Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dezlipire plansa bord Laguna II facelift
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3
espacern
Adezivul special pentru lipit geam/parbriz este dens si foarte greu manevrabil chiar si cu pistolul special.....dar are proprietatea de aderare foarte ridicata!
argon
La mine nu aveam probleme pana sa dea frigul, s-a ridicat putin in ambele parti. Vara sta cum trebuie. Exista tot felul de solutii, inclusiv epoxy bicomponent, bagate in seringa cu furtunas la capat.
Bumbul
QUOTE(argon @ 9 Jan 2017, 11:21)
Buna solutia, cu precizarea ca trebuie lasat 10-15 minute dupa ce ai pus lipiciul pe ambele parti, fiind adeziv de contact.

Ps de care ai folosit, plastic sau elastic?
*



Cred ca cel din stânga. Tub similar. Cu siguranță nu cel din dreapta.

Sunt departe de casa, nu pot sa îți spun cu exactitate.
pishky
la mine e dezlipit destul de rau (da, masina zace in soare / frig - stau la bloc), ma gandeam tot la silicon de parbriz (are la reprezzentanta), sau ceva gen sikaflex (daca rezista la nava - rezista si la barca - dar candva cand voi schimba parbrizul, e cam aiurea sa demontezi atata bord pentru asta (in ciuda faptului ca jumate e dezlipit de la sine).
RENO SS DPR
QUOTE(espacern @ 9 Jan 2017, 13:18)
Adezivul special pentru lipit geam/parbriz este dens si foarte greu manevrabil chiar si cu pistolul special.....dar are proprietatea de aderare foarte ridicata!

Atunci....sper doar sa nu se dezlipeasca. Sau....sa gasesc un lipici bun si cat de cat fluid.
Bumbul
Eu nu am demontat bordul. Singura chestie este sa fii atent sa nu spârcâi Bison la vedere, ca ulterior se va vedea nasol.
espacern
QUOTE(RENO SS DPR @ 9 Jan 2017, 23:38)
Atunci....sper doar sa nu se dezlipeasca.

Lipiciul special de parbriz nu se mai dezlipeste cu siguranta de unde l-ai aplicat.....chiar si accidental asa ca mare atentie la aplicare!
Daca din greseala sau neatentie atingi cu el ceva acolo ramane....pe haine/tapiterie/etc.si este aproape imposibil de inlaturat.
RENO SS DPR
QUOTE(espacern @ 10 Jan 2017, 09:49)
Lipiciul special de parbriz nu se mai dezlipeste cu siguranta de unde l-ai aplicat...

Nu... smile.gif Ma refeream la bord, ca sper sa nu ajunga sa se dezlipeasca, ca sa nu mai ma chinui cu pistolul si cu siliconul de parbriz, daca cu seringa nu merge.
argon
Am facut niste studii, asta e lipiciul ideeal, http://www.temad.ro/adezivi-etanseizanti/a...iv-poliuretanic

Poliuretanic inseamna ca e ca ala de parbriz, dar e mai eficient, fiind cu intaritor, si se usca in 15 minute. Trebuie presat in timpul asta bordul in jos. Adezivul se ia cu degetele, si in timp ce cu cealalta mana se ridica bordul, se introduce. Cum se ia de pe mana, n u stiu, deci mai bine cu o manusa chirurgicala.
Bumbul
QUOTE(argon @ 11 Jan 2017, 09:39)
Am facut niste studii, asta e lipiciul ideeal, http://www.temad.ro/adezivi-etanseizanti/a...iv-poliuretanic

Poliuretanic inseamna ca e ca ala de parbriz, dar e mai eficient, fiind cu intaritor, si se usca in 15 minute. Trebuie presat in timpul asta bordul in jos. Adezivul se ia cu degetele, si in timp ce cu cealalta mana se ridica bordul, se introduce. Cum se ia de pe mana, n u stiu, deci mai bine cu o manusa chirurgicala.
*




Suna promițător.
espacern
Suna ca e "studiat".....dar teoria si practica sunt cam diferite!
argon
Daca tot ai laudat atata adezivul de parbriz, asta e acelasi lucru, dar nu mai trebuie sa-l lasi peste noapte, ci maxim 30 minute. Am primit feedback pozitiv la zeci de borduri..din Anglia lipite cu asa ceva, eu de asta o sa folosesc...deci se poate spune ca eu sunt cu practica..si tu cu teoria.
espacern
QUOTE(argon @ 11 Jan 2017, 11:02)
Poate unii vor sa-si usureze munca, nu au nevoie de teorii inutile by reno.

Adezivul de parbriz este intarit in 2H (este scris pe tub).....si nu are nici un alt produs similar.
Teoria ta este inutila ca nu se bazeaza pe nici un studiu sau practica.....este doar opinia ta si cu siguranta nu usureaza munca !
argon
Daca citeai mai sus, cineva a lipit cu prenandez bison, si a tinut linistit. Nu da nimeni 50 lei pe un tub de parbriz sa arunce 80%, da sfaturi pe banii tai nu a altora.
espacern
QUOTE(espacern @ 20 Nov 2011, 19:40)
Este bun lipiciul..

Asta am sfatuit eu sa se foloseasca ....."Daca citeai mai sus"
argon
La mine era sculat destul de mult pe ambele părți, am băgat cu o seringa Bisonite bicomponent, și tine foarte bine, nici cu forța nu-l mai dezlipesc, sigur e mai bun ca prenandezul bison.
Bumbul
QUOTE(argon @ 1 Feb 2017, 12:10)
La mine era sculat destul de mult pe ambele părți, am băgat cu o seringa Bisonite bicomponent, și tine foarte bine, nici cu forța nu-l  mai dezlipesc,  sigur e mai bun ca prenandezul bison.
*



Ma bucur ca ai rezolvat-o. acum arata normal. smile.gif
ssf99bv
Colegu ARGON,daca am inteles bine tu la lipirea bordului ai folosit solutie de lipit de la Bison?Daca da,te rog spune-mi cum ai procedat mai exact si daca ai curatit in prealabil locul unde ai aplicat solutia si cu ce ai curatit.Si ce ai folosit ca sa iti tina bordul apasat.Atasez si eu o poza cu ce solutie am cumparat sa lipesc bordul si sper ca e aceea pe care ai folosit-o tu.Multumesc......
argon
Cu ala am lipit. Nu am curatat nimc inainte dar poti incerca. La cat de betonat sta bordul acum, nici nu ar fi fost nevoie de curatat. , Prepari cum zice, bagi intr-o seringa, si cracanand bordul fara frica ca nu se rupe nimic, cat sa incapa jumate de seringa,introduci uniform, ca se face loc destul. Pentru uniformizare plimbi seringa dintr-o parte in alta repetat. Pentru fixare am folosit peste noapte o sticla de 2 litri semi plina cu apa, si semi dezumflata, dupa nevoi, presata intre bord si parbriz. Fa probe si teste cu sticla inaite sa bagi lipiciul, ca sa stii sa o pui la sigur la final. Altceva nu am facut special, te orientezi la fata locului, vezi ca odata lipit, si nu e bine , asa ramane, nu mai misca veci. Asa ca ai grija sa stea presat bordul corect cu sticla.
espacern
QUOTE(argon @ 11 Jan 2017, 11:02)
asta e acelasi lucru, dar nu mai trebuie sa-l lasi peste noapte, ci maxim 30 minute.

QUOTE(argon @ 12 Feb 2017, 18:56)
Pentru fixare am folosit peste noapte o sticla


Teoria nu prea are legatura cu practica.....nu?
Pana la urma trebuie sa se lase mult timp......sau?
mars
Mie imi e clar: lipeste beton in 30 de minute, maxim toata noaptea smile.gif.
argon
QUOTE(espacern @ 12 Feb 2017, 20:06)
Teoria nu prea are legatura cu practica.....nu?
Pana la urma trebuie sa se lase mult timp......sau?
*



Tinand cont ca timpul ala dat de intarire e la 20 sau 25 de grade, am considerat ca la 5 grade nu e totuna wink.gif

Si daca am facut operatiunea la 9 seara, nu era sa pun ceasul la 12 sa iau sticla..
danman
Am si eu problema asta dar încă n-am avut timp de ea. Sunt sigur că cea mai bună soluție e adezivul poliuretanic (gen de parbriz), odată pt că are cea mai bună elasticitate si implicit rezistenta la variatii mari de temperatura si in plus, pentru că este singurul adeziv compatibil cu spuma poliuretanica sau buretele. Cele pe baza de solventi (cu miros puternic) topesc anumite materiale, ceea ce nu e tocmai potrivit, stiind ca acolo exact astfel de materiale încercăm să lipim. Pe de altă parte, trebuie lucrat vara, sau încălzită bine plansa de bord iar după lipire, fixată pe poziție cum au făcut si colegii, cu sticle, cărți sau altceva presat intre plansa si parbriz. Poate ca o lipitura mai bună sau mai ușoară s-ar face la momentul demontarii parbrizului, dar un dezavantaj ar fi ca e mai greu sa presezi plansa in situația asta, iar la genul asta de adeziv, presarea timp de cateva ore e esențială. Sunt convins însă ca adezivul asta poate fi garantat vre-o 10'ani in orice condiții. Sikaflex e unul din aceste tipuri de adeziv si poate fi găsit in magazinele de bricolaj la raionul construcții. El vine la tub sau gen salam, pt pistol, dar ideea cu un furtun in varful pistolului e foarte bună pt a introduce adezivul sub plansa fără a murdări. E sub formă de pastă, se curăță proaspăt destul de bine. Spor la treabă!
argon
Asa, e , zici bine de poliuretanic, e stabil intre -30 si +100 de grade, ceea ce e exact ce trebuie si vara cand frige bordul, si iarna. Mie mi-a ajuns la fix cantitatea din poza de mai sus, pentru ambele parti, a mai si ramas putin.

PS cand demontezi parbrizul, nu ai cum fixa lipitura, deci e complicat in aceasta situatie..ma gandesc la mai multe pungi de orez/zahar, dar nu apasa cu suficienta forta...trebuie parghie in parbriz.
adrian64
Eu am nevoit sa schimb parbrizul si i-am rugat pe baietii de la service sa-mi lipeasca bordul.
Nu stiu cum au facut, dar dupa 6 ore cand am mers dupa masina totul era rezolvat.
Bordul sta foarte bine acum.
ssf99bv
Astept si eu sa se incalzeasca afara,si apoi ''incerc'' sa lipesc bordul de la laguna...cand eram hotarat ,am cumparat si solutia,apare un mesaj ca poate la lipit e mai bun ''Sika''.....totusi tind sa merg pe mana lui ''argon'',daca el si-a lipit la laguna lui si tine cu Bison....oricum arunc si o privire la sika
siriteanu
salutare!
cineva din zona IASI ma poate ajuta cu remedierea problemelor cu bordul ondulat?
multumesc.
Adonnis
Salutare,
Am fost azi la un atelier de parbrize, ca sa intreb cat ar costa demontarea parbrizului pentru a permite acces la bord mai bun, lipirea bordului si montare la loc. Am zis ca e mai comoda varianta asta decat demontarea bordului.
Baiatul de acolo a zis ca adezivul lor e doar pt sticla si nu o sa lipeasca bordul. Acum ... am vazut aici pe forum ca s-a folosit in alte cazuri fara probleme.
Sa incerc in alta parte?
audiofilu'
Nu a spus nimeni ca a folosit acel adeziv. In mod sigur au folosit unul dedicat pentru plastic si textil, de genul Prenadez, Bison.
AlexandruEnache
Va salut. A ajuns si bordul lagunei mele sa se desprinda. Din ceea ce am citit in posturile trecute am inteles ca adezivul ideal ar fi acel bison power adhesive poliuretanic. As avea insa o intrebare, unde ati aplicat adezivul? Pe partea interioara a buzei plansei? sau pe suprafata de plastic, implicit santul unde intra buza?
audiofilu'
Eu am demontat tot bordul si am aplicat adezivul frumusel intre cele doua suprafete. In sant poti sa pui si mama adezivului, nu cred ca va tine.
Am aplicat si acele benzi tip "soricel" la margine, asa a intepenit.
AlexandruEnache
Am inteles. Merci de raspuns!
audiofilu'
Am observat ca in dreapta marginea da sa devina erecta din nou, are cativa mm deja.
Avand in vedere ca intr-o parte este plastic (zona aeratorului pasagerului) si in cealalta naiba stie ce material (cauciucat, moale) ma intreb oare ce solutie trebuie aplicata pentru a rezolva acea problema? Nu cred ca superglue tine, ma gandeam la ceva gumat sau zimtat care sa faca legatura intre cele doua suprafete. Idei?
[attachmentid=1628109577][attachmentid=1628109577]
audiofilu'
Bordul meu este lipit de acum cativa ani, ma gandeam sa pun ceva la nivelul cozorocului (deasupra instrumentarului de bord) intre plastic si capacul bordului. Nu imi dau seama de distanta si nici nu stiu ce sa pun ca sa aiba priza ceva mai rapida.
Am eu o morseta care ar putea sa apropie suprafetele...
La bord am folosit Bison la tub dar am pus pe margine si benzi/soricei de prindere.

Recomandati vreun adeziv anume pentru zona respectiva? Sa fie 2-3 mm spatiu la nivelul marginii libere, la interior nu stiu cat este.
dorin0710
Știe cineva cum se da jos capacul de la trapa, mi a căzut materialul și vreau sa dau capacul jos sa lipesc alt material?
audiofilu'
QUOTE(audiofilu' @ 11 May 2022, 19:48)
Bordul meu este lipit de acum cativa ani, ma gandeam sa pun ceva la nivelul cozorocului (deasupra instrumentarului de bord) intre plastic si capacul bordului. Nu imi dau seama de distanta si nici nu stiu ce sa pun ca sa aiba priza ceva mai rapida.
Am eu o morseta care ar putea sa apropie suprafetele...
La bord am folosit Bison la tub dar am pus pe margine si benzi/soricei de prindere.

Recomandati vreun adeziv anume pentru zona respectiva? Sa fie 2-3 mm spatiu la nivelul marginii libere, la interior nu stiu cat este.
*


Rezolvat in cateva ore (inclusiv asteptarea). Am cumparat un tub de adeziv Bison (tip prenadez dar transparent), am cumparat inca 2 clesti de fixare si am lasat vreo 2 ore pe fiecare jumatate a cozorocului apoi peste noapte am centrat clestii pe arcul cozorocului, dimineata totul ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.