Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: antene cb
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
cosmin_cosmin_1
sincer nici nu stiu ce inseamna acei db. poate cineva care foloseste tipul asta de antena poate sa-si spuna parerea.

am si antena de 30cm si de 1.5m, doresc sa le vand pe amandoua si caut ceva intre ele ca lungime si performante.

yo4lhr
QUOTE(Meghitzanul @ 12 Apr 2011, 10:11)
Nici macar dBi....ci dB !!


*




pai nici in dBi nu ar fi corect

0 dB = 2,15 dBi

in acest caz, put..za aia de antena de 75cm ar avea un castig de 1,85 dB fata de un dipol in juma de unda

aiurea

castigurile sunt puse de producatori doar pentru estetica

eu, daca as vinde asa ceva, nici nu as mai aminti sau posta pe site nimic vis-a-vis de castigul antenei


parerea mea blush.gif
Meghitzanul
QUOTE(yo4lhr @ 15 Apr 2011, 08:52)
pai nici in dBi nu ar fi corect

0 dB = 2,15 dBi
Intr-adevar, nu e corect dar ar fi mintit mai putin... asta zic!!


QUOTE(yo4lhr @ 15 Apr 2011, 08:52)
castigurile sunt puse de producatori doar pentru estetica

eu, daca as vinde asa ceva, nici nu as mai aminti sau posta pe site nimic vis-a-vis de castigul antenei
*

Daca nu as posta nimic la castigul antenei, nu ar mai cumpara nimeni de la mine. Ar cumpara din alta parte, eventual un alt model de antena unde vede ca antena e cu castig.. ca sa fie sigur!!

Apropos de asta (deviez un pic in offtopic doar pt a face o comparatie), am avut ocazia sa vorbesc cu mai multi samsari de masini, interesat fiind de o masina sh, si, cand i-am intrebat de ce dau kilometrii inapoi de la masini mi-au zis ca daca nu ar face asta clientii ar cumpara de alaturi unde kilometrajul este mai mic. Mi-au zis ca, in viziunea clientului, de ce acesta ar cumpara o masina care are sigur kilometri mai multi cand ar putea sa cumpere una care e posibil sa aiba mai putini.
Fix aceeasi situatie ar fi si in cazul in care nu as trece castigul antenei pe site... mai ales ca specificatiile astea le iau din broshurile si de pe site-urile producatorilor.

Ideea e ca eu incerc sa fiu cat mai fair cu oamenii care ma contacteaza si vor sa cumpare de la mine cerandu-mi un sfat si dupa cum vedeti zic negru pe alb anumite amanunte in special pt cei care nu se pricep... dar majoritatea vanzatorilor de statii CB nu fac asta!!
yo4lhr
corect meghitzane

ca si vanzator, ai mare dreptate

eu am o antena in 5/8 wave (1,2m), cumparata direct din polonia si facuta in china; cand m-am interesat - la producatorul orezar - despre castigul real al antenei, acesta a fost foarte fayr : 2 dB, iar pe site antena are un G=3,5 dB adica maaaare diferenta
Dan Georgescu
QUOTE(yo4lhr @ 20 Apr 2011, 21:16)
corect meghitzane

ca si vanzator, ai mare dreptate

eu am o antena in 5/8 wave (1,2m), cumparata direct din polonia si facuta in china; cand m-am interesat - la producatorul orezar - despre castigul real al antenei, acesta a fost foarte fayr : 2 dB, iar pe site antena are un G=3,5 dB adica maaaare diferenta
*


Corect........este o diferenta fantastica.aproape dublu...........si tizule inca odata nota 10 pentru tine........
Meghitzanul
QUOTE(Dan Georgescu @ 20 Apr 2011, 22:36)
.....si tizule inca odata nota 10 pentru tine........
*


Saru-mana boierule!! biggrin.gif
rtBK
o antena mica imi recomanda si mie cineva? ca o sa merg mai des in parcari in care nu are loc cea mare si deja i-am tras o tranta.

poate ma ajuta meghitzanul din nou? biggrin.gif
Meghitzanul
Midland Funk 90 sau Midland Mini C593
Se poate regla si inclinatia la ele din fluture ...dar vezi ca in cazul asta se va modifica SWR-ul .. deci si functionalitatea in general va avea de suferit.
A... si sa nu uiti ca nu vor merge cum esti tu obisnuit cu aia mare.. depinde si ce anume antena ai avut pana acum!
rtBK
Pai acum am midland 145, daca nu ma insel. Sunt multumit de aia mare, dar uneori prinde "prea departe" in sensul ca nu se aude nimic, doar vajait. Ma rog, nu ca ma deranja asta in mod special.. dar problema era la parcari gen aeroport.

Inca o chestie as vrea sa montez antena pe portbagaj, dar nu cred ca ajunge cablul.. exista vreo solutie?
Meghitzanul
Exista.
radius
rtBK


Eu am o antena de 1m cu talpa magnetica de 100mm si suficient cablu sa o pui unde vrei tu (am o Skoda Octavia 2 antena sta pe plafon iar cablul vine prin portbagaj in masina si mai si ramane (antena nu stiu de cine e produsa, dar e aproape noua).
Ma intereseaza acel ML145. Poate facem schimb...
semit
Ml145 cu talpa de 16cm tine la 240km/h biggrin.gif
Meghitzanul
Ca sa fie mai clar, ce a testat Semit e un Midland ML145 si cu talpa de 16 cm tot de la Midland. wink.gif
...pt ca producatori de ML145 sunt multi iar de talpi de 16 cm care au un magnet subtire si de maxim 10-12 cm diametru la interior sunt de asemenea cat cuprinde!! Din astea am auzit pe o groaza de oameni care le-au zburat la 150-160km/h!!

ps: dar merge f bine megane-ul tau!! tongue.gif
semit
corect smile.gif nu am mai stat sa scriu toate detaliile la acea ora tongue.gif
cj98czh
ML145 cu talpa de 12 sau 14 (luata de la Meghitzanul, deci el ar trebui sa stie mai bine) .... a vazut de mai multe ori 170-200 .... nu s-a deplasat 1 cm .... este adevarat ca antena are 1 an ... si magnetul este puternic inca ...
raresvintea
Ce am studiat, atins, ascultat au fost ca midland/sirio ML145 este o antena foarte buna, daca acceptati catargul gen sirio turbo 2000 sau stapul de 5000 e mai bine pt ca veti recetiona mai de departe, in cb contand lungimea!!!

Dpdv statii intek M100 o statie foarte compacta la fel, maxon CM10, ca statii de buget. Nu recomand glide touch-uri, sau taste senzitive ca la un moment dat la viteza s-ar putea sa ratezi si sa iti fuga atentia. Butoanele sunt sfinte! Atentie ca in cazul lui M100 fiind foarte compact, butonul de squelth e in linie cu cel de volum si e putin complicat pana te obisnuiesti!

Auto squelth-ul este o treaba care tinuta pe manual, asta daca nu ai vreun yosan si atunci se schimba datele problemei! Doar la varfuri de gama aceasta functie este implementat bine, iar cine zice ca se descurca cu functia activata la o statie gen M100, inseamna ca vrea sa il prinda radaru.

Atentie la facaturi gen Sunker, ca exista copii fidele, scrie sunker pe ele dar sunt mai prost calitative!

O talpa de 145mm de marca sirio etc tine la peste 180km/h cred ca si cu turbo 2000, pt viteze normale si antene usoare merge si una de 125 dar sa fie buna! Altfel de la Tti si alte marci mai slabute, trebuie de 145 ca sa fi sigur! Iar dpdv monturi fixe este de preferat sa fie puse pe mijlocul haionului pt cele de tip streasina si sa se asigure masa buna, eventaul chiar cu un fir suplimentar luat de pe un surub, altfel sare in aer swr-ul!

ATENTIE la antenele care au prindere fluture! Ca trebuie tinute vertical, altfel randamentul scade vertiginos si ajungi sa ai probleme!

Statia fixa e sfanta, cu una mobila gen alan 42 sau intek 520 sunt o aglomerare de piese si ajungi sa ti in mana un "microfon greu"! Am tinut in mana o astfel de statie si la drum lung nu era foarte comod, dar are avantajul ca o decuplezi fata de baza cu cabluri si gata! Dar sunt mai scumpe, chiar multe mai scumpe si mai slabe dpdv performante! Ma refer la modulatie etc!

Fara roger bip, fara ecouri interminabile etc! Si fara vitamine (purcelusi) de >35W ca nu e frumos si blocati banda! wacko.gif

La antene fixe e cam la fel ca cele pt auto adica lungime lamda 5/8 sau daca nu e spatiu lamda/4 etc!


Toate astea au fost citite, unele testate si altele auzite! Un mini ghid! Sper sa ii fie cuiva folositor!
Dan Georgescu
QUOTE(raresvintea @ 3 Sep 2011, 00:34)
Ce am studiat, atins, ascultat au fost ca midland/sirio ML145 este o antena foarte buna, daca acceptati catargul gen sirio turbo 2000 sau stapul de 5000 e mai bine pt ca veti recetiona mai de departe, in cb contand lungimea!!!

Dpdv statii intek M100 o statie foarte compacta la fel, maxon CM10, ca statii de buget. Nu recomand glide touch-uri, sau taste senzitive ca la un moment dat la viteza s-ar putea sa ratezi si sa iti fuga atentia. Butoanele sunt sfinte! Atentie ca in cazul lui M100 fiind foarte compact, butonul de squelth e in linie cu cel de volum si e putin complicat pana te obisnuiesti!

Auto squelth-ul este o treaba care tinuta pe manual, asta daca nu ai vreun yosan si atunci se schimba datele problemei!  Doar la varfuri de gama aceasta functie este implementat bine, iar cine zice ca se descurca cu functia activata la o statie gen M100, inseamna ca vrea sa il prinda radaru.

Atentie la facaturi gen Sunker, ca exista copii fidele, scrie sunker pe ele dar sunt mai prost calitative!

O talpa de 145mm de marca sirio etc tine la peste 180km/h cred ca si cu turbo 2000, pt viteze normale si antene usoare merge si una de 125 dar sa fie buna! Altfel de la Tti si alte marci mai slabute, trebuie de 145 ca sa fi sigur! Iar dpdv monturi fixe este de preferat sa fie puse pe mijlocul haionului pt cele de tip streasina si sa se asigure masa buna, eventaul chiar cu un fir suplimentar luat de pe un surub, altfel sare in aer swr-ul!

ATENTIE la antenele care au prindere fluture! Ca trebuie tinute vertical, altfel randamentul scade vertiginos si ajungi sa ai probleme!

Statia fixa e sfanta, cu una mobila gen alan 42 sau intek 520 sunt o aglomerare de piese si ajungi sa ti in mana un "microfon greu"! Am tinut in mana o astfel de statie si la drum lung nu era foarte comod, dar are avantajul ca o decuplezi fata de baza cu cabluri si gata! Dar sunt mai scumpe, chiar multe mai scumpe si mai slabe dpdv performante! Ma refer la modulatie etc!

Fara roger bip, fara ecouri interminabile etc! Si fara vitamine (purcelusi) de >35W ca nu e frumos si blocati banda!  wacko.gif

La antene fixe e cam la fel ca cele pt auto adica lungime lamda 5/8 sau daca nu e spatiu lamda/4 etc!
Toate astea au fost citite, unele testate si altele auzite! Un mini ghid! Sper sa ii fie cuiva folositor!
*


Imi pare rau sa te contrazic"colegu' ".......dar dupa cum vezi eu am un 42........si-un Alan S9...de care sunt mai mult decat multumit..........

3 Sep 2011, 00:45:
QUOTE(Meghitzanul @ 23 Jun 2011, 08:23)
Ca sa fie mai clar, ce a testat Semit e un Midland ML145 si cu talpa de 16 cm tot de la Midland. wink.gif
...pt ca producatori de ML145 sunt multi iar de talpi de 16 cm care au un magnet subtire si de maxim 10-12 cm diametru la interior sunt de asemenea cat cuprinde!! Din astea am auzit pe o groaza de oameni care le-au zburat la 150-160km/h!!

ps: dar merge f bine megane-ul tau!! tongue.gif
*


Salut tizule.........nu m-au lasat sa-ti trimit PM.asa ca n-am ce face si te intreb aici.......ai adus si tu K40?..........si cam ce stii despre ea?..........cu stima........
ipiq
am nevoie de umpic de ajutor
cum montez antena pe camioneta (prelata peugeot boxer 3,5t) ?

am vazut ca multa lume o prinde la oglinda sau la paravant. sunt ceva suporti speciali? daca da, unde gasesc?

ms
Tamango
Da, iti trebuie o montura de tip streasina. Uite aici:
http://statiiradio.net/articol/Accesorii_S...ntena_-818.html
ipiq
ahaaaaaaamm... mersi wink.gif
l@u
QUOTE(Meghitzanul @ 23 Jun 2011, 07:23)
Ca sa fie mai clar, ce a testat Semit e un Midland ML145 si cu talpa de 16 cm tot de la Midland. wink.gif
...pt ca producatori de ML145 sunt multi iar de talpi de 16 cm care au un magnet subtire si de maxim 10-12 cm diametru la interior sunt de asemenea cat cuprinde!! Din astea am auzit pe o groaza de oameni care le-au zburat la 150-160km/h!!
*



Am primit astazi talpa de 16 cm de la Midland si antena ML 145 tot Midland si pot spune ca este net superioara antenei pe care am avut-o inainte(PNI ML145 cu talpa 14,5 cm))....iar talpa rezista bine la 210km/h montata pe cupola.Recomand tuturor aceasta combinatie de la Meghitzanul caruia ii multumesc pe aceasta cale.
radius
@ Meghitzanul

Salut!

Cat ma costa o antena Midland ML145?
Separat as vrea o talpa pentru aceasta antena pe care vreau sa o montez pe portbagaj la Skoda Octavia 2 din 2008.

Multumesc!

PS: Am incercat sa iti dau PM dar nu ma lasa ca nu am suficiente posturi. Sa imi lasi date de contact (adresa si/sau nr de telefon)

O zi buna!
Meghitzanul
Ai PM.
Puteai sa te uiti in profilul meu si gaseai ce trebuie acolo wink.gif
r1cco
Ce antena imi recomandati pentru o statie DNT Carat. E o statie veche anii 80-90, dar care isi face treaba.

Specificatii (ce am gasit):

Descriere:
Mobil stație de 40 FM / 00 canale Producator: DNT Cercetare și Dezvoltare GmbH generație, cu o frecvență sintetizată Reglaj sensibilitate receptor FM 0.5 UV / 10dB S + N / N sensibilitatea receptorului AM 0.8 UV / 10dB S + N / N modul optional pentru selectivă (DNT-5-Call Plus), aprobat prin DBP: KAM (A400236X) Anul: din 1989
Dan P
Alegi antena dupa cat de mare o accepti pe masina ta, dupa buzunar si daca statia e de putere mare si dupa asta. Ideea e sa nu iei o antena ieftina (pe principiul "merge si asa, imi ajunge") pe care sa vrei (sau sa trebuiasca) sa o schimbi dupa putin timp. Recomandari gasesti pe forumuri cu carca, chiar daca nu toate sunt obiective.
r1cco
@ Dan P - Multumesc de replay, am sa tin cont.
cataMCM
Am o antena midland ML 145 montata pe mijlocul cupolei cu firul prin masina si vreau sa cumpar o antena Sunker elite cb 116 (are 75 cm lungime, costa 30 ron fara baza magnetica) Pot sa folosesc aceasta antena cu baza mea magnetica? Circul doar in oras si am probleme cu parcarea pe sub copaci. Stiu ca nu are performantele si receptia antenei originale dar pentru info trafic oras cred ca e suficienta, vreau sa nu fac o imperechere gresita sa stric ceva. Daca ies afara o sa schimb antena cu cea lunga.
l@u
poti sa o folosesti dar nu poti schimba antena pe suport fara calibrare deci folosirea alternativa presupune recalibrare de fiecare data.
Meghitzanul
Nu. Gresit.
Fiecare antena (spic) se calibreaza separat folosind aceeasi talpa magnetica.
Odata spicele reglate se infileteaza in talpa si calibrarea e aceeasi, chiar daca se schimba in permanenta.
Talpa si lungimea cablului practic sunt aceleasi pe care s-a reglat initial fiecare antena.
Deci nu e nicio problema.
l@u
adica daca calibrez un ml145pe o talpa si apoi pun si calibrez pe aceeasi talpa un sirio megawatt 4000 cand pun ml-ul inapoi nu trebuie sa recalibrez ?
Meghitzanul
Nu. Pt ca vei folosi aceeasi talpa, aceeasi antena. Spicul a fost deja calibrat initial... nu s-a modificat nimic.
l@u
el vrea sa foloseasca un Sunker elite cb 116 alternativ cu un ML 145 cum sa fie aceeasi antena ? baza e aceeasi antena difera !!!!!!
Meghitzanul
..."aceeasi antena" pe care ai calibrat-o initial.. si pe care ulterior o pui la loc.
Ai calibrat-o, ai scos-o, ai folosit inca 10 antene de ex si apoi revii cu antena initiala pe aceeasi talpa.
Situatia e identica si pt a doua antena. O pui, o calibrezi, apoi folosesti alta antena si o pui iar la loc, gata calibrata.
cataMCM
Multumesc de ajutor. Da cablul cu talpa magnetica raman aceleasi pe masina in acceasi pozitie pe cupola. NU o sa schimb antenele prea des am specificat acest lucru. Cred ca o data la 2 luni daca schimb antenele intre ele nu se strica filetul de la mufe, am vazut colegi care cand parcheaza desfileteaza antena si o pun in portbagaj si nu s-au plans de probleme, eu nu fac asa vreau doar o antena scurta pentru info trafic in oras si daca merg la drumuri lungi pun antena mare. Am sa incerc sa fac calibrarea pe antena mica sa vad si revin cu informatii pentru alti colegi, dupa ce o testez prin trafic.
l@u
QUOTE(Meghitzanul @ 31 Jan 2012, 22:31)
..."aceeasi antena" pe care ai calibrat-o initial.. si pe care ulterior o pui la loc.
Ai calibrat-o, ai scos-o, ai folosit inca 10 antene de ex si apoi revii cu antena initiala pe aceeasi talpa.
Situatia e identica si pt a doua antena. O pui, o calibrezi, apoi folosesti alta antena si o pui iar la loc, gata calibrata.
*



up.gif
cataMCM
Revin cu detalii despre antenele mele. Antena sunker ellite cb 116 montata pe o baza magnetica de midland si statia este alan midland 200. Azi am facut probe toata ziua cu statia si noua antena si functioneaza perfect. Am receptionat si emis pe o distanta de 5-7 km ceea ce pentru info trafic in oras sunt multumit. Nu am facut nici o calibrare asta va fi urmatorul pas. Va multumesc pentru toate informatiile.
cataMCM
Inca o intrebare pentru colegii care stiu povestea mea cu antenele: nu am calibrat antena (Sunker elite cb 116) pot sa fac acelasi lucru ca la antena midland ML 145 , adica sa bag spicul de tot in bobina si apoi sa il ridic 2-3 cm in sus? Antena functioneaza bine pe masina dar nu as vrea sa fac vreo prostie pana nu apuc sa fac o calibrare dar pana se mai incalzeste afara si la noi e cam scump 30 ron pentru o masuratoare, mai astept.
Meghitzanul
Nu este o regula ca ambele antene sa aiba aceeasi calibrare... nicidecum.
Fiecare antena se calibreaza separat si acestea pot fi total diferite: adica la una ii poti scoate spicul la maxim si la alta e posibil sa trebuiasca sa mai tai din el.
La o calibrare facuta cum trebuie fiecare milimetru conteaza daca e in sus sau in jos!!
cataMCM
Gata s-a rezolvat partial problema cu antena sunker, asta pana se mai incalzeste vremea sa cumpar un swr-metru si sa fac eu calibrarea. De la cunoscatori se stie ca aceste tipuri de antene se baga spicul la maxim in bobina si se ridica max 2mm. Pentru alti colegi care cumpara astfel de antene sa faca la fel. Numai de bine sa ne auzim.
rezident07
talpa magnetica diametru 120 cm sa desprins de pe masina la 130km/h in timp ce depaseam un tir era noapte antena era un storm ml 170 asta sa intamlpat la prima utilizare (produse noi )pe masina cu toate ca am si o antena midland s9 cu talpa metalica ce a rezistat pe aceeiasi masina timp indelungat si la viteze superioare pe intemperii trecut pe langa tiruri
tipul de unde o cumparasem pe cea care sa dezlipit de pe masina a garanat ca tine la 160 km/h (eu ii cerusem ce este mai bun)
cand m-am intors la pravalie cu magnetul care a zgariat masina pe eleron si pe aripa ma intreba de antena unde este da nu isi inchipuia unde il puteam trimite



mai am o antena midland ml145 cu talpa magnetica de 160 cm diametru de care sunt foarte multumit de felu in care sta pe masina ;am mai avut o antena president ml145 cu talpa magnetica de 120 cm dar am vanduto pt ca nu imi placea husa de cauciuc de sub magnet pt ca trebuia sa fiu tot timpu atent cu aceasta deoarece tot iesea de pe conturul plasticului;am mai avut o antena sirio ml145 contrafacuta am aflat dupa ce o cumparasem referitor la parea inferioara adica la talpa scria sirio da nu astiu daca era originala dar statea bine lipita de caroserie
la capitolu statii am avut diferite marci

atentie de la cine cumparati ce cumparati ca unele persoane nu vor decat sa vanda si pastrati chitanta
cataMCM
Midland produce talpa magnetica 120PL si 140PL pe site-ul lor asa scrie, nu stiam ca produce si nu am gasit informatii legate de baza magnetica midland 160 mm?!
l@u
140PL are talpa de 160 mm.
rezident07
140PL are talpa de 160 mm


scrie cte international pe talpa asa am eu pe masina acum cu antena midland ml 145 pune cu incredere tine bine si la viteza mare ....
cataMCM
Si cablul ce lungime are la baza de 140 PL? Baza 120PL de la midland are 3m si imi e scurt.
l@u
cablul are aceeasi lungime de 3 sau 3,5 m dar poti sa il schimbi,de exemplu eu am pus la baza mea un cablu de 8m dar trebuie calibrare musai dupa schimbarea cablului.
Dan P
Si la baza cu magnet de 160 tot scurt e. In principiu, cablul trebuie sa aiba o anumita lungime data pe producator sau multiplu de o anume lungime. Exista o formula dupa care se calculeaza.
l@u
Dimensiunile standard sunt:
2,74metri
3,66metri
4,57metri
5,50metri
Dar poti sa il faci si mai mare cu conditia sa faci recalibrarea la valorile admise si daca te incadrezi in valori e ok.
Paco_il
salut, vreau si eu sa imi cumpar o statie cu tot cu antena. am gasit ceva pe net, dar nu ma pricep prea bine si nu stiu ce sa cumpar. vreau o statie potrivita nu cine stie ce si o antena care sa imi intre in portbagaj, max 1,50m. astept niste sfaturi.

asta am gasit eu pe net, ce sa aleg?

http://www.cbmania.ro/promotii/statie_radi...CFUi_zAodDB9STw
http://www.cbmania.ro/promotii/statie_bytr...a_bricheta.html
norby_puma
Eu am TTi 550 dar cu alta antena decat cea din promotie, antena sunker si merge bine, eu sunt multumit
gotty
TTI 550 e cam slabuta ca statie...eu am tras vreo 2 ani de una dar am tot carpit-o.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.