Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fum ambreiaj, S-a distrus ceva oare?

valium2008
post 27 Aug 2010, 12:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 22 October 09




Buna ziua,

Acum vreo luna de zile, un prieten a intrat putin cu masina in sant si, in incercarea de a-l tracta, am suprasolicitat ambreiajul, adica am incercat sa il trag cu un cablu, masina nu a facut fata si a iesit fum din ambreiaj, cam cum iese in filme de sub capota. A mirosit a ars o bucata buna de vreme in masina. Inainte de a pleca, am lasat masina scoasa din viteza cca 15 minute si abia apoi am plecat la drum. Weekendul trecut am fost la munte si desteptii cu care am fost s-au gandit sa opreasca drept in mijlocul unei pante foarte abrupte, pe drum de tara, si la plecare am fortat putin masina si s-a simtit din nou miros de ambreiaj ars (asemanator cu luna trecuta) insa fara fum sau alte probleme.

In general, nu am simtit probleme de ambreiaj insa sunt ingrijorat sa nu patzeasca ceva masina. Stiu ca a fost tampenie ceea ce am facut, insa faptul este deja consumat. Ma puteti ajuta cu un sfat? Credeti ca s-a stricat ceva? Sa o duc la un mecanic sa o investigheze? (stiu ca accesul la ambreiaj este dificil si costisitor).

Va multumesc pentru orice sugestie.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2001 - AR-97-SAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Aug 2010, 12:50
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




L-ai chinuit, i-ai redus o bucata buna din viata pe care o mai avea, acum depinde doar de cat de uzat era. Daca il vezi ca incepe sa patineze, il schimbi si gata.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MirceaVio
post 27 Aug 2010, 13:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 15 October 08
From: Oradea




Probabil ca s-a subtiat putin(mai mult) si o sa trebuiasca sa-l schimbi destul de curand. Daca incepe sa patineze(si aia se intampla cand miroase a ars) mai des, il schimbi rapid si cu asta basta.


--------------------
Renault Megane 1.6e Classic/Megane 2.2 1.6, 16v Dynamique - 1998 / 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 27 Aug 2010, 14:10
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




valium2008, din cate stiu, un disc din care iese fum a atins o temperatura f. mare si se arde, moment in care materialul i-si pierde proprietatile si se poate degrada f. repede, chiar sparge. Vorbesc din proprie experienta.
Eu as incerca sa nu-l mai fortez sau daca tot e nevoie la vre-o panta macar sa fie in oras pt. a nu ramane in drum cu alte cheltuieli pe cap.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Aug 2010, 14:16
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




S-a mai intamplat si la mine sa bag fostul Scenic prin niste locuri pe unde am fost nevoit sa abuzez de ambreiaj, dar a mai mers mult si bine dup-aia, n-am ajuns sa-l schimb pana am dat masina.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valium2008
post 27 Aug 2010, 17:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 22 October 09




Deci inca mai merge dar cu ceva emotzii biggrin.gif multumesc de sfaturi si cand voi reusi sa fac rost de ceva bani, il voi schimba. Aveti idee cam cat costa un kit?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2001 - AR-97-SAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 05:13
Dacia