Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bicicleta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Mutzunache
Manuel, vezi putin mai in urma ce am scris eu, cauta bicicleta de trekking, tu fiind mai solid asa.

Am citit si sectiunea de calatorii pe un anumit forum, cu poze si erau baietii cu cursiere pe drumuri de munte...Exemplu banuiesc, ca o bicicleta de marca nu se va strica asa usor, avand in vedere ca ai revizii de facut la ea, ca la o masina..

20 Apr 2008, 17:14:
Solon, vezi aici ce iti poti alege si ce poti gasi pe la noi...
Solon
Habar nu aveam ca exista forum si pentru asa ceva! radmasa.gif
Hai mersi!
vis-a-vis
Eu nici nu scriu de rusine p-acolo, oamenii aia fac 200-250 de kilometri intr-o zi biggrin.gif

20 Apr 2008, 21:35:
Eu mi-am luat un mountain bike intr-o perioada.
Faceam zilnic Tei-Brancoveanu, aproape 30 km zilnic, la si de la munca.
Am zis sa-mi schimb Pegasul, cu ceva la moda.
Prima zi, in loc de 30-40 de minute cat faceam in mod normal, cu baba mea, am facut o ora si ceva cu mountain bike-ul. Am crezut ca-s cauciucurile de vina, erau cramponate.
Am luat slickuri, de strada... am mai mers doua zile cu ea si n-am scos sub o ora.
Am atarnat-o-n balcon si am luat piesele de pe ea.
Pentru ce-mi trebuie mie, o bicicleta cu janta de 28" si cauciucuri inguste, e perfect.
Manuele, nu te lua dupa astia, ca ei merg cu bicicleta, dar pe portbagaj tongue.gif
Altrix-ul ala nu-i nici prea-prea, nici foarte-foarte. Eu insa mi-as lua un second-hand de banii aia, cu piese mult mai bune.
Mutzunache
Nu sunt cam mari de 28? O urnesti cam greu in oras..zic si eu...eventual single speed..
vis-a-vis
Pai a ta ce roti crezi ca are? 04.gif

Aia cu singlespeedu' si cu urnitul greu, se cam bat cap in cap.
Am vazut ca e o moda acum pe ciclism.ro, dar pentru asa ceva iti trebuie ceva antrenament si ceva muschi.
Gandest-te cum e sa ai la masina o singura viteza. Cam ce cuplu ar trebui sa aiba acel motor pentru a urni hardughia, dar in acelasi timp sa si atinga o viteza acceptabila?
Care din trepte ti-ai dori la masina, daca ar fi sa alegi, pentru a circula prin oras? wink.gif
Manuel
Le-am scris astora de la Neuzer si i-am intrebat daca ma tine, sa vedem ce-mi raspund. Daca ei zic ca-i OK, ramane asta. Second n-am de unde sa-mi iau, ar trebui sa fac un drum pana la Bucuresti... nici nu ma prea pricep si mi-e sa nu-mi iau teapa.
Mutzu, alea de trekking is scumpe rau; cea mai accesibila e Kona Dew dar tot e cu vreo 3 milioane mai scumpa decat Altrix-ul.

LE

Credeti ca-i mai buna Kona Dew? La o adica m-as mai mulge de 3 milioane.... dar merita?

user posted image

Marime cadru: C49cm; C52cm; C54cm; C56cm; C58cm; C60cm; C62cm

Tip cadru: Kona 7005 Butted Aluminum

Furca: Kona P2 700c

Angrenaj: FSA Dyna Drive

Foi Angrenaj: 48/38/28

Butuc pedalier: RPM BB-7420

Pedale:Xerama SP-941

Lant: KMC Z-72

Pinioane: Shimano CS-HG40 ( 8 viteze, 11-34T)

Schimbator fata: Shimano Tourney

Schimbator spate: Shimano Altus

Maneta schimbator: Shimano EZ-Fire Integrated

Ghidon: Kona Riser

Pipa: Kona Control

Grips: Kona Race Light

Frane: Tektro M530

Maneta frane: Shimano EZ-Fire Integrated

Butuc fata: FORMULA

Butuc spate: FORMULA

Spite: Stainless 15g front and 14g rear Sandvic

Anvelope: Continental CountryRIDE 700x37c

Jenti: Rigida Cyber 10

Sa: Kona Comfort

CULOARE: Albastru
vis-a-vis
Dupa mine, e o alegere mai buna...

20 Apr 2008, 23:17:
Nu strica insa sa faci un topic pe ciclism.ro... n-ai nimic de pierdut, doar de castigat wink.gif
padre
Nu ar strica sa puneti si niste preturi. Manuel, cat costa toacla asta din poza?
L-as intreba si pe Mutzunache dar am inteles ca e o cifra indecenta si ne vom rusina cu totii tongue.gif
MuciX
QUOTE(Manuel @ 20 Apr 2008, 20:59)
Credeti ca-i mai buna Kona Dew? La o adica m-as mai mulge de 3 milioane.... dar
*



Mai bicicleta are piese bune pe ea. Nu stiu ce pret are, dar ea e OK. O singura chestie nu-mi place la ea si nu inteleg de unde moda asta. Eu sunt adeptul bicicletei echipate cu piese din aceeasi gama (e un fix de-al meu). Vad ca aici e un amalgam de firme si modele; dar nu cred sa fie o mare problema, mai ales daca tu ai fi multumit. Multa bafta la achizitionare.

In alta ordine de idei, mi-am adus si eu bicla in Bucuresti am facut primii km cu ea. Nu e profi, ca nu mai am nevoie de asa ceva. Acum si niste poze:
[attachmentid=1627445766]
[attachmentid=1627445769]
[attachmentid=1627445773]
Manuel
Kona e 1200. Lei tongue.gif

http://www.hypersport.ro/modules.php?name=...roducts_id=4390

Banuiesc ca mie mi-ar trebui cadrul cel mai mare, adica C62cm, nu?
vis-a-vis
Pai cat esti frate de lung? 04.gif
Manuel
Nu suficient smile.gif 1,80
MuciX
Gata am gasit si eu modelul de bicla pe care il am.
HM COMP
vis-a-vis
Manuele, baga un ochi si aici, poate iti iei ceva bun si mult mai ieftin...
http://www.piua.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=87&...findpost&p=5248
claus
of sad.gif atatea discutii de biciclete.. ca iar mi-am adus aminte de jucaria mea sad.gif

edit.. manuele, nu e vorba de suma.. e doar ideea ca as da multi bani pe ceva ce n-as prea folosi (si sa iau una ieftina, si slab echipata.. nu)
Manuel
Nu stiu ce sa zic... nu vreau sa par fitos insa parca n-as vrea SH. Am eu o problema cu sh-urile astea... daca n-ar fi fost asa, acum probabil as fi avut un Golf TDI tongue.gif E posibil sa gasesc ceva mai bun in banii astia insa mie nu-mi trebuie o bicicleta "profesionala". Pentru o plimbare prin oras cred ca e suficienta una din cele doua de mai sus.
Va multumesc oricum iar daca mai gasiti vreo oferta, nu va sfiiti s-o impartasiti. smile.gif

Pai mai claus, de ce nu-ti iei alta? In loc de Nordsee, baga si tu pizza de la Panipat vreo 2 luni si ia-ti toacla. smile.gif
ramm
Ieri am gasit si eu bicla sub stratul de praf si am dat o tura mica. Da, este First Bike, e d'aia ieftina si naspa dar asta e. Eu o folosesc ptr a mai da burta jos si e foarte eficienta.
Cand m-am intors acasa i-am scos porcariile alea de aparatori ca faceau galagie prin parc.
Manuel
Mi-au raspuns cei de la HyperSport, Kona suporta 120 kg!
Padre, ne incadram! smile.gif
vis-a-vis
Daca bagi zilnic macar 10 km, te apropii de suta, asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme wink.gif

21 Apr 2008, 10:52:
ramm, ce e neica aia, bicicleta sau motocicleta? radmasa.gif
ramm
tongue.gif Bicicleta.
Mutzunache
Manuel, aceelasi model, i-am recomandat lui padre, sunt foarte bune bicicletele de la Kona, asa am vrut prima oara, dar m-am razgandit, ehehe. Eu am cadru de 58 si am 1.93, cadrul de 62 este pentru cei peste 1.95...
Manuel
Am sa vad ce-mi recomanda vanzatorul. Acu' sa termin de adunat banii...
Mutzunache
Deci....
ramm
Misto jucaria. Care este greutatea totala?
padre
pffff numai cand ma uit la saua aia ma trec fiori... o sa mai lata si mai comoda mi s-ar potrivi mai bine.
in rest tzoacla arata super, mutzunache, sa o calaresti sanatos!
Mutzunache
Multumesc, 9kg, am si facut 20 de km cu ea, cred ca maine ma scol teapan..
Manuel
E beton bicicleta! up.gif Cum stai pe ea, ti-e bun cadrul ca marime?
Mutzunache
Trebuie sa las saua putin mai jos, in rest e super. Multumesc. Am mers 20 km azi Giulesti Voluntari...am avut si o mica aventura cu o duba...
ssilviu
O intrebare. Unde pot sa gasesc de cumparat un maner din asta alb? Acoperitoare pentru maneta de frana. Sper ca m-am facut inteles.
melcu
Salut. Spre rusinea mea abia acum am descoperit acest thread. Eu ma bag, dar se pare ca weekendul acesta nu prea avem sanse (ploua). Oricum, daca vreti eu sunt deschis la orice propunere legata de role sau bicicleta.


S'auzim de bine.
Solon
O sa fie cam dificil, tu pe role si noi pe biciclete! sad.gif
melcu
Atunci, daca ma primiti, voi alege varianta bicicleta smile.gif
Mutzunache
Taci ma, ca il tractam biggrin.gif....a zis ori role ori bicla....
Mutzunache
Iese cineva maine?
e-SORIN
Eu plec din Bucuresti week-end-ul asta si nici bicla nu e gata.
Mai am de retusat un pic vopseaua si apoi de montat si reglat piesele cele noi. Abia astept biggrin.gif
Ies saptamana viitoare ...
Manuel
Iar m-am sucit...

Despre Orbea Erandio ce parere aveti? Parca imi place mai mult decat Kona si sunt la acelasi pret.

user posted image
Mutzunache
Arata foarte bine, dar parca tot spre Kona inclin...
Solon
S-a ales praful de iesirea pe care o programasem ieri!
Acum a mai ramas doar sticlismul!
Mutzunache
Nu ai chef acum?biggrin.gif

Ura, am implinit 100 de km biggrin.gif
Christu
Sa inteleg ca are computer de bord a ta! smile.gif Avea si a mea odata, pana sa se rupa acel cablu pana la roata.

Acum ca a evoluat tehnologia a ta e prevazuta si cu consum instantaneu? tongue.gif (de calorii, evident)
Solon
Pai gasesti vrajeala de comp de bord, probabil si cu consum de calorii, prin magazine!
Am vazut in Carrefour la vreo 20 lei!
Mutzunache
http://www.cateye.com/en/product_listing/51

Eu am ultimul model Velo 5, e foarte simplu, nu am nevoie de Dual Core...
padre
Extras din visul de azi-noapte al lui Mutzunache radmasa.gif radmasa.gif
Mutzunache
radmasa.gif

L-am corupt si pe padre cu bicicleta, mergem vineri sa vedem un exemplar....

La dracu', sambata ploua...a dracu vreme.....
Manuel
Ce model?

Gata, am dat comanda. Peste vreo 2 saptamani o sa fac asa bicycle.gif

Pana la urma mi-am luat un Stevens X3 cu cadru de 61

Chassis
Headset FSA Ahead Integrated Mod. 11, 1 1/8"*
Brakes Tektro BR 855AL V, stainless bolts
Sizes 48, 52, 55, 58, 61cm
Extra Optional SKS Bleche, Alugepäckträger
Drivetrain
Crankset Shimano Acera FC-M341, 48-38-28, Guard
Derailleur r Shimano Acera RD-M340
Derailleur f Shimano Acera FD-M311
Chain Shimano CN-HG40
Cassette Shimano CS-HG40.8 11-30
Pedals ATB Dual Side
Wheelset
Hubs r Shimano Alivio FH-RM60
Hubs f Shimano Alivio HB-RM60
Rims Rigida Sphinx Aluminium, CNC side 36 L
Spokes Nirosta Edelstahl 2.0mm
Tires Schwalbe CX Comp 700x35C
Cockpit
Handlebar Oxygen Vision 9° Bend 58cm
Stem Oxygen Vision, 25.4mm, stainless bolts
Saddle Oxygen Raceline
Seatpost Oxygen Vision 300mm
Shift-Brakelever Shimano ST-EF50 EZ-Fire Plus
Data
Weight 12.9 kg
Frame tubing Aluminium 6061 s-wall
Front fork SR Suntour NEX 4110 Alu, 63mm, verstellbar
Color(s) Velvet Black

user posted image

1.500 lei la Bikeright Iasi.
Mutzunache
O Kona Dew - 1200 ron
Solon
QUOTE(Mutzunache @ 30 Apr 2008, 12:29)
O Kona Dew - 1200 ron
*


1200 lei? wacko.gif wacko.gif wacko.gif
E aberant deja!
Manuel
Sper sa nu regret ca n-am luat si eu tot Kona. Asteptam impresii!

Solon, uite aici pret aberant http://www.orbea.ro/bikes/road/ORCA/orca_tdc.php?color=red ... Desi conoseorii ne-ar putea lesne contrazice smile.gif
zax
QUOTE(Mutzunache @ 30 Apr 2008, 10:21)
La dracu', sambata ploua...a dracu vreme.....
*


44% sanse de precipitatii... mai vedem cum se prezinta situatia spre sfarsitul saptamanii dar eu as risca o iesire sambata dimineata... stabiliti in ce parc si ne vedem acolo.
Mutzunache
Ne riscam la un Herastrau? biggrin.gif Pe la un 10-11 ca e pustiu si apoi o luam spre Guvern, Universitate, Unirii, Tineretului si retur?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.