Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenda rovinieta.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
cristyjas
QUOTE(aleksanders @ 10 Jan 2012, 14:10)
vin prin posta romana la adresa de inmatriculare a masinii si au prostul obicei sa vina cam fix la 6 luni dupa ce te prinde -
*


Mie mi-a venit amenda pe 28-12-2011 printr-o firma de curierat,pentru o masina(solenza), care la data constatarii contraventiei, nu mai era in proprietatea mea de doua luni si jumatate,ea fiind vanduta cu acte in regula si radiata fiscal.
klaus
Pai si nu ai contestat-o?
cristyjas
Salut,ba da, am facut contestatie pe 29 decembrie, la Tribunalul Giurgiu,in care am atasat copie de pe C-V, dovada scoaterii de pe rol a masinii apoi am trimis-o prin posta cu comfirmare de primire si am cerut judecarea in lipsa.Deocamdata pe site-ul lor vad ca nu apare nimc legat de acest dosar.
Marian66
eu cred ca ai facut la judecatorie, nu e cauza de tribunal asta.
in Bucuresti, cel putin, Politia lucreaza cu Total Post, asa ca daca gasiti avize dinastea lipite pe usa, mergeti si le luati mai incolo, eventual dupa 1 luna smile.gif
cristyjas
Asa este la judecatorie,iar amenda a venit prin Total Post si am semnat de primire.
Sudsemnatu
ce facem cu mizeriile astea de chitante care se sterg?
aleksanders
o copie xerox - sau faceti rovinieta la posta romana care da inca chitanta scoasa la imprimanta matriciala -
Sudsemnatu
mi-am facut copie xerox dar nu umblu cu xeroxul dupa mine. putem merge la benzinarie sa cerem copie dupa bon?
klaus
QUOTE(Marian66 @ 12 Jan 2012, 00:37)
mergeti si le luati mai incolo, eventual dupa 1 luna smile.gif
*


degeaba le iei dupa o luna, tot sunt valabile.
cristyjas
QUOTE(cristyjas @ 12 Jan 2012, 00:28)
Salut,ba da, am facut contestatie pe 29 decembrie, la Tribunalul Giurgiu,in care am atasat  copie de pe C-V, dovada scoaterii de pe rol a masinii apoi am trimis-o prin posta cu comfirmare de primire si am cerut judecarea in lipsa.Deocamdata pe site-ul lor vad ca nu apare nimc legat de acest dosar.
*


Am primit termen in septembrie.
Smiley
se pare ca s-a gasit o metoda destul de sigura de a scapa de amenzi
http://www.evz.ro/detalii/stiri/sigur-nu-s...rii-962329.html

corbex
Daca ai timp si bani sa te judeci. Si nervi.
klaus
Pentru aia nu-ti trebuie nici multi bani, nici mult timp, nici cine stie ce nervi.
Ca faci o actiune dupa un model, o trimiti prin posta si ceri judecarea in lipsa.
Smiley
la cat sunt amenzile pentru rovinieta, cred ca se gasesc de toate (si timp si bani si nervi)
PhilipMorris
Titlul topicului nu are nici o legatura cu discutiile de pe aici.
Amenzile sunt mari numai atunci cand ai probleme cu legea. Cand o respecti nu prea iti este gandul la ele.
drakuxxx
Astia cum au un standard de trimit amenzile pentru rovigneta dupa 6 luni? Tocmai ce m-am trezit si eu acasa cu amenda pentru ca nu am avut rovigneta in data de 22 iulie 2011. Acu tre sa scormonesc dupa chitante acasa si daca o mai avea cerneala pe ea.
george_scala_2004
chiar ma intrebam apropo de rovigneta, citi dintre cei suprinsi de viscol pe soselele patriei au avut-o platita...

nu de alta da' dupa ce au indurat 24, 30, 36 sau chiar 48 de ore in ger si viscol, fara mincare, fara apa, cnadnr sa mai aiba tupeul sa le ceara bani... wacko.gif
cielo99
Nu trebuia sa o trimita in maxim 6 luni?
PhilipMorris
Termenul de pastrare a chitantelor este inscris pe ele si este de un an.
Smiley
QUOTE(cielo99 @ 6 Feb 2012, 14:33)
Nu trebuia sa o trimita in maxim 6 luni?
*



trebuie sa intocmeasca PV-ul in maxim 6 luni si sa-l transmita contravenientului in maxim 1 luna.

deci 22 iulie 2011 e inca in termen smile.gif
drakuxxx
am si eu o intrebare ca tot ma contrazic cu cineva: daca eu am masina inmatriculata intr-un judet si circul cu ea in localitate in alt judet, dar circul strict numai in localitate, am nevoie de rovigneta? din ce stiu eu rovigneta este necesara doar pe drumuri nationale nu si in localitate indiferent in ce judet este inmatriculat autovehiculul
tribunul
Nu conteaza in ce judet este inmatriculata, si daca drumul national trece printr-un oras iar orasul respectiv nu e resedinta de judet, iti trebuie chiar si in oras cand esti pe drumul national.
romeo_id
Daca prin localitatea respectiva trece un drum national si ai ghinionul sa te afli pe el... atunci esti pasibil de amenda.
corbex
Cu exceptia unor localitati, listate pe undeva, prin care trec drumuri nationale care sint considerate ca atare pe toata intinderea localitatii. Parca era vorba se sate, comune si orase cu statut de comuna icon_mrgreen.gif
drakuxxx
dar daca eu circul pe bulevard in bucuresti sau pe alta strada care nu e drum national nu am nevoie de rovineta, corect?
corbex
In municipii poti circula pe unde vrei.
aleksanders
doar in municipiile resedinta de judet
corbex
Adica si-n Buftea? blink.gif
aleksanders
buftea carui judet ii este resedinta biggrin.gif
corbex
Nu e cinstit. Tot judetul Hunedoara trebuie sa se duca la Mall in Deva, ca sa nu ia amenda.
klaus
Avocatul poporului declara ca obligarea la plata rovinietei pe un an întreg odatã cu amenda pentru lipsa acesteia este un abuz, pentru amenzile multiple (adica plata rovinietei la fiecare amenda, chiar daca amenzile au fost acordate in aceeasi zi de ex) si s-a sesizat din oficiu.

link
Marian66
Ceea ce e si foarte corect, pentru ca plata rovignetei in urma amenzii are rol de a despagubi cnadnr. Or, nu poti sa l despagubesti peste prejudiciu. Dl. Iancu mi-a fost profesor in anul I la facultate si pot sa garantez ca e un om foart ancorat in realitate si care chiar se ocupa de ceva cand se apuca, nu doar lanseaza bombe prin ziare.
PhilipMorris
nu intodeauna prin plata amenzii se acopera doar prejudiciul. altfel nu ar plati nimeni din simt civic, ci toti ar astepta sa ii prinda.
yuly_megan
Salut!Daca am iesit pe A1 sa intru pana la carrefour(norauto) imi trebuie rovigneta?Sunt camere exact cand incepe podul peste centura bucuresti
adi_ar
QUOTE(klaus @ 30 Mar 2012, 20:38)
Avocatul poporului declara ca obligarea la plata rovinietei pe un an întreg odatã cu amenda pentru lipsa acesteia este un abuz, pentru amenzile multiple (adica plata rovinietei la fiecare amenda, chiar daca amenzile au fost acordate in aceeasi zi de ex) si s-a sesizat din oficiu.

link
*


"Curat abuz, da' umfla-i!" este raspunsul CNADR.
Nu se va schimba nimic decat prin demers de revizuire legislativa, deoarece plata respectiva nu este plata unei taxe pe un an ci o despagubire echivaleta cu taxa pe 1 an, complementara amenzii (separat, trebuie platita si taxa sau, daca a fost platita, plata nu te scuteste de plata despagubirii).
Dupa mine, abuzul si mai mare este intarzierea cu care se poate aplica sanctiunea in conditiile unei verificari automate, cu camera.
Adica, nu toti cei surprinsi de camera sunt niste nemernici! Poate oamenii mai si uita.
Ok! M-ai prins, platesc o sanctiune insa a aduna zeci si sute de sanctiuni pana sa mi le trimiti, mi se pare un abuz de joasa speta! Maine-poimaie vom auzi de familii evacuate din case si executate silit deoarece nu s-au cele incasat cele 250 amenzi CNADR.
sandman
pai stai un pic, acuma vrei ca statul sa aiba grija de tine si sa iti spuna: bai uitucule, ai uitat sa iti platesti rovinieta? pana la urma fiecare are grija de el, si daca unii sunt mai ametiti, sa plateasca din buzunarul lor pentru asta. a 2a oara nu o sa o mai faca! trebuie sa ne dezvatam de acea zicala ca statul are grija de noi. nicaieri nu e asa.
klaus
Una e sa-ti de amenda, si alta e sa-ti ia de fiecare data si o "despagubire" de valoarea rovignetei. Din moment ce ti-a luat prima oara "despagubirea" asta inseaman ca ai platit rovigneta, orice alta cerera ulterioara de o noua "despagubire" e ilegala, ca atunci e de fapt tot o amenda, nu o despagubire.
vallixx
QUOTE(klaus @ 1 Apr 2012, 12:32)
ca atunci e de fapt tot o amenda, nu o despagubire.
*


Pai amenda pentru ce?
Teoretic daca la prima abatere ai platit despagubirea (deci practic ti-ai cumparat rovinieta), nu prea mai ai pentru ce sa-ti iei amenda.
QUOTE(sandman @ 1 Apr 2012, 07:11)
pai stai un pic, acuma vrei ca statul sa aiba grija de tine si sa iti spuna: bai uitucule, ai uitat sa iti platesti rovinieta? pana la urma fiecare are grija de el, si daca unii sunt mai ametiti, sa plateasca din buzunarul lor pentru asta. a 2a oara nu o sa o mai faca! trebuie sa ne dezvatam de acea zicala ca statul are grija de noi. nicaieri nu e asa.
*


Pai nu vreau sa aiba grija de mine desi ar trebui, pentru ca ii cotizez lunar taxe la greu, dar as vrea sa nu ma fure. Si ce face statul este furt. Uite de ce.

N-am rovinieta si ies pe un drum care necesita rovinieta, poate am uitat de ea, poate nu mi-am dat seama.....etc. Deci in mod normal sunt pasibil de amenda.
Amenda are rolul de a sanctiona incalcarea legii si totodata imi aduce mie aminte ca n-am vinieta sau ma face sa realizez ca pe acel drum pe care poate am intrat din nestiinta era necesara vinieta.

Daca ma instiintezi imediat platesc amenda luata corect, dupa care am posibilitatea sa-mi iau vinieta sau sa decid ca nu o iau, dar evit sa mai intru pe acel drum. Insa daca ma instiintezi dupa 6 luni eu pot sa persist in aceeasi greseala fara sa-mi dau seama de greseala.

Instiintarea dupa 6 luni, da ocazia statului sa ma amendeze repetat ceea ce nu este corect, pentru ca daca ma instiintai ca am incalcat legea prima data, poate nu o mai incalcam a doua oara.

Daca vrei sa fii corect, ma pozezi fara vinieta, emiti amenda, sistemul e automat deci nu se pierde timp decat pentru ca asa se vrea. Imi trimiti amenda cu un curier care ajunge la mine a doua zi, astfel incat sa ma instiintezi in cel mai scurt timp.
Cand vine curierul, iau la cuonstiinta imediat, astfel incat daca data viitoare incalc din nou e cu buna stiinta si ma amendezi.
Si ca sa nu iesi in pierdere pentru ca curierul e scump (desi poti sa ai intelegere cu o firma de curierat care sa expedieze orice la pret de Posta Romana), ma pui sa platesc pe langa amenda si diferenta de pret fata de cazul in care expediai amenda prin posta. Suma nu poate fi mai mare de 10-12 lei.
Sau daca nu vrei sa lucrezi prin particulari, faci o intelegere cu posta, astfel incat sa aiba un serviciu rapid....gen 1-2 zile..., daca vrei se pot face multe.
C@talin
QUOTE(yuly_megan @ 31 Mar 2012, 10:25)
Salut!Daca am iesit pe A1 sa intru pana la carrefour(norauto) imi trebuie rovigneta?Sunt camere exact cand incepe podul peste centura bucuresti
*


da necesita ,daca ai trecut fara, deja te-aluat.
Maskatu
Cum intri pe autostrada incepe ilfovul, deci ai nevoie de rovigneta.
tribunul
Scrie cu litere de juma de metru ca-ti trebuie.
klaus
important e unde-i camera, nu de unde ii trebuie omului rovigneta.
Ca asa trebuie si pe DN 1, da' prima camera e pe la ploiesti.
adi_ar
QUOTE(sandman @ 1 Apr 2012, 07:11)
pai stai un pic, acuma vrei ca statul sa aiba grija de tine si sa iti spuna: bai uitucule, ai uitat sa iti platesti rovinieta? pana la urma fiecare are grija de el, si daca unii sunt mai ametiti, sa plateasca din buzunarul lor pentru asta. a 2a oara nu o sa o mai faca! trebuie sa ne dezvatam de acea zicala ca statul are grija de noi. nicaieri nu e asa.
*


Nu! Am doar pretentia ca termenul pentru comunicarea oricarei sanctiuni (sub rezerva prescrierii) sa fie de maxim 30 zile.

QUOTE(klaus @ 1 Apr 2012, 12:32)
Una e sa-ti de amenda, si alta e sa-ti ia de fiecare data si o "despagubire" de valoarea rovignetei. Din moment ce ti-a luat prima oara "despagubirea" asta inseaman ca ai platit rovigneta, orice alta cerera ulterioara de o noua "despagubire" e ilegala, ca atunci e de fapt tot o amenda, nu o despagubire.
*


Corect!



tribunul
Camera poate fi mobila, iar razia se face in peco parasit la iesirea spre Ciorogarla.
Cornel001
QUOTE(klaus @ 2 Apr 2012, 09:03)
important e unde-i camera, nu de unde ii trebuie omului rovigneta.
Ca asa trebuie si pe DN 1, da' prima camera e pe la ploiesti.
*


Sigur nu e nici una intre Bucuresti si aeroportul Otopeni/Coanda ?
tatabobu
Anul trecut in iulie nu era.
alexumf
Am si eu o nelamurire: conduc o masina care are taxa de drum platita in format electronic, deci, nici o hartie care sa dovedeasca existenta si valabilitatea rovinietei..
Cei de la firma de leasing operational, imi spun ca nimeni nu are voie sa-mi ceara acest document si ca nu imi pot da nici o hartie pt politie...
Scrie in lege undeva de treaba asta?
jay333
QUOTE(alexumf @ 17 May 2012, 11:40)
sa-mi ceara acest document
*


Pai cine si de ce sa-ti ceara chitanta de plata a taxei de drum? Cine are dreptul sa te controleze daca ai taxa platita, are si mijloacele informatice de a verifica existenta sau inexistenta rovinietei pentru masina ta.
alexumf
Am fost oprit de un nene Garcea care a zis ca-mi ia talonul si imi da amenda daca nu ii prezint rovinieta ... ca el nu are cum sa verifice daca exista si e valabila...I-am explicat povestea cu firma de leasing operational si a zis ca amenda se da pe numele meu, ca e obligatia mea sa ii arat documentul...
Pana la urma a zis ca ma lasa in pace ca e baiat bun, insa imi trebuie rovinieta sau o copie a dovezii platii acesteia

Cei de la firma spun ca Garcea comite un abuz cerand acest doc., iar eu vreau sa fiu linistit data viitoare cand intalnesc unul care nu este "baiat bun"
Catalinmodena
Cum platita in format electronic?La peco sau pe net?La peco se da chitanta,iar pe net nu am idee,dar cred ca trebuie sa-ti vina o confirmare ceva pe care o poti printa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.