Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: antene cb
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
adită
salut!m-am tot uitat pe diverse site-uri si nu ma pot hotari ce antena sa imi iau pt statia mea intek m 120!
va rog cei care aveti poate imi recomandati si mie o antena!
bugetul maxim alocat este 170 de lei!va mumtumesc si va astept cu sfaturi! smile.gif
L.E. lungimea sa fie de maxim 1.5m si cu talpa magnetica!
yo4lhr
salut

iti trimit un link catre mondoplast din Bu
http://www.mondoplast.ro/Antene-fixe-si-mo...7MHz-pg_radio-5
poti cauta (gugăli) si in alte parti
eu folosesc o antena de 1,2 m si care functioneaza FB (atentie trebuie acordata) in toate modurile de lucru (auto, folosesc un president-lincoln si un final de fro 100w - asta doar pentru banda de 10m sau 11m pe la 27,555 ssb; in rest 4w ca si tine);
despre antena, depinde ce rezultate doresti; trafic cu colegii pe sosea sau mult mai mult decat atat
pretul unei antene cu suport magnetic este mai mic decat bugetul tau, deci iti ramane si de o bere biggrin.gif

toate cele bune
nic
yo4lhr
si un mic sfat - de la un necunoscator - catre cei care vor sa-si cumpere antene auto

cascati bine ochii si cereti vanzatorului sa va dea explicatii despre caracteristici

ca de ex. castigul, de obicei, este exprimat in dB; este absurd sa creada cineva ca o antena de 1m si ceva poate avea castig de 3dB; poate de 3dBi care inseamna doar 0,3dB; o antena "normala" in 5/8 lambda {acestea de pus pe masina sunt tot in 5/8 lambda dar diferenta de lungime este realizata de bobina de la baza} are aproape 7m lungime si are "teoretic" 5,5dB castigul; practic doar 4-4,5dB in functie de calitatea constructiei

pai la un castig de 3dB, practic puterea semnalului radiat de antena se dubleaza (dai cu 4w din statie si radiaza echivalentul a 8w) ca de altfel creste si amplitudinea si semnalul receptionat - asta ca o mica paranteza

multi vanzatori/producatori fac afirmatii de genul : distanta de actiune x Km
aiureli si baliverne; ce puii mei, e lanseta de pescuit? totul tine de propagare care depinde de anotimp, zi/noapte, temperatura/umiditatea/natura solului, ionizarea stratului E (ionosfera), an de maxim/minim solar, inaltimea de montare a antenei, deci o gramada de variabile; pai poti sa nu reusesti sa comunici la cativa Km sau sa poti - fara probleme - la cateva sute de Km

eu am o antena (habar nu am ce tip) de 1,2m si in prospectul (scris in poloneza - ca venea direct de acolo) scria clar 3,1 dBi - corect si cinstit; cred ca pe site-urile noastre ar fi scris 4dB; doar de reclama


parerea mea, domle` blush.gif
adită
ms de info!ma gandeam la un midland ml 145!ce zici?
yo4lhr
este foarte buna
1,3 dB la 1,6m lungime, este un castig bun
dar costa cam mult deoarece este facuta sa reziste la o putere de emisie de 400w
daca aspectul financiar este ok, antena este foarte buna
ai grija sa o acorzi pe la 27,225 MHz daca vrei sa ai randament maxim
4w da statia, randamentul antenei undeva la 60-70% (in cazuri bune), mai raman de radiat 2,5-3w iar la un swr de 1,3:1 pierderile sunt de cca 14%
deci, puterea radiata va fi de 2w si un pic

oricum, pentru mobil, antena este buna


parerea mea blush.gif
adită
nu prea ma incanta lungimea ei!e prea inalta!
dar deh stiu ca aici lungimea conteaza!
ms frumos pt sfaturi!
cred ca o sa mi-o iau cam intr-o saptamana ...doua!
o sa revin cu pareri!
silviu_79
Folosesc un Midland ML145 si sunt multumit, o recomand.
bozzo
Ia un ML145 de la mondoplast imperuna cu talpa magnetica de 145mm.
Daca iei din alta parte ai grija sa nu fie fake-uri.
La mondoplast sunt sigur de la Sirio.
adită
am vorbit deja cu userul meghitzanul pt un midland ml 145!stiu ca au mai cumparat si altii de la el!ma costa 185 de lei!
bozzo
Cu tot cu talpa magnetica de 145?
adită
talpa e de 120!pana la urma mi-am comandat-o pe artero.ro!
ma costa 183 de lei cu transportul!
ma ajuta si pe mine careva cu calibrarea? smile.gif
bozzo
ai grija mare cu artero, anul trecut in Octombrie au avut ML 145 de la Sirio facke.
Eu am luat unul si m-am certat cu ei, antena era in 28-29mhz.
Ar fi fost bine sa iei o talpa de 140mm sau 145mm.
Te-as sfatui, daca poti sa anulezi comanda si sa cumperi de la Mondoplast, sau macar sa iti iei talpa de 140mm.
Din pacate nu te pot ajuta cu calibrarea. La cei de la Matra Sistems era 10-15 lei
adită
am dat deja comanda!o pot refuza cand o sa o aduca curierul?eventual platesc eu transportul!
yo4lhr
bineinteles ca o poti refuza
da-te ranit si spune curierului ca nu esti in zona (daca te cauta la tlf)
cum adica sa platesti transportul?
in niciun caz

parerea mea blush.gif
adită
le-am dat aseara un mail si i-am sunat de dim sa zic ca anulez comanda!
cand a auzit tipa cummmmmmmmmmm???? ca deja a plecat!
in fine am frigiderul plin acum! tongue.gif
exista posibilitatea sa fie ok antena ......dar se putea sa patesc ca tine!
chiar nu aveam chef sa arunc 183 de lei aiurea!
ms de atentionare!
in general artero nu e o firma serioasa sau a fost un caz izolat?

16 Jul 2010, 08:27:
mi-am luat midland-ul!sunt foarte incantat!am vorbit aseara cu cineva din drumul taberei eu fiind in rahova pe sebastian si cu cineva din aviatorilor eu fiind pe brancoveanu!
am auzit si un sofer care era la km 26 peA2....el in schimb nu ma auzea(avea sigur amplificator!
se pare ca e o antena foarte buna!
e o diferenta enorma fata de antena veche care a venit in cutie cu statia.ce-i drept era si foarte mica..numai 30 cm!in schimb ce nu imi place la midland...frateee e exagerat de mare cand ma uit la ea parca mi se pare putin ridicol!plus ca pe langa bloc ma agat de toate crengile de la copaci radmasa.gif tongue.gif
yo4lhr
brava la tine

pai normal ca merge mai bine decat paiul cu care a venit statia iar daca maturi pomii cu ea asta este; 1,6m.....

eu luat antena de la un magazin on-line din polonia (antena are doar 1,2m; deci castigul un pic mai mic) si in 3 zile mi-a batut curierul la usa; este adevarat ca am platit inainte; dar m-a costat 97 lei (anu trecut); in fine.............

daca vrei o antena "mica", uite aici : http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/ch28/chiave1504.htm
omu` le-a facut pentru benzile de 20m si 10m dar nu e nicio mare inginerie "recalcularea" (mama, ce termen academic) pentru 11m; singura problema este ca iti trebe un plan de masa ca lumea si nu flenticul ala de magnet ca la antenele noastre de mobil (eu am faut-o pentru banda de 10m si, culmea, a functionat relativ bine, adica am putut da in antena fro 40-50w)

apropos; vrand sa lucrez de acasa cu antena de mobil, am desfacut-o si in loc de magnetu` ala am folosit 1mp de tabla; alta poveste; oricum, montata pe masina, se creaza planul de masa - caroseria masinii - datorita tresei cablului coaxial; cu cat mai mult cablu asezat pe caroserie cu atat mai "bun" planul de masa (asta nu inseamna lungirea cablului coaxial cu care vine antena; si lungimea acestuia este o teorie intreaga)

sa ai drumuri bune




parerea mea blush.gif
adită
am si eu o intrebare!as vrea sa o testez si din casa!am un transformator de 12v!
cum o pot lega la el?am vazut ca in interiorul conectorului are o siguranta!o pastrez sau pot face legatura la fire fara ea?ma gandeam ca ar fi mai simplu sa cumpar o bricheta auto si pe aceea sa o leg la transformatorul de 12v!asa nu ma mai complic si doar introduc conectorul in bricheta auto!
imi cer scuze daca te intreb banalitati dar la capitolul electic sunt cam novice si imi e teama sa nu ard statia!
yo4lhr
pai poti

dar iti trebuie o alimentare buna

ceva care sa-ti dea cel putin 12V (curent continuu; trafo da alternativ), stabilizati; deci o sursa de tensiune stabilizata; eu am una de la sirio si e fb, cumparata......nu mai stiu de unde, dar se gasesc usor; vezi la mondoplast...... (apropos; daca ai un alimentator care da 12V sa stii ca nu este suficient deloc; in afara de tensiune iti trebuie si ceva curent iar chestiile alea de bagat in priza rareori dau mai mult de 1A iar tensiunea nu prea e stabilizata/filtrata)

siguranta de pe linia de alimentare cu tensiune e bine de pastrat caci nu se stie niciodata; vezi ca este pe "+"; chestia cu conectorul auto este ok

ai grija cu antena; aia de mobil nu functioneaza din casa; ii trebe un plan de masa competent (in speta, caroseria masinii); iti trebuie ori o antena fixa (si dupa cate stiu eu gasesti antene 5/8 lambda dar au fro 7m) ori sa o pui afara pe cea de mobil dar foarte bine degajata si pe o suprafata metalica; cat despre alte tipuri de antene......sunt multe de spus; daca doar vrei sa faci teste la receptie merge si o sarma de cativa metrii aruncata pe geam........si chiar poti folosi un alimentator de 12V......dar numai la receptie

iar despre pus intrebari, cred ca este mai convenabil decat sa arzi ceva pe acolo; nu te costa nimic......si nici pe mine nu ma doare mana sa scriu



parerea mea blush.gif
adită
ms!sa inteleg ca nu fac nimic doar cu transformatorul de 12v!imi treb o sursa!
bozzo
Eu am sursa facuta dintr-o sursa de calculator si merge binisor (momentan e o solutie de compromis)
Antena o poti pune pe aparatul de aer conditionat, sau pe ceva metal ca sa ai plan de masa.
Sa mai pui mana pe statie sa vezi daca se incalzeste, e posibil sa ai reflectanta cam mare, si sa nu arzi statia. Cum zicea si colegul, daca nu ai plan de masa bun...


19 Jul 2010, 08:59:
Referitor la Artero, am mai luat de la ei si altceva si doar cu antena aceea am avu probleme. wink.gif
yo4lhr
o antena simpla, eficace, dar iti trebe ceva spatiu

un cerc cu lungimea de Lambda (300/f in MHz) * 0,95

urmeaza un segment de coaxial de 75 ohmi cu lungimea de (lambda/4) * 0,66 pentru adaptare (antena prezinta o impedanta undeva la 70-90 ohmi)

si apoi coaxial de 52 ohmi



parerea mea blush.gif
vlad_dan
eu am antena SIRIO 5000 de 1.8m dar statia e de 4W.Totusi face treaba super
yo4lhr
da, este o antena buna pentru mobil

chestia cu cercu` (care poate fi patrat, triunghi echilateral, .....gon; doar lungimea conteaza) este pentru statii de baza



parerea mea blush.gif
bozzo
yo4lhr, tu ai cumva un MCV bleumarin, si e prin Berceni?
yo4lhr
nu




parerea mea blush.gif
bozzo
okiei
adită
diseara o sa fiu pe brancoveanu pt niste probe!e carvea disponibil? tongue.gif
Tamango
Eu ... dar acum am ajuns acasa si am vazut tarziu mesajul tau. Daca mai iesi, da-mi un mesaj pana la ora 21. Bafta.
adită
ai pm!
Tamango
... done. N-am apucat sa-ti multumesc si eu pentru proba, cu ocazia asta cred ca voi schimba antenuta mea cu ceva mai performant. In momentul cand am ajuns in fata blocului si tu intrai pe Giurgiului, nu te-am mai auzit ... in linie dreapta cam 2 km. Ce ma mira totusi foarte mult e ca am solicitat apoi o proba de statie pe 22 si mi-a raspuns un coleg de la Obor (la 7 km, masurat pe wikimapia). O seara buna in continuare.
adită
ultima data te-am auzit cand eram aproape de capatul tramvaielor la zetari!lla calea ferata!cand ti-am multumit pt proba!te-am auzit cand mi-ai multumit si tu!

21 Jul 2010, 12:38:
mai tarziu m-am intors pe bracoveanu la petrom!am vb cu un tip care era la sebastian(rahova)!il auzeam foarte bine!mai incercam poate intr-o seara cand avem amandoi timp mai mult! smile.gif
BBC
Dupa o perioada de utilizare a unei antene de aprox. 70 cm as vrea sa trec la ceva mai serios. Am vazut ca foarte multa lume recomanda Midland ML 145. Cu o lungime identica este Alan S9 (mi-ar conveni mai mult Alan S9 pentru ca pot pastra magnetul de la antena veche).
Ce sa aleg: Midland ML 145 sau Alan S9?
yo4lhr
QUOTE(BBC @ 11 Aug 2010, 23:11)
Dupa o perioada de utilizare a unei antene de aprox. 70 cm as vrea sa trec la ceva mai serios. Am vazut ca foarte multa lume recomanda Midland ML 145. Cu o lungime identica este Alan S9 (mi-ar conveni mai mult Alan S9 pentru ca pot pastra magnetul de la antena veche).
Ce sa aleg: Midland ML 145 sau Alan S9?
*



incearca una mai scurta
eu am, de exemplu, o antena de 1,2m (si care nu costa mai mult de 100 lei)
si nu am vazut nicio diferenta fata de un ml145 care are 1,6m
doar daca vrei sa arati ca un troleu biggrin.gif

parerea mea blush.gif
cj98czh
Fa niste teste si vezi .... in CB marimea conteaza.....

Ca tu ai luat o antena ieftina..... atat dai... atata face.... nu degeaba sunt firmele consacrate... care costa cat costa... si chinezariile costa cat costa.....
yo4lhr
QUOTE(cj98czh @ 12 Aug 2010, 10:26)
Fa niste teste si vezi ....  in CB marimea conteaza.....

Ca tu ai luat o antena ieftina..... atat dai... atata face.... nu degeaba sunt firmele consacrate... care costa cat costa... si chinezariile costa cat costa.....
*



pai am facut
chiar mai multe decat crezi; si nu numai in trafic (cati au auzit de analizoare sau cati folosesc asa ceva.....); chestia cu verificatu` in trafic este atat de relativa....
iar daca ar fi sa mai cumpar una, cu siguranta ar fi de la cushcraft (si cred ca nu multi au auzit de acest produator); acum e de la sunker...de, chineziiii
am avut un 5/8 lambda de la sirio - producator cu pretentii - (antena fixa) si m-am convins ce teapa am luat
si nu luata de la noi, ci foarte aproape de producator
si ca sa constat ca avea doar fro 2,5-3 dB castig (poate nici aia) in loc de 5,5dB (real, ca in specificatii ar fi avut 10000000 db)
dar asta este alta poveste
si daca stii cum functioneaza acest tip de antene o sa vezi ca la receptie nu este nicio diferenta intre 1,2m si 1,8m lungimea spicului; doar infim la emisie
iar ca sa poti da 3-400 w iti trebe o lungime cat mai mare (asta daca stii cum se distribuie curentul si tensiunea pe o sarma numita antena)
dar ce sa-i facem, fiecare cu parerea lui (s-ar putea ca a ta sa fie mai frumoasa ca a mea, antena - fireste)
a, si mai depinde tare de statie; pai daca ai una "nesimtitoare" poti sa te legi si de turnu` lu` eiffel ca tot degeaba
dar probabil ca ai mare dreptate; s-ar putea sa bat campii
si apropos, care e diferenta intre o antena "de firma" si "chinezarii" (in afara de design)?; ca mai toti marii producatori de antene le fac prin china, taiwan, indonesia, etc...... chiar si cushcraft.......dar mai sunt unii ca quer, stunk, care le fac acasa la ei



parerea mea blush.gif
laurian
QUOTE(BBC @ 11 Aug 2010, 22:11)
Ce sa aleg: Midland ML 145 sau Alan S9?

Din ce am citit, si altii au trecut in doi sau trei timpi la ml145 sau chiar mai mare.
Daca te deranjeaza foarte mult sa nu arati ca un troleibuz, ia una mai mica.
Personal, cand stau in masina, nu pot sa ma vad din exterior ca arat ca un troleibuz, deci nu ma poate deranja, asa ca am un ML145.
Depinde ce iti doresti.


BBC
Alan S9 1550 mm
Midland ML145 1600 mm

Diferenta de lungime este mica intre cele 2 antene.
Ma interesa daca cineva a folosit (testat) cele 2 tipuri de antene. Ma tenteaza S9 pentru ca deja am baza magnetica (difera prinderea).
t.a.flo
QUOTE(BBC @ 14 Aug 2010, 14:33)
Alan S9 1550 mm
Midland ML145 1600 mm

Diferenta de lungime este mica intre cele 2 antene. 
Ma interesa daca cineva a folosit (testat) cele 2 tipuri de antene. Ma tenteaza S9 pentru ca deja am baza magnetica (difera prinderea).
*



Baietii de la reprezentanta Midland mi-au spus ca nu prea exista diferente de performanta intre ele. Eu, si alti amici de-ai mei folosim Midland ML145 cu magnet, sunt foarte multumit, personal cred ca e cea mai buna antena.
adită
pretul e cam mare !eu am luat-o la 185 de lei
yo87_racing
QUOTE(yo4lhr @ 16 Jul 2010, 09:48)
brava la tine

pai normal ca merge mai bine decat paiul cu care a venit statia iar daca maturi pomii cu ea asta este; 1,6m.....

eu luat antena de la un magazin on-line din polonia (antena are doar 1,2m; deci castigul un pic mai mic) si in 3 zile mi-a batut curierul la usa; este adevarat ca am platit inainte; dar m-a costat 97 lei (anu trecut); in fine.............

daca vrei o antena "mica", uite aici : http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/ch28/chiave1504.htm
omu` le-a facut pentru benzile de 20m si 10m dar nu e nicio mare inginerie "recalcularea" (mama, ce termen academic) pentru 11m; singura problema este ca iti trebe un plan de masa ca lumea si nu flenticul ala de magnet ca la antenele noastre de mobil (eu am faut-o pentru banda de 10m si, culmea, a functionat relativ bine, adica am putut da in antena fro 40-50w)

apropos; vrand sa lucrez de acasa cu antena de mobil, am desfacut-o si in loc de magnetu` ala am folosit 1mp de tabla; alta poveste; oricum, montata pe masina, se creaza planul de masa - caroseria masinii - datorita tresei cablului coaxial; cu cat mai mult cablu asezat pe caroserie cu atat mai "bun" planul de masa (asta nu inseamna lungirea cablului coaxial cu care vine antena; si lungimea acestuia este o teorie intreaga)

sa ai drumuri bune
parerea mea blush.gif
*


salut. ziceai ca ai construit dracia aia mica de antena biggrin.gif spune-mi te rog cum se comporta?
Meghitzanul
QUOTE(BBC @ 14 Aug 2010, 15:33)
Alan S9 1550 mm
Midland ML145 1600 mm

Diferenta de lungime este mica intre cele 2 antene. 
Ma interesa daca cineva a folosit (testat) cele 2 tipuri de antene. Ma tenteaza S9 pentru ca deja am baza magnetica (difera prinderea).
*


ia ML145 pt ca e mai robusta
la S9 prinderea este de tip fluture iar antena este destul de lunga .. si la vant puternic se pot duce "dintii" aia de unde se inclina antena si apoi poti sa o arunci la gunoi wink.gif
daca vrei antene Midland la pret bun, consiliere, calibrare gratis, da-mi PM... asta in caz ca nu ti-ai luat intre timp, bineinteles.
yo4lhr
QUOTE(Meghitzanul @ 2 Sep 2010, 14:35)
daca vrei antene Midland la pret bun, consiliere, calibrare gratis, da-mi PM.
*



dar ceva de la diamond sau cushcraft nu ai? de, macar sa fie calitate......
adită
hai ca scriu aici sa nu mai deschid altul!
pun antena pe cupola masinii..acolo o am calibrata de meghitzanul....dar parca nu imi place de nici o culoare cum se vede!
intrebarea mea:daca o pun pe capacul portbagajului cam cat pierd din performante?
buzasparta
de obicei iti creste swr-ul si trebuie reglata din nou.sau cel putin asa se recomanda.eu cand am fost cu midlandul 18-244- e o gluma antena asta- si apoi cu ml145 am fost intrebat de fiecare data daca in pozitia aia va sta antena.era pe undeva o poza cu amplasarea optima a antenei.am sa o caut si am sa o postez daca o gasesc.
tomas
Ce parere aveti despre antenele de la Wilson?
yo4lhr
QUOTE(tomas @ 20 Sep 2010, 12:51)
Ce parere aveti despre antenele de la Wilson?
*



de obicei buna
daca vrei neaparat o antena de fite, cauta pe la cuschraft sau diamond (gasesti pentru banda de 10m dar merge si in cb-ul de 11m); daca nu........tu stii

parerea mea blush.gif
tomas
Ma intereseaza parerea cuiva care a folosit o asemenea antena.
Daca vroiam o antena de fite ma descurcam singur.
dan.gutu
Eu folosesc un Little Will de la Wilson si sunt foarte multumit,mai ales ca pozitia unde da randament cel mai bine, este pe capota portbagaj smile.gif ,nu stiu dece blink.gif .
Dan Georgescu
Colegii...sunt nou printre voi.........si-am inceput si eu cum am crezut de cuvinte........mi-am luat o statie Maxon CM10...............si era in lachet cu o antena Wilson little Wil.ce parere aveti?.......antena este de 95 cm inaltime.............daca-mi cumpar alta antena mai inalta voi avea vreo receptie mai buna?
adită
clar da!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.