Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompita stergatoare parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Pages: 1, 2
Vallybz
daca nu se mai aude, mai mult ca sigur e motorasul. acum nu stiu daca are cumva si o sigurata in tabloul de bord.
roby3456
Si cum identific siguranta corespunzatoare motorasului de pe panou?Iar daca era siguranta arsa nu ar fi trebuit ca stergatoarele sa nu mai functioneze?
UltraDrive
daca are siguranta o identifici uitandu-te pe capacul panoului de sigurante, are acolo o legenda cat si cateva sigurante de schimb si penseta de extragere.
nu are legatura funtionarea motorasului cu stergatoarele
radunre
Verifica urmatoarele:
- sig. F19
- daca ajunge curent la motoras (677)
- functionarea motorasului (alimentare separata)
- conexiuni bloc stergatoare
- bloc stergatoare (145)
[attachmentid=1627682340] [attachmentid=1627682341]
roby3456
Mc f mult pentru sfaturi!
Cretzuuu
va rog mult ajutati-ma..cum dau jos stergatoarele din fata?am desfacut piulitele si nu iasa nici cum..pot sa trag de ele...este ceva clema undeva?
espacern
Bratul stergatorului se fixeaza pe axul motorasului cu o piulita.
Desfa piulita si cu ajutorul unei prese scoate bratul stergatorului.
Bratul se fixeaza pe ax destul de bine ca este ax conic si are si striatii pe el.
Daca nu ai presa incearca sa misti sus-jos si sa tragi in acelasi timp sa le scoti de pe ax.
Atentie la geamul parbrizului!!!!
Numai bine!
Cretzuuu
ok..merci mult..credeam ca are ceva clema in ax..
R19/16v
Da' nu incerca prea tare ca au prostul obicei sa se rupa.
Cretzuuu
ce sa se rupa?..pai trebe neaparat sa le scot, ca sa ajung la ventilator
espacern
Vrei sa ajungi la ventilator?De ce?Daca ai AC este o problema delicata.
Trebuie sa demontezi toata cutia de sub stergatorul sofer ca sa poti vedea ventilatorul.Ce problema ai cu ventilatorul?Mai bine mutam discutia pe PM!
Numai bine!
Cretzuuu
is cam nou aici nu prea ma pricep..dar am citit pe alta legatura ....problema este ca nu merge decat la maxim ventilatorul...si am citit ca e stricata o piesa....dar sa vad maine, sa dau stergatoarele jos cumva...smile.gif)

22 Dec 2010, 20:48:
mersi mult espacern...nu pot da PM..k n-am destule posturi...
alexgalatzi
Buna ziua, am o problema cu spalarea parbrizului... nu functioneaza(lichidul de parbriz e pana in buza). Am verificat sigurantele si pare a fi totul ok, stergatoarele functioneaza perfect. Cand trag de maneta nu se aude motorasul. Ca sa fiu sincer nici macar nu stiu unde e recipientul. Am inteles ca motorasul ar pe langa sau pe un capac in interiorul lui. Daca puteti sa am ajutati si pe mine cu niste sfaturi, eventual niste poze ca sa gasesc si eu bidonul v-as fi recunoscator... Sau alte idei ce ar trebui sa mai verific???
Vallybz
vezi ca s-a mai discutat, in principiu e mort motorasul, iar recipientul e "in aripa dreapta", iar ca sa ajugi la el tre sa dai jos roata si plasticele de protectie, iar el se scoate sumplu.
alexgalatzi
Imi cer scuze daca se repeta...Megane 1 din 1999. Am o problema cu motorul care pompeaza lichid de parbriz, mai exact cand trag de maneta nu se intampla nimic nici stergatoarele nu misca. Am dezlegat firele de la acel motor si am observat ca stergatoarele isi fac treaba cand trag de maneta(cu firele dezlegate). Am tras de la motoras fire si l-am alimentat direct de la baterie, functioneaza. Daca leg motorul inapoi si trag de maneta moarte si stergatoarele si motorul, separat functioneaza, impreuna nu... Am legat si o alta pompa decat cea de pe masina (de dacie, am scoso de pe masina si func) si la fel moarte amandoua(stergatoarele si pompa de dacie)!!! Precizez ca stergatoarele functioneaza normal in rest. Idei sau sugestii???? poate ati fost in situatia mea...
Gabi1991
Salut baieti! Am achizitionat recent un Megane 2 cu xenon de fabrica. Problema este in felul urmator: Nu imi da stropgel la parbriz, dar la faruri da normal. Aveti idee care ar fi problema? Sa schimb direct pompa?
aco90
Salut Gabi, incearca la sectiunea Megane 2, poate ai mai mult succes acolo daca nu raspunde nimeni aici smile.gif
espacern
@Gabi1991=La spalator faruri este alt motoras/pompa......fata de cea de la luneta/parbriz.
redalexandru96
Topic destul de vechi. postez in speranta ca imi poate raspunde cineva si ca nu va mai trebuii sa deschid alt topic.

Vreau sa schimb diuzele de arunca apa pe parbriz. pe langa faptul ca sunt infundate sunt si varza. vreau ceva mai bun, cu pulverizare ar fi minunat. sau ceva mai puternic. astea parca fac pipi pe parbriz.

Stie cineva unele mai ok? sau daca sunt compatibile de la alta masina?

Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.