Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cand urmam si noi?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video > Clipuri Diverse
Pages: 1, 2
spy_oh_joy1389
Daca nimeni nu se ocupa de problema cainilor, si noi vom ajunge ca batranul de care se povesteste. Sau la fel ca acel japonez muscat de artera femurala.

http://videonews.ro/action/viewvideo/35080...siat-un-batran/
vladrehau
pac pac.... biggrin.gif
Maskatu
Nu se ocupa nimeni pentru ca nu intereseaza pe nimeni. Daca suni la primarie sau la ecarisaj o sa primesti un raspuns de genul "sunt putine echipe ce actioneaza, o sa ne ocupam cand putem", si cam atat... In cel mai bun caz iau cainii, ii vaccineaza, ii castreaza, le pun in ureche un plastic cu un numar de control si le dau drumul inapoi pe strazi. Oricum se inmultesc ca ciupercile dupa ploaie. Nu am nimic impotriva animalelor dar cunosc senzatia muscaturii de caine si nu prea este placuta... Multi dintre ei ar trebui sa stea in paduri la cat de salbatici sunt, mai ales astia de maraie si iti sar la masina/ picioare. dry.gif

Noroc ca ne-am "modernizat" si noi la colentina si de cativa ani nu se mai fac renumitele "injectii in burta". Acum se fac in mana....

Succese
Andy_ACS
Legea actuala (proasta in opinia mea) interzice eutanasierea.
Adaposturi nu sunt, sa se construiasca costa, sa intretii un caine costa.
Decat sa bage banii in adaposturi pentru caini si intretinere pentru caini mai bine ar face adaposturi pentru copii amarati, i-ar ajuta pe astia. Cu banii cu care tii 2 caini poti ajuta un copil.
Parerea mea este clara. Desi iubesc animalele in general, comunitari astia trebuie vazuti ca niste paraziti periculosi. Daca s-ar elimina toti cainii fara stapana acum, si s-ar impune sanctiuni drastice celor care le dau drumul pe strada s-ar elimina problema. Insa actuala lege nu permite.
Desi poate parea crud, vine de la cineva care a fost atacat in strada si in parcare de animale agresive, am scapat cu bine, insa un copil sau batran sigur nu scapa.

Bafta!
spy_oh_joy1389
si eu la electronica trebuie sa ocolesc pe la mama naibii ca sa intru pentru ca pe unde ar fi mai aproape pentru mine e o haita imensa de caini. Recomand copiilor care merg prin apropierea haitelor sa tina ghiozdanul la picioare, macar sa ai cu ce sa-i dai in cap.

Am fost muscat pe la 12 ani cand ma jucam de-a v-ati ascuns ca am fugit si fara sa stiu am trecut pe langa o catea cu pui(foarte periculoase sunt astea) si pe la 14 ani am fost muscat la scoala 139 parca unde aveam ore de karate de tot o catea parca care era tinuta in curtea scolii. Intru in curte si imediat imi composteaza piciorul, dupa care 2 luni da-i si plimba-te la mama naibii in colentina sa fac antirabicul. A doua oara cand am trecut pe acolo, venea cateaua spre mine si dadeam cu picioarele spre ea si vine femeia de servici: CE DAI IN EAAAA! NESIMTITULE!

cum sa nu ramai prostit?

Cand eram o gagalice de copil, 6 ani parca, mangaiam un caine in scara blocului si deodata s-a gandit sa ma muste. Capul lui imi ajungea la piept. Am avut noroc ca aveam geaca groasa de fas si nu au penetrat coltii.

Din nou cand ii mai aud pe unii ca ce ai cu bietii caini, ca n-ai stiut tu, ai facut nu stiu ce...
pai scuza-ma, dar decat sa mergi cu frica sau mereu ca racul cand vezi caini ca sa nu iti sara pe la spate, nu cred ca aia sunt doar niste bieti caini.

Basescu a facut si el o treaba buna, mai scapase de cainii din bucuresti, dar au sarit repede iubitorii de animale care nu cumva sa ii ia la ei in apartament, lasa-i pe strazi. Probabil ca iubitorii astia nu au copii.

Imi plac animalele, dar cand un animal poate fi atat de periculos, nu are ce cauta singur in libertate, sau chiar cu stapan fara lesa. Eutanasierea animalelor se practica in tarile civilizate, iar animalele nu sunt chinuite.

De doua ori am dat peste niste caini, sau era sa dau peste caini cu stapan si tot ei au sarit la mine ca de ce nu ma uit sau ca "pe strada asta se merge cu a I-a". Nu tati! cainii se tin frumos in lesa, ca daca sare el in fata masinii nu e vina mea, dar n-au cum sa inteleaga asta.
vladrehau
eu pe ''iubitorii de animale'' i as eutanasia....pac pac !....si apoi cainii pac pac ...nimic nu se compara cu zgomotul de caine lovit cu spoileru la 100km/h wub.gif
Fratzica
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 23 Jan 2010, 12:29)
Basescu a facut si el o treaba buna, mai scapase de cainii din bucuresti, dar au sarit repede iubitorii de animale care nu cumva sa ii ia la ei in apartament, lasa-i pe strazi. Probabil ca iubitorii astia nu au copii.
*


Mai bine ii indesa pe toti intr-un colet si ii expedia madamei Brijit Bardo`.
Eu am facut mai demult masacru printre cainii de la Metro voluntari din parcare. Noaptea sunt foarte periculosi, mai ales daca te prind singur, asa cum m-au prins pe mine. Scutul metalic de la kangoo si-a facut treaba foarte bine icon_mrgreen.gif .
Cat despre cainii din poli.. E tragica situatia. Sunt sute de caini in campus. Ar trebui ca universitatea sa organizeze intr-un weekend o partida de vanatoare.
Si-ar scoate si bani de la participanti, si ar scapa si de caini.
spy_oh_joy1389
radmasa.gif

bine, nici sa fim rautaciosi. sa nu uitam ca si cainii pot salva un om de exemplu de pericolul unui urs, sau au fost atatia care au trezit stapanii cand a izbucnit un incendiu in casa.

dar cei care nu mai au frica omului sunt intr-adevar periculosi, iar cei care nu vor sa ii auda eutanasiati sa tina in casa cat mai multi. Mai ales aia Brijit Bardo aia cum s-o scrie, a venit si a facut mare show la noi, dar la ei e aceeasi situatie si nu plange nimeni dupa cainii vagabonzi.

Decat sa planga mama, mai bine sa planga catelele, nu?
Fratzica
Doamne fereste, nu m-am referit la toti cainii ci doar la cei care sunt pe strazi si ataca din motive doar de ei stiute.
spy_oh_joy1389
sa fi vazut pe la poli un cielo si sa vezi ce infigeau coltii in bara lui din fata; n-au niciun pic de frica.

prin haitele astea de caini, e exact cum e si cu haitele de jmecherasi. ala mai mic sare mereu primul. cand trec cu bicicleta pe la vulcan, pe sebastian, e un catel mic si negru care incepe sa latre la mine si imediat sar si ceilalti la mine. Doar sa li se para lor ceva dubios...

ce imi mai place e cand vad lumea ca ii indoapa cu mancare si le mai aduc si apa. Asta inseamna mai multe motive sa se inmulteasca
vladrehau
si eu la fel ...ziceam despre cainii aia nebuni de pe strazi care iti mananca mancarea cu tot cu punga daca te prind ...a patit-o un vecin de al meu venind de la piata... radmasa.gif
fost membru
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 23 Jan 2010, 13:36)
radmasa.gif

.......................sa nu uitam ca si cainii pot salva un om de exemplu de pericolul unui urs, sau au fost atatia care ......

*



Asta da utilitate, cand ne fugareste ursu' ne salveaza cainii, cand nu sunt ursi, ne fugaresc cainii.... sa ne tina antrenati . biggrin.gif
spy_oh_joy1389
cainele care l-a muscat pe japonezul ce a murit:


http://www.adoptiicaini.ro/bosquito-vedeta-intr-un-calendar/

“Imediat după incident, Bosquito risca să fie omorât, pentru că, fiind vorba despre o victimă din afară, toată lumea credea că așa se va face dreptate. Am apelat la justiție și la avocata Paula Iacob, o iubitoare de animale, ca să salvăm câinele”

In niciun caz nu eutanasiezi sau omori un caine ca sa te razbuni sau sa faci dreptate, pentru ca nu are rost; nu intelege conceptul; un caine trebuie eutanasiat dupa ce omoara un om pentru ca nu mai are frica omului si risca sa faca din nou acelasi lucru.
cosmin_2300
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 23 Jan 2010, 13:49)
sa fi vazut pe la poli un cielo si sa vezi ce infigeau coltii in bara lui din fata; n-au niciun pic de frica.
cand trec cu bicicleta pe la vulcan, pe sebastian, e un catel mic si negru care incepe sa latre la mine si imediat sar si ceilalti la mine.
*


1 ) Ala din Poli s-ar putea sa fi fost eu laugh.gif
2 ) "Javra" aia neagra are pui ( sunt mai multi caini negrii pe aici , dar cred ca la asta te referi ... este o catea negra si latoasa ) , d-aia reactioneaza asa ( oricum , cand au venit hinghierii au iesit oamenii in strada ca de ce le ia animalele wacko.gif ) icon_mrgreen.gif
spy_oh_joy1389
are parca cercel galben, ajunge pana la glezna, si da, e cam latoasa in spate. neagra toata, parca putin alb pe piept, imediat sare daca-s pe bicicleta.
tkx
tot timpul cand trec prin zone cu caini (ex cand alerg prin padure) port la mine un spray paralizant. efect garantat. ii las sa se apropie la cativa zeci de cm si ...JET!!!
e... cum sa zic... priceless icon_mrgreen.gif
spy_oh_joy1389
stiu ca trebuie sa ai permis pentru asa ceva. Erau niste aparate cu ultrasunete care sa te protejeze de caini. Puteau fi puse la breloc. Sau fluiere, pe unde se pot gasi?
CGB
no pana mea, io cand ziceam de cainii bagabonti sau chiar si d-aia cu stapan, da' lasati liberi sa se rahateasca peste tot, imi sareau unii-n cap. ca e si ei fiinte si io e om rau.
prin urmare io am permanent la mine 2 tuburi cu spray cu piper. efectul este imediat. cainele lasa capu-n jos si-si freaca botu de pamant, inchide ochii si schelalaie. moment in care se pot aplica fara mila 2-3 lovituri cu piciorul, in burta. sau in cap. dupa cum preferati. urletele de durere scoase de patruped indeparteaza instantaneu toata haita care-l insoteste.

a nu se intelege ca am ceva cu cainii care au stapanii constienti ca patrupedu' din dotare este totusi un animal. si ca orice animal poate fi imprevizibil. drept urmare il poarta in lesa si cu botnita. mor p-aia care lasa javrele libere si cand javra se repede la cineva (nu se stie cu ce intentie), se trezesc spunand :"stati linistit ca nu musca". hai sa mori tu! te juri pa viata ta ca n-o sa muste?! si daca m-o musca, pot sa te joc in picioare si pa tine si pa animalutu tau.
ArtVandelay
cel mai bine e ii invingi cu propriile lor arme.
un caine care o sa te vada latrand o sa te lase in pace
Andy_ACS
QUOTE(tkx @ 23 Jan 2010, 18:51)
[...] ii las sa se apropie la cativa zeci de cm si ...JET!!!
*



Iti dai seama ca la cateva zeci de cm de piciorul tau intr-o secunda esti muscat de nici nu mai nimeresti in ce directie sa indrepti paralizantul ala... mai laes daca sunt 2-3 dulai zdraveni.

Bafta!
vladrehau
.....vorba aia daca apuci sa pui mana pe spray...ca doar nu esti paranoic sa mergi cu sprayu in mana tot timpul....sau crezi ca sti exact cand apar dulaii ...pe ce straduta... biggrin.gif
Maskatu
Sau dispozitiv cu ultra-sunete. Works every time sleep.gif
vladrehau
http://stirileprotv.ro/video/un-ciobanesc-...ul-sau/60401644
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
50 de pompieri sa salveze un caine...lol mai bine vin in romania sa-i ia pe toti... biggrin.gif
a fost ca in vorba aia : un nebun arunca un caine in apa si 50 de destepti se chinuie sa-l scoata radmasa.gif
Fratzica
de cainele ala si mie mi-ar fi fost mila. saracul.
spy_oh_joy1389
QUOTE(Maskatu @ 23 Jan 2010, 21:55)
Sau dispozitiv cu ultra-sunete. Works every time  sleep.gif
*


unde putem gasi unul? e cel mai bun impotriva oricarui animal. cred ca e bun si pentru tantari.
Fratzica
si daca in fata ta se afla un pitbull surd, ce faci? 04.gif

Serios vorbind, nu merge pe toate "modelele" de caini.
spy_oh_joy1389
oare ultrasunetele ii indeparteaza? sau ii enerveaza mai rau? laugh.gif

am gasit aparat pe google si e 95 de lei. un pic cam scump dar cred ca merita. daca e cat un breloc, cred ca imi cumpar.
BeciAcustic
Cumpara si treci la teste pe o haita din cartier. Dupa test intri si ne spui daca e bun sau nu laugh.gif
Andy_ACS
daca mai are cu ce scrie smile.gif

tkx
QUOTE(vladrehau @ 23 Jan 2010, 22:20)
.....vorba aia daca apuci sa pui mana pe spray...ca doar nu esti  paranoic sa mergi cu sprayu in mana tot timpul....sau crezi ca sti exact cand apar dulaii ...pe ce straduta... biggrin.gif
*



eu vorbeam de cazul cand alerg. avand in vedere ca alerg prin padure sunt tot timpul in garda. intr-o mana am spray-ul (cu degetul pe "tragaci") si in celalalta cheile de la casa ca nu-mi place sa zornaie in buzunar.

pana acum n-am dat gres si am facut multe victime cu nato, despre care zic astia de pe fight.ro ca nu merge la caini. ba merge foarte bine!
Victoras2001
QUOTE(Fratzica @ 23 Jan 2010, 23:11)
si daca in fata ta se afla un pitbull surd, ce faci? 04.gif
*


Ii explici prin semne.

Cu ani in urma, stateam pe o strada pe care-si facea veacu' o haita de caini. Seara, ma duceam acasa mai mult pe garduri si prin copaci deccat pe trotuar. Pana mi-am luat spray cu piper. M-am dus intr-o seara special, sa gasesc haita. Dormeau. M-am dus in dreptul aluia care dadea mereu tonul (si cenzurat tot de frica - era cam mare animalul) i-am descarcat juma de spary in bot. A sarit doi metri in sus urland, buimac total, si-a rupt-o la fuga cu coada intre picioare. Ailalti n-au mai asteptat sa le povesteasca asta ce-a patit, au rupt-o toti la fuga schiorlaind. Deci e suficient sa dai in unu cu spray, c-o tireaza ailalti pe principiul "ceata lu Pitigoi". Din ziua aia, cand ma vedea dihania, se ridica de pe trotuar si pleca din drumul meu.
Nasol a ca=-s caini multi, iar spray-ul e mic si scump.
Speedy
inca nu s-a trezit niciunu sa sara in apararea "bietelor animale" ? nedumerire.gif
tkx
nu trebuie neaparat juma de spray. de ce mai multe ori ajunge un fass mic. caini au mirosul mult mai dezvoltat ca oamenii si cred ca simt mai rau efectele
Victoras2001
Stai tu de frica sa dozezi portia. laugh.gif

Io n-am nimic cu cainii. Am avut mai multi si-mi plac la nebunie. Dar una e sa ai cainele tau, sa-l vaccinezi, sa-l ingrijesti, sa-l plimbi legat sau sa-l tii in curte si cu totul alta sa fii inconjurat de o
haita pe strada, fara a te putea apara.
Am vazut de la geam cum o pereche s-a asezat pe o banca in parc, iar haita a sarit si i-a muscat minute bune. Trageau cu dintii de ei pur si simplu. Abia au reustit sa-i scape un autobuz plin cu militari, care pe vremea aia aducea "schimbul" la ambasade. Scapasera de caini de minute bune iar fata inca plangea in hohote si tremura. Nu va mai spun ce aveau ambii pe picioare.
Nu sunt de acord cu castratul. Eutanasiati pe loc. Nu-mi poate oferi nimeni garantie ca o javra castrata nu va sari la gatul copilului de 4 anisori cand iese cu ma-sa sau cu bunica-sa la plimbare.
Ii iubiti, luati-i in casa si ingrijiti-i. Daca nu, caput. Nu exista alta solutie.
Cum e posibil ca-n Bucurestiul lui 2010 sa-mi fie frica sa ies cu bicicleta sau copilul din cauza cainilor?
Lostboy
QUOTE(Speedy @ 25 Jan 2010, 16:51)
inca nu s-a trezit niciunu sa sara in apararea "bietelor animale" ? nedumerire.gif
*


Poți să definești te rog ”apărare”?
Că dacă îi lași să se înmulțească în voie le faci mai mult rău decât bine. Sunt necesare măsuri reale de stopare a înmulțirii câinilor vagabonzi și de educare a cetățenilor. Că așa, de ochii lumii, toți apără animalele....mai puțin până în momentul în care sar la tine pentru că scara blocului e teritoriul lor; iar tu, în ”nemernicia ta” (nu mă refer la tine Speedy), ai nesimțirea să îți doreși să ajungi în scara blocului.
tkx
cainii astia comunitari, vagabonzi cum vreti sa le ziceti trebuiesc priviti asemeni infractorilor. de cate ori nu s-a scris pe forumul asta, discutand diverse cazuri ca ce bine ar fi fost sa mai exste pedeapsa cu moartea sau ca x infractor ar merita impuscat?

asa e si cu caiini astia. cine le ia apararea sper s-o pateasca intr-o zi...
cosmin_2300
QUOTE(Victoras2001 @ 25 Jan 2010, 16:35)
Deci e suficient sa dai in unu cu spray, c-o tireaza ailalti pe principiul "ceata lu Pitigoi".
*


Gresit . Daca reusesti sa sperii "sefu" , atunci fug toti smile.gif
Andy_ACS
De ce nu face bunul nostru presedinte un referendum pe tema asta? Cred ca pe 90% dintre noi ne intereseaza mai mult sa scapam de caini decat sa avem parlament unicameral...

Bafta!
cosmin_2300
Toti bosorogii ar fi impotriva eutanasierii animalelor wink.gif
Cand s-a votat presedintele nu s-au dus la vot , dar acum toti s-ar duce wink.gif
Andy_ACS
Nu exista alta cale decat sa vedem, eu nu cred ca ar mai scapa cainii si de data asta smile.gif (daca nu cumva se fraudeaza)

Bafta!
Marty
Multitudinea de maidanezi de pe strada se datoreaza IN PRIMUL RIND proprietarilor de potai domestice. Sa nu ne aducem aminte de aia de alunga catei pe strada sau care se uita cu rinjetu' pe buze cum domesticu' lui da la buci unei maidaneze, dupa care se lauda la toti prietenii cum "ala micu'" a rupt pixda-ntr-o catea pe strada.
Si mai da-va naiba de tirsalosi ca daca va latra un caine va kkti pe voi si-i intindeti si portofelu'! Ia ratoiti-va un pic la ei sa vezi cum isi iau viteza....
tkx
QUOTE(Marty @ 25 Jan 2010, 19:06)
Ia ratoiti-va un pic la ei sa vezi cum isi iau viteza....
*



da, functioneaza! la mine cel putin a mers mereu. oricum cainele speculeaza frica, daca te vede ca bati in retragere esti halit.
Andy_ACS
Depinde de situatie, cand sunt 10 dulai sa te dai tu Marty la ei sa vezi ce fug...
Si am mai spus si inainte, poate prind vreo baba sau vreun copil, si aia nu prea pot reactiona.
Nu e normal sa iti fie frica sa mergi seara acasa sa intr-un magazin pe picioare din cauza cainilor.

Bafta!
Marty
QUOTE(Andy_ACS @ 25 Jan 2010, 18:22)
Depinde de situatie, cand sunt 10 dulai sa te dai tu Marty la ei sa vezi ce fug...
*

M-am bagat si-ntre mai multi, stai linistit. Il iei la ochi p-ala mai tare-n clanta si te pui pe urmele lui. Ceilalti caini vor alerga CU VOI, dar nu te vor ataca! Aluia tare-n clanta, daca-i fluturi doua picioare pe la bot cit sa-l prinda curentu' si sa faca o conjunctivita (daca-l nimeresti, cu atit mai bine), e deajuns.
Cu copiii, femeile si batrinii, e alta discutie, intr-adevar, da' voi nu sunteti niciuna dintre categorii.
tkx
ce misto se aude un bocanc cu bombeu metalic in bot de caine agresiv rolleyes.gif
spy_oh_joy1389
QUOTE(Marty @ 25 Jan 2010, 18:06)
Si mai da-va naiba de tirsalosi ca daca va latra un caine va kkti pe voi si-i intindeti si portofelu'! Ia ratoiti-va un pic la ei sa vezi cum isi iau viteza....
*



Asta fac si eu, dar cand sunt multi de ma-nconjoara nu pot sa am grija si de spate. Mereu cand stiu ca trec prin zona plina de caini am ghiozdanul la mine sa il tin la picioare in spate. Cand sunt cu bicicleta si incep sa latre sa vina la mine, opresc imediat, si ma duc spre ala care vine spre mine si ii piere cheful. Dar nu va tine de fiecare data asta pentru ca si cainii au personalitate. Daca e unu care nu stie de frica pentru ca a mai muscat un om, nu va ezita sa mearga mai departe. Ca exemplu tras de par pot sa dau cainii dresati, care stiu ca nu trebuie sa le fie frica.
Master01
QUOTE(Andy_ACS @ 25 Jan 2010, 17:32)
De ce nu face bunul nostru presedinte un referendum pe tema asta? Cred ca pe 90% dintre noi ne intereseaza mai mult sa scapam de caini decat sa avem parlament unicameral...

Bafta!
*




QUOTE(cosmin_2300 @ 25 Jan 2010, 17:35)
Toti bosorogii ar fi impotriva eutanasierii animalelor wink.gif
Cand s-a votat presedintele nu s-au dus la vot , dar acum toti s-ar duce wink.gif
*




@Andy_ACS---Presedintele are alte preocupari, poporul are probleme serioase, cainii sunt o gluma pe langa celelalte. Pe el oare nu il musca? Sau se tem cainii ca se imbata?

@cosmin----Pai daca noi tinerii nu mergem la vot, cum sa treaca referendumul? Trebuie sa fii si consecvent in domeniul votului, sa fii o fortza.
vladrehau
cu frigul asta cred ca au murit toti..... radmasa.gif
Andy_ACS
Nu au murit. Acum m-am intors de la cineva pe jos si am trecut prin dreptul unui depozit de mobil, unde erau stransi 5-6 caini si sareau la masini, la orice masina trecea pe acolo. Norocul meu ca nu m-au luat la ochi, erau pe trotuarul celalalt. Era si gheata pe jos, nu prea aveam nici cum sa fug nici cum sa ma dau la ei, ca daca ridicam un picior in secunda urmatoare eram pe jos smile.gif

Bafta!
FLP
Eu asta cu muscatu din masina nu o inteleg. Unde stateam inainte parcam masina in spatele blocului unde era o parcare mare mare, bineinteles plina cu caini. Hrana bineinteles era adusa de diferiti locatari. Problema era ca in fiecare dimineata era un calvar ajunsu la masina ptr ca ma latrau de dracu ma lua, iar dupa ce ajungeam si plecam incepeau sa alerge dupa masina si sa incerce sa muste din ea (wtf?!?!?!). Primele zile am zis lugu lugu, mugu mugu, cutu cutu, catelus, etc, n-a mers. Am stat putin si m-am gandit ce-i de facut si mi-am dat seama ca si noi la randul nostru suntem niste animale la bazele noastre. Numai ca noi suntem mai puternici. Deci cum isi permit cainii aia sa ne atace pe noi? Asa ca incet incet,unu cate unu i-am schilodit: cand ii vedeam ca vin la masina sa o muste miscam usor din volan si ii plesneam cu aripa fata. Eu recunosc ca am mare teama de caini si intr-o seara m-a fugarit unu pana m-am urcat la loc in masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.