Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mancarea preferata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
marian-j

<span class='edit'>7 Jul 2010, 23:07:</span>
QUOTE(Yochanna @ 7 Jul 2010, 22:54)
M.C., dar nu suntem sefi si subalterni, suntem o echipa smile.gif   rolleyes.gif
*


Aia da,echipa!
Unu cu sapa ceilalti cu mapa adica matale te spetesti printre oale si restu' se indoapa!
Faina treaba! sleep.gif
Tamango
marian, poate yochanna se referea ca face echipa cu colegu mai sus mentionat, ct-84-leu
marian-j
Hait!Iara-mi umbla gura fara mine! blush.gif doh.gif taci.gif
M.C.
Dom'Marian wink.gif
Trebuie sa avem grija,ca serviciile secrete lucreaza! cool.gif biggrin.gif icon_mrgreen.gif
CT-84-LEU
Facem echipa normal ... Nu e frumos sa profiti de bunatatile alea. Mult mai placut e sa "beneficiezi". Si sa ca ajungi sa "beneficiezi" trebuie obligatoriu dupa regulile impuse de "sefa" sa pui lenea la treaba. laugh.gif Altfel mananci rabdari prajite.
M.C.
Hai ca usor,usor,incepe sa se dezlege misterul ! wink.gif tongue.gif
In echipa nu se conduce doar Reno,ci si nemtoaice! wink.gif wink.gif
marian-j
Maine avem oaspeti la masa de pranz.
Ne vin neamurile din Spania.
Face nevasta-mea ca "halicopteru" prin bucatarie! ph34r.gif
Ea e ghineralu' si io ofiteru' de intendenta! radmasa.gif
Ciorba de legume de vara cu aripi de curcan
Ciolan afumat fiert la kukta cu dafin si piper boabe
Spata la tava cu cu cimbru si busuioc verde in sos de vin
Pulpe superioare de curcan pe pat de legume la cuptor(inca negociem daca sa ungem sau nu pulpele cu miere!)
Maine facem niste cartofi natur cu patrunjel verde si un sos de mazare proaspata cu marar ca si garnitura la ciolan si la spata.
Oalele vuvaie,cuptorul dogoreste incarcat cu doua tavi.Ni-s ca negrii pe plantatie! sleep.gif
Felul trei va fi o lubenita cat un zeppelin! happy.gif
Hai pa,ca am treaba!
padre
Hola, hermanito, como estas? hmmmm que olor mui delicioso!!!
gata, maine la 11 sunt la tine, nu ma intereseaza unde stai, te gasesc eu tongue.gif

PS: imi vine sa dau cu basca de pamant (bine ca n-am basca), masa mea de seara a fost un castron de corcoduse si cativa pumni de visine - e drept, delicioase, de la mine din curte.
bai nene si cum a nimerit el mancarurile alea toate pe gustul meu...... 38.gif 38.gif charge.gif
marian-j
Gracias,signor padre! biggrin.gif
Iarta-ma ca te intreb,matale suferi de oarice bai?Pe bune,io numa' cu corcoduse si visine in burta n-as ajunge nici pana la poarta sa ti-o deschid! blush.gif
Bre Razvane,ce draq sa fac?Mi se tot abureste obiectivul si-mi ies pozele cu blur! mad.gif
Afara sunt 27 de grade,in bucatarie 33.
Ciorba clocoteste molcum,cuptorul aromeste innebunitor.
Mai un pic si dezosam aripile si verificam tavile.Apreciez ca temperatura bucatariei va depasi 35 de grade!

hitman1234
Padre, qué coincidencia, y eres español?

Que no invadieron Ardealul en el ritmo más .. parece que todo el alimento bueno es que hay ...
eduardsebe
Sa inteleg ca voi mancati spaniola pe paine? icon_mrgreen.gif
marian-j
Si sa fie poza #1.
M-am inselat un pic!Afara bate un vanticel absolut bine venit! biggrin.gif
L.E.
Intru in pita!Iara!
Fierb cucuruz! wink.gif
hitman1234
noroc ca dau o fuga la vecinii de la sud cu tva mai mic azi si se cam pricep si ei la bucatarie (o sa fac poze) ca altfel iar baleam toata ziua la ce dezmat planuiese conu' Marian fata cu reactiunea spaniola 38.gif
marian-j
Repede-repede niste poze ca acusica vin musafirii si eu nu am terminat de aranjat masa in curte.
Pana la urma am uns curcanul cu miere de dragul crustei delicioase ce o formeaza pe carne si am folosit trei feluri de fasole verde.Mor de curios sa vad ce a iesit!
Na,va las ca am treaba!
Ceau la voi!
Sa aveti o duminica faina! smile.gif
Catalinmodena
Doamne,daca vede o gravida fotografiile astea . . . . . ! biggrin.gif


Arata super totul! wub.gif wub.gif wub.gif
hitman1234
Roundhouse kick din Bulgaria icon_mrgreen.gif
ipiq
nea marian: respekt.gif respekt.gif respekt.gif icon_mrgreen.gif
M i h a i
vai....ce pofta am de cartofi din aia ca in postul lui hitman1234 ....dar raman cu pofta..avand in vedere ca 30 de zile am voie sa bag decat fierti.......sa pun si eu poze cu compot?...supa... sad.gif
SorinCT
Negrese rolleyes.gif
elro
Negresele acestea au "par",mai bune sunt acelea fara par blush.gif laugh.gif
Dupa o masa copioasa...merge o negresa happy.gif
marian-j
Multumim frumos,colega Catalinmodena! biggrin.gif
Sa traiesti,vecine ipiq!Iti foarte multamim si dumitale! biggrin.gif
Coane M i h a i,si matale esti la dieta ca si conu' padre? sad.gif
Bre hitmane,cu matale ma cert! mad.gif
Pai pune mai nene si matale cateva vorbe(ca doara nu te-o durea tastatura!)sa stiu si eu ce e prin blidele alea ca ma ia cu sughitz cand vad ce bine arata!Nu ma pricep deloc la bucataria vecinilor din sud!Cu crumpii mi-e clar da' restu'?Mmmm,tare bune tre' sa fi fost bucatele alea! wub.gif
Sa-ti fie de bine! biggrin.gif
hitman1234
Bre coane sa ma scuzi dar cand am venit eram rupt de oboseala ca m-a secat un Cristofor Talambu' cu un Polo 1.2 juma' de drum..m-am grabit doar sa pun pozele inainte sa vina pozele de la dezmatul tau biggrin.gif ca altfel si cu burta plina si tot sughitai...

Denumirile iti dai seama ca nu le mai bunghesc, ca regula am decis sa mancam numai preparate ale caror nume nu ne spune nimic..eu am tras la loz in plic pieptul ala de pui tras prin vin cu piure, mandra mea somonelul pe gratar (care fie vorba intre noi e mult mai bun la cuptor cu orez salbatic si sos de soia), nasa a nimerit rulada aia de pui cu smochine iar nasu' rulada de pui cu ciuperci..dementiale toate iar pretul a fost undeva la 150 ron cu multe beri si inghetate si bacsis 20% de mai avea un pic si-mi dadea un french kiss chelnerita laugh.gif
marian-j
"french kiss" radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Multam fain de lamuriri.
M-am edificat. biggrin.gif
Sa vad cum o combin pe madam-j sa inventeze si ea un pui d-ala cu smochine ca-mi dardaie telescoapele de pofta! happy.gif
Yochanna
Pe fuga, dupa serviciu si inainte de intalnirea de la Polivalenta de azi...
[attachmentid=1627640537]
Coro
de un mare succes, negresele alea wub.gif
Mutzunache
Soooper succeess fataaa!! Saru'mana!!
Yochanna
rolleyes.gif munca in echipa, coane fanica smile.gif wink.gif
pcs
[attachmentid=1627640747] [attachmentid=1627640746]

Placinta cu visine, inainte de a o pudra cu zahar si musaca de vara, cu vinete si dovlecei
SorinCT
Vai ce as manca niste placinta cu visine 38.gif
Dan73
Am mancat la pranz o saramura de crap la Magura (pe drumul Buzau - Brasov) de sa te lingi pe degete....cu ardei copt si mult patrunjel..minunat dreasa
Buna rau. Nu am facut poza dar semana cu asta:
[attachmentid=1627642666]
Doar un mic amanunt am de reprosat. Toata chestia mi-au servit-o pe un platou cam prea intins ...si ce-am mai alergat cu mamaliga bunatate de zeama biggrin.gif
ipiq
ca deobicei, acum vreo 3 zile m-a apucat cheful de gratare la 12 jumate noaptea smile.gif
Dupa 10 minute de cotrobait dupa pieptul de porc si usturoi pt mujdei, am descoperit prin bucatarie doua chestii misto:
1. sos de barbecue de la Real
2. condiment pt gratare (mi l-a adus cineva din Polonia, nu stiu daca se gaseste pe aici...)

rezultatul: wub.gif wub.gif wub.gif

marian-j
Ioai!Si numa' pentru nimuricile alea te-ai apucat de mesterit la miezu' noptii? huh.gif
Da' nu ma apucam numa' pentru atata nici de ce stiam ca nu mai manc gratare veci! tongue.gif
Noa ni numa!
Dreptu-i ca nu-s facute noaptea dar am stiut ca am de ce ma apuca!
Niste ceafa,ceva cotlet,costite de porc,ciocanele de pui,frigarui din carne de porc si manzat,mici,ficatei de pui,carnaciori(picanti si nuremberger).Ca sa nu mancam ca salbaticii numai carnuri am mai adaugat niste ciuperci si cateva felii de paine. Apoi porumb fiert mai deunazi dar incalzit usurel pe jar sa capete si un pic de gust de fum.Tulai bun o fost! wub.gif
Cand s-au mai spuzit carbunii m-am apucat de o chestie mai migaloasa si anume cartofi copti in jar.Dureaza mult,trebuie avut grija de ei sa nu se arda,sa invelesti bine jarul,etc Mult de lucru dar si rezultatul e minunat.



<span class='edit'>26 Jul 2010, 21:48:</span>
Intrucat coptul cartofilor este o chestie foarte laborioasa cutiile de bere de 1/2 nu prea fac faþã!
Ca atare recomand ceva mai serios.Minim doua si racita undeva la 6 grade.Asa veti face faþa mai usor situatiei! 04.gif
[attachmentid=1627643030]
Tamango
Marian, eu saptamana trecuta am fost in campanie de copt vinete pe gratar, curatat si bagat la congelator pentru iarna. Iarna pe zapada cat casa merge de minune o salata de vinete cu maioneza si ceapa tocata. Aromele verii ...
marian-j
wub.gif wub.gif
Omu' gospodar...
Vara sanie... biggrin.gif
Io?Ca greierele.Fac gratare! blush.gif
ipiq
nea' marian... la mine ora 12 noaptea e ca pt altii ora 5 dupamiaza biggrin.gif
si cand vine pofta.....nu mai ai ce face! smile.gif
chiar daca nu se vede pe mine (doar' m-ai vazut ce gras mi-s), le-am doborat pe toate 4, singur! smile.gif

LE: tot am vazut prin pozele tale ciuperci la gratar, si arata de-mi ploua-n gura. spre marea mea rusine n-am mancat niciodata, asa ca data viitoare le trec pe lista wink.gif multzam de idee!
M.C.
Dom' Marian,don'soara Yochanna,nimic ,nimic?
Pai asa se comporta niste candidati la presedintie? icon_mrgreen.gif
Ce va zice electoratul? biggrin.gif
Sau sunteti in vacanta parlamentara? icon_mrgreen.gif
ipiq
M.C.: ii inteleg... pe caldurile astea nu-i de stat prin preajma furnalului si de focalit smile.gif
pcs
[attachmentid=1627646802] [attachmentid=1627646801] Azi m(ne)-am sacrificat si am infruntat cuptorul. Rezultat : pui la sticla dupa reteta lui Radu Anton Roman si drob de naut. Ca supliment, vreo 4 vinete de salata...
ipiq
pcs: si eu am facut pui la sticla. buna treaba! atat ca eu nu scot sticla pe partea cealalta... las puiul infipt in ea si gata wink.gif
Yochanna
QUOTE(M.C. @ 4 Aug 2010, 19:12)
Dom' Marian,don'soara Yochanna,nimic ,nimic?
Pai asa se comporta niste candidati la presedintie? icon_mrgreen.gif
Ce va zice electoratul? biggrin.gif 
Sau sunteti in vacanta parlamentara? icon_mrgreen.gif
*




eehh... exista gateala si pe vremurile astea, insa, situatia este urmatoarea: nu apuc sa fac si poze, pentru ca mancarea dispare instant. smile.gif
am sa incerc sa ma adun intr-o zi, si-am sa postez ultimele pozne culinare smile.gif
CRY 79
Dupa atatea gratare, cura cu ceai de papadie.
M.C.
QUOTE(Yochanna @ 8 Aug 2010, 12:49)
eehh...  exista gateala si pe vremurile astea, insa, situatia este urmatoarea:  nu apuc sa fac si poze, pentru ca mancarea dispare instant.  smile.gif  
*


O fi corect asa,ca unii sa gateasca iar altii sa haleasca? icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
SorinCT
Puiul ala cred ca a fost delicios! Eu am cuptor cu rotisor dar cred ca maxim de 2 ori l-am folosit sad.gif
pcs
La rotisor iese un pic mai uscat si prepararea dureaza ceva mai mult. La sticla carnea prinde aromele ierburilor cu care il umpli ( dupa gust cimbru, rozmarin, tarhon...). Recomand sa folosesti o sticla de Paulaner ( Hefe Weissbier dunkel ), in primul rand datorita continutului !
Tamango
Bai, am si eu o intrebare: nu se sparge sticla aia in timpul coacerii ??
SorinCT
Nu se sparge. Mie asa imi place puiul putin mai crocant smile.gif
Pe retetele de pe net am vazut ca se pune sticla plina cu apa, voi puneti una cu bere (plina) sau o goliti in prealabil inainte cheers.gif
pcs
Cu apa! Berea e pentru bucatar!
Acum dincolo de gluma, sticla trebuie sa fie un pic mai scurta, astfel incat sa incapa bine in cuptor. E obligatoriu sa o pui pe o tava care sa colecteze grasimea din pui - asa poti face in acelasi timp si niste cartofi / legume la cuptor.
eduardsebe
Cartofii se pot pune in tava si cu unt pe deasupra...pot spune ca ies absolut fenomenali,crocanti la suprafata si moi in interior...recomand smile.gif
Si merg foarte bine cu pui
vallixx
Sticla se umple cu apa si un strat suuuuuuubtire de ulei.
Uleiul se ridica deasupra si impiedica apa sa se evapore foarte repede, in felul asta puiul are "ungere" icon_mrgreen.gif pe toata durata coacerii.
Subliniez insa: stratul subtiiiiiire de ulei, ,daca e pre mult tine apa in sticla si n-ai rezolvat nimic.
SorinCT
Nu deci trebuie sa ne strangem intr-o seara sa ne aratati live cum se face ca suntem nedumeriti 38.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.