Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: How to & Why ?!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Pages: 1, 2
Silk
@Laguna_III vezi ca foarte multe piese sunt de alta provenienta decat FRANCE !!!
De fapt, cred ca foarte putine sunt facute in Franta !
dubf1r3
salutare;stiti cumva daca servodirectia la Laguna 3 este hidraulica sau asistata electric?
Inainte de Laguna am avut un Symbol al carui directie era asistata hidraulic ,iar volanul mergea destul de greu ,mai ales pe loc..acelasi lucru mi se intampla si cu Laguna.
Eu am mai condus si Clio 3 si Megane 3 si Fluence si toate merg super lejer dpdv manevrare volan;sa fi facut francezii rabat tocmai la Laguna?sau este posibil ca masina mea sa aiba vreo defectiune la directie?
mentionez ca atunci cand am luat-o ,a trebuit sa ii schimb bieleta de directie fata dreapta,cel mai probabil distrusa din cauza unui soc .Janta de pe acceasi parte era si ea cam lovita.
Credeti ca ar trebui sa ii fac vreo verificare suplimentara?
Luko13
Eu am zile cand directia mi se pare foarte usoara , mai ales cand motorul e rece. Cand se incalzeste e un pic mai grea. Oricum la L3 e mult mai usoara ca la L2.
ariciul76
Directia nu este electrica ca la Megane sa zicem, unde poti invirti de volan cu 1 deget.
Este pur mecanica (pompa actionata de cureaua de accesorii), adica sistemul clasic de dinaintea aparitiei servo electrica.

Si eu m-am intrebat de ce, probabil ca e mai fiabila.
dantes
Ptr ca la megane aveai senzatia ca ai volan d-ala de calculator care nu dadea feedback de la sosea deloc...au fost o groaza de discutii pe tema asta...
La laguna 3 simti cum trebuie drumul insa e un pic mai tare...
Laguna_III
Ati facut vreodata echilibrarea rotilor? Eu am parcurs aproximativ 65.000 km dar nu am facut, inca, asta. La anvelope originale, la care am renuntat dupa vreo 4 ani (vara+iarna nonstop), am sesizat o uzura neuniforma (erau mai uzate pe exterior).

In ce ordine faci echilibrarea rotilor? Dupa ce schimbi anvelopele iarna/vara sau inainte de a schimba anveloepe?
Luko13
QUOTE(Laguna_III @ 30 Oct 2012, 11:07)
Ati facut vreodata echilibrarea rotilor? Eu am parcurs aproximativ 65.000 km dar nu am facut, inca, asta. La anvelope originale, la care am renuntat dupa vreo 4 ani (vara+iarna nonstop), am sesizat o uzura neuniforma (erau mai uzate pe exterior).

In ce ordine faci echilibrarea rotilor? Dupa ce schimbi anvelopele iarna/vara sau inainte de a schimba anveloepe?
*



Echilibrarea rotilor se face dupa ce schimbi anvelopele sau ori de cate ori dai jos un cauciuc de pe janta. Uzura neuniforma a anvelopei nu are legatura cu echilibratul ci cu unghiul de fuga. Echilibrarea o mai poti face cand iti tremura volanul la o anumita viteza , de obicei viteze mai mari de 100km/h.
ariciul76
QUOTE(Laguna_III @ 30 Oct 2012, 11:07)
Ati facut vreodata echilibrarea rotilor? Eu am parcurs aproximativ 65.000 km dar nu am facut, inca, asta. La anvelope originale, la care am renuntat dupa vreo 4 ani (vara+iarna nonstop), am sesizat o uzura neuniforma (erau mai uzate pe exterior).

In ce ordine faci echilibrarea rotilor? Dupa ce schimbi anvelopele iarna/vara sau inainte de a schimba anveloepe?
*




Acuma sa nu te apuci sa cauti aiurea unghiuri de fuga si alte alea, daca cauciucurile originale s-au uzat neuniform dupa 4 ani si 60 k atunci nu ai nici o problema.
Pina la urma nimic nu e perfect, cit vrei sa tina un cauciuc...

Si la mine e la fel, deja la 2 masini am uzura neuniforma dar tot asa, dupa multi multi km.
Laguna_III
Pai nu am nici un"simptom" neplacut la rulare, nici la 200 km/ora. Doar am observat uzura neuniforma, dar e, probabil, de la virajele luate cu viteza mare, cine stie... Citisem undeva ca-i recomandabil la 15.000 km sa faci echilibrarea rotilor/reglezi unghiul de fuga si ma simteam "vinovat" fata de masina ca nu am facut niciodata lucrul asta. Masina este stabila si se comporta impecabil si la viteze mari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.