Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cateva nelamuriri in legatura cu laguna 3, proprietar nou de renault

florinoana
post 26 Feb 2012, 07:15
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




in primul rand vreau sa va salut pe toti , este primul mesaj postat aici pe reno forum .
de aproximativ zece zile sunt proprietar de renault laguna 3 "initiale paris" .
sunt destul de multumit deocamdata de masina , dar am multe multe multe intrebari .
la unele am gasit deja raspunsul in threadurile "de mai jos " .


tin sa precizez ca nu am gasit pe tot site-ul thread de genul "masina mea " - prezentare .
din acest motiv am sa adresez aici mai multe intrebari proprietarilor de laguna "cu experienta" !
masina pe care am cumparat-o a fost adusa din franta , are motor diesel 150 cai putere si toate dotarile posibile (exceptie face trapa) .

1 : bucata aceea de plastic de sub bara fata (fustita) sau cum se numeste ea , este rupta si desprinsa , intrebarea este : de unde o pot cumpara si cat costa ? eventual si pretul pentru bara fata completa daca aveti idee ...

2 : poate pare ciudat , dar sunt curios daca exista huse pentru laguna 3 , iar eventual daca-mi puteti recomanda un site sau orice ?! (precizez ca o sa fiu nevoit sa urc si catelul in masina si nu as vrea sa zgarie pielea)

3 : referitor la incalzirea in scaune , mi se pare foarte INeficienta ! zic asta in comparatie cu alte masini pe care le-am avut . asa este conceput sistemul , sau are masina mea o problema ?

4 : cat costa o revizie generala la un dealer renault ? masina are 185 mii km rulati in franta , dar ma gandesc sa ii fac totusi o revizie generala chiar daca aparent masina pare ...foarte buna !

5 : cand am cumparat masina , mi s-a spus ca are suspensie sport din fabrica , nu imi dau seama exact cat de sport poate sa fie , dar pare enervant de rigida si m-ar interesa sa stiu cu aproximatie un pret pentru amortizoare originale sau o firma buna after market sau pentru kit-ul complet cu arcuri sau / si ce mai include el ...

6 : a reusit cineva sa monteze camera video pentru marsarier ?

7 : din ce am inteles , masina are o functie ...nici nu stiu sa explic exact ,,,schimba singura faza scurta cu lunga si invers ...dar nu stiu cum / cand , samd , rog explicatii

8: dvd-ul pentru navigatie , citeste si un dvd cu un film de exemplu ? (nu am apucat sa testez)

9 : pe jantele originale de 17" , pot sa pun fara probleme anvelope 245/45 ?

10: ce accesorii tuning exista pentru laguna 3 ? excluzand eleronul ! vreo idee / recomandare in legatura cu remaparea ?


mai am multe intrebari de adresat , dar nu vreau sa "va terorizez" .
multumesc in avans pentru raspunsuri , iar daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute threadul .

toate cele bune !
4 :


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 27 Feb 2012, 09:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




In primul rand bun venit pe forum si sa o stapanesti sanatos! Personal detin o Laguna3 Initiale Paris varianta break si pot sa-ti raspund la unele din intrebari.

1. La o reprezentanta poti intreba de un pret pentru acel bandou de sub bara fata.
2. In legatura cu husele , eu n-as pune deoarece nu dau prea bine chiar daca iti iei originale, dar daca ai caine e nasol.
3. Incalzirea in scaune probabil ca are ceva. Al meu ma "frige la fund "la treapta 3 cel putin cel de la sofer. In dreapta si la mine incalzeste mai putin dar e ok.
4. La Reprezentanta o revizie generala reprezentand 8l ulei Elf Solaris(in a mea incap 7,4l) , pt FAP, f. motorina, f. ulei, f. aer, f. polen(2) costa 950lei. Inlocuire placute fata, spate originale 700lei. Acestea sunt preturi la Dealer Renault Mavexim Targoviste.
5. Pe Initiale Paris nu se pun suspensii sport din fabrica ci doar pe Laguna GT edition. Intr-adevar e cam rigida Laguna3 , mai ales cele aduse din afara deoarece ei pun alte tipuri de amortizoare pentru soselele lor.
6. Nu stiu.wink.gif
7. De functia asta nu am auzit dar daca aflii cum se activeaza sa-mi zici si mie.
8. Nu merg DVD-urile multimedia. Merge doar cel de navi.
9. Mai cauta pe forum ca o sa gasesti un topic cu toate dimensiunile de anvelope care se pun pe Laguna3.
10.Nu recomand . Acum depinde de gusturi. Laguna e din clasa limuzina . Nu da bine "tunata".

In rest numai bine si cati mai multi km fara evenimente!

PS: Cat ai dat pe ea?Are CVA?

This post has been edited by Luko13: 27 Feb 2012, 09:26


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sage
post 27 Feb 2012, 16:23
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 24 February 04
From: la birou in Bucuresti




In legatura cu husele sunt de aceeasi parere cu Luko13, dar tu ai "nevoi speciale" asa ca in locul tau mi-as comada niste huse aici (eventual doar bancheta spate). Am avut pe Logan si sunt foarte bine facute.

Si ca sa fiu rautacios - cele mai tari huse le-am gasit intr-un taxi din Salonic. Omul avea banchete in piele si huse din plastic transparente...


--------------------
Renault Laguna Navi Dynamique 180 CP/Megane Estate GT 2011/2018
Jurnal de Laguna III - 180 CP http://www.reno.ro/index.php?showtopic=219603&st=0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 28 Feb 2012, 09:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Pe pozitia "auto" la faruri, daca ai activata functia DRL ( lumini de zi ) din calculatorul de bord, comuta automat de pe DRL pe faza scurta in cazul scaderii luminozitatii exterioare ( de exemplu pe inserat, sau cand intri intr-un tunel ). N-am avut ocazia sa constat daca comuta automat noaptea intre faza scurta si faza lunga.
Cat priveste incalzirea in scaune, atat eu cat si celalalt proprietar de L3 din Suceava am avut probleme ( nu stiu daca obiective sau subiective ) rezolvate prin schimbarea in garantie a butoanelor de comanda din scaune. Mai exact, uneori imi incalzeste foarte puternic, alteori am impresia ca se incalzeste foarte greu. Suspectez o problema la softul calculatorului de habitaclu - nu e o schema simpla cu relee comandate direct din buton.

This post has been edited by pcs: 28 Feb 2012, 09:10


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adox0101
post 1 Mar 2012, 14:48
Post #5


ex r19, ex clio2, ex megane 2


Group: Members
Posts: 83
Joined: 26 December 07
From: miercurea ciuc




Salutare,
Am si eu o intrebare. Cu ce pret ai luat-o? Ma intereseaza si pe mine laguna 3 2,0DCI. Sunt in cautari. Ms.


--------------------
renault Laguna 2, 2.0 DCI, 150 CP, initiale Paris 2.0 dci 150cp, 2007 - CT09YCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 1 Mar 2012, 23:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




salutare
multumesc mult pentru raspunsuri , toate sunt foarte ok si utile !!

masina am luat-o la 8000 euro , taxa mai este inca 6900 lei , maine merg sa o platesc si poate ajung si la o reprezentanta sa ii intreb cat costa o revizie la ei .

succes , o sa atasez 2-3 poze facute in prima zi cand am cumparat masina .

Attached thumbnail(s)
067.JPG ( Size: 2.58mb ) Number of downloads: 2258
061.JPG ( Size: 1.81mb ) Number of downloads: 2447


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrisLagunaFun
post 2 Mar 2012, 07:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 729
Joined: 27 May 07




QUOTE(florinoana @ 1 Mar 2012, 23:09)
salutare
multumesc mult pentru raspunsuri , toate sunt foarte ok si utile !!

masina am luat-o la 8000 euro , taxa mai este inca 6900 lei , maine merg sa o platesc si poate ajung si la o reprezentanta sa ii intreb cat costa o revizie la ei .

succes , o sa atasez 2-3 poze facute in prima zi cand am cumparat masina .
*


Spune mai multe detalii despre masina, an de fabricatie, dotari, km, stare tehnica, de unde ai achizitionat-o, ai adus-o tu sau prin intermediar?

This post has been edited by CrisLagunaFun: 2 Mar 2012, 08:04


--------------------
Renault Laguna III 2009 Black Edition Carminat 1,5 dCi
ex. Renault Laguna II 2.0 dCi 2007 150 HP
ex. Renault Laguna II 1,9 dCi 2004
ex. Renault Laguna II 1,6 16 V 107 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 2 Mar 2012, 09:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Pune si tu mai multe poze la sectiunea "poze cu laguna noastra" si da-ne mai multe detalii despre masina. wink.gif


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_darkman
post 2 Mar 2012, 11:52
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 20 September 07




Imi pare rau de colegu, in cazul in care are in bord mai putin de 100 de mii de km.

In realitate, are peste 180 de mii si e luata de pe Australe in noiembrie anul trecut:

http://www.australe.fr/pdf/AT-136-XQ.pdf

http://www.australe.fr/photos_occasion/167...585cc92f9ac.pdf

This post has been edited by the_darkman: 2 Mar 2012, 11:53


--------------------
Renault Laguna 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 Mar 2012, 12:11
Post #10


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cica:

"4 : cat costa o revizie generala la un dealer renault ? masina are 185 mii km rulati in franta , dar ma gandesc sa ii fac totusi o revizie generala chiar daca aparent masina pare ...foarte buna !"

blink.gif !!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_darkman
post 2 Mar 2012, 12:33
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 20 September 07




Atunci e bine, mi-ar fi parut rau de el sa o fi cumparat pentru ca are sub 100 de mii in bord.


--------------------
Renault Laguna 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 2 Mar 2012, 15:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Cand ma gandesc cat m-am chinuit sa dau laguna mea cu 10000 de euro (40000km reali, unic proprietar, garaj, inmatriculata, etc) si aici vad ca se vorbeste de masini la aproape 10000 de euroi (pret+taxe), cu peste 180000km rulati, cumparate ca la 6/49, cum bine zicea un coleg.
Mare e gradina Domnului si ma intreb cand, sau daca, ne vom face bine vreodata.
Nici o problema baieti, faceti curu' mare la samsarii care-si rad in pumni de voi.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 2 Mar 2012, 15:36
Post #13


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Deci frustrarea ta provine din faptul ca nu a vrut nimeni sa iti cumpere masina, o buna perioada de timp...


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_darkman
post 2 Mar 2012, 16:11
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 20 September 07




Dili, masina ta era pe benzina, de asta te-ai chinuit.

Eu am avut o Alfa 159 de-a dreptul superba si n-am putut sa o vand din acelasi motiv, era pe benzina. Cred ca a fost una dintre cele mai deosebite masini care le-am avut vreodata.


--------------------
Renault Laguna 1.5dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 2 Mar 2012, 17:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




multumesc inca o data pentru tot sprijinul !!!

astazi am fost la un service renault din orasul meu , sper uimirea mea am reusit sa fac revizia "instant" , nefiind foarte aglomerat astazi .
cateva pareri / concluzii .
ultima revizie la un dealer renault a fost facuta in noembrie la 150 000 km
am solicitat o verificare generala , iar spre surprinderea mea absolut totul functioneaza perfect , singurele inconveniente sunt chestii mici cum ar fi bucata de plastic de sub bara fata care este desprinsa si parbizul ca are 2-3 cioblituri de la pietre , dar in rest totul este perfect , suspensie , capete de bara , pivoti samd .
chiar nu ma asteptam sa nu fie vreo problema , dar e foarte ok asa !
revizia a costat 1260 lei , ulei 5w30 daca am inteles eu bine + toate filtrele + toate verificarile posibile .
m-au chemat peste minim 20 mii kilometri pentru urmatoarea revizie .
si cei din service au fost incantati de masina smile.gif

referitor la poze , promit ca o sa pun in zilele urmatoare dupa ce o si spal !
pe calculator nu am foarte multe

in legatura cu pretul , ce pot sa zic ?!
mie mi se pare ok , mi s-a parut acceptabil de la inceput , atatea dotari in acesti bani + starea buna a masinii care s-a dovedit ca e buna ..
inclin sa cred ca nu o sa ma dezamageasca !
succes ! pun poze curand !

2 Mar 2012, 17:33:
cei de la service mi-au explicat ca revizia poate costa la jumatate daca masina nu are nu stiu ce filtru de particule mai mic pe acolo , in acest caz ei urmand sa bage ulei mai ieftin ,
dar a mea avand acel filtru , mi-au recomandat sa bagam 5w30 .
iar ca o completare , fiind din import , mi-a aratat ca scutul motor este din ...plastic smile.gif)

2 Mar 2012, 19:33:
QUOTE(CrisLagunaFun @ 2 Mar 2012, 07:54)
Spune mai multe detalii despre masina, an de fabricatie, dotari, km, stare tehnica, de unde ai achizitionat-o, ai adus-o tu sau prin intermediar?
*



salut
masina am cumparat-o din craiova ..de la un nene care sustinea ca a achizitiona-o pentru sotie ..si care vroia schimb cu audi a4 sau a6 dupa 2010
fabricatie 12/2007
dotari : bi xenon adaptiv , scaune reglabile electric+incalzire , oglinzi pliabile electric , interior din piele full , magazie cd/mp3 , nu stiu ce sa mai zic , probabil are tot mai putin trapa
km 185 000 cum am scris mai sus , stare generala foarte foarte buna

luni va avea numele de RO definitive biggrin.gif

succes !

This post has been edited by florinoana: 2 Mar 2012, 19:33


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 3 Mar 2012, 09:55
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Mi-e teama ca am fost gresit (ca sa nu zic prost) inteles.
In primul rand, ii doresc fara rezerve colegului florinoana bun venit pe forum, sa se bucure de masina cat mai mult si sper din toata inima sa nu aiba probleme cu ea. Contrar parerii romanesti despre Renault in general, Laguna 3 s-a dovedit extrem de fiabila, cu mult peste media cu care Renault isi obisnuise clientii pana la ea, asa ca, bine intretinuta si exploatata, ar mai putea avea viata lunga. Iar ca dotari nu i se poate reprosa nimic. Sunt optionale care, puse pe o masina noua, sar de cateva mii de euro bune.
Faptul ca cel care i-a vandut-o a fost sincer (cel putin in privinta kilometrajului) este un atu puternic si, practic, nu poate face referire la postul meu anterior, in care vorbeam de masini cosmetizate si cu kilometraje masluite. Asta mie deja imi suna putin a inselaciune, adica frauda.
Ca sa fiu totusi, putin, avocatul diavolului, am in continuare o retinere si am sa si explic: in conditii de circulatie in Europa civilizata, o masina cu un rulaj de 200000 km si peste, chiar daca a schimbat mai multi proprietari, mai are inca viata lunga si lipsita de probleme. Intrebarea mea e alta: cum se va comporta aceasta masina in Romania, cu asfaltul nostru de rahat, cu praful, mizeria, combustibilii si uleiul de slaba calitate si, nu in ultimul rand, cu mecanicii romani "urechisti"? Aici apare loteria, acel factor 6/49 pe care nu ai cum sa nu-l iei in seama.

Revenind la topic, pe plaiurile mioritice mitul motorinei este la fel de vechi si de inradacinat ca si mitul masinii germane si probabil ca va mai ramane asa mult timp.

QUOTE(StefanT @ 2 Mar 2012, 15:36)
Deci frustrarea ta provine din faptul ca nu a vrut nimeni sa iti cumpere masina, o buna perioada de timp...
*



Nu are nici o legatura afirmatia ta cu postarea mea; vorbeam de faptul ca ar fi de preferat, cu ochii inchisi, o masina la care sa-i pot cunoaste proprietarul, cu care sa stau de vorba si sa-l "cantaresc" putin. Ma refer aici la un proprietar real, un utilizator care a exploatat efectiv masina o perioada rezonabila de timp si nu un samsar unsuros, care vine cu fel de fel de texte (le mai si credem de multe ori sad.gif ) dar care nu are alt scop in viata decat sa traga-n piept pe toata lumea, incepand cu statul si terminand cu cumparatorul de buna credinta si ai carui bani nu au kilometrajul masluit mad.gif .
Ca sa nu mai zic ca ceea ce postezi tu aici e un nonsens semantic: mie nu mi se luase nimic, asa ca nu se poate vorbi de frustrare smile.gif.

This post has been edited by dili: 3 Mar 2012, 10:39


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 5 Mar 2012, 14:08
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




dili , eu am inteles ce ai "simtit " , chiar daca modul de exprimare poate pare destul de dur .
dar la fel cum a zis si colegul care a avut alfa 159 , ceva asemanator am patit si eu cu alte masini pe benzina , am reusit sa le vand destul de greu .
concluzia a clara in RO , masinile diesel se revand mult mai repede chiar daca costa ...mai mult !
succes !


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 5 Mar 2012, 16:27
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




QUOTE(florinoana @ 26 Feb 2012, 07:15)
in primul rand vreau sa va salut pe toti , este primul mesaj postat aici pe reno forum .
de aproximativ zece zile sunt proprietar de renault laguna 3 "initiale paris" .
sunt destul de multumit deocamdata de masina , dar am multe multe multe intrebari .

1 : bucata aceea de plastic de sub bara fata (fustita) sau cum se numeste ea , este rupta si desprinsa , intrebarea este : de unde o pot cumpara si cat costa ? eventual si pretul pentru bara fata completa daca aveti idee ...

*



Am schimbat spoilerul fata si am o fusta pentru tine...


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dytomanosu
post 6 Mar 2012, 18:42
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 6 March 12




sunt proaspat detinator laguna3 2009/09si vreau sa va salut pe toti
motor1.5 110cai 146000 km reali verificat australe
revizi la zi 6800E +2200 TAXA maine ma duc sa iau nemerele de la pipera


--------------------
renault laguna III 2009 - b-39-LVU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 7 Mar 2012, 08:37
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!La cati mai multi kilometri fara evenimente! Usor, usor se mareste si familia Laguna 3 . wub.gif


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didiland11
post 7 Mar 2012, 11:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 29 May 07
From: Iasi




QUOTE(dytomanosu @ 6 Mar 2012, 18:42)
sunt proaspat detinator laguna3 2009/09si vreau sa va salut pe toti
motor1.5  110cai  146000 km reali verificat australe
revizi la zi  6800E +2200 TAXA  maine ma duc sa iau nemerele de la pipera
*



bine ai venit! stii ce piese s-au schimbat/ au picat pana la km aia? discuri, ambreiaj, injectoare etc...; sa stim la ce sa ne asteptam...


--------------------
Renault Laguna III 1.5dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 9 Mar 2012, 03:48
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




QUOTE(didiland11 @ 5 Mar 2012, 16:27)
Am schimbat spoilerul fata si am o fusta pentru tine...
*




salut
multumesc mult , dar am rezolvat problema !
cei din service au fixat-o la locul ei !
se pare ca nu era rupta , dar eu cand am incercat era inca multa gheata pe acolo samd...si d-aia n-am reusit sa o fixez

toate cele bune


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 14 Mar 2012, 18:16
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




QUOTE(pcs @ 28 Feb 2012, 09:05)
Pe pozitia "auto" la faruri, daca ai activata functia DRL ( lumini de zi ) din calculatorul de bord, comuta automat de pe DRL pe faza scurta in cazul scaderii luminozitatii exterioare ( de exemplu pe inserat, sau cand intri intr-un tunel ). N-am avut ocazia sa constat daca comuta automat noaptea intre faza scurta si faza lunga.
Cat priveste incalzirea in scaune, atat eu cat si celalalt proprietar de L3 din Suceava am avut probleme ( nu stiu daca obiective sau subiective ) rezolvate prin schimbarea in garantie a butoanelor de comanda din scaune. Mai exact, uneori imi incalzeste foarte puternic, alteori am impresia ca se incalzeste foarte greu. Suspectez o problema la softul calculatorului de habitaclu - nu e o schema simpla cu relee comandate direct din buton.
*




salut
sa stii ca nu am descoperit inca cum se activeaza functia despre care vorbesc eu .
nu stiu daca vorbim chiar despre aceeasi chestie , dar inclin sa cred ca da .

incerc sa explic inca o data ceea ce vreau sa aflu , de data asta fiind mai clar in exprimare , mai romaneste tongue.gif

se presupune ca mergi pe un drum drept , esti singur pe strada si mergi cu faza lunga ! cand din fata vine prima masina , masina schimba singura faza , pe faza scurta , iar dupa ce masina din fata trece de tine ,,,,COMUTA DIN NOU AUTOMAT PE FAZA LUNGA .
rog explicatii , nu stiu daca sunt clar in exprimare

acelasi sistem l-am vazut pe un bmw seria 7 , dar proprietarul stia sa lucreze cu el , chiar mi-a arat cum functioneaza !

colegul cu laguna initiale paris breck ??? nu ai idee cum se rezolva dilema mea ?

multumesc in avans !


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 15 Mar 2012, 01:44
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Optiunea de care faceti referire se numeste high beam assist si nu este disponibila pe Laguna.

Va fi diponibila pe M3 facelift se pare


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 15 Mar 2012, 08:31
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Sincer nu stiam nici eu de functia asta pe Laguna dar o sa incerc diseara cand ma duc pana la tara sa vedem... va anunt maine daca am descoperit ceva.


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 24 Apr 2012, 15:57
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




salutare tuturor !

o simpla intrebare am ..

LA RENAULT LAGUNA 3 , MOTOR 1995 CMC SI 150 CAI PUTERE , CUTIE AUTOMATA ,,,,,,,,,,, SE SCHIMBA ULEIUL IN CUTIE VREODATA?

baietii de la renault craiova mi-au zis ca nu , dar toate persoanele din jurul meu ma contrazic .
va rog , vreau si alte pareri / experiente !

multumesc in avans !

toate cele bune !


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 25 Apr 2012, 07:49
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Da , se schimba dar la peste 200 de mii de km. Am un prieten care lucreaza la Renault Technologie Roumanie unde testeaza cutii de viteze si l-am pus sa se intereseze de problema asta. Intr-adevar in manualul de intretinere al cutiei nu scrie nimic despre schimbarea uleiului la un anumit numar de km. Parerile sunt impartite in a schimba sau nu uleiul, probabil din cauza asta cei din jur te contrazic.Daca ar fi sa o luam logic , in timp, uleiul isi pierde din proprietati si ar trebui schimbat , dar daca nu ai scurgeri din cutie poti merge linistit peste 250 de mii de km.

This post has been edited by Luko13: 25 Apr 2012, 07:49


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 Apr 2012, 07:55
Post #28


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se stie ca Renault a "descoperit" formula uleiului perpetuum.
Acesta nu-si schimba caracteristicile si proprietatile indiferent de nr.de Km sau ani.
Nu asta ti-a spus prietenul tau de la Renault?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 25 Apr 2012, 08:28
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




QUOTE(espacern @ 25 Apr 2012, 07:55)
Se stie ca Renault a "descoperit" formula uleiului perpetuum.
Acesta nu-si schimba caracteristicile si proprietatile indiferent de nr.de Km sau ani.
Nu asta ti-a spus prietenul tau de la Renault?
*



Nu tati, nu asta mi-a spus. Nu vreau sa intram in polemici si nici sa te iau la misto. Inainte sa vorbesc cu prietenul meu m-am interesat la doua reprezentante Renault din orase diferite si nu am gasit nici un raspuns; nici ca da, nici ca nu. Ideea e ca multi fac comparatie cu cutiile automate de la masinile germane( ex: DSG) , unde se schimba uleiul la interval de 60mii de km.


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r2d3
post 25 Apr 2012, 13:22
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 4 June 11




Colegul @espacern ti-a spus intr-un mod mai hazliu ca ar trebui sa schimbi uleiul de la cutie. Tu ce ai inteles?


--------------------
Renault Laguna 3 2008 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 22:19
Dacia