Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noua Honda Civic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
IRONICK
De pe acelasi continent:

[attachmentid=1627749374] [attachmentid=1627749375] [attachmentid=1627749376]
bucatzel
Avand in vedere ca stirea e postata ca ceapa, n-am de gand sa comentez prea mult.

Da' honda se tot mocaie de ceva ani sa inlocuiasca I-VTEC cu A-VTEC. E vreo sansa sa monteze asa ceva pe civicurile astea, sau vorbim de acelasi motor in continuare?
ramm
@ Cristi A - display color pentru melodii avea si Civic-ul de pana acum, la echiparea Executive cu navi.
@ Ironick - Civic sedan nu e acelasi lucru cu hatch-ul. Honda are modele diferite, nu e ca la Reno unde au pus un portbagaj si au facut Symbolul.
Hatch-ul nu are suspensie independenta pe spate, motiv de costuri si spatiu la portbagaj -> lucru care mi se pare o aberatie.
@ bucatzel - ar fi fost bun un A-VTEC cu turbo in configuratie 1.6 si 2.0, dar din pacate nu e cazul sad.gif

Per total, noua generatie nu imi place.
ipiq
era mult mai faina generatia trecuta de civic. am testat un sedan din 2007 de 1,8 si am ramas masca ce fain se conduce.
avensisu de mai sus pe langa ca arata bine are si motoare calumea. au stors 132 de cai dintr-un 1.6 aspirat smile.gif
C a t a l i n
QUOTE(aphophis @ 13 Sep 2011, 02:09)
ce .. fund sexos  wub.gif  wub.gif

user posted image
*



curpapir, kiss my ass! 3x!

user posted image
spy_oh_joy1389
Muuuuult mai frumos modelul vechi wub.gif
ady77
QUOTE(aphophis @ 12 Sep 2011, 22:13)

@ironick: dude ai probleme mari, daca inclusiv intr-un topic despre honda tu arunci cu rahat in renault. Cine a vorbit pe aici despre renault?

*



Chiar asa?

QUOTE(aphophis @ 12 Sep 2011, 21:22)
La fel ca la renault clio 3 ph2 (care e .. un facelift) au slutit pur si simplu masina:
*





aphophis
QUOTE(C a t a l i n @ 13 Sep 2011, 13:53)
curpapir, kiss my ass! 3x!

user posted image
*


jignirile fac cumva actualul civic mai frumos, mai avansat tehnologic, mai performant? icon_mrgreen.gif radmasa.gif

13 Sep 2011, 14:02:
btw, citat de pe hondafan, e adevarata faza asta? Ca daca e asa, cred ca e una dintre cele mai penibile prost proiectari :

QUOTE
Aha, interesant ca au adresat problema stergatoarelor si au revenit la o arhitectura standard. Poate in felul asta nu mai ingheata stergatoarele iarna, in special cel din dreptul soferului, care este situat deasupra si la care nu ajunge aerul cald de la motor. Pe mine nu ma deranjeaza rau ca oricum iarna nu folosesc masina, dar cred ca utilizatorii de FK, FD sunt destul de afectati de aceasta problema pe timpul iernii.
Cristi A
Ingheata daca esti destul de bizon sa nu le ridici tu frumos si sa stergi parbrizul cu o racleta ca tot omu.

Singurul lucru care imi place mai mult la generatia noua sunt forma stopurilor, dar ramane de vazut. In rest cum zicea si un coleg mai sus, singurul lucru bun e ca scade pretul la generatia 1 biggrin.gif
Markos
QUOTE(ipiq @ 13 Sep 2011, 14:43)
avensisu de mai sus pe langa ca arata bine are si motoare calumea. au stors 132 de cai dintr-un 1.6 aspirat smile.gif
*


cum are si Elantra.
aphophis
astea is motoare la care la facelift descopera au cu 20 cp mai putini? laugh.gif
IRONICK
[attachmentid=1627749430]

afofis, ce este mai gunoiul asta? radmasa.gif Asta este opera noului angajat la departamentul design?

PS. Lasa ca se pricepe de minune Renault la martoage.
T.rac3Er
totusi sa compari motor de hyundai cu motor de honda e cam exagerat.
dar, si la hyundai-kya au puterea ai reala, la turatia specificata de +6000rpm.
la o honda suna bine un vtec, fata de o coreana, asta e clar.
in fata e ok designul. in spate - FAIL.
interior - naspa. elimina din frumusetea si ingeniozitatea vechiului model.
de fapt si ei ca si citroen, renunta la niste elemente avangardiste din cauza turmelor de nemtzomani. in schimb daca audi vine cu leduri, moama, s-a inventat lumina, hai toti cu leduri in faruri, in stopuri si in kr daca s-ar putea, ca deh e audi-style ph34r.gif
IRONICK
QUOTE(http://www.auto-innovations.com)
Les évolutions techniques de la nouvelle Honda Civic

La nouvelle Honda Civic marque l'arrivée de la 9me génération d'un modèle lancé en 1972. Ce modèle entièrement développée au Japon est conçu exclusivement pour le marché européen. Comme la précédente Civic, elle est fabriquée en Grande-Bretagne. Si elle ne propose pas de nouveautés majeures, de nombreuses évolutions et optimisations font la différence avec la version précédente. L'amélioration la plus notable est vraisemblablement l'efficacité de sa liaison au sol. La direction est une réussite. Son assistance électrique est linéaire, sans lourdeur, et son point milieu est confortable. Comparé à la génération 8, elle est légèrement moins directe – ce qui va dans le sens inverse de la tendance générale – et l’arrivée de l’assistance autours des premiers angles de braquage est plus progressive (courbe d’assistance moins pointue dans sa partie basse). La crémaillère de direction a été fixée de façon rigide sur la coque pour donner de la précision au train avant alors qu'elle était montée auparavant sur des silentblocs. La coque a été rigidifiée de 25% en torsion avec l’arrivée d’acier à haute limite élastique afin de faciliter le travail des pseudo-MacPherson avant. Les bras longitudinaux de l’essieu arrière en H ont été renforcés et ils sont désormais fixés à la coque par l’intermédiaire de silentblocs hydrauliques qui filtrent les imperfections de la chaussée. Ils ont aussi permis d’assouplir les ressorts et les amortisseurs. Toutes ces évolutions offrent à la nouvelle Civic un très bon compromis entre confort et plaisir de conduite.

Derrière la grille sous la plaque d'immatriculation,
les volets de fermeture et l'actionneur électrique
Le moteur diesel 2.2 i-DTEC reçoit quelques évolutions. La puissance passe à 110 kW (150 ch) à 4000 tr/min et le couple à 350 Nm de 2000 à 2700 tr/min par un nouveau calibrage du calculateur (+10 ch, +10 Nm). L'injection est toujours assurée par des injecteurs piézoélectriques Bosch et la pression maxi atteint 1800 bars. Plusieurs zones de frottement ont été travaillées : revêtement de jupe de piston, tension des segments réduite, coussinets de vilebrequin plus étroits et avec rainurage de forme excentrique limitant les fuites d’huile, capacité de la pompe à huile diminuée, huile moteur à faible viscosité ou allégement des pistons, du vilebrequin et du volant moteur. Par ailleurs, les rapports de transmission ont été allongés. L’essai révèle que le couple élevé sur une grande plage de régime procure un réel plaisir de conduite, d'autant que la motricité est à la hauteur. La fonction AutoStart (Stop-Start) avec booster de puissance électrique est assurée par un démarreur renforcé. La Civic est aussi disponible avec deux moteurs essence atmosphériques, le 1.8 i-VTEC 104 kW (142 ch) et le 1.4 i-VTEC 73 kW (100 ch). Fin 2012, un moteur diesel de plus petite cylindrée, toujours maison, viendra enrichir la gamme.

Bossage de la partie haute des feux et
ailettes collées sur les ailes arrière
Un autre compartiment d'évolution est l'aérodynamique qui affiche un Cx de 0,27, soit une progression de 12,6% sur la version Diesel. Plusieurs éléments permettent d’atteindre cette basse valeur. Derrière la calandre, des volets se ferment entre 40 et 170 km/h et le soubassement est entièrement caréné. Solution innovante, des ailettes collées sur les ailes arrière (gain de 0,5 g de CO2/km) et le bossage de la partie haute des feux réduisent les turbulences d'air sur le hayon.

Malgré ses 150 ch et la cylindrée relativement élevée du Diesel, la nouvelle Civic affiche une consommation raisonnable de 4,2 l/100 km en cycle mixte NEDC, soit seulement 110 g de CO2/km (avec roues de 16’’, 115 avec roues de 17’’), en baisse de 20% par rapport à la génération 8. Cette consommation est même remarquable lorsque l'on constate que les pneumatiques sélectionnés par Honda sont des Michelin Premacy et non pas les Energy Saver à plus basse résistance au roulement.

La nouvelle Civic peut disposer du régulateur de vitesse adaptatif ACC et nous avons pu constater l’efficacité du radar à détecter et suivre les cibles dans les virages. Le système de prévention des collisions par freinage CMBS est également dans la liste des options.

Cet essai nous a permis de rencontrer Katsushi Watanabe, responsable du développement moteurs, qui nous a éclairé sur les choix techniques des GMP Honda actuels et à venir. L’interview sera en ligne le 15 décembre prochain.


Derrière la grille sous la plaque d'immatriculation, les volets de fermeture et l'actionneur électrique.

[attachmentid=1627768348]

Bossage de la partie haute des feux et ailettes collées sur les ailes arrière.

[attachmentid=1627768349]
aphophis
astea sunt maretele noutati aduse de civic? radmasa.gif
IRONICK
Pe cand si la Renault? Macar o inovatie!
Pe cand la Renault o rigiditate mai buna cu 25% la torsiune. Sau un Megane cu Cx de 0,27? Pe cand niste voleti? Etc ...
Marty
QUOTE(IRONICK @ 12 Sep 2011, 21:36)
Iote ... pana si generatia veche are suspensie independenta. Si nu doar in Europa.
*

Ori esti matale dezinformat, ori prostu' ala de salesman de la Honda a vorbit timpenii. MI-a zis ca Civicu' 5D are punte rigida spate si ca Civicu' 4D are suspensie independenta pe fiecare roata.
mircea_aq
S-a anuntat taierea primelor de Craciun dacia-reno ? altfel nu iti inteleg rea-vointa, fiindca de lipsa de informare nu te pot banui.

QUOTE
The performance of New Mégane’s chassis has been engineered to
surpass that of its predecessor and to deliver exemplary roadholding. The
specific roll angle, which refers to the angle by which a vehicle ‘leans’
when cornering and therefore reflects its capacity to corner ‘flat’, is 0.42°
in the case of New Mégane Hatch for lateral acceleration of 1m/s², while
the segment average is 0.45° (0.46° for Mégane II). The same figure for
New Mégane Coupé is even better at 0.38°.


Vorbim de ce s-a intamplat acum 3 ani, atat a trecut de cand au lansat masina....

LE: Marty ti-a zis bine dealer-ul
b76bgaarh
mi se pare mie sau asta e un facelift putin mai pronuntat?

sa nu uit: urata cu spume.
aphophis
QUOTE(IRONICK @ 28 Nov 2011, 16:09)
Pe cand si la Renault? Macar o inovatie!
Pe cand la Renault o rigiditate mai buna cu 25% la torsiune. Sau un Megane cu Cx de 0,27? Pe cand niste voleti? Etc ...
*


da pe cand niste motoare turbo la honda? sau cutii dsg. Sau suspensie independenta pe spate. Pana si duster are icon_mrgreen.gif
T.rac3Er
honda si turbo pe benzina, hhmmm...un fel de bmw si turbo. asta mai acum cativa ani cand declarau ca never-ever nu vor monta turbo pe motoare cu benzina. aha, yep...

domne, iei ieste V-tec si cum sa strice minunatie de tehnoligie cu turbo. aia ie pt fraieri.
merita toata lauda pt realizarile la aspirate, dar zau ca un sistem de supraalimentare iti da aripi.
dar si asa honda e scumpa ca porcu.
auzi si tu civic, 1.4 100cp la 18k euro - cel vechi
daca puneau un motor turbo pe civic costa probabil cat megane 3 rs tongue.gif
IRONICK
QUOTE(aphophis @ 28 Nov 2011, 17:55)
da pe cand niste motoare turbo la honda? sau cutii dsg. Sau suspensie independenta pe spate. Pana si duster are  icon_mrgreen.gif
*
Renault nu a fost in stare sa faca nici unele aspirate. Ba o rola defazoare, ba niste bobine cand iti este lumea mai draga, etc ... Iar Duster are un gunoi de suspensie pe spate, prefer H. Nimeni nu isi doreste o suspensie din scobitori prinse de un cadru facut din teava de la Brico batuta la capete cu ciocanul.
aphophis
si totusi honda nu le are. Si e considerata (pe buna dreptate), cam peste tot unde am citit un gunoi. Cu nimic inovativ. Coada clasamentului laugh.gif Atat la design , cat si la restul..
IRONICK
QUOTE(mircea_aq @ 28 Nov 2011, 16:24)
Vorbim de ce s-a intamplat acum 3 ani, atat a trecut de cand au lansat masina....
Si de ce ma rog daca era asa de fenomenala nu a luat un premiu la EuroCarBody Golden Award? Hyundai cum a putut? Ca decernarile acolo se fac de ingineri, nu de jurnalisti platiti cu excursii.
aphophis
radmasa.gif ironick explica-ne cum de o masina asa de buna ca civic se vinde asa de "bine" in europa radmasa.gif radmasa.gif Mai jos ai vanzarile pe 2010 in clasa compacta:

QUOTE
EUROPA 2010
1. VW Golf 492.324
2. Opel/Vauxhall Astra 291.942
3. Ford Focus 261.895
4. Renault Mégane 260.975
5. Peugeot 308 177.867
6. Audi A3 175.247
7. BMW Serie1 146.478
8. Hyundai i30 113.125
9. Mercedes Clase A 107.025
10. Kia Cee'd 92.082
11. Toyota Auris 87.612
12. SEAT León 70.817
13. Citroën C4 69.627
14. Honda Civic 55.367
15. Mazda3 47.332
16. VW Scirocco 44.997
17. Fiat Bravo 43.116
18. Alfa Romeo Giulietta 32.693
19. Volvo C30 24.110
20. Peugeot RCZ 11.580
21. VW New Beetle 6.874
22. Alfa Romeo 147 5.846
23. Honda CR-Z 5.709
24. Opel Astra Classic 4.420
25. Chevrolet Lacetti 3.305
26. Nissan Tiida 2.774
27. Proton Gen2 369
28. Hyundai Coupé 225
29. Lada Priora 220
30. Brilliance BS2 57



http://es.autoblog.com/2011/10/14/curiosid...n-europa-duran/
IRONICK
Si vanzarile din restul continentelor? In SUA cate masini vinde Renault?

http://automobiles.honda.com/
aphophis
se vinde civic hatch acolo? oricum explica-ne tu cum de nu se vinde minunea tehnologica de la honda in europa. Si asta e in 2010, in 2011 vanzarile le-au scazut si mai mult
IRONICK
Deci ce vanzari are Honda Civic in lume?
aphophis
conteaza? eu constat esecul constant in europa. Si nici in state nu o duc mai bine.. dar bineinteles ca nu conteaza asta nu? ca europenii nu dau 2 lei pe civic. Si asta era civicul vechi, care arata mai bine, avea un interior mai bun laugh.gif
IRONICK
Nici americanii nu dau doi lei pe Renault (nu mai vorbesc de alte continente). Noroc cu europa.
aphophis
si totusi fiind topic de honda poate ne explici esecul lor in europa. Sau in romania laugh.gif http://es.autoblog.com/2011/09/27/ventas-a...o-2011-rumania/

52 de masini vandute in august. Pana si volvo vinde mai mult ca ei laugh.gif

Iar in octombrie nici macar nu au o masina in top 50 radmasa.gif

http://bestsellingcarsblog.com/2011/11/12/...-yaris-up-to-5/
Aer Curat
Unul dintre minusurile, pt care Civic-ul inregistreaza vanzari mai scazute decat competitorii (pe langa: preturile de lista prea mari, nu rup gura targului la dinamica, nu prea sunt "customizabile", o paleta f redusa de motorizari,...) este dat de faptul ca nu are o caroserie break/combi.
Altfel, are si punte spate independenta (cea semi nu e chiar o nenorocire) si motorizare turbata (dieselul biggrin.gif ).
ncristi
La civic este criminal pus eleronul ala din spate si vad ca nu au renuntat la el. Este pus fix acolo unde sa nu vezi nimic cand dai inapoi smile.gif

Un artificiu de design inovator radmasa.gif

In + sper ca u rezolvat problemele de fiabilitate jenante.

http://www.hondafan.ro/forum/showthread.ph...-Civicul-actual
IRONICK
Ca nu esti tu in stare sa dai in spate este alta poveste. Pe altii nu ii deranjeaza.
b76bgaarh
teastata de "engleji".

http://www.autocar.co.uk/car-video/honda-civic-video-review/

ncristi
QUOTE(IRONICK @ 30 Nov 2011, 09:54)
Ca nu esti tu in stare sa dai in spate este alta poveste. Pe altii nu ii deranjeaza.
*




Cand am facut drive test (elca auto ploiesti) baiatul care ne-a ainsotit , dupa ce a ne-a prezentat masina a mentionat "fiti atenti cand dati cu spatele ca nu se vede" smile.gif

Deranjeaza...dar masina arta bine si atat. Suspensia este penala, clonacanea hayonu (cred ca hyonu daca nu suspensia spate ) ... a fost o mare dezamagire. Masina avea 20000km. Eram cu un prieten care venise intins sa o cumpere.

Mi-a placut doar atmosfera interiora si motorul (2.2 diesel). Cam putin pentru vro 22000E cat costa atunci.

Vreau sa spun doar ca tu susti ca tot ce fac cateva marci, dar mai cu seama reno, sunt numai prostii iar altii sunt doar geniali. Nu-i asa si nu ma poti acuza ca sunt fan reno pt ca am plecat de la ei ca nu mi-a placut politica lor.

Spre ex ai facut mare caz de sarmele de la flunece din portbagaj. Ce zice de cele de la noua elantra? ... sistemul este IDENTIC si ma face sa cred ca este caraceristic masinilor asiatice.

Cu asta am incheiat.
spy_oh_joy1389
QUOTE(ncristi @ 30 Nov 2011, 10:34)


Deranjeaza...dar masina arta bine si atat. Suspensia este penala, clonacanea hayonu (cred ca hyonu daca nu suspensia spate ) ... a fost o mare dezamagire. Masina avea 20000km. Eram cu un prieten care venise intins sa o cumpere.

*


Acelasi lucru l-am observat si eu cu hayonul. Ce nu mi-a mai placut e ce sunet scotea schimbatorul de viteze. Vad ca si la modelul nou, tipul de la autocar a observat ca pomeneste de multitudinea de plastice diferite. Macar sa aleaga si ei ceva mai uniform.
b76bgaarh
nu este doar la asiatici, ci a aparut si pe modele europene, se cheama cut cost.
T.rac3Er
pe baza perceptiei de brand, honda practica niste preturi de toata jena in rromania.
de asemenea un marketing "inexistent" asigura un esec.
in bucuresti se mai vinde ceva ca e lume mai culta si lume cu bani (sa cumpere type-r uri la beizadele) (deci cele 2 arii nu se intersecteaza neaparat), dar in tara, prea putini ar fi dispusi sa cumpere honda, mai ales cu niste dealeri la fel de intepati in cur si de cu nasul prin nori.
se practica preturi mari pt ca si procentele din vaznari sunt mari. logic ca nu vor sa reduca din procentul lor ca sa cumpere mai ieftin clientii.
asa ca stau cu cateva zeci de bucati din care le intra bani multi in buzunar, decat sa aiba preturi mai mic, sa strice si "imaginea" de marca nu stiu, "premium?! laugh.gif " si sa nu aiba garantat.
dar daca ar sti si ar vrea sa gestioneze corect, ar avea parte de vanzari mai mari. o deschidere catre piata, catre clienti.

PS: la care sarme se refera lumea la fluence, elantra?
aphophis
QUOTE(IRONICK @ 30 Nov 2011, 09:54)
Ca nu esti tu in stare sa dai in spate este alta poveste. Pe altii nu ii deranjeaza.
*


si vizibilitatea in spate, care e de 2 lei e tot vina clientului, nu? icon_mrgreen.gif
IRONICK
QUOTE(ncristi @ 30 Nov 2011, 10:34)
Spre ex ai facut mare caz de sarmele de la flunece din portbagaj. Ce zice de cele de la noua elantra? ... sistemul este IDENTIC si ma face sa cred ca este caraceristic masinilor asiatice.
La Flatulence am facut caz despre altceva. Mult mai important. Despre tije nu imi pasa, decat la nivel general. Adica iti ia din spatiul de incarcare. Reducerea de costuri facuta acolo este un trend general. Am facut caz despre suspensia spate loganizata, de cadrul motor si partea de absortie (aia de 4 stele) diferita de Megane 3. Cauta pe forum ca am pus si poze. In caz ca ai auzit de zona danner ...
QUOTE(ncristi @ 30 Nov 2011, 10:34)
Cand am facut drive test (elca auto ploiesti) baiatul care ne-a ainsotit , dupa ce a ne-a prezentat masina a mentionat "fiti atenti cand dati cu spatele ca nu se vede"  smile.gif
Soferia nu este pentru oricine. Probabil s-a fript de la vreun sumahar. Pline strazile de soferi care la drive-test trag stanga-drepata de volan sa verifice stabilitatea si tinuta de drum.
aphophis
o tot dai ca e vina clientului. Da ne explici de ce civicul are o vizibilitate de 2 lei in spate? Tinand seama ca e totusi hatch in 5u
IRONICK
Aflocis, ai auzit mah de zona danner?
aphophis
nu am auzit, insa civicul pe langa ca e urat ca muma padurii are si vizibilitate proasta in spate
zanzie
Da' de zona zoster?
IRONICK
QUOTE(aphophis @ 30 Nov 2011, 11:27)
nu am auzit, insa civicul pe langa ca e urat ca muma padurii are si vizibilitate proasta in spate
*
Pai normal mah, da din cauza lipsei ei la Flatulence a luat 4 stele. radmasa.gif Ca la Logan. radmasa.gif
pishky
probabil la un design exotic pentru a rezolva / ocolii problema vizibilitatii in luneta ar putea foarte elegant sa puna o camera video.
aphophis
legatura cu renaultul fiind care? Ca designerii honda sunt orbi + aia ce se ocupa de vizibilitate is de 2 lei? smile.gif
aphophis
cei de la 5th gear au testat noul civic. Ce parere au despre el? Ca e banal, ca nu are nici o chestie speciala pentru care merita cumparat, ca e scump si ca daca vrei totusi civic, sa iei generatia precedenta.


Evolutie by honda laugh.gif


http://fwd.channel5.com/fifth-gear/videos/...sts/honda-civic
Bacu
hihihi, ti-au dat peste bot astia aphophis, au confirmat ca actuala generatie era OZN in comparatie cu celelalte modele din clasa compacta! laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.