Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault vs Ford
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
shteffanivlad
@ Solon: Saptamana trecuta am verificat-o, au completat cu 35g de freon, asa merge, nu raceste.

@ Restul: Indferent daca masina a fost condusa de altcineva, orice problema este remediabila. Masina este pe firma, deci va remedia firma orice problema.

In orice caz, pana acum Megane-ul ar cam iesi invingator smile.gif
geomvp2nite
nu ai specificat, trebuie sa alegi o masina pentru servici? sau cumperi una din masinile de la servici pentru tine(pentru acasa) ?

in cazul in care o cumperi baga si niste preturi?

daca preturile ar fi apropiate, as alege fara ezitari fordul(parere personala).

dar nici 1.5u' de 105 cai nu-i foarte rau!
shteffanivlad
Masinile amandoua raman inmatriculate pe firma, este vorba doar de o masina cu care sa umblu in interes de servici/personal. Practic, este ca si cum ar fi masina mea, dar nu e pe numele meu.

Nu apar preturi pentru ca nu se pune problema cumpararii smile.gif
Madriann
Ford. Mie mi-a placut comportamentul motorului (ambele situatii, si cand l-am condus, si cand m-am intrecut pe la Fetesti cu unul tongue.gif - greu l-am depasit, abia dupa 170)
Referitor la dotarile Megane-ului, prea putine o sa le folosesti (scaunele incalzite, senzorul de ploaie/luminozitate sau ce mai are. Ca are lupa fara xenon, e ca si cum n-ar avea, tot nu e system din fabrica).
Factorul important ramane spatiul, cum a scris si padre....plus inca unul - siguranta. Si nu ma refer la stelute NCAP sau numarul de airbag-uri, ma refer la tinuta de drum si potrivirea cu stilul tau de condus. In care te simti mai in siguranta?
shteffanivlad
In amandoua ma simt in siguranta. Cat despre scaune incalzite, te inseli amarnic, este chiar placut si foarte util sa ai fundul incalzit iarna, cand dizalu se incalzeste greu. Plus ca megane-ul are ceva electric de se incalzeste inauntru in 5 minute, in ford iti clantane dintii 3 ore...
Meghitzanul
Fordul e indestructibil si e alta clasa.
Megane-ul e o biata compacta frantuzeasca.. daca te uiti la alea cateva butoane in plus atunci foloseste in continuare reno-ul cu placere. smile.gif
Solon
QUOTE(Meghitzanul @ 20 Jul 2010, 14:31)
Fordul e indestructibil si e alta clasa.
*


OAU! Asta nu o mai auzisem decat in cazul masinii germane! radmasa.gif
Meghitzanul
...si bineinteles TDI tongue.gif

am avut la firma unde lucrez un exemplar 2.2 TDCI cu 150 000 km si ii stiu bine istoria.. deci chiar mi s-a parut indestructibila pt ce a "incasat" masina aia versus cate au picat la ea!!
shteffanivlad
Daca si asta era 2.2 nu stateam sa ma gandesc atat. Insa este un 1.8, cat despre indestructibil, nu este. A avut ceva probleme majore pana acum (s-a spart pompa de apa, a crapat electromotorul etc) dar nu imi fac probleme in privinta asta smile.gif
jarr
Salutare ! Ce ati alege intre megane 2 si mondeo mk 4 ambele 2008 benzina 1,6
janos
Prea sec...zi ceva de dotari, km, etc.
Te intereseaza consumul ?
Da confortul ?
Cum stai cu parcarea ? ...etc.
Acum eu as alege Megane-ul.
Anul viitor ? ...grea intrebare.
einstein1984
as alege ceva care sa nu fie un cazan copt
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.