Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mergand pe bicicleta am fost lovit de un sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3
os
Si trauma cerebrospinala cui o lasati? Asa-i ca inca te mai doare capul? Asa-i ca ai o tensiune in-su-por-ta-bi-la in zona cefei?

Pai vezi... Tre'sa-ti amintesc eu?
Axe
QUOTE(Tudor @ 11 Feb 2009, 10:12)
Sfatul meu: pentru ca nu cred ca te arde, lasa bicicleta nereparata. S-ar putea sa iti fie de folos asa mai incolo. O so repari cand toate vor fi rezolvate. ...pana atunci sanatate maxima si daca ai neaparat nevoie cred ca te descurci tu sa imprumuti o bicicleta de la cineva.
*




QUOTE(adi_ar @ 11 Feb 2009, 21:38)
Ai avut zile ... de acesta data!
Axe, la marsavia dovedita de cacanar, daca tot l-ai dibuit, lasa tu reparatia bicicletei de 2 lei, un vopsit acolo, si pune-o de ceva cure balneare de recuperare, ca le meriti, zic eu!
Ia legatura cu un avocat, ca-ti spune el mai multe despre cat costa 3-4 ani dusul copilului la gradinita si o menajera top!
*




QUOTE(os @ 11 Feb 2009, 22:01)
Si trauma cerebrospinala cui o lasati? Asa-i ca inca te mai doare capul? Asa-i ca ai o tensiune in-su-por-ta-bi-la in zona cefei?

Pai vezi... Tre'sa-ti amintesc eu?
*




Baieti, stiu, ala chiar merita sa-i faci figuri d'astea, cure balneare etc. dar va rog sa ma credeti dupa un astfel de eveniment daca ai scapat intreg sau aproape intreg nu te mai gandesti sa faci mascareli de tot felul. Incerci sa uiti cat mai repede si cu asta basta. Eu nu pot sa ma prefac la modul asta, daca era sa fac asta faceam acolo la fata locului, ma tavaleam pana venea salvarea si inca vreo 5-10 ani de-acu in colo. Eu am fost intrebat atunci daca sa vina salvarea, m-am palpat peste tot si chiar daca ma durea piciorul si degetul era vanat, m-am gandit ca poate eu chem salvarea pt un fleac si altul moare in timpul ala ca era salvarea la mine si am refuzat.
Am fost azi la asigurari si mi-au zis ca mai bine las bicicleta asa cum e pana il avem in mana pe faptas. El oare nu se gandeste in ce s-a bagat, zicea cineva ca are impresia ca urmareste topicul asta, daca e asa mai bine se duce acum in ceasul al 12-lea si da declaratii. Reparatia costa in jur de 2000-2500ron(deci nu-i de joaca) wacko.gif
Tudor
QUOTE(Dodone @ 11 Feb 2009, 20:15)
Daca e proba, atunci ramane in custodie la instanta de judecata, pana la ramanerea definitiva a unei sentinte. Fii serios, cadem in desuet...
*



Din fire sunt serios, imi pare rau ca nu ai inteles ca la o gluma am raspuns cu o gluma.

Strict la situatia in discutie, cand am dat sfatul eu ma gandeam la un posibil proces civil de recuperare a daunelor, in caz ca autorul contesta vinovatia sa si astfel Axe nu poate folosi RCA-ul. In acest tip de proces e o mare diferenta intre a prezenta o poza din care se vede sau nu urma de vopsea sau a prezenta chiar bicicleta.

Tu cred ca te-ai gandit la un proces penal impotriva autorului, caz in care ai dreptate, daca era proba, bicicleta ramanea in custodie la instanta.

Noi aici suntem la sectiunea Asigurari, asa ca "obisnuinta casei" sunt procesele de recuperare a daunelor. N-am mai precizat ca mi s-a parut subinteles. Ce am spus eu este un sfat, daca vrea il urmeaza, daca nu, nu.

Hai sa ne linistim si sa-i uram sanatete lui Axe.
adi_ar
QUOTE(Axe)
Baieti, stiu, ala chiar merita sa-i faci figuri d'astea, cure balneare etc

De regula sunt si eu serios, prea serios uneori!
Nu-i vorba de figuri, sa stii!
Efectele posttraumatice dupa evenimente de acest gen sunt multiple, uneori intarziate si foarte neplacute. Ca tu iti simti oscioarele intregi (ma rog, partial, exceptand "tibula" aia smile.gif, care nu conteaza, dupa cum spui mai sus) nu inseamna ca nu-ti creste un cheag epidural sau alte mascari din astea!
Nu te grabi cu concluziile, cei 2500 RON sunt mizilc (nu ca n-ar conta pentru un om care munceste pentru bani, nu intelege gresit) !
Ti-o spun ca unul care a vazut cum "creste" moartea de mai multe ori in lunga experienta de sofer! Atunci si eu I-am multumit si-atat dar unii meritau biciul ... si s-au inmultit!

Nota:
Nu sustinem si nu promovam in nici un fel declaratii false ori simulari pentru obtinerea de foloase necuvenite.
Prin cele afirmate mai sus doresc sa subliniez doar ca un anumit comportament (ticalos) merita "atentie" maxima si riposta la nivel minim de ingaduinta!
Dan73
Axe, poate nu am citit eu cu suficienta atentie dar parca nu am inteles daca pozele sunt facute de tine sau de politia chemata la locul accidentului. Ai chemat politia atunci cand s-a intamplat accidentul sa vina la fata locului?
Axe
Pozele sunt facute de colegi imediat ce m-am ridicat de jos, politia a venit dar pt ca la momentul respectiv eram incins nu am simtit nicio vatamare, ei nu fac masuratori si fotografii decat la accidentele cu vatamare. Ulterior am ajuns la spital dupa ce am ajuns acasa, m-am relaxat si nu mai puteam sa pun piciorul jos sad.gif
$$ilvviu
QUOTE(Axe @ 11 Feb 2009, 21:53)
Reparatia costa in jur de 2000-2500ron(deci nu-i de joaca) wacko.gif
*





La ce reparatie te referi? A bicicletei??? ohmy.gif
sonycu
daca are bicicleta de 5000 de ron de ce nu..

exista astfel de biciclete.. la astfel de preturi..
rtBK
exista biciclete si de 10.000 de euro, daca nu ma insel icon_mrgreen.gif
Axe
Daca era una ieftina credeti-ma, imi faceam vreo 10 cruci ca am scapat intreg si nu mai ziceam nimic, o reparam pe banii mei ! wacko.gif
Axe
Noutati, s-a ajuns de la urmarire generala la Interpol in tara in care este inmatriculata, pentru a gasi masina, soferul a fost identificat. Parerea mea este ca totusi masina aia se afla sub o husa sau intr-un garaj undeva, nu departe de Bucuresti.
Cand va fi gasit soferul trebuie sa explice unde este si cine conducea masina la data producerii accidentului, si daca a reparat-o, cum a facut asta fara autorizatie. Cineva a lansat ideea ca urmareste acest topic , daca este asa, mai bine te prezinti solo la politia bragadiru, posibil sa ai si circumstante atenuante ! Oricum am fost asigurat ca te vom cunoaste personal in aprox. 10 zile !
fl7
daca il vei cunoaste sa i faci o poza sa l vedem si noi
Axe
mda, ca sa nu ma mai chinui le iau direct pe cele de la dosar, fata-profil cool.gif
daniel4ro
Lascarica, da-te prins, fugarule post-336-1110552449.gif
b06fcn
Acum am vazut si eu topicul, nu stiu daca te mai ajuta, dar este un site in Spania unde se poate verifica exact cine e proprietarul masinii http://www.provimad.es/publica/06Trafico/s...CFVSK3godRWPq0g
Bafta si in primul rand sanatate
Axe
multumesc, asa cum spune si colegul Daniel, Lascarica nu prea sta p'acas', ca de cunoscut il poti cunoaste si tu daca apesi ctrl+f in acest document si bagi in cautare 0995CDP : http://www.dip-alicante.es/bop2/pdftotal/2...02/14-02-08.pdf smile.gif
Axe
A aparut o ipoteza, citez din spusele unui prieten : "Pe data de 22 feb. ora 23.00 masina cu pricina era parcata pe strada fabricii in militari o strada paralela cu linia tramvaiului 41. nu stiu daca acolo sta individul asta dar o sa ma uit daca mai parcheaza."
Cine locuieste in zona si vede masina este rugat sa sune la politia rutiera 02119544, multumesc !
VladG
Imi aduc aminte de masinile alea cu numere de Spania, le-am vazut si eu, dar n-am facut legatura cu accidentul tau.
Sunt parcate cum cobori in "groapa" la Politehnica si apartin distinsilor membrii ai unei satre tiganesti. Stau in niste cotete de gaini, dar au toti masini STRAINE si antene de satelit.

Daca e sa fie asa, bani de la aia nu prea cred sa vezi, dar macar sa-l infunzi pe nemernic. De altfel sunt aproape sigur ca masinile alea nu au asigurari, nimic...
Am notat si nr care te intereseaza pe tine, o sa verific daca e printre ele.

Asta e locatia, daca vrei sa dai o tura de recunoastere pe acolo:
[attachmentid=1627504987]
Axe
Faza de toata jena : acum vreo trei zile ma suna de la politie ca numarul dat de mine este al unui Citroen nush ce model blink.gif , ca a venit aceasta confirmare de la interpol blush.gif
Intrebarea mea legitima a fost : dar ce numar ati dat ?
Pai zice, 0995CDT. Eu ii spun sa mai citeasca o data declaratia mea, o citeste, si stupoare !!! Aveti dreptate, este 0996CDP ! Dar in prima declaratie ati scris CDT.
Cum sa scriu CDT cand eu il visez si noaptea ca-i CDP toata ziua ?!
Acum normal alte formalitati , dureaza inca cava pana vine iar confirmarea.
Eu am o varianta despre ce s-a intamplat de fapt dar nu vreau sa comentez, pana nu am certitudinea, voi merge sa fotografiez declaratiile sa va dati cu parerea daca putea crea cofuzie !
bendix
M-am bucurat prea devreme, ca a inceput sa functioneze ceva bine in Romania sad.gif
daniel4ro
nu cred ca trebuie sa te gandesti aiurea...

ori secretara care a redactat adresa e tare de urechi si a inteles gresit la dictare, ori cel care are dosarul si trebuia sa verifice adresa de 10 ori dupa ce a iesit de la redactat este un incompetent.

merg pe varianta nr. 2
b76bgaarh
bre axe...

dar de ce nu bagi la un ziar ...o mica scrisoare...ca si asa sunt pe ei cu toate cazurili de cenzurat...


sau ala a ajuns unde trebuie cu ce trebuie????
Axe
Azi nu am mai rabdat si am scris la vreo 5-6 ziare nici nu mai stiu exact sleep.gif
Am apelat si la http://www.fpvs.ro/ , cica dureaza in jur de trei luni, identificarea asiguratorului ......................auaaaaaaleoooooo mamaaaaaaaa wacko.gif wacko.gif wacko.gif
Stiti ca-i obligatoriu sa ai numar la masina, dar daca ai, la ce-i bun ?! Daca politia Romana, Interpolul, FONDUL DE PROTECȚIE A VICTIMELOR STRĂZII si altii, dau din umeri cu lunile, poate chiar ani de-a randul. Intreb si eu ca uomu' : la ce-s bune placutele de inmatriculare ?!!!
daniel4ro
sa ne pui niste link-uri cand va aparea ceva in presa

eu zic ca nu se va scrie nimic, singurul lucru ramas este sa astepti iar raspunsul prin Interpol

Axe
hopaaaaa, am primit telefon acush de la politie, domnul Bogatu Danut a vandut masina respectiva la data de 07.2008. unui tip din Turnu Magurele, ulterior acesta a depus o plangere la politie cum ca actele masinii au fost furate blink.gif wacko.gif blink.gif wacko.gif
Ramaneti, pe acelasi post, telenovela continua ph34r.gif
argon
il sufli de praf, nu am vrut sa-ti stric entuziasmul la inceput, dar asta oricum ar fi fost inevitabilul deznodamant.
daniel4ro
adica in iulie 2008?
Axe
QUOTE(argon @ 16 Mar 2009, 22:02)
il sufli de praf, nu am vrut sa-ti stric entuzismul la inceput, dar asta oricum ar fi fost inevitabilul deznodamant.
*



Pai eu nu am ce-i face si nu asta era scopul, eu vreau doar sa stiu cine da banii !?
Legea isi va spune cuvantul in ce-l priveste pt fuga de la locul accidentului, inca ma gandesc daca nu-i cazul sa-l dau in judecata pt daune morale, procesul ar fi ca si castigat.

QUOTE(daniel4ro @ 16 Mar 2009, 22:10)
adica in iulie 2008?
*



Da, mi-a spus si cum il cheama, semnalmente , tot, corespunde !
hellcat
Pai si l-a chemat politia pentru o audiere, ceva, declaratie, alibi...
Master01
Pai, nu stiu cum sa spun, politia noastra stie multe dar nu actioneaza. O apuca durerile de spate cand trebuie sa actioneze si se anchilozeaza. Ar trebui in 2 zile sa il azvarle in arest pt fuga de la locul accidentului. Nu?
daniel4ro
daca nu stii cum sa spui, mai bine taci si citeste mai departe

lurk0000.gif
argon
QUOTE(Axe @ 16 Mar 2009, 22:24)
Legea isi va spune cuvantul in ce-l priveste pt fuga de la locul accidentului,
*



care lege? unsure.gif oricum iti doresc succes, ne ti la curent.
A l e x
Urat ce ti s-a intamplat, acum ca il prinzi, ca nu-l prinzi, bine ca ai scapat tu ok, e cel mai important... Dar am remarcat acest post :

QUOTE(Axe @ 11 Feb 2009, 22:53)
Baieti, stiu, ala chiar merita sa-i faci figuri d'astea, cure balneare etc. dar va rog sa ma credeti dupa un astfel de eveniment daca ai scapat intreg sau aproape intreg nu te mai gandesti sa faci mascareli de tot felul. Incerci sa uiti cat mai repede si cu asta basta. Eu nu pot sa ma prefac la modul asta, daca era sa fac asta faceam acolo la fata locului, ma tavaleam pana venea salvarea si inca vreo 5-10 ani de-acu in colo.
*



Daca spui asta cu sinceritate (nu spun ca nu te cred, dar stii si tu ca pe forum e mult mai usor sa fii cetatean model) eu unul iti spun cu sinceritate ca meriti toata stima pentru cum gandesti... Nici eu nu sunt de acord cu astfel de razbunari, chiar daca acela o merita. As fi de parere ca asta ne separa pe noi, de ei, bunul simt, chiar si in situatii de acest gen.

Oricum, bafta in continuare, si tine-ne la curent...
Axe
Alex, sunt sofer cu vechime, stiam inca de la producerea accidentului ca daca vreau sa-l fac varza trebuie sa te tavalesti pe jos si eventual cu ceva pile sa te si internezi asa cateva zile la "odihna" dar sincer m-am gandit ca oricare sofer poate pati asa ceva, chiar si eu. Problema este ca el a fugit ! Stie el mai bine de ce , ceva nu era in regula cu el sau cu masina, asta ramane de vazut....

IMPORTANT : Cine locuieste prin Magurele, poate vedeti masina !?
Ford Focus "E0995CDP" Argintiu.
b76bgaarh
era focus de america?
marksman
Imi pare mai degraba numar de Spania
Axe
Nu, cer scuze, nu am gasit alte poze, am cautat acum si am gasit unele mai potrivite !

***Cineva a vrut sa ma ajute smile.gif, iata ce am gasit aici : http://deac-laura.blogspot.com/ (se deschide un pic mai greu dar merge) dati ctrl+f si bagati numarul masinii E0995CDP !
daniel4ro
noutati?
daniel4ro
nedumerire.gif
Axe
Mda, noutati este blush.gif , am ajuns in punctul final, cunoastem persoana si unde locuieste, problema este ca nu prea sta pe-acasa ca sa fie inhatzat si nici pe la halte rude pe unde isi facea veacul, mancati-ash, deh, fugar fugar dar mai obosesti !
eXtenSion
Ce noroc ai! Oricum, bine ca ai scapat nevatamat... Ma bucur ca ai depus plangere! Bravo!
Axe
... si timpul trece, politia lucreaza, infractorii se ascund tiptil, tiptil in noapte, politia dupa ei si timpul trece, politia lucreaza, infractorii se ascund tiptil, tiptil in noapte, politia dupa ei si timpul trece, politia lucreaza, infractorii se ascund tiptil, tiptil in noapte, politia dupa ei si timpul trece, politia lucreaza, infractorii se ascund tiptil, tiptil in noapte, politia dupa ei....! ph34r.gif
Cam in stadiul acesta ne aflam dragi tovarasi si pretini ! sad.gif
Bliss
Te-ai indoit vreo secunda ca Militia Romana nu-si va face datoria? death.gif
bob737
Axe, chestia cu vandutul masinii ma gandesc ca nu ar trebui sa tina atata timp cat tu il poti identifica ca fiind persoana care a condus masina si ai si martori. Parerea mea ca in astfel de cazuri se intampla in general 2 faze. Ori vine vinovatul la tine cu o oferta in cash sa-ti retragi plangerea , ori se duce la cunostiinte din politie cu aceeasi oferta de cash...Spun asta pt ca daca persoana vinovata e identificata si politia vrea s-o prinda, are n posibilitati, in opinia mea.Bine ca esti tu ok si nu a fost mai grav!
Multa bafta si sper ca intr-un final totul sa se rezolve cat mai civilizat si corect si mai sper ca politia sa-si faca treaba.
Marian66
am citit toata povestea asta de la inceput pana la sfarsit, si un singur lucru ma framanta cu adevarat (asta ca nu poti sa te bazezi pe politie o stie toata lumea): ala stie ca il cauta Politia si pt accidentul asta cu tine? sau la cate nenorociri o fi facut, zice mersi ca nu l-au ridicat atunci, si el pur si simplu se ascunde de altceva?
Axe
Multumesc sincer pentru rabdarea de a citi toata povestea, ce pot sa spun esta ca vestile despre el sunt ca nu prea a fost "cuminte" in general, nu numai acum si ca la un moment dat cand oboseste de atata fuga si ascuns prin diverse locuri va trebui sa plateasca pentru tot in versiunea "trei in unul"(ca in reclama).
El de fapt nu face acum decat sa-si prelungeasca agonia si sa amane sa ajunga la bulau ! wink.gif
Marian66
asa am patit eu acum cativa ani, le-au spart casa alor mei, si niste vecini l-au recunoscut pe respectivul si au dat declaratii (mare curaj pe ei) "da domle, l-am vazut pe X ca dadea tarcoale la casa, si am auzit o bufnitura, l-am vazut fugind, etc.". au trecut pe la el acasa si evident nu l-au gasit. dupa aproape un an, il suna pe taicamiu politistul care se ocupa de caz si imi spune ca l-au arestat pe ala pentru omor pe undeva prin italia si ca daca dupa ce il extradeaza nu vreau sa ma constitui in parte civila sa-mi recuperez bla bla bla. la vremea respectiva (2000) le luase vreo 2000 de dolari din casa, si s-au gandit ai mei ca daca oricum infunda puscaria, cum sa scoata bani de la el; la tine e putin diferit, pt ca e vorba si de o masina, care are si ea un rca pe undeva prin spania pe acolo si ai sanse sa-ti recuperezi banii de pe reparatie
Axe
Eheeee, lucrurile se misca, nu atat din partea politiei care face si ea ce poate dar daca un om se ascunde este de inteles ca nici ei nu pot face prea multe, cat din partea societatilor de asigurari, masina era asigurata in spania la o anume firma de asigurari care are un corespondent aici. Am fost sunat de acestia si le-am facut o vizita, am dat toate datele, actele etc. si acum astept ca ei sa comunice cazul in Spania si aflu raspunsul !
Singura problema este ca trebuie sa faci dovada ca bicicleta iti apartine si cum majoritatea ne cumparam bicicletele de pe unde apucam evident nu avem nici acte la ele Problema este rezolvabila printr-o declaratie notariala precum ca eu sunt proprietarul.
Le-am spus ca oricum fata de reparatiile unui autoturism, reparatia va costa probabil cat un far sau bara de protectie asa ca sper ca 99% cazul meu este rezolvat. Am spus de la inceput ca nu am pretentia la daune pentru suferinta fizica, am fost intrebat daca am astfel de pretentii si am refuzat, norocul meu ca am scapat doar cu o fractura minora asa ca nu avea rost sa complic lucrurile.
Cat priveste pe soferul masinii probabil voi fi sunat in 2-10 ani de cineva de la politie sa-mi spuna ca l-au gasit, deh, ramane de vazut .... !
Axe
Se cam prelungeste durata in care firma din spania "delibereaza" daca sa dea sau nu banii, de parca ar fi tocmeala! Am sunat cu cateva zile in urma la biroul din Romania si la celalat capat al firului persoana nu mai era atat de increzatoare ca problema mea se rezolva !!! Mi-a spus sa asteptam, vedem, raspunsul din Spania nu a venit etc etc blush.gif
Inca nu vreau sa divulg numele acestor companii dar ma intreb daca faci zob un mercedes de 100.000E ce sanse ai sa recuperezi banii pe masina si eventual pe spitalizare ?!
Marian66
incearca totusi si un telefon in Spania. gaseste pe cineva care vorbeste spaniola, ca ei nu prea le au cu engleza; sa vada ca esti dl. X, nu un numar de dosar pe care il manevreaza ei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.