Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traversare Bucuresti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
argon
QUOTE(tarzy @ 16 Jul 2018, 15:56)


In plus Belgradul este cel putin la jumatate ca suprafata fata de Bucuresti
*



Este cu ~o treime mai mare.
cccccc
bucuresti 228 km patrati
belgrad 360 km patrati
ambele date din wikipedia
am intrevenit dar nu pentru a fi in dezacord cu una din parti in discutii.
am traversat belgradul urmand ruta in dreapta dupa coborarea de pe pod pana ce am dat de autostrada.
prima parte este de fapt parte din centrul belgrad iar circulatia este bara la bara. numai sarbii stiu sa circule asa.
ady77
QUOTE(Tudor B @ 16 Jul 2018, 15:52)
Waze imi indica ba prin centru ba prin nord. Voi vedea la monumentul respectiv ce rută imi indica.
*


Eu zic sa faci cum zice el, ca evita si aglomeratia si iti recomanda cea mai buna solutie la momentul respectiv.
Bicicleta galbena
ccc, ruta aia n-o faci in 50 min decat noaptea, tarziu;
Fac des Vatra Luminoasa - Vama Militari, si de-acolo langa Auchan Paĺlady.
Recomand centura, oricare din variante (N-S).

dandobre
QUOTE(Tudor B @ 16 Jul 2018, 14:59)
Se poate ieși de pe A2 la Cernica si intrat pe centura la Pantelimon? conform Google Map pare o varianta de luat in calcul.
*



Se poate, dar e cam același lucru, plus ca lucrările sunt între Pantelimon și Voluntari.
Rămân la părerea mea, mergi după Waze care, în funcție de traficul de moment îți dă varianta mai rapida
SandelBS
QUOTE(Ov @ 16 Jul 2018, 07:57)
daca la berceni si popesti pierde "ceva" timp, la domnesti ce pierde?  icon_mrgreen.gif
*



Din toate intersectiile de pe centura la Domnesti cred ca se sta cel mai mult. Ca acolo trebuie pasaj urgent...precum si in alte locatii stiti cine trebuie injurati. Nu stiu cum ar fi cu giratoriu acolo (probabil ceva asemanator cu intersectia cu DN1A) dar bine ca nu se joaca cu schimbarea prioritatii cum era de ex la Braila acu mai multi ani (intrarea dinspre Cazasu - DN22). Dar in loc de facut pasajele urgente noi facem catedrale...in sec 21.

In fine, pentru cine vrea sa ocoleasca intersectia respectiva, sa zicem ca vine dinspre A2, eu mai folosesc urmatoarea ruta: iesire din centura pe DN6 (sos Alexandriei), la al 2 lea giratoriu stanga pe str Cristalului (e un Penny pe colt), in capat dreapta vreo 50m apoi stanga pe Margelelor (urmarit drumul cu prioritate), unde se infunda drumul stanga pe Ghidigeni, apoi dreapta (indicatorul de drum cu prioritate), apoi inca o dreapta si stanga (la fel se urmareste drumul principal) si mers pe Maracineni pana la Prelungirea Ghencea (stanga) si apoi reintrare pe centura, dar acum venind pe drumul cu prioritate.

Daca si Prelungirea Ghencea e aglomerat, de pe Maracineni se poate face dreapta, apoi stanga pe Valea Oltului, stanga la Bd Timisoara, dreapta pe V Cascadelor si apoi stanga pe Iuliu Maniu - iesire A1, ori pt pretentiosi ruta ocolitoare pe Preciziei.

Rutele astea sunt date si de maps, waze sau ce folositi, eu folosindu-le destul de des, va zic si ca drum e ok asfaltat.

Invers, de pe A1 la A2, recomandat intrarea pe Maniu si apoi pe preciziei cum s-a spus mai sus, dar mai departe de Domnesti...incercati sa tranzitati pana la 6 dimineata, dar la ora aia e mai avantajos orasul.
tatabobu
QUOTE(SandelBS @ 22 Aug 2018, 16:38)
Din toate intersectiile de pe centura la Domnesti cred ca se sta cel mai mult. Ca acolo trebuie pasaj urgent...precum si in alte locatii stiti cine trebuie injurati.
*




Da. Primarul din Domnesti, primarul din Bragadiru, sefu' de la CNADNR, cine distribuie in Ilfov banii pentru drumuri si poate si altii. In mod surprinzator, de data asta nu Gabitza.
PS: la Domnesti nu se MAI joaca cu schimbarea prioritatii.
cccccc
bucurestiul, desi are ceva politai pregatiti in circulatie, se foloseste de politia locala la circulatie. pacat.
nu poti pretinde localului sa dirijeze intersecti pe maniu. am parcurs de la cotroceni pana la iesire 3 ore zdravene. nu stiam de ce este blocaj. cand colo la prima intersectie un local care practica niste semne si o dirijare doar de el cunoscute. la a doua intersectie altul ce a oprit o masin in mijlocul intersectiei din motive prostesti din moment ce habar nu avea sa dirijeze.
cred ca maniu are nevoie de ceva semaforizare inteligenta si de politisti de la circulatie mai experimentati si de un alt mod de circulatie din partea noastra. plus ceva drumuri paralele. altfel...
tatabobu
Drumuri paralele n-ai pe unde, iar ca sa reduci traficul de pe Maniu trebuie sa mai darami din satele de pe A1 04.gif
PS: singurul lucru care va ajuta un pic Maniu e strapungerea Splai - centura. Ar mai fi si prelungirea blv. Timisoara pana in centura, dar nu e nici macar in studiu.
Sudsemnatu
QUOTE(tatabobu @ 18 Jun 2019, 14:20)
dar nu e nici macar in studiu.
*


in studiu e, ca a incasat cap de p**is asta niste bani pe terenul pe care urmeaza sa se faca strapungerea

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/pol...-ilegal-1119668

BioHazarD
QUOTE(cccccc @ 15 Jun 2019, 11:36)
un local care practica niste semne si o dirijare doar de el cunoscute.


Am observat si o groaza de locali care n-au treaba cu dirijatul desi stau in intersectii.
Ma obliga legea sa respect semnalele lor haotice?
Sudsemnatu
da, daca e desemnat ca agent rutier, scrie si in legistlatie. Daca e desemnat agent rutier trebuie sa respecti semnele si alora de la drumuri cu baghetele alea in mana, personalul cfr si oricine...care poate indeplini aceasta functie.
einstein1984
QUOTE(BioHazarD @ 18 Jun 2019, 16:40)
Am observat si o groaza de locali care n-au treaba cu dirijatul desi stau in intersectii.
Ma obliga legea sa respect semnalele lor haotice?
*


nu, dar bara camionului din stanga ta care respecta semnalizarea lor s-ar putea sa te oblige.
aia de pe 13 septembrie sunt eficienti, desi cu ratul drept in sus opresc doar o strada, nu pe amandoua se intelege ce vor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.