Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fum ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
valium2008
Buna ziua,

Acum vreo luna de zile, un prieten a intrat putin cu masina in sant si, in incercarea de a-l tracta, am suprasolicitat ambreiajul, adica am incercat sa il trag cu un cablu, masina nu a facut fata si a iesit fum din ambreiaj, cam cum iese in filme de sub capota. A mirosit a ars o bucata buna de vreme in masina. Inainte de a pleca, am lasat masina scoasa din viteza cca 15 minute si abia apoi am plecat la drum. Weekendul trecut am fost la munte si desteptii cu care am fost s-au gandit sa opreasca drept in mijlocul unei pante foarte abrupte, pe drum de tara, si la plecare am fortat putin masina si s-a simtit din nou miros de ambreiaj ars (asemanator cu luna trecuta) insa fara fum sau alte probleme.

In general, nu am simtit probleme de ambreiaj insa sunt ingrijorat sa nu patzeasca ceva masina. Stiu ca a fost tampenie ceea ce am facut, insa faptul este deja consumat. Ma puteti ajuta cu un sfat? Credeti ca s-a stricat ceva? Sa o duc la un mecanic sa o investigheze? (stiu ca accesul la ambreiaj este dificil si costisitor).

Va multumesc pentru orice sugestie.
R19/16v
L-ai chinuit, i-ai redus o bucata buna din viata pe care o mai avea, acum depinde doar de cat de uzat era. Daca il vezi ca incepe sa patineze, il schimbi si gata.
MirceaVio
Probabil ca s-a subtiat putin(mai mult) si o sa trebuiasca sa-l schimbi destul de curand. Daca incepe sa patineze(si aia se intampla cand miroase a ars) mai des, il schimbi rapid si cu asta basta.
radunre
valium2008, din cate stiu, un disc din care iese fum a atins o temperatura f. mare si se arde, moment in care materialul i-si pierde proprietatile si se poate degrada f. repede, chiar sparge. Vorbesc din proprie experienta.
Eu as incerca sa nu-l mai fortez sau daca tot e nevoie la vre-o panta macar sa fie in oras pt. a nu ramane in drum cu alte cheltuieli pe cap.
R19/16v
S-a mai intamplat si la mine sa bag fostul Scenic prin niste locuri pe unde am fost nevoit sa abuzez de ambreiaj, dar a mai mers mult si bine dup-aia, n-am ajuns sa-l schimb pana am dat masina.
valium2008
Deci inca mai merge dar cu ceva emotzii biggrin.gif multumesc de sfaturi si cand voi reusi sa fac rost de ceva bani, il voi schimba. Aveti idee cam cat costa un kit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.