tau de la Renault?
Luko13
QUOTE(espacern @ 25 Apr 2012, 07:55)
Se stie ca Renault a "descoperit" formula uleiului perpetuum.
Acesta nu-si schimba caracteristicile si proprietatile indiferent de nr.de Km sau ani.
Nu asta ti-a spus prietenul tau de la Renault?
*



Nu tati, nu asta mi-a spus. Nu vreau sa intram in polemici si nici sa te iau la misto. Inainte sa vorbesc cu prietenul meu m-am interesat la doua reprezentante Renault din orase diferite si nu am gasit nici un raspuns; nici ca da, nici ca nu. Ideea e ca multi fac comparatie cu cutiile automate de la masinile germane( ex: DSG) , unde se schimba uleiul la interval de 60mii de km.
r2d3
Colegul @espacern ti-a spus intr-un mod mai hazliu ca ar trebui sa schimbi uleiul de la cutie. Tu ce ai inteles?
Luko13
184.gif
Nu am inteles de ce trebuie sa faca el caterinca ,de faptul ca as avea eu un prieten la Renault. N-am precizat despre prietenul meu pentru a ma lauda intru-un fel in care espacern probabil isi imagineaza. Pur si simplu l-am mentionat pentru ca am , personal, mai mare incredere in ce mi-a spus el fata de cei din reprezentante care doar isi dau cu parerea. Daca stie el mai bine la cat se schimba uleiul de ce nu da un interval de km si sa lamurim colegii cu CVA?
r2d3
Mie mi-a 'smuls' un zambet cu uleiul 'perpetuum' si nu cred ca intentia lui a fost sa faca misto.

Dar, da, ai dreptate, daca are informatii, si @espacern este unul dintre cei mai informati forumisti, atunci ar trebui sa le spuna.
florinoana
am inteles , multumesc frumos .

sincer sa fiu , mi-e teama sa schimb uleiul in cutie , deoarece in trecut , la alte masini , DUPA CE AM SCHIMBAT ULEIUL CUTIA A CEDAT DUPA PUTIN TIMP .

probabil este de vina uleiul care se vinde pe piata noastra ...
poate totusi imi puteti recomanda ceva , sau eventual o sa cumpar eu din "tarile calde" cand o sa ajung pe acolo

multumesc pentru tot !
r2d3
Mai jos ai doua fotografii cu uleiuri recomandate pentru cutia automata de pe 2.0. Prima este cu uleiuri standard, iar cea de-a doua cu uleiuri 'upgrade', mai performante decat specificatiile.
Luko13
Daca te decizi vreodata sa schimbi uleiul din cutie iti recomand sa mergi la reprezentanta sa pui original, chiar daca e mai scump.
r2d3
Cele de sus, puse de mine, sunt 'neoriginale'? Sau a ajuns Elf-ul cel mai bun ulei din lume si nu am realizat eu? Daca mi-au lipit cei de la Renault un stick cu Elf pe luneta nu inseamna ca Elful e cel mai bun (mai ales cel de la Brasov). Respect pentru Brasov.
florinoana
QUOTE(Luko13 @ 26 Apr 2012, 08:54)
Daca te decizi vreodata sa schimbi uleiul din cutie iti recomand sa mergi la reprezentanta sa pui original, chiar daca e mai scump.
*





salut
problema mea este tocmai asta! si anume ,,,, CEI DE LA REPREZENTANTA RENAULT CRAIOVA AU REFUZAT SA SCHIMBE ULEIUL IN CUTIA DE VITEZE , SUSTINAND CACI ACESTA NU SE SCHIMBA VREODATA ! IN CEL MAI RAU CAZ , DOAR SE COMPLETEAZA !
PRECIZEZ CA MASINA ARE APROAPE 194 000 KM .....

desigur ca prefer reprezentanta pentru chestiile "mai importante " , mai delicate..

va multumesc tuturor inca o data
maine am sa merg iarasi la reprezentanta si am sa intreb iarasi cum sta treaba cu uleiul in cutie....
toate cele bune !
r2d3
Pentru cei care stiu engleza si au si cutii automate la care 'nu se schimba uleiul' uitati un link aici. E destul de interesant. Nu confundati politica de marketing cu pilitura din cutiile de viteze.

http://autos.yahoo.com/maintain/repairqa/t.../ques123_0.html
Luko13
QUOTE(r2d3 @ 26 Apr 2012, 15:55)
Cele de sus, puse de mine, sunt 'neoriginale'? Sau a ajuns Elf-ul cel mai bun ulei din lume si nu am realizat eu? Daca mi-au lipit cei de la Renault un stick cu Elf pe luneta nu inseamna ca Elful e cel mai bun (mai ales cel de la Brasov). Respect pentru Brasov.
*


N-am specificat marca uleiului. Poti pune si alte tipuri originale.Prefer reprezentanta deoarece la alte service-uri la care m-am interesat de aceasta problema s-au scarpinat in cap.
hellcat
O nelamurire...poate sa-mi spuna un proprietar de laguna 3 daca pe instalatia de faza lunga sunt sigurante si daca da, unde sunt amplasate?
naighba
Nu e un singur bec pt amandoua ? ... H4 de ex ... ca dupa cum e construit farul nu cred sa existe cu H7 si H1 ... zic si eu.
P.S Revin
M-am uitat la mine in cutiile de sigurante si nu vad nimic care sa indice existena vreunei sigurante pt faruri. Eu am bi-xenon.
maytow_airis
Salutare tuturor.
Nou posesor de L3 as avea cateva intrebari:
De ce scartaie cand franez in marsharier. (pastilele si discurile sunt bune)
Bordul....unde se imbina cu parbrizul...tocmai am aflat ca se pot anula "greierii" cumparand o radiera,si presata acolo.... Deci am drum la librarie.
Pun Ulei....eu cu ala ce la service...(meseriash), Mobile 1 0-40 , schimb filtrul tot...
plec acasa si in 15 km uleiul era de parca nu l-am schimbat. Negru....pfuai mama...
Daca nu eram de fata,jur ca ma intorceam la service. (pt. scandal)
Am citit pe aici ca ar fi din cauza EGR care baga funigine in camera de ardere....
NU stiu daca radio-ul are COD PIN. in cartile ce le am eu nu apare scris pe nicaieri.
In rest sunt multumit. Merge bine....
Salutari!!!

Off topic.
NU stiam cand am luat masina ,daca are FAP sau nu. Vroiam sa stiu daca sa iau ulei special sau nu.
Merg la service....si intreb politicos, daca stie sa-mi spuna la masina mea daca am sau nu FAP.
Raspunde: "ridica capota..." (bucuros trag capota...)
....se uita el in spate la motor,pe la catalizator....si spune:
"DA Are filtru de particule...."
Eu ma uit la el...si il intreb: "da stii unde trebuie sa fie?"
"Normal.....il are in catalizator! "
OK zic eu .....ma duc sa iau ulei....
ERA PRAF saracu....si era proprietar de service....si angajat , si sef.
Mai avea un angajat care nu stia ca se schimba shaiba de cupru la fiecare schimb de ulei.
Am dat eu cu degetul prin toba,am vazut ca a iesit negru....stiam intr-un fel ca nu are cum sa iba FAP,trebuia sa am degetul curat. Cu toate astea cam cumparat 2 tipuri de ulei,unu pt. FAP si altul fara FAP.
Cand am ridicat-o ,am constatat ca NU ARE FAP, si am pus uleiul potrivit.
Concluzie: Ce spun baietii in service.....spun sa se afle in treaba.
Ce studiezi tu singur, e sfant.
Drumuri Line.
maytow_airis
Mufa OBD unde se afla la L3 ??
(se pare ca forum-ul e MORT !!)
Vin de pe un forum la care primesti raspun la ORICE , in maxim 24 H !!
Nu credeam .....sincer..... pacat.
Tot astept niste raspunsuri de la voi.
Sanatate !
CrisLagunaFun
Salut,
In general si pe acest forum se raspunde destul de rapid, insa mai sunt situatii cand din diferite motive nu se posteaza nimic.
Hai sa incerc sa iti raspund la cate ceva:
- mufa obd se afla in cotiera fata, (o gasesti scotand fundul de guma al cotierei)
- cdplayerul de pe laguna 3 are cod, insa asa este setat sa nu fie cerut daca se scoate borna recunoscand UCH-ul masinii, In cazul cand aparatul se pune pe o alta masina iti va cere codul. Poti obtine codul pe baza seriei VIN la orice reprezentanta Reno, sau daca dai un search aici pe forum
Oricum daca nu scoti aparatul de pe masina, chiar daca se deconecteaza bateria nu iti va cere acel cod.
Daca sunt sunt alti posesori de Laguna 3 care stiu mai multe detalii sunt sigur ca te vor ajuta.
Toate bune !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.