Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau un LCD!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
mereanu
Am aceeasi dilema : pe care sa aleg ?

http://www.cel.ro/index.php?main_page=prod...oducts_id=60308


sau


http://www.hdzone.ro/televizoare-si-videop...sonic-tx-l32u3e
acesta este in promotie la un hypermarket ( se scade 20 % din pret si se atribuie cupoane care se vor putea utiliza saptamana viitoare)


Multumesc
mariusd4
Eu am ceva de genul asta:

http://televizoare.pricer.ro/preturi/lg-32le3300

merita toti banii. Stima

P.S. Orice iti iei sa fie cu stick (usb) , e excelent pentru filme, a inca ceva vezi ca nu majoritatea vad bluray (mkv). Eu l-am luat pentru ca am si cateva posturi care emit HD, daca nu le aveam probabil ca nu optam pentru asa ceva, pe televixiunea normala nu face mare lucru. La filme in schimb este altceva, mai ales bluray.
pcs
Eu am modelul ala de Samsung si sunt foarte multumit. Conectat direct la cablul de RDS ia toate canalele digitale necodate ( se vad mult mai bine decat in transmisia analogica ). Pana acum nu am gasit format pe care sa nu il citeasca de pe USB ( am incercat de la avi la mkv ). Ca dezavantaj, cand faci lista de programe nu poti intercala canalele digitale cu cele analogice.
mereanu
Am cumparat Panasonic pentru ca am ajuns la concluzia finala ca televizorul trebuie sa indeplineasca o singura functie 100%, sa redea transmisiuni televizate. Nu observ diferenta semnificativa intre lcd si led asa ca am ales lcd. Pretul a fost de 1749 lei din care de 349 lei o sa achizitionez de saptamana viitoare bunuri. Sunt multumit de felul cum arata, de luminozitate, receptie. Nu vad de ce nu au simplificat anumite comenzi banale : timer-ul este ascuns printre alte 2 - 3 comenzi. Receptioneaza absolut toate programele. Acolo unde semnalul este cu puricei am vazut ca filtreaza pana obtine o imagine acceptabila. Nu prevad ca o sa am nevoie in viitorul apropiat sa vad filme ( altele decat cele de pe dvd ). Va multumesc pentru ajutor.
A l e x
Parerea mea e ca LED-ul e misto, dar diferenta enorma nu e. Cea mai mare diferenta e la aspectul fizic, LED-ul fiind foarte subtire. LCD-ul care mi se parea mic inainte, acum pare imens.

Imaginea e clar mai buna la LED, mai ales ziua daca bate soarele. Negrul e evident mai pronuntat, per total diferente sunt. Dar nu enorme.

Vroiam doar sa subliniez ca LCD-urile sunt la preturi foarte bune acum si nu ezitati sa le cumparati doar ca 'nu-s LED'. Daca puteti sa luat LED, foarte bine. Daca nu, mergeti pe LCD-uri cu incredere.

Apropo, eu am si LED si LCD in casa deci vorbesc din proprie experienta.
L!nuX
diferenta cea mai mare intre LED si LCD este la consum si la grosimea televizorului , LED-ul consuma mai putin si in acels timp este mai subtire , in rest un LCD dintr-o clasa superioara o sa se vada ca un LED .

A l e x
Pai cam asta am spus si eu, mai putin despre consum ca nu pot sa spun ca ma intereseaza.

Stiu pe multi care nu vor sa auda de altceva decat de LED ca 'asa e moda' dar sincer, as prefera un LCD bun decat sa iau o porcarie de LED.

Ce-i drept, eu mi-am gasit un LED simpatic si sunt foarte multumit de el, dar ca idee, as fi luat LCD fara nicio ezitare.
crisolro
o intrebare legata de achizitionarea unui televizor; sunt chitit pe LED desi inteleg ca LCD-ul e la fel de ok - mai ales ca nu sunt mort dupa chestii legate de HD-uri si imagini mai clare decat le poate percepe ochiul meu smile.gif

doream sa fie cat mai subtire (chestie de spatiu) si un angajat al unui raion mi-a spus ca au fost multe probleme (pete pe imagine etc.) cu televizoarele subtiri din cauza caldurii degajate (a racirii de fapt), motiv pentru care chiar apar modele mai noi dar totusi mai groase decat cele vechi si mi-a recomandat LED sau LCD dar sa ma orientez mai degraba catre cele mai groase - ma refer la a alege unul de vreo 4-5 degete de gros, nu cele de unu-doua dejte smile.gif

un sfat in aceasta privinta de la cei care folosesc sau (si mai bine) se pricep?
va fi pentruo camera mica si nu vanez ceva mai mare de 66 cm, nu vreau marci ciudate dar nici performante de exceptie (samsung, lg ar fi ok pentru a nu plati mai mult doar pt. ca scrie sony - nici diferenta de calitate a imaginii nu ma intereseaza)

multumesc
A l e x
Eu am monitoare LED si TV-ul din sufragerie e tot LED. In camera am LCD. Diferente la imagine exista, dar nu sunt majore. LED-ul se vede mult mai bine cand bate soarele, din ce am observat eu, dar per total doar daca esti carcotas gasesti defecte la LCD, altfel se vede foarte bine.

Daca gasesti un LCD la pret bun, merita luat, nu te gandi ca 'nu e LED, deci e prost.' In niciun caz.

Dar daca vrei un TV subtire, atunci diferenta e destul de mare. Un TV cu LED e foarte subtire, defapt e unul din motivele principale pentru care mi-as schimba si eu LCD-ul. E foarte bun, dar e mult prea gros, si fiind pe perete nu arata prea estetic (cel putin nu la fel de bine ca un LED).

Samsung au preturi bune la LED-uri, eu am 4 in familie si toate sunt bune. Atat doar, nu te lasa pacalit de Smart TV. E o mizerie care se misca prost si nu isi merita banii. Cel putin la TV-ul pe care il am eu, nu stiu daca sunt mai multe versiuni sau daca acum se misca mai bine, ce am eu (luat anul trecut) e varzaaaa.

In schimb, playerele media din televizoarele Samsung se misca foarte ok. Alea chiar merita, ca sa nu dai inca 300-400 ron pe un player separat.


crisolro
mda, inteleg ce zici si m-au lamurit cu niste aspecte (chestia cu media nu o luasem in calcul dar tocmai suna bine sa scap de un player secundar smile.gif... de smart nici nu se pune problema, nu acum; exclus!
problema care ma macina este cea a grosimii lor si din ce zicea omul de la raion, cele subtiri au fost cu probleme din cauza caldurii (????) si d-aia m-a zapacit: sa iau subtire sau nu?
A l e x
Eu n-am avut probleme, dar nu te poti lua dupa ce zice o singura persoana. Vezi ce model iti place, si da o cautare pe Google, vezi daca a avut cineva probleme din cauza caldurii cu un model similar, si in ce conditii.



vallixx
LED si LCD e in mare aceeasi mancare de peste.

Nu e vreo tehnologie diferita sau mai stiu eu ce.

Doar iluminarea se face cu LED-uri in loc de lampa cu descarcare in gaz ( adica mai pe romaneste lampa de neon ). Singura diferenta vizibila la ochi este luminozitatea si poate un pic contrastul,
In rest, tehnologia e tot pe cristale lichide.

Nu vei vedea un HD mai bun pe LED decat vezi pe LCD.
De recomandat ti-as recomanda un LED TV, dar daca gasesti un pret bun la LCD nu te gandi ca iti iei un produs inferior. Go for it!

LCD-ul este ceva ma gros, insa personal nu-l pot numi "prea gros", ci e doar mai gros.

Smart-ul....si eu zic ca nu merita banii, iar despre player.....se misca bine playerul de pe un Samsung dar personal as cheltui banii pe un media box care imi poate reda mult mai multe formate video si mult mai multe subtitrari decat poate face playerul default al TV-ului.

andurs
Se da un buget maxim de 1700ron pt un tv, diagonala 81 (cerinta ferma)
E pentru taica-miu, deci nu-l foloseste decat ca televizor si ceva filme din cand in cand de pe laptop.
Cam ce credeti ca s-ar potrivi?
Eu n-am nici cea mai mica experienta cu lcd-uri, led-uri, smart tv-uri etc., eu inca am din alea clasice prin casa.
De asta va cer parerea.
Multumesc
meganus_bicorpus
lg 43 lm 620 s...sau cu o diagonala mai mica
pishky
au inceput sa aiba usb mai nou TV-urile, infigi stick-ul in el si merge direct, nu mai tre sa ocolesti de pe laptop.
andurs
Mda, cu LG 32 lm 620 s depasesc bugetul, ramane sa aleg deocamdata intre cele 2 recomandate de semit
crisolro
in banii aia iei lejer un led Samsung (cred ca te scoate la promotoo pana in 1400!!!), au playere interne f. bune
in plus, daca tatal are UPC, majoritatea Samsung-urilor (spre deosebire de alte marci la care incidenta e mai mica) ofera posibilitatea folosirii cardului CI+ de la UPC pt. a avea digital si HD fara un receiver tongue.gif

il am, il rupe-n doua fi-miu si ma declar multumit (81 cm cum vrei tu)
andurs
biggrin.gif @vallixx
Crede-ma ca filtrele alea pe emag le-am bagat si eu, voiam sa vad si ceva pareri de la utilizatori sau cunoscatori.

@crisolro
Taica-miu sta la casa si are satelit de la rds.
Daca zici ca led-urile Samsung sunt bune, atunci ramane in principiu varianta din al doilea link postat de Semit, Samsung 32eh5450. Si ma incadrez la fix in buget, ba mai ramane si-un ban, la propriu biggrin.gif
crisolro
sa fim intelesi, eu nu zic ca-s bune dar nu am avut niciodata probleme cu poduse Samsung iar televizorul este OK (n-am pretentii ca-i imaginea imaginilor de n-a vazut Parisul dar nici tatal tau nu are astfel de pretentii tongue.gif )
la modul de folosire casnic de la mine sau de la tatal tau, e oarecum pacat sa arunci cu banii pe Bravii sau alte super-scule (altii mai au si impresia ca le cresc capitalul de imagine daca au de la Sony in sus icon_mrgreen.gif )
aleksanders
atat sony cat si samsung folosesc acelasi tip de panel biggrin.gif - in cazul samsung exista 3 tipuri de panel - unul facut de samsung care se gaseste pe produsele cele mai scumpe - altul facut de o firma chinezeasca destul de ok care face si pentru sony si tipul 3 - tot o chinazarie mai de 2 lei - daca vrei neaparat samsung cauta pe net date despre cum poti identifica tipul panelului din seria de pe tv (ex: AA01)- bafta
aleksanders
eu unul as urmari ofertele de la cora biggrin.gif - acum ceva vreme am luat un samsung 32C530 cu 1550 ron cand peste tot era intre 1500-1750 - acuma vine partea afacerii - am primit un bon valoric de 390 ron - blush.gif

@valixx - ideall sunt foarte ok si seriosi - mi-au adus masina de spalat vase tocmai de la unguri radmasa.gif
crisolro
si eu mi-am luat Samsung-ul tot in promotie de la Cora cu returnare bon valoric - astfel am luat un led de 32' cu 1300-1400 (ceva de genul) ron smile.gif - bonul (recuperat vreo 200 ron) l-am folosit a doua zi pt. a lua tot de la ei suportul de perete si niste bere tongue.gif

am vazut niste panouri publicitare prin oras si cred ca in acest moment Cora are o promotie asemanatoare, daca nu chiar identica pt. leduri de 32
andurs
Din pacate, prin Iasi n-a ajuns Cora inca.
Eu am avut experiente placute cu emag, au showroom in Iasi, livreaza repede etc., asa ca raman setat pe emag si cred c-am sa iau samsung-ul ala despre care-am scris acum cateva post-uri, la 1700ron.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si idei. cheers.gif
meganus_bicorpus
Am un LCD Samsung de 5 ani acasa si inca un LED Lg..de vreo 2 ani..vara discutie LG e peste Samsung, nu mai zic ca la 3D Lg e mult mai accesibil.
Gill_ro
A fost o oferta zilele astea in Carrefour la tv-uri LED unde un Samsung UE32ES5500 costa aproximativ 1500 lei, dar nu stiu daca mai e valabila oferta.
adytym
cumparat din real acuma 3-4 sapatamani tv led LG 81 1150 lei inclusiv suportul de perete,
andurs
Ok, dupa ultimele postari se califica in finala urmatoarele:
http://www.emag.ro/compare/492
Sart vot! laugh.gif

P.S. Aveti timp pana diseara, maine dimineata se face comanda biggrin.gif
vallixx
Pune linkurile separat, la mine nu apare nimic.
andurs
Scuze, nu mi-am dat seama, dar uitandu-ma acum din nou peste postari am realizat ca sunt exact modelele din linkurile postate de semit


QUOTE(semit @ 14 Feb 2013, 11:36)

vallixx
Eu as merge pe LG.
balanel
Ti-as recomanda un Philips.
Din cate stiu, e singura marca de televizoare care ofera la nivelul asta de pret entry-level, 3 boxe, spre deosebire de restul, care au doar doua.
Posed de toamna trecuta un astfel de televizor, si in momantul in care aleg Dolby pentru sunet, chiar se simte, iar cea de a 3-a boxa se activeaza.
Sunt foarte multumit de el si pe partea de imagine, desigur.
Meniul si setarile mi se par destul de logice. Asa ca poate fi o alegere interesanta zic eu.
Ia uite ce reduceri interesante:

http://www.emag.ro/televizor-led-philips-8...?ref=list_p1_l1

http://www.altex.ro/televizor-smart-tv-led...ull-hd-hdmi-usb

http://www.domo.ro/Televizoare_&_Home_cine...llHD_32PFL3517H

Ultimul este cel pe care il am eu. Insa daca ar fi sa aleg in momentul de fata, l-as lua pe cel seria 4000, pentru PMR de 200 Hz.
andurs
Hmmm,
Acum cateva ore, cand sa dau comanda, am zis sa mai trag un ochi pe forum....
Si am intrat din nou in ceata biggrin.gif
Imi face cu ochiul si Philips-ul 32pfl4007h.
Oricum, cand am sa iau o decizie, am sa va anunt.
dansora
Eu recomand Samsungul pentru ca e singurul in banii astia care iti decodeaza sunet DTS.
Si cum ai spus ca va fi folosit si pentru rularea filmelor de pe stick iti va fi de mare ajutor sa vezi filme in format mkv cu sunet DTS.
Asta pentru ca, in prezent, majoritatea acestor filme au sunet in format DTS.
Daca iei Philips, Lg sau orice alta marca diferinta de Samsung, ca sa vezi un astfel de film, vei fi nevoit sa convertesti in prealabil sunetul din DTS intr-un alt format (de ex. Dolby Digital), operatiune care necesita timp si care nu cred ca va fi la indemana tatalui tau.
crisolro
ceva de genul asta ziceam si io - din ce am mai citit, samsung-urile ar avea cele mai bune playere interne
meganus_bicorpus
Domnule...e ca in banc, ia televizorul in care tatele se vad cel mai bine si gata!
andurs
Gata, am luat samsung-ul.
Multumesc tuturor pentru opinii.

P.S. O sa am treaba weekend-ul asta sa-l instruiesc pe taica-miu tongue.gif
Sper sa se descurce, sa nu fiu nevoit sa-l duc inapoi biggrin.gif
crisolro
@andurs: uite tocmai eram cu cineva din domeniu langa mine si zice ca totusi era de preferat LG-ul pentru ca glumesc si sa-l stapaneasca sanatos tatal tau tongue.gif
andurs
laugh.gif laugh.gif
mersi
Avani
Trebuie sa schimb TV-ul si m-am oprit la aceasta oferta.
Bugetul este maxim 3.000 RON.
In afara de lipsa DTS, nu vad alte minusuri. De vreo 3-4 ani am un Samsung de 32" care e ok. Aveti vreo alta recomandare in bugetul meu ?!
svclio
QUOTE(crisolro @ 14 Feb 2013, 13:20)
si eu mi-am luat Samsung-ul tot in promotie de la Cora cu returnare bon valoric - astfel am luat un led de 32' cu 1300-1400 (ceva de genul) ron smile.gif - bonul (recuperat vreo 200 ron) l-am folosit a doua zi pt. a lua tot de la ei suportul de perete si niste bere  tongue.gif

am vazut niste panouri publicitare prin oras si cred ca in acest moment Cora are o promotie asemanatoare, daca nu chiar identica pt. leduri de 32
*




Exact asa am facut si eu acum 2 ani, tot samsung mi-am luat de la cora, iar de bonul ala valoric mi-am luat un cos de mancare lurk0000.gif , initial iesisem sa imi fac cumparaturile dar cand am vazut promotia, n-am putut rezista, fost 1550 tv-ul, iar bonul vreo 300 de lei daca imi amintesc eu corect.


EDIT: acum 2 ani, nu 1... ce repede trece timpul
meganus_bicorpus
Ia LM 620s sau 640s...eu il am acasa in versiunea de 42 inchi si e f tare, merge netul brici pe el!
Avani
QUOTE(Avani @ 1 Apr 2013, 11:29)
Trebuie sa schimb TV-ul si m-am oprit la aceasta oferta.
*


Pana la urma l-am luat aseara, mai scazusera vreo 100 ron din pret. Am ajuns acasa, l-am instalat si e multtt prea mare pt sufrageria mea.
'Bigger is Not Always Better' ... prin urmare, azi dimineata m-am dus cu el inapoi la Emag, l-am predat si mi-am luat fix acelasi model dar de 42" in loc de 47".
Concluzie, intr-o sufragerie de apartement, 47" e mult prea mult.

LE: meganus_bicorpus, 90% din timp am conectat un laptop la el, vroiam musai 3D. Cel putin la LG, nu e doar marketingul de ei.
meganus_bicorpus
Felicitari de achizitie!De ce nu ai luat varianta cu net?(620 sau 640)
Avani
Eu am dat 2400 RON pe asta ce zici tu avem 620 la 3200 RON si 640 la 3500 RON. Cum ziceam mai sus, 90% din timp il tin conectat la un laptop, cu mouse si tastatura wireless, deci, netul pe TV ar fi fost doar un moft.
Din pacate, am vreo 4-5 pixeli morti care apar aleatoriu.
Recent si-a mai luat o cunostinta acelasi model ca al meu dar la 47", asa cum avusesem si eu initial. Am vazut si acolo vreo 3 pixeli morti care apar tot aleatoriu.
meganus_bicorpus
l2 lm 620 l-am luat cu 2480 lei pe 8 martie...dar pe price.ro gasesti cea mai buna varianta
Avani
Da' cu pixelii morti, stai bine ?!
meganus_bicorpus
Pizelii sunt vii toti, eu am problema cu refreshul la 400 hz si cu miscarile rapide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.