Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare Masina Second-hand
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Marian66
pai daca se ia in considerare DATA IMPORTULUI ?! nu DATA FABRICATIEI sau DATA PRIMEI INMATRICULARI?
Daciile noi au si ele o data de fabricatie, dar data de import nu or sa aiba niciodata, ca nu sunt importate
argon
Si cu toate astea se plateste taxa ca la cele importate.
Maskatu
De cand intra in vigoare legea?
corbex
Se pare ca de la anul, daca se aproba. Bezmeticul asta de la mediu iese in fiecare zi cu alta varianta. Azi a venit cu taxa de poluare in versiunea "cit fum scoti, atit platesti". Fara legatura cu vechimea. Asta cum se imbata, cum mai propune o taxa.
Maskatu
Alta lege discriminatorie, din ciclul "esti sarac? ia-ti o masina noua care nu polueaza!".
Marian66
pe principiul sunt prea sarac ca sa imi cumpar ceva ieftin
R20
Ideea este alta: Indiferent daca esti mai bogat sau mai sarac, trebuie sa te educe/oblige astfel incat sa accepti notiunea de consum "util si necesar". Atat de "util si necesar" incat sa transforme saracii in sclavi abulici, iar pe bogati in platitori datornici. Chestia cu poluarea este o gogorita menita sa abureasca prostimea; caci prostii, bogati sau saraci, au numitoare comune si oarecum sinonime: incultura, putina cunoastere, mandria, ingamfarea, vanitatea, trufia, pregatirea precara, autosuficienta, etc.
Am sa va dau un exemplu care demonstreaza anomia societatii in care traim, cat si faptul ca oamenii sunt atat de prosti incat nu constientizeaza aceste manevre ale guristilor prin care se maschează realitatea; adica: Producerea unei masini "ecologice" polueaza tot atat cat a poluat o masina noneuro care a functionat 15 ani (si care mai poate functiona inca 10 ani, deci fara sa atinga nivelul de poluare necesar producerii uneia din "generatia noua"). In plus, pt. reciclarea unei "rable" se polueaza atat cat ar fi poluat respectiva "rabla" in urmatorii cinci ani de functionare.
Sunt multe de spus, dar ma rezum la cele de mai sus.
TCB
tunderbird
QUOTE(R20 @ 15 Sep 2011, 01:01)
....Producerea unei masini "ecologice" polueaza tot atat cat a poluat o masina noneuro care a functionat 15 ani (si care mai poate functiona inca 10 ani, deci fara sa atinga nivelul de poluare necesar producerii uneia din "generatia noua"). In plus, pt. reciclarea unei "rable" se polueaza atat cat ar fi poluat respectiva "rabla" in urmatorii cinci ani de functionare...
*



Exista studii/comunicate oficiale care sa probeze cele afirmate mai sus?

Niste link-uri poti pune?
R20
@tunderbird
Presupun ca intrebarile sunt retorice. Oricum, eu am spus ceea ce stiu si ma voi rezuma la atat. Cei care cred/stiu altceva nu au decat doua variante:
1. Ignora cele spuse de mine.
2. Verifica cele spuse de mine.

TCB
Shush
QUOTE(ENERGY @ 6 Aug 2010, 07:43)
Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare
- procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto
- dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii
- semnatura vanzatorului pe cartea de identitate
- stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza
- stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6)
*



Mai exact unde sa fie semnatura vanzatorului ?
Eu am contractul de vanzare-cumparare si fiscalul vanzatorului, iar joi sunt programat la RAR. Mai am nevoie de ceva de la vanzator sau pot sa merg linistit sa fac fisa de inmatriculare ?
espacern
Semnatura vanzatorului trebuie pe talon si pe fisa de inmatriculare.
Nu se semneaza pe CIV...
Du-te pe str.Turnului la oricare birou ca te ajuta cu folos.
@+
tunderbird
QUOTE(R20 @ 16 Sep 2011, 21:21)
@tunderbird
Presupun ca intrebarile sunt retorice. Oricum, eu am spus ceea ce stiu si ma voi rezuma la atat. Cei care cred/stiu altceva nu au decat doua variante:
1. Ignora cele spuse de mine.
2. Verifica cele spuse de mine.

TCB
*



Nu, nu! Ideea in sine mi se pare foarte interesanta, dar din pacate trebuie si argumentata. Nu poti spune doar ca stii si gata... pe de alta parte sunt convins ca daca exista date/statistici care ar proba afirmatiile tale, cu siguranta acestea sunt musamalizate la niveluri inalte.
Asa ca pana la urma intrebarile mele tot retorice raman, pentru ca nu imi va fi niciodata cu putinta sa verific de unul singur cele spuse de tine... dar nici nu vreau sa le ignor pentru ca este foarte posibil sa fie adevarate... dar fara dovezi concludente vorbim vorbe.
Marian66
mai, ideea e in felul urmator: un tramvai nu polueaza; dar termocentrala care face curent pt el polueaza, o gramada. DAR, in loc sa iti polueze in oras, iti polueaza in afara.
asa e si cu masinile electrice, ele nu polueaza pe unde merg, dar poluarea e de la fabrici si termocentrale. totusi, si fabricile de automobile conventionale polueaza, iar termocentralele, cat mai sunt, pana o sa trecem mai mult pe energie eoliana/nucleara/hidro, etc. , zic eu ca polueaza mai putin decat rafinariile si restul masinilor conventionale de acum
tunderbird
smile.gif Da mai, eu am inteles foarte bine ideea, si ca sa fiu sincer chiar imi place... dar ca sa fie combativa trebuie sa fie puternic argumentata. Presupunerile sunt vorbe in vant.

Si sa stii ca si centralele nucleare prin nesiguranta lor devin poluante... si inca cele mai distructive...vezi numa' ce a fost la japonezi nu demult si ce masuri vor nemtii sa ia postem. Si mai sunt poluante si in conditii normale pentru in urma functionarii lor apar deseuri radioactive.
Maskatu
Vreo noutate in privinta datei aproximative in care va fi aprobata mizeria aia de lege? Intra in vigoare anul asta sau la anul?
audiofilu'
Masina mea a fost cumparata in leasing si acum proprietarul e PFA iar utilizatorul real eu ca unic reprezentant al PFA.
Vreau sa vind masina mamei mele (ii place cum merge biggrin.gif ) si vreau sa stiu ce/cit am de plata si ce documente imi trebuie.
catavencu
Salut,

Intentionez sa ma mut in Franta si as vrea sa iau si masina (un Logan din 2007, 45.000 km). E musai s-o inmatriculez? Cat timp pot merge prin UE cu o masina inmatriculata in Romania? Cum ar trebui sa procedez pentru inmatricularea masinii in Franta? Ca act de domiciliu in Franta - probabil ca acesta va fi contractul de inchiriere. Exista vreun text de lege care ma obliga sa stau un numar maxim de zile cu masina intr-o alta tara decat cea de inmatriculare?

Multumesc
espacern
In Franta dupa ce ai REZIDENTA(carte de sejour/etc)esti obligat de lege sa schimbi toate actele in max.3 luni.
Daca nu ai acte de rezidenta poti sa circuli cu masina atat timp cat ai ITP/asigurare valabila.
@+
AIX
In cat timp se elibereaza numerele preferentiale in Bucuresti? Are rost sa ma duc la sediul din Pipera cu masina? Adica, e vorba de 2h? Ca daca vorbim de o zi, o las acasa. :B

<span class='edit'>12 Oct 2011, 12:07:</span>
..si tot eu imi raspund: ~2h 15min, termenul dat de la ghiseu, la depunerea actelor.

In caz ca mai e cineva interesat - am asteptat 1h30 pentru depunere, dupa ce am luat bon de ordine. Am ajuns aici la ~10, intr-o ora jumatate au fost prelucrate ~80 de numere (bonuri de ordine). Sala de asteptare mare, parcare mare.
mih_mlv
Salut,la un prealabil control arati actele romanesti si nu sunt probleme!Si oricum daca-ti zice ceva zici ca esti in concediu etc.. smile.gif In principiu nu are ce sa-ti faca. Eu sunt in aceasta situatie de 4 ani si nu am avut probleme.Bafta.

12 Oct 2011, 12:18:
Sau daca vrei sa fii in ton cu legea, masina sa fie inscrisa pe numele unei persoane care ,dupa cum spunea colegul mai sus,nu are rezidenta smile.gif ..procura etc...
Maskatu
Exista posibilitatea ca legea inmatricularii pentru masinile mai vechi de 2007 sa fie introdusa retroactiv? Adica daca eu cumpar azi o masina mai veche de 2007 (care nu are taxa de prima inmatriculare platita) si o inmatriculez pe numele meu, sa ma trezesc peste x perioada de timp ca trebuie sa platesc o suma de bani adica "taxa de prima inmatriculare"? Din cate am inteles proiectul spune ca “Obligația de plată a taxei intervine cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate”, dar cat timp legea nu este in vigoare... teoretic nu ar mai trebui platit retroactiv, nu? wacko.gif
espacern
QUOTE(Maskatu @ 12 Oct 2011, 20:43)
teoretic nu ar mai trebui platit retroactiv, nu?

Nu se plateste nimic retroactiv.
Doar dupa ce intra legea in vigoare(daca mai intra...).

@+
R20
@tunderbird
Inainte de toate trebuie mentionat ca nu prea ne incadram in firul discutiei ( Legislatie - Inmatriculare Masina Second-hand). Pt. cei interesati ar fi necesara deschiderea unui nou subiect: Masina second-hand si problema poluarii.

Dar sa revenim la oile noastre.
[QUOTE]…dar fara dovezi concludente vorbim vorbe[QUOTE]
Vorbim vorbe de mii de ani. Vorbind vorbe oamenii si-au dezvoltat inteligenta si au ajuns la concluzii unanim acceptate.
[/QUOTE]…dar nici nu vreau sa le ignor pentru ca este foarte posibil sa fie adevarate[QUOTE]
Atunci trebuie sa verifici. A verifica o informatie presupune o cerecetare aprofundata a tuturor aspectelor vizate.
[/QUOTE]Ideea in sine mi se pare foarte interesanta, dar din pacate trebuie si argumentata.[QUOTE]
Nu este o idee, este o informatie. Oricum, ideile si informatiile nu trebuiesc a fi argumentate, ci verificate.

TCB

P.S.
Ce-i asta?... Un fluture.
Daca vreti "dovezi concludente" studiati "fluturii", astfel veti afla despre "ordinul lepidopterelor".

Cercetati urmatoarele:
[Nu pot sa ofer link-urile directe deoarece mi-as pierde privilegiul de a le mai acccesa eu. Pot doar sa va indrum ce anume sa cautati(nu si unde sau cum)].
1. Raport Suzuki MCO 1992 - tradus ca: "rebuilding cars is more eficient" (de preferat a fi folosite motoarele de cautare japoneze). Daca reusiti sa dati de el veti intelege unde, cum si de ce s-au nascut notiunile de Buyback, Trade-in sau Leaseback. Totodata o sa constatati si cum au fost prelucrate in scopuri pur comerciale.
2. Mai de actualitate este cautarea prin culisele netului a "carbon footprint of building a new car". Atentie! Un simplu googalit nu va ofera decat gargara oficiala.
cliones
Salut baieti! vin si eu cu o intrebare... desii poate sa mai scris pe aici, timpul nu mi-a permis sa ma uit ... am un renault clio adus in tara in 2005 din germania... deci prima inmatriculare a fost in 2005 ... acum vreau sa vand masina iar unii samsari din piata de masini mi-au spus ca potentialii cumparatori vor trebuii sa mai plateasca odata taxa de inatriculare deoarece a mea e inmatriculata inainte de 2007 .... mie mi sa parut o aberatie, dar sa fie oare asa? ca doar nici pe gratis nu o pot da ... iar taxa e destul de mare la euro 3 cat am eu ...chiar daca e motor de 1200 si masina are 10 ani vechime... astept un raspuns de la cei ce cunosc legea mai bine... multumesc!
espacern
Inca nu a intrat legea aia in vigoare....poate prin 2012.

Dar in mare au dreptate ce ti-au zis samsarii....

@+
bella
Cazul meu...

Vandut masina prin chitanta de mana. Ulterior am incheiat un contract de v-c din cel ce se gaseste la politie.
Am completat fisa de inmatriculare, am mers la fisc si am obtinut viza pe ea precum si certificatul fiscal.

In tot acest timp cartea de identitate fiind la mine... In acest moment, impreuna cu fisa de inmatriculare, pot sa ii dau cumparatorului si CI sa se ocupe in continuare de inmatriculare?
Mai exista vreun risc pentru mine?(amenzi, infractiuni facute cu autoturismul, etc).
Masina a fost automat radiata fiscal de pe numele meu?

Multumesc.
espacern
Masina se radiaza de la finante la cererea expresa si nu se face automat in cazul vanzarii.
Ai cerut sa se faca radierea bunului?
Ai o hartie in care scrie ca s-a facut radirerea(nu stampila pe fisa)?
@+
bella
Nu, nu am cerut asta.
Pe cererea pe care am completat-o era o zona care, completata de cei de la finante ajungea, trimisa de ei, la finantele de care apartine vanzatorul.
Singura hartie este certificatul fiscal care atesta ca nu am datorii la impozit si o chitanta pentru timbru fiscal de 2 RON.
espacern
Vezi in photo cum arata actul de radiere.
Trebuie sa mergi si sa ceri sa se faca radierea si sa-ti dea un act ca cel din imaginea atasata.
Asa esti linistit.....
@+
bella
Multumesc, o sa merg sa vad cum pot obtine acest act.

15 Nov 2011, 12:56:
Inca o intrebare...
Din contractul cu 3 exemplare ce s-a redactat la gheretele de langa politie ce exemplar/culoare tb sa ramana la vanzator?

Merci.
espacern
QUOTE(bella @ 15 Nov 2011, 11:25)
Din contractul cu 3 exemplare ce s-a redactat la gheretele de langa politie ce exemplar/culoare tb sa ramana

Daca este CVC tricolor(alb-roz-verde) atunci pentru vanzator ramane cel verde.
Daca este scos la imprimanta nu are importanta culoarea dar sa fie semnaturile originale pe el....

@+
bella
Asa a ramas, cel verde.

Merci.
St
Am si eu o nelamurire. Se da urmatoare situatie:
Masina vanduta de samsar neinmatriculata pe numele lui, dar el sustine ca a declarat-o pt impozit la priarie, insa la politie nu a fost. Cine vrea sa cumpere masina trebuie sa mearga la politie cu fiscalul de la primul vanzator, nu? Nu mai tin minte, cand inregistrez o masina pe numele meu la primarie imi pastreaza acolo fiscalul vazatorului sau ramane la mine fiscalul?
XtreZz
Salutare..vreau sa stiu si eu urgent ce acte imi trebuie la achizitionarea unei masini care a fost adusa in Romania din Germania apoi a fost vanduta altcuiva,iar de la aceasta persoana trebuie sa o iau eu.S-a scos primul rand de numere rosii! Va multumesc..este prima masina care vreau sa o cumpar,si nu vreau sa iau teapa..sunt deja in ceata ca am citit pe net tot felul de pareri..vreau sa stiu concred lsita si conditiile!!!sa stiu dupa ce sa ma uit!
espacern
Actele de provenienta:Brif mare+Brif mic+factura achizitie din Germania(cu astea a venit masina din Germania)
Actele de la directia fiscala a persoanei care a vandut-o si a celui care i-ti vinde tie.
Toate actele de la inmatricularea provizorie....

@+
XtreZz
in covasna nu se da decat un rand de umere rosii ? dar daca o iau,in prahova imi mai pot scoate doua randuri ?
espacern
Pentru al 2-3lea set de nr.provizorii se cere un justificativ.
Cum ar fii:o programare la RAR cu stampila pe ea(de ex.).
Fara justificativ nu prea are cum-oriunde in tara.
La Covasna se elibereaza nr.pe 15 zile....pentru cei care au domiciliul in judet-la fel si in alte judete(durata poate sa varieze).

@+
Marian66
mai trebuie si nr. provizorii de germania+autorizatia de circulatie provizorie de germania, cele cu care a venit masina in tara.
se aplica diferit legea in Covasna, nu se autorizeaza provizoriu cate 30 de zile, care pot fi prelungite cu inca 30, maxim 90 in total?
espacern
In Covasna se elibereaza nr.provizorii pe 30 zile pentru prima data si se prelungeste cu inca 15 zile pentru a doua....si GATA!
Care este legea(nr.data)?

Daca masina a venit pe platforma fara nr.provizorii?
Se da declaratie si se ataseaza copie dupa talon platforma.

@+
nr1user
Sa fie sanatos cine a scris pasii pt inmatriculare prezentati mai sus, excat asa se face. Numai bine si spor la inmatriculari
jobenvali
Rugaminte:
- am cumparat masina de la un samsar, cu firma, care o avea de la leasing.
- am facut act de vanzare-cump. a radiat masina si am numere rosii din jud. respectiv
- nu am certificatul lui fiscal deoarece l-a folosit cand a radiat masina

Lamuriti-ma, va rog, ce acte am nevoie pentru a inmatricula masina pe numele meu.

Multumesc.
l@u
la voi in sat nu merge google ?
Marian66
QUOTE(jobenvali @ 3 Jan 2012, 17:15)
- nu am certificatul lui fiscal deoarece l-a folosit cand a radiat masina
*



asta era unul dintre lucrurile de care aveai nevoie.

in rest, iti trebuie:
- act de vanzare cumparare
- fisa de inmatriculare completata si vizata de organul fiscal de care apartine vanzatorul, si de organul fiscal de care apartine cumparatorul
- certificat de autenticitate eliberat de RAR
- cartea de identitate a vechiculului
- polita RCA valabila, pe numele noului proprietar
- dovada valabilitatii ITP-ului (talonul vechi, dovada de la RAR, etc)
bogatu
Buna ziua dragi colegi!

Ieri dupa-amiaza am mers la finante sa imi platesc taxa de prima inmatriculare. Stiam ca inca nu a intrat in vigoare noua lege.
Cand am ajuns acolo, radiam de fericire ca nu mai stau cu masina in fata blocului. Eram ca o floricica de mai pana sa aud: "Nu se poate plati! nu merge sistemul si nu stim cand ii da drumul... oricum, cel mai probabil dupa ce intra in vigoare noua lege a inmatricularii."
Deci... nu se poate plati, nu se poate inmatricula.
Intrebarea mea, logica dealtfel, este urmatoarea: Daca legea nu a trecut de presedinte, nu a fost publicata in monitorul oficial. Dupa publicarea in monitorul oficial, timp de 15 zile se determina noile norme de aplicare a legii. In concluzie, totul mai dureaza cel putin 1 luna. Vor mentine sistemul blocat 1 luna de zile si nu se mai pot inmatricula masini?
Nu numai ca statul ne cocoseaza cu taxe si ne baga penalizari daca nu platim, dar se pare ca nici nu putem plati. Acum e clar de ce tara asta e atat de inapoiata...
espacern
Daca nu"merge"sistemul nu este vina ta.
Insista sa-ti primeasca actele sau sa-ti dea o hartie justificativa cu data...tu esti de buna credinta si vrei sa platesti.
Decizia de calcul este valabila 30 zile.

@+
dumitrualin99
Salut,
Stiti cumva, la politie, pentru inmatriculare se cere chitanta de la ANAF(taxa poluare) sau document ca s-a platit, nu s-a platit, etc
...nu mai sufar tara asta!Deseara ma duc la manifestatie!
UTU2005
QUOTE(dumitrualin99 @ 22 Jan 2012, 22:59)
...nu mai sufar tara asta!Deseara ma duc la manifestatie!
*


De acord cu tine! si eu sunt in aceasi situatie, nu stiu sigur dar banuiesc ca dosarul trebuie sa fie complet inclusiv taxa masii... mad.gif
AMZ
QUOTE(dumitrualin99 @ 22 Jan 2012, 23:59)
Salut,
Stiti cumva, la politie, pentru inmatriculare se cere chitanta de la ANAF(taxa poluare) sau document ca s-a platit, nu s-a platit, etc
...nu mai sufar tara asta!Deseara ma duc la manifestatie!
*




ar trebui sa dai si tu mai multe amanunte, despre ce masina ..prima inmatriculare samd, orice transcriere dupa ce a aparut Legea9/2012, se cere document de la ANAF , din care sa rezulte ca taxa a fost platita si nu a fost returnata...acest document il poti cere si tu de la ANAF , ca si nou proprietar!

edit..uite ca astazi a aparut la ANAF modelul de cerere..vezi atasament!!
dumitrualin99
S-a anuntat amanarea taxei! Actualii guvernanti dau inapoi.Azi la ANAF BV, totala confuzie in randul inspectorilor.
red.bogdan
am si eu o problema pe tema asta...am un megane din `99 e inscris in spania pe numele unchiului meu(el fiind in spania) in ian mi-a expirat asigurarea si acuum in feb imi expira itp...sa le prelungesc in sp este o gramada d bani..mam decis sa o inscriu p rom....pot daca nu este pe numele meu?si nu am contract de vanzare cumparare cu propietaru? este motor 1.6 16v cam care este taxa pe romania?biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.