Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: macara geam
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Bibi40k
e foarte misto siteul turcesc pentru restul de plastice dar din poze par sa foloseasca pe cele doua cabluri tot "minunile" care cedeaza. smile.gif
SorinCT
Cablurile erau facute ghem inauntru, sunt irecuperabile. Acum sa vad... ori schimb macaraua (fara motor) ori iau iarasi kit de reparatie. Dar daca ma tine iar doar 6 luni ma frec in el de kit...
Bibi40k
eu am folosit kitul acu vreo 2 ani si inca merge. si nimeni nu s-a plans pana acum.

schimba rotita sau macar refa canalurile cu o pila subtire
SorinCT
Nu e tamburul de vina, a fost schimbata cu totul.
SorinCT
Gata, a venit macaraua noua numai ca e pe bucati. Mai stie cineva cum se prindeau cablurile pe rola? Aveam notat undeva dar nu mai gasesc sad.gif
Cel gri se prinde sus (adica pe fata cu piciorusele alea 3) sau jos pe fata plata?
Bibi40k
Vezi in poza, pt. ambele usi.
SorinCT
De fapt ma interesa pe ce fete se prindeau cele 2 cabluri, unul deasupra rolei si unul sub ea dar am inteles ca nu are importanta atat timp cat se intalnesc infasurate la mijlocul rolei.

24 Jan 2011, 16:04:
Poze de referinta pentru cei patit ca mine biggrin.gif
M i h a i
sunt curios daca te tine o luna...
SorinCT
De ce nu m-ar tine? Toate piesele se prezinta excelent, am si de schimb chiar biggrin.gif
Bibi40k
niciodata n-o sa inlaturi cauza problemei folosind aceleasi intinzatoare de plastic
SorinCT
Da, de-aia folosind rola noua + intinzatoare de alama s-a dus in 2 luni.
SorinCT
Gata, acum am venit de la masina, totul merge OK. Am si gresat putin bratele si suportii si sper sa ma tina mult mai mult de data asta biggrin.gif
s.stefan15
Va salut!
Aceeasi problema si la mine. Nu mai spun ca am mers 25 km la -10 grade cu geamul din partea stanga deschis la maxim.
Astazi am demontat insa nu am gasit decat cablul negru usor mototolit langa rotita melcata. Acele bucse de plastic sunt intacte, rotita melcata e in regula si ea.
Ar putea sa-mi spuna si mie cineva care ar fi cauza pentru care a ramas geamul in jos si mi-a mototolit acel cablu?
Nu am verificat sistemul de prindere al cablului pe sinele care culiseaza geamul, ar putea fi o problema acolo?
Va multumesc.
SorinCT
Probabil au inghetat "bucsele" alea intr-o pozitie in care nu tineau cablul tensionat si a reusit sa sara de pe ghidajele rolei. Pune totul la loc si verifica sa fie cablul intins.
s.stefan15
Montajul se poate face fara sa demontez acele sine pe care culiseaza geamul? Daca da, sfatul tau e sa nu mai verific acele sisteme de culisaj? Nu stiu ce sistem au dar ar putea fi ceva defect acolo?
Ms.
SorinCT
Se poate face si fara se le dai jos. E putin mai greu dar e posibil. Problema ta nu cred ca apare de la acei suporti pentru geam.
s.stefan15
Ms pentru sfat insa ar trebui sa gresez ceva acolo iar daca da, ce ar fi indicat sa folosesc?
SorinCT
O vaselina care nu ingheata iarna. Se greseaza sinele pe care se plimba clemele alea care tin geamul.
s.stefan15
cablurile nu trebuie gresate?
SorinCT
N-ar fi o idee rea sa le aplici o pelicula subtire dar nu cred ca are o mare importanta. Daca iti permite pozitia si timpul merita incercat numai sa nu pui prea mult ca se aduna totul in rola.
s.stefan15
Ma tot chinui sa montez macaraua insa nu reusesc. Am schimbat cablul negru cu unul confectionat de mine iar acum nu reusesc sa pun totul la loc. Mai exact, ar mai trebui aprox. 2 cm de cablu. Nu inteleg de ce se intampla asa pentru ca zic eu am fost destul de atent sa fac cablul inlocuit la aceeasi dimensiune. Imi poate spune cineva unde gresesc la montaj sau ce dimensiune are cablulul negru?
Va multumesc.
espacern
Cablul trebuie sa fie foarte bine intins pe melc.
Arcurile la fel trebuie sa fie comprimate.
Lungimea esti sigur ca este la fel?
Mai incearca si cu mai mult spor/efort reusesti!!

Numai bine!
SorinCT
Daca ai cablul prea scurt nu poti prinde totul la loc. Te chinui ceva si cu cele originale sa le prinzi unde trebuie dar se poate daca scoti o clema de fixare a mansonului de pe brat. Daca e prea lung cablul nu se comprima destul arcul iar acel stut de plastic (alb) va iesi din ghidajul sa, se va rupe si va deteriora cablurile si melcul.
Din cate tin minte notasem eu dimensiunile originale ale cablurilor pe un thread dar tind sa cred ca era vorba de un anunt de vanzare a unui coleg forumist. Daca le mai gasesc le postez aici ca sa te lamuresti.
QUOTE
- lungime cablu gri: 1120mm
- lungime cablu negru 1250mm
Lungimile acestea se masoara INTRE cele doua opritoare (adica sunt excluse).
s.stefan15
Va multumesc, maine o sa reiau chinuiala si sper sa nu fie nevoie de masuratori... dar unde se finalizeaza montajul? Pe ultima rola?
SorinCT
Eu am procedat asa: prima data am infasurat ambele cabluri pe rola, fiecare un numar egal de spire iar apoi am prins toate cablurile pe piesele culisante si role, opritoare, etc. Unul din cablu l-am prins pe suportul geamului l-am trecut prin scripete iar mansonul in opritorul ala de plastic galbui dar dupa ce l-am desprins de pe brat. Odata fixat plasicul ala pe mansol, el se "forteaza" putin pe bratul macaralei si totul sta unde trebuie si e tensionat cum trebuie.
Nu stiu daca e cea mai simpla solutie dar eu asa am procedat si se face destul de rapid si cu stres minim pe plasticele fragile (suportul geamurilor, scripeti, etc).
s.stefan15
Exact asa am incercat si eu insa acei 2 cm... dar daca tu ai reusit destul de usor asa, probabil e prea scurt cablul confectionat de mine cu toate ca mi-e f greu sa cred ca am gresit asa mult... 2 cm...
Ms mult.
Bibi40k
eu am montat destule in felul urmator:
- se infasoara firele pe melc.
- se trec cablurile pe traseu lasand ultima data una dintre rotitele/scripetii opusi motorasului.
- se tensioneaza cablurile tragand de suportii pe care sta geamul si se va castiga mult cablu.
- cand se baga cablul pe ultima rotita foloseste-te de santul din ea facut special sa tina cablul cat de cat pe pozitie
- apoi cu un spitz invarti rotita folosindu-te de "spitele" acesteia

de incurajare iti zic ca initial eu mai apelam la cineva sa tina cablurile intinse, acum din cateva miscari pun singur cablurile cum ti-am spus mai sus.

ATENTIE: nu lasati cablurile mai lungi decat v-am spus pentru ca vor sari intinzatoarele
SorinCT
Vezi ca daca te joci mult cu scripetele ala plasticos in special cand e frig afara risti sa-l faci praf. Am vazut destule ciobite si irecuberabile
s.stefan15
Acum am venit de la masina. Am inlocuit acel cablu care intr-adevar era mai scurt, montajul pot spune ca a fost f usor si sper sa tina iar acum ma pot aeresi si in mers...
MULTUMESC TUTUROR CELOR CE M-AU AJUTAT!
CRY 79
Rog pe cei ce citesc acest post sa ma ajute si pe mine la urmatoarea problema: Geamul de la sofer nu se mai deschide. Este a doua oara cand face asa. Si-a dat drumul singur prima data. Am verificat butoanele, sunt bune dar nu este curent pe fire. Macaraua este buna odata ce prima data a functionat. Acum, problema mea este cum dau fata de usa jos sa verific firele in interior sa nu fie rupte.
Rog pe cei care au demontat sa imi spuna si mie cum sa fac. Merci.
Bibi40k
Cel mai usor ar fi sa citesti forumul inainte sa intrebi.

un ghid util ar fi aici
CRY 79
Multumesc de ajutor, esti mai dibaci ca mine. Nu am reusit sa gasesc.

31 Mar 2011, 20:46:
Eu tot nu am inteles cum dau toata fata de usa jos. Trebuie sa ajung pe fir pana in locul unde intra in usa sa verific unde este intrerupt firul (sau firele). Doar fata de deasupra nu este de ajuns.
Bibi40k
mai sunt 2 suruburi de 10 sub fata usii + 2 sub fata care se ridica + 2 sub manerul de care tragi usa.

dupa ce le desfaci pe toate ridici fata usii si o sa simti ca a iesit din locas, apoi departezi partea de jos si dai toata fata in jos.

ar trebui sa simti cum iese cand o misti.

evident tr. sa scoti si plasticul care acopera maruntaiele oglinzii + chederul
CRY 79
Multumesc! Sa vad ce faram pe la ea.
CRY 79
Am rezolvat problema! Am dat jos fata de usa, am desfacut mufa de la motoras si am apropiat piciorusele papucilor care nu faceau contact bine. Greu cu fata de usa cand o dai jos prima data. A doua oara mai usor merge cand stii ce ai de facut. Numai bine!
adrian78ro
Am si eu o problema cu geamul spate stanga. Cablurile sunt distruse, rola pe care erau infasurate cablurile distrusa. Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva sfaturi sunt nou pe aici. De unde pot procura rola ca se pare ca cablurile si celelalte elemente se gasesc pe la voi?
SorinCT
Gasesti kit de reparatie care cuprinde rola + cabluri. Cauta la bursa.
adrian78ro
ce bursa?
SorinCT
http://www.reno.ro/Bursa-f5.html Wall Street smile.gif
M i h a i
nu recomand nici un kit de reparatie made in tr. incearca sa cumperi o macara de origine de la dezmembrari. este o opinie personala..daca voi aveti experiente placute cu kituri din astea la 50 lei made in tr,asta este.Eu sa nu aud de ele.
skorpio_bog
Ele ar fi bune ca idee, insa e prost materialul din care sunt facute. Plasticul ala de la role o sa se coaca dupa o vara si o sa crape iar pentru ca devine casant.
adrian78ro
Multumesc frumos am sa incerc si la bursa si pe la dezmembrari, dar ce ma intereseaza cel mai mult ar fi cum pot sa le asamblez pe masina ca nu am nici o idee. Avazut poze pentru partea din fata dar din spate nimic.Cred ca am sa demontez si usa din dreapta spate sa vad cum sunt prinse cablurile.

7 May 2011, 07:45:
Se potrivesc si cele de pe laguna?
pavilion8373
Salut.
Am si eu o intrebare pt cei mai priceputi.
Geamul dreapta fata (sunt cu impuls) in momentul in care ajunge la capatul cursei se aude un zgomot ciudat din usa(ca un clanc)
Geamul se inchide pana la capat, insa daca actionez butonul iar se aude acel zgomot care pare a veni din usa si care da impresia ca nu s-a inchis complet. Restul geamurilor se nu fac probleme iar cand vrei sa verifici daca s-au inchis si mai actionez butonul nu prezinta nici un zgomot suspect ca cel din dreapta
E pe duca macaraua?
Daca poate cinevas sa ma lamureasca relativ repede as fi recunsocator, pt ca masina mai are 1 sapt de garantie si daca e cazul sa schimb ceva as face-o acum.
Multumesc.
Bibi40k
Salut.
Cand incep sa se auda zgomote cel mai probabil au inceput sa cedeze buzele plasticelor. in timp (dupa cum iti e norocul, mai repede sau mai tarziu) ele vor ceda si in acel moment pot produce si stricaciuni precum neplacutul moment in care se poate bloca pe deschis. pe mine geamul din stanga m-a tinut cu zgomote vreo 6 luni iar cel din dreapta maxim 10 deschideri si a cedat cand eram in istanbul in vacanta .. placut, nu ? biggrin.gif

solutie de moment sa deblochezi butonul ca sa nu-l mai actioneze nimeni nici macar din gresala.
pavilion8373
Multumesc.
CRY 79
Din nou problema cu geamul de la sofer. Geamul cobora dar urca foarte greu si nu l-am mai deschis pana nu am desfacut.
Ieri am desfacut fata de usa si am vazut ca este rupta piesa alba care intra in motoras si s-a blocat piciorusul ala acolo. Am dat macaraua jos cu totul, am proptit geamul cu un lemn si maine ma duc sa fac piesa/piesele respective la un strung. Le schimb pe amandoua sa nu mai fie probleme.
Am observat (si pe tot topicul si la mine) ca doar cea care ridica geamul se rupe deoarece am vazut ca suporta tensiuni enorm mai mari fata de cea care coboara geamul si care se afla in stare excelenta.
SorinCT
Fa-le din bronz, alama, etc sa fie cat mai rezistente smile.gif
Mai am si eu 2 piese metalice de model daca vrei sa le studiezi.
CRY 79
[attachmentid=1627738531]
Astea sunt cotele piesei.
CRY 79
Gata! Am rezolvat si problema asta. Am confectionat piesa cu probleme din alama si a iesit super ok. Nu am reusit sa fac si poze pt. ca nu am un aparat bun sa vedeti exact. Am furat niste poze de pe aici, le mai postez o data, sunt identice si rog persoanele cu drepturi depline asupra pozelor sa-mi permita sa le postez si sa ma scuze.
Cu aceasta ocazie am mai confectionat 5 kituri cu piesa buclucasa din alama pt cine mai doreste. Pot si monta kitul pt. cine este prin apropiere de Sibiu.
Piesele sunt acestea
[attachmentid=1627739316] [attachmentid=1627739318]
Iar kitul vine sub forma de mai jos la care se adauga si piesa cu care se sertizeaza la pachet.
[attachmentid=1627739322] [attachmentid=1627739321]
Alte informatii pe PM. Numai bine.
SorinCT
gaseste o modalitate sa faci rost si de mansoanele alea de protectie, le si sertizezi in capat si faci un kit complet care zic eu ca e mult mai uitl smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.