Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O Solenza indragita
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
Iulikk
Bre, cat fu cercurile?
anecula_08
400:)
anecula_08
Astazi am montat discurile si placutele de frana, furtun nou la admisie si daca tot incepe sezonul ploios un set nou de stergatoare biggrin.gif Saptamana viitoare(in functie de timp) urmeaza repartitorul si sabotii, posibil si caseta. smile.gif
Bicicleta galbena
Foarte frumoasa si ingrijita, bravo.
I-ai pus spalatoare de faruri? smile.gif

anecula_08
Merci biggrin.gif Da, le-am pus mai demult smile.gif
Iulikk
Cum ai facut de stau stergatoarele asa lipite? Ca si eu ma chinui sa le asez. Jocul din ansamblu l-am eliminat la Sorin (mini technicus)....
anecula_08
Nu le-am facut nimic, asa sunt de la mama lor unsure.gif
Iulikk
Fmm. La mine, cel din dreapta e la mama dracu.
anecula_08
Pai si daca scoti bratul si il pui mai jos? La mn asa au stat mereu.
Iulikk
Daca il pun mai jos, va sta stergatorul cu un colt lipit de cheder si cu partea din centru mai departata... o sa ii trag cateva ciocane. Cineva mi-a spus ca ar merge bratele de logan
sharkky
Adrian, cred ca daca cei de la Dacia ar vedea modul in care iti intretii Solenza, cu siguranta vei primi un premiu.
Daca nu de la ei, eu sigur ti-as da unul!

Din parte mea, tot RESPECTUL!
anecula_08
Merci frumos sharkky biggrin.gif
BoR
Foarte frumoasa si ingrijita, ca intotdeauna! Tot respectul si din partea mea! up.gif
anecula_08
Merci la fel BoR smile.gif
BlueHack
Ce mai face utilajul, îl mai ai?
anecula_08
Da, îl am. Mâine ii pun rotile de vara biggrin.gif
anecula_08
Salutare, cateva noutati.
Solnita a primit o planetara noua de origine pe dreapta si un termostat nou smile.gif
BoR
Te salut, Adrian! Ma bucur sa descopar noutati pe acest topic.
Cum de a fost necesara inlocuirea planetarei, tinand cont de rulajul mic si exploatarea corecta a masinii?
De ce ai optat pentru carcasa termostatului din aluminiu?
Ai folosit cleste special pentru colierele furtunelor?
Iarta-ma daca sunt prea multe intrebari. smile.gif
anecula_08
Salut BoR, planetara avea un foarte mic joc biggrin.gif si sunt eu un pic mai "psiho" icon_mrgreen.gif .
Pentru carcasa de la termostat am optat aluminiu ca sa nu se mai deformeze. Da am folosit cleste special pt coliere dar merge la fel de bine si cu un cleste papagal. smile.gif
BoR
Sanatate! up.gif
anecula_08
Cateva noutati pt solnita, urmeaza revizie, distributie si cateva bibileli biggrin.gif

- filtrele de aer si ulei Purflux,
- filtrul de polen Valeo(cu polifenol),
- filtrele de gpl BRC,
- kitul de distributie si curelele pe SKF,
- pompa de apa Hepu,
- bieleta antirasturnare cu bucsa de poliuretan,
- suport hidroelastic Febi
- ulei Liqui Moly

biggrin.gif
UNHLeaSHD
De ce distributie SKF și nu originala? De care liqui moly folosesti?
anecula_08
Pentru că Skf îmi par mai buni decât Gates(ce este în cutia originala). La ulei folosesc 10w40 mos2 biggrin.gif
psychoo
Si eu tot ulei dinala puneam. F bun!
La distributie in schimb doar de origine am pus dupa primul schimb unde mi.a pus mecanicul ceva f bun si la pret ok de m.a lasat pompa de apa la 30.000km de la montare...la mare...mi.a f**** concediul
anecula_08
Pe marcile astea am mers si la Laguna. Sincer cred ca depinde mult si de noroc.
BoR
Mă bucur să descopăr noutăți. Știam că ești fan convins ELF. După ce montezi piesele, te-aș ruga să postezi câteva impresii, în special pentru tampon, bileletă și ulei. Mulțumesc!
anecula_08
Am trecut la Liqui de ceva timp si sunt ft multumit de el. biggrin.gif
einstein1984
QUOTE(psychoo @ 7 Sep 2019, 21:06)
Si eu tot ulei dinala puneam. F bun!
La distributie in schimb doar de origine am pus dupa primul schimb unde mi.a pus mecanicul ceva f bun si la pret ok de m.a lasat pompa de apa la 30.000km de la montare...la mare...mi.a f**** concediul
*


daca nu aveai tesionare automata a curelei a fost de vina mecanicul, nu piesele. AKa si cu originale tot putea sa o beleasca.
anecula_08
Solenza inca merge, o aducem in pas cu moda cu un car kit de la parrot biggrin.gif .Saptamana viitoare urmeaza sa ii pun rotile de vara.
bion
Parrot 3000 am de 12 ani pe slz. Fct. perfect. Buton in stg. Rcd. 3100 preia sunetul de apel de pe tel.
anecula_08
La fel il voi monta si eu, tot in stg radio-ului.
ursul_bipolar
Suportul de pahar prins de usa si geam e bestial acolo.
anecula_08
Alta varianta mai buna nu prea este . sad.gif
bion
In locul scrumierei.
anecula_08
biggrin.gif
Bicicleta galbena
up.gif

anecula_08
Intrebare, cum se prind barele de portbagaj la solenza? Vreau sa iau un set ca sa pot muta cutia de portbagaj de la Laguna, dar nu vreau sa gauresc/tai ceva la Solenza.
4x4
Clean install 10/10

Solenza ta are spalatori la far? ohmy.gif
Diac
Se prind de rama ușii, greutatea sta pe niște piciorușe pe acoperiș. Au avut pe vremuri la Norauto/Carrefour. Marca Automaxi. [attachmentid=1628115573]
anecula_08
@4x4 - Da, are biggrin.gif

@Diac - A fost nevoie sa tai ceva chedere sau sa gauresti buza de la chederul de sus? Merci
Diac
Nu am taiat nimic, se preseaza chederul. Nici de plouat nu ploua. Ma rog... nu mai mult decat de obicei.
anecula_08
Am inteles, merci frumos biggrin.gif
BoR
Mă bucur să descopăr că mașina este menținută în continuare într-o formă excelentă. Dacă tot văd gadgeturi noi la interior, permite-mi să atașez și eu câteva poze. Pe partea audio, am montat player de origine, dar am înlocuit iluminarea cu cea verde, de pe Twingo. Bordul în ansamblu este iluminat verde, de aceea. Am montat satelit nou și urmează interfața ce include usb și bluetooth.

https://www.aliexpress.com/item/32808844952...earchweb201603_

[attachmentid=1628115701][attachmentid=1628115702] [attachmentid=1628115703] [attachmentid=1628115705][attachmentid=1628115708]
anecula_08
@BoR superbă wub.gif Sincer îți recomand să îi montezi și AC, se găsesc piesele la dezmembrări pt sume derizorii dar creste confortul.
Player-ul de origine , după părerea mea, scoate un sunet mai calitativ decât cele after market. Eu sunt ft mulțumit de el.
BoR
Multumesc, Adrian. Deși am cochetat cu ideea, din multiple motive am renunțat la sistemul de AC. Am avut ocazia de a lua chiar și componente noi, la preț foarte bun. Motivul principal este complexitatea lucrării, pe partea electrică în special. M-a demoralizat și faptul că apelând chiar la ajutorul electricienilor auto ,mi-au spus că nu se încumetă la astfel de lucrări.
Desigur, dacă aș fi suficient de motivat, cu siguranță aș reuși montajul, chiar și singur. [attachmentid=1628115770]
dandobre
E poză recentă? Mașina arată ca nouă....
anecula_08
Cat de bine arata wub.gif .Am înțeles, da este un pic de munca. Pe partea electrica cel mai simplu este sa schimbi instalația complet cu una de pe o mașină echipata cu AC.
In alta ordine de idei, sâmbăta viitoare vreau sa trec la rotile de vara la Solnița.
BoR
QUOTE(dandobre @ 5 Apr 2020, 11:23)
E poză recentă? Mașina arată ca nouă....
*


Mulțumesc. Da, pozele sunt recente.
[attachmentid=1628115785]
[attachmentid=1628115786]
dandobre
Felicitări pentru cum ai grijă de mașină... Chiar arată ca nouă... Nu știu dacă mai există prin Ro și DSN-uri atât de bine păstrate... Asta e valabil și pentru Solenza colegului....
bgdrenault
cu rugina cum ati rezolvat pe la ele? Le ati protejat de la inceput?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.