Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calorifer infundat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
Pages: 1, 2
john reno
La cit de micuta este gaura, nu cred ca va avea efect. Acum 2 ani eu am anulat cu totul bucata aia de furtun si nu s-a intimplat nimic.
vepman_ro
bombastic ..eu la un moment dat am mentionat anumite orificii ...citeste postul 36 ( al meu ) .


"" Mergi la capetele furtunelor implicit teul de restrictionare ( are orifiiiu de 3-4 mm in interior ) si celalat la vas expansiune. ""
mr_bombastic_dma_r19
exact la stultul care intra in calorifer mai are un orificiu de 1cm diametru la ala ma refeream eu
vasilache
Baieti sa stiti ca e sfanta treaba cu caloriferul, ce am scos din el nu iti vine sa crezi, as avea o inrtebare oare folosirea antigelului G12 ar evita astfel de probleme, eu stiu ca daca radiatorul e din cupru g12 e recomandat , ce parere aveti.
Multumesc tuturor e dificila operatiunea am facut-o calm fara nervi si cu putin ajutor. Multuemsc si lui john reno fara incurajarile lui nu eram asa decis, Dar acum simt cu adevarat ca ii masina tongue.gif
Horyca
Din cate stiu eu G12 nu este indicat la motoarele noastre... nu te-as sfatui sa bagi, pe langa asta este si mai scump... daca vrei baga si tu un antigel bun: Hepu, Total sau cel recomandat de construvotr Elf dar nu G12.
tynn
Eu folosesc de 5 ani de zile G12 (culoare roz) de la Mobil 1 si nu am avut niciun fel de probleme pana in prezent. Nu vad cu ce ar putea sa dauneze motorului, e antigel de ultima generatie, facut sa protejeze mai bine impotriva coroziunii.
Acum nu stiu daca e mult mai eficient si merita diferenta de bani. Eu l-am folosit deoarece mi-a picat gratis.
shelby500
se poate sa se inginga motoru daca e caloriferu acela infundat .? ca radiatoru lam curatat , pompa de apa este buna .Din schema de mai sus vad ca apa circula si pe acolo si ma gindesc ca daca nu sa depus mizerie in radioator sa fie acolo in caloriefru ala.
john reno
Nu se incinge motorul, vezi termostatul sa fie in regula
john reno
Salut colegi. revin cu treaba caloriferului infundat. In fata blocului, demontare-montare calorifer, 2 ore si 50 minute pe ceas, asta cu spalatul caloriferului cu apa firbinte. Prietenul pe care l-am ajutat este foarte multumit. Dupa 5 minute pe a inceput sa bage caldura, dupa vreo 3-4 km respectivul a dat geaca si caciula jos pentru ca nu mai putea de cald. Asa ca cine vrea caldura mare, sa faca treaba asta si va fi mai mult decit multumit. Bafta. Citeva poze cu namol mai jos.
john reno
Mai scriu o data pentru cei care vor sa faca o treaba buna si inteleg ca masinile astea au si ele niste ani.
Dupa ce ati eliminat posibilitatile cu circuit infundat, termostat blocat, clapeta nefunctionala ar mai ramine caloriferul. Eu l-am demontat, l-am conectat la furtunul de dus cu apa fierbinte si in timp ce apa incerca sa circule prin el, il loveam usor cu un lemn moale. ATENTIE la fagure si la conductele de cupru. Treaba asta se face cu rabdare pina iese numai apa curata. Ce a iesit la mine vedeti mai sus si pozele sunt facute dupa ce a iesit grosul. Dupa aceasta operatiune aveam caldura in masina de ma sufocam, nu mai spun ca foloseam doar trapta 1 la ventilator.
Spor si pentru cei care au nevoie 0721 202 511.
Pina sa montez caloriferul am unit cele doua furtune care intra in el cu o bucata de teava si am facut cateva spalari la instalatie cu apa distilata. Pentru cei care au posibilitate sa conecteze furtunele la o sursa de apa ar fi si mai bine. Ce iese din instalatie va sperie.
Enache Florin
Va salut! am si eu o problema.. nu imi da caldura in masina, am incercat varianta cu otetul in calorifer si nu a mers, l-am lasat vre-o 5 ore (sa lucreze) , nici un rezultat, am incercat si varianta cujetul de apa, nici asa nu a mers, am incercat si cu solutia aia 2x2 si nici cu aia nu a mers.. imi da caldura doar cand este turata peste 2000 ture, ce as putea sa fac?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.