Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Purcica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
sspoitoru
misto smile.gif
a avut un prieten la fel doar ca era reno....defapt mai e si acum ca si back-up car
a avut tot automata dar ceva era stricat si a facut-o manuala

oricum e masina "bullet proof"
daniel.vaduva
S-o stapanesti sanatos!
BN64FLO
B 200 PCR

29 Oct 2012, 19:00:
B 200 PCR si daca cealalta e Purcica asta poate fi Securista
deceneu32
S-o stapanesti sanatos! smile.gif
Dacia 2000 sau Renault 20?Care-s diferentele?
horace1971
QUOTE(Ov @ 29 Oct 2012, 16:17)
parca am avut gura aurita cand am zis ca am terminat lucrul la Purcica ph34r.gif
*


Bravo !
R-20 ul este fabricat in Franta ( echipament 100 ),fabricata la Cleon.
La cva (bva) cele doua cifre inseamna :
-1 impusa este singura viteza in care ai si frana de motor !,v max. =50 Km/ h
-2 impusa contine combinatia 1 si apoi 2 oricum nu trece in ultima viteza 3.Se folosestela urcarea unei pante sau tractare de remorci usoare pentru a evita pompajul 2-3 si 3-2.
Este o cutie tip MB si foloseste ulei Atf-Dextron II (rosu).
Spor la restaurare si nu ezita sa ma suni pentru detalii tehnice si piese.

29 Oct 2012, 20:20:
QUOTE(deceneu32 @ 29 Oct 2012, 19:08)
S-o stapanesti sanatos! smile.gif
Dacia 2000 sau Renault 20?Care-s diferentele?
*


Emblemele !
Albert Einstein
QUOTE(Ov @ 29 Oct 2012, 17:17)
parca am avut gura aurita cand am zis ca am terminat lucrul la Purcica ph34r.gif
*




Securistule!!! tongue.gif
Ov
din cate am inteles au fost 2 modele de R20 care au avut denumirea de Dacia 2000, unul cu motor mai mic si unul cu motor mai mare.

specificatiile sunt:
- 2.2 carburatie (desi teoretic ar fi trebuit sa fie injectie, nu stiu inca daca a fost modificata sau daca asa a fost pt romania) 84kW
- cutie automata (probabil 3 viteze, am observat ca pe a 3-a o schimba aproape de 70, nu sunt sigur, am mers azi cca 3-4km cu ea)
- roti pe 14 (celelalte dacii 2000 mai "slabe" au roti pe 13 si cred ca si in 3 prezoane, asta are in 4)
- servo
- in afara de oglinda (care e reglabila din interior) si de geamurile din spate totul e cu reglaj electric (inclusiv scaunele)
- A/C (ba chiar cred ca e un fel de soi de clima ca se poate regla temperatura)
- cruise control (cu comenzi pe volan) - habar n-am daca merg sau cum se foloseste. Am apasat eu p'acolo si se aprind niste beculete pe la vitezometru, dar habar n-am inca ce si cum

Masina la tabla se prezinta binisor, in mare parte (mai mare ca Purcica) e vopsea originala. Am cateva zone unde trebuie carpita (un prag si o aripa spate) si altele unde e ruginita si am observat ca asa sunt toate (toate R20-urile, ca dacii 2000 n-am mai vazut in afara de asta si aia alba din poli) - stalpii din spate sus si capota de la portbagaj. Probabil rugineste din interior din cauza condensului. Pe dedesubt recunosc ca nu m-am bagat (ploua si era noroi), dar la cum se prezinta sus si pe la motor sper sa n-am surprize prea mari.

Pe langa masina am mai primit si o sacosa de piese prin care recunosc ca n-am avut timp sa ma uit.

In orice caz eu sunt foarte multumit de achizitie si cel mai important - i-a placut si nevestei radmasa.gif
Victor 007
Felicitari pentru achizitie, mai era si una prin Dristor, albastru inchis, dar a disparut de ceva vreme...
deceneu32
QUOTE(horace1971 @ 29 Oct 2012, 20:18)
R-20 ul este fabricat in Franta ( echipament 100 ),fabricata la Cleon.

Multumesc!


marksman
QUOTE(Ov @ 29 Oct 2012, 16:17)
parca am avut gura aurita cand am zis ca am terminat lucrul la Purcica ph34r.gif
*



Sincer, pentru Dacia 2000, te urasc! biggrin.gif Salivam in secret la asa ceva de mult timp, dar n-am gasit vreuna functionala blush.gif , asa ca m-am lasat pagubas.

Un lucru vreau sa te rog: cand 'oi trece prin Bucuresti, sa ma plimbi si pe mine o tura cu ea.
turbodxman
Felicitari pt achizitie! wink.gif
Daca vei mai adauga 25-ul Baccara negru / Phase 1 verde o vei avea completa tongue.gif
Spor la restaurare! wink.gif
Albert Einstein
Masina era urmarita de baietii cu ochii albastri wink.gif Se prezinta f bine. Poze de la arhiva ph34r.gif

[attachmentid=1627846985] [attachmentid=1627846986]
corbex
S-o stapinesti sanatos! Din poze pare in stare foarte buna. Norocosu-le! rolleyes.gif
turbodxman
Si inca ceva, daca te intereseaza piese NOS pt R 20 sti unde ma gasesti. wink.gif
Asta daca nu vei gasit tot ce ai nevoie in reteaua Renault care abunda de repere pt masinile trecute de 20 de ani laugh.gif . rolleyes.gif
THE ELANTIS
Felicitari Ov.
Sa o stapanesti sanatos. Sa vezi cand o sa descoperi Kick-Down la cutie!!! E o nebunie, eu unul nu ma mai satur . . .
Poze cu interiorul?
Daca mai stii vreuna . . .
Markos
QUOTE(turbodxman @ 29 Oct 2012, 22:13)
Si inca ceva, daca te intereseaza piese NOS pt R 20 sti unde ma gasesti.
*


Îi pune NOS?


Rezistă tabla? frustrat.gif
danut 69-71
QUOTE(Ov @ 29 Oct 2012, 22:27)
In orice caz eu sunt foarte multumit de achizitie si cel mai important - i-a placut si nevestei radmasa.gif
*


wub.gif Felicitari Ovidiu, incet incet te dai pe brazda. biggrin.gif
Ai terminat cu " Purcica" si iti lipsea obiectul de activitate. radmasa.gif
Victoras2001
QUOTE(Ov @ 29 Oct 2012, 16:56)
Nu stiu ce numar sa-i pun.
*


1 B 101 tongue.gif

Imi aduce aminte de copilarie. Cum vedeam ca se opreste circulatia pe Calea Victoriei, cum dadeam fuga s-o vedem pe tovarasa. biggrin.gif Ce placeri aveam si noi... Tovarasu' era mai modest nitel. Mergea c-o dacie 1300.
Hormonelul
Ohooohooo ce surpriza fumoasa ! Sa o conduci sanatos !


E pana la urma D2000 sau Renault ?
Markos
QUOTE(Victoras2001 @ 30 Oct 2012, 01:58)
Tovarasu' era mai modest nitel. Mergea c-o dacie 1300.
*


Aiurea. Avea si el Dacia 2000, plus cateva bucati ARO.
Victor 007
OV Dacia asta 2000 pe care ai cumparato nu se afla cumva intre strada Maica Domnului si strada Masina de Paine?, chiar sambata am trecut prin zona si am vazut una identica, dar nu am avut timp sa ma uit daca e Dacie sau Renault smile.gif
Ov
QUOTE(Hormonelul @ 30 Oct 2012, 11:54)
E pana la urma D2000 sau Renault ?
*


e unul si acelasi lucru. Dat fiind provenienta masinii (plus restul de embleme de pe ea wink.gif ), este dacia 2000

QUOTE(Victor 007 @ 30 Oct 2012, 12:43)
smile.gif
*


da
razvan_89
Frumoasa masina wub.gif
bogdan_dsn
Poze cu interiorul? smile.gif
B25KXI
Felicitari, pentru achizitie. Si eu stiam masina mai demult, de la departare arata bine, parca a suferit ceva reparatii pe la caroserie.
Michidush
Ov, ca numere mere sa-i pui B-989-CEA, sau B-980-RSR.
De nume cred ca ar mere sa-i spui "Ministra". Nu de alta dar cu deastea se plimbau ai mai mari de prin RSR.
Sa o stapanesti sanatos! Cand vin prin tara te ajut la bricolat!
Bafta!
corbex
Juninca ar fi un nume bun?
AlexandruSB
QUOTE(Markos @ 29 Oct 2012, 23:14)
Îi pune NOS?
Rezistă tabla? frustrat.gif
*



NOS in contextul de fata se vine de la New Old Stock - piese noi (nefolosite), dar vechi (data lor de fabricatie este de mult trecuta)
hyena
in statia dintre drumetu si favorit e un r20
cdadan
Are stergatoare supermisto, aerotwin. Mai ales ala din dreapta.
Mai rar asa ceva. rolleyes.gif
Markos
Lasă ștergătoarele, auspufu' face tot.
sorin1983
si bronzu' de pe roti si bara fata?
Ov
revenind la oile noastre

mesajul asta e ca un avertisment pt ceilalti:

am cumparat (anul trecut in august) 2 limitatoare de la Lucian MC. Pt cine n-a avut placerea de a colabora cu el va atasez pozele cu unul dintre ele:
[attachmentid=1627867406] [attachmentid=1627867407] [attachmentid=1627867408] [attachmentid=1627867409] [attachmentid=1627867410] [attachmentid=1627867411] [attachmentid=1627867412] [attachmentid=1627867413]

dispozitivul l-am luat acu' cateva luni, dupa ce l-am vazut i-am spus si s-a scuzat ca a facuta maica-sa pachetele si n-a stiut ce-a pus acolo, apoi a zis de vreo 4 ori ca mi-a trimis altul, evident fara nicio urmare. Omu' se pare ca e mitoman convins smile.gif In unul din cazuri chiar mi-a zis ca i s-a intors pachetul ca nu l-am ridicat de la posta. Ultima data a zis prin decembrie ca mi l-a trimis si de atunci n-am mai insistat nici eu smile.gif

QUOTE(Lucian_MC - 29 Decembrie 2012 11:31)
Acum jumatate de ora am pus la posta pachetul pentru tine . Scuze de intarzierile cauzate . O zi faina in continuare .

rolleyes.gif

nu stau in 20-30 de lei cat i-am dat pe el (nici nu mai tin minte cat a fost), dar ar fi bine sa aiba altii grija cand/daca o sa cumpere de la el wink.gif
deceneu32
Sunt folosite?Sau sunt noi si ruginite?
Ov
noi noute de "uzina".

Asta din poze e ruginit, blocat si cu filetele sficuite.
iulica89
Numa' bune de aruncat! Filetul conductei ras si orificiile infundate de rugina blink.gif ... Ai dat mult pe ele?
Ov
nu e de bani smile.gif
P.S. in poza e un singur limitator. Celalalt pare ok (nu stiu sigur pt ca nu l-am montat - le-am luat "sa fie")
turbodxman
Nasol sad.gif

N-ai gasit intre timp unele bune?
bv-08-fgm
Macar sti pe viitor cum mai colaborezi cu respectivul. wacko.gif
Ov
pai eu m-am prins de mai demult, voiam doar sa stiti si voi cum sa colaborati smile.gif
Markos
Am un om (nickname MantaB aici pe forum) care mediază neînțelegeri de genul ăsta. Dă-mi PM dacă ești interesat.
turbodxman
un fel de recuperator blush.gif
ydaniel
Ovi sti bine ca limitatoare de franare de uzina nu se mai fabrica de ceva timp ,asa ca nu putea sa fie nou-nou in tipla si fara rugina.
Daca vrei sa-l arunci il vreau eu pt studiu.
Ov
Weekend ul ăsta am trecut pe la bârlog și am dezmorțit o nițel


matei catalin
Frumoasa purcica Ov ,s-o stapanesti sanatos.
deceneu32
Foarte frumoasa!Sa-i montezi un SOLEX.
turbodxman
Toarce ca o pisica. wub.gif
Ov
QUOTE(deceneu32 @ 24 Feb 2013, 22:18)
Foarte frumoasa!Sa-i montezi un SOLEX.
*



am 4, dar sincer merge mult prea frumos cu carfilul care e pe ea (facut de mos cum trebuie) ca sa merite schimbarea. Am avut solex, intr-adevar la relanti avea alt sunet motorul, dar in rest nu se justifica.
razvan_89
Se aude frumos motorul. wub.gif Nici eu nu imi pun SOLEX pe cea rosie tot din cauza aia. icon_mrgreen.gif
Ov
intr-o buna zi cu soare, cand oi avea muuuult timp si absolut nimic altceva de facut (o sa fie indepartata ziua asta tongue.gif) o sa ma apuc sa-mi fac un solex ca la carte si o sa-l pun. Pana atunci stau linistit ca am lucruri mai importante de facut smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.