Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: canalul 39
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Pages: 1, 2
krokos
Alan 48 Plus Multi fara ASC, dar cu DW si Scan. Poate ai inteles gresit treaba cu ASC, pt a-l activa trebuie tinut SQL la minim(stinga), iar daca recitesti postul tau la pct 8 si 18 spui ca trebuie rotit in sensul acelor de ceasornic, dar facind miscarea asta iesi din modul ASC. Am avut President Harry cu ASC si asa lucra.
laurian
Daca invart spre stanga ( invers acelor de ceasornic), intru pe ASC.
daca invart la dreapta pana nu mai am zgomot de fond depasesc nivelul ASC-ului, pe care am oarece zgomot de fond, cel putin in Bucuresti.
Daca sunt cu el pe manual, dar aproape de ASC, nu functioneaza scan-ul.
La dreapta, fara zgomot, recunosc ca nu am testat, voi testa.
Ca sa mearga, dau pe ASC, si apoi dau scan.
Meghitzanul
QUOTE(laurian @ 7 Apr 2010, 23:42)
Si chiar asa si este, conform manualului. Daca nu e ASC-ul pus, nu merge.
Poate pe alte statii nu conteaza.
*


Ba conteaza.. bineinteles ca trebuie reglata poarta de sunet (Squelch-ul) pentru a permite statiei sa scaneze doua (dual watch) sau mai multe canale (scan) pt ca daca o tii jos, aceasta nu se va mai deschide si statia se va impotmoli la primul canal unde simte ceva zgomote.
Iar daca nu ai Squelch Automat (ASC), vei folosi squelch-ul manual bineinteles pentru reglarea portii de sunet si va merge fara probleme, astfel incat cele doua functii (Dual Watch si Scan) sa isi faca treaba.

Sunt o groaza de statii care au functiile Dual Watch si Scan, fara sa aiba ASC.
Nu are nici o legatura ASC-ul cu ele. Ce e scris in manualul ala de utilizare este scris prin prisma faptului ca statia aia are si Squelch Automat si pt a-ti facilita folosirea statiei in cel mai usor mod posibil ei fac apel la folosirea ASC-ului dar dupa cum am spus se pot folosi cele doua functii f bine si fara ASC.

Dar haideti sa revenim aici la canalul 39 pt ca am deviat destul de la subiect. Vorbim DINCOLO in continuare daca vreti.
buzasparta
intek m490 are ambele functii si nu are asc.
aditã
nimeni pe 39!in schimb in jurul canalului 22 se mai aude ceva!
horsewhisperer27
cred ca trebuie sa facem prin intermediul forumurilor pe care activam un apel care posesorii de statii: vorbiti la ele,fratilor!


fara teama!
eu fac drumuri muuulte si lungi, si constat ca tir isiii se obisnuiesc cu noi!
de multe ori,pe drumuri pustii, trece ditai tiru pe langa mine.astept si ma apeleaza el pe mine!

evident, tin statia deschisa 100% din timp!
daca sunt excesiv de obosit,evident ca o inchid la intrarea in bucuresti!
CriSTI68
pe multe forumuri s-a vorbit de 39 pe care il sustin, nu este chiar asa mort pe cat pare mai misca cate ceva pe el din cand in cand smile.gif eu folosesc statia pe 39-40 la firma pentru indrumari TIR-uri spre vamuire si descarcare si comunicar cu masinile firmei foarte rar pe 22 doar in afara smile.gif

SUS 39 !
Tamango
QUOTE(horsewhisperer27 @ 21 Jun 2010, 22:17)
cred ca trebuie sa facem prin intermediul forumurilor pe care activam un apel care posesorii de statii: vorbiti la ele,fratilor!
fara teama!
*



Corect, am observat si eu, cei cu statii pe turisme NU VORBESC. Azi pe autostrada m-au depasit un vectra si un audi cu antene de cb. I-am apelat si pauza. In rest nu exista sa trec pe langa un tir si sa nu-l intreb de sanatate pe sofer. MI-a raspuns de fiecare data. In rest, canalul 39 ... liniste totala, am dual-watch la statie si e nefolositor.
Tamango
Ieri si azi am tot stat in trafic, vazut o gramada de turisme cu antene, i-am apelat pe ambele canale,degeaba sad.gif Haideti, fratilor, curaj !
yo4lhr
cred ca exagerati un pic

canalul 22 nu este al camionagiilor, tiristilor......ci al TUTUROR celor de pe sosea

nu cred ca este o idee rea, dar ch39 doar pentru turisme ar face ca ch22 sa fie cu adevarat al camioanelor

iar cat despre cei care nu raspund, ganditi-va si la alte variante : au statiile inchise, asculta cb - ssb (apel pe 27,555MHz) sau chiar s-ar putea sa fie radioamatori (antena in 27MHz o folosesc curent si in 28,5MHz si chiar seamana cu unele antene in 144MHz)

blush.gif
buzasparta
multi doar asculta si nu se deranjeaza sa raspunda la apeluri dar vor sa fie informati.nu cred ca s-au inmultit in asa hal radioamatorii.
yo4lhr
corect

blush.gif
catalin-g3
Liniste deplina pe 39. In fiecare week-end cand plec in provincie, incerc si 39-le, dar e liniste deplina.
catalin-g3
Linistea persista pe 39 smile.gif
cj98czh
si nu stiu de ce cred ca asa va ramane, prefer 22 asa cum este el de incarcat, dar de acolo macar aflu informatii utile.
catalin-g3
ASeara am mai avut o incercare pe 39. Rezultatul: liniste.
yo4lhr
QUOTE(catalin-g3 @ 8 Nov 2010, 10:33)
ASeara am mai avut o incercare pe 39. Rezultatul: liniste.
*




22-ul a fost, este si cred ca va ramane unicul canal de pe sosele (cu toate ca mi-ar place si ideea cu 39)

parerea mea sleep.gif
kvy
Pai da colegilor...ca 90% din soferii de turisme tin statiile numai pe ascultare, inchise sau sunt toti surdo-muti down.gif

Din cauza asta numai in 22 poti comunica cu soferii de camion si atit !
anghelcatalin1992@yahoo.com
colegilor puteti populariza si o suta de fregvente , dar de injuraturi sigur nu a sa scapam , 39 liniste deplina se mai duc cate uni cu bun simt de discuta verzi si uscate treaba lor nu ma intereseaza atata timp cat lasa 22 liber pt info
Despre 39 cred cai cel mai nefolosit post ( e prea departe de 22 ) mai folosit e 27 37 28 etc vedeti si voi 18 daca stiti turca
kvy
Fac si injuraturile astea parte din limbaj...smile.gif
Dar nu trebuie sa le "popularizam"...
Mai tine si de calitatea soferilor ; prin Ardeal nu am auzit decit o data pina acum...dar aici S-E Bucuresti smile.gif e mai des.
Importanta e comunicatia intre soferi.
ashtefan
Salutare. Ma poate ajuta un coleg cu o calibrare de antena in zona Iasi, Vaslui, Husi, Negresti, Barlad? Merci. Bafta.
catalin-g3
Nici o miscare in 39.
Oricum 22 ramane de baza.
Singurul loc unde intradevar se aglomereaza 22-ul este in zona Bragadiru unde se cer info pt Alexandria, A1 si A2, plus se mai gasesc cate unii colegi sa stea de vorba. MAi nasol e ca nici nu te baga in seama daca le atragi atentia (sambata se apucasera doi sa isi prezinte masinile - cu bune si rele - un Fiat si un Peugeot.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.