Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intalnire RENO NATIONALA nr. 10
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri nationale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
BoneHead
QUOTE(adi_ar @ 18 May 2008, 20:22)
wise_guy.gif  ... si cand va spuneam eu ca agenturili m-au informat ... !
... nu m-ati crezut !
*




Ok, acum eu nu stiu sigur la ce va asteptati de la un drum de asta,,dintre sate''. Evident nu va fi ca si A2 sau ceva in sensul asta, dar eu am fost in Marisel, plecat din Cluj via Gilau, pe la statia de epurare apoi p langa baraj....2 3 4cate or fi, nu mai stiu exact. Nu am mai fost pe acolo, admiram peisajul de pe bancheta din spate si sincer mi s-a parut super ok drumul. Ce e drept am fost cu un prieten cu X3, acum nu stiu cat conteaza asta....dar drumul 80-90% era ok/bunicel in rest denivelari si ,,valuri'' , hai ici'clo cate o gropita dar nicivorba de nu stiu ce gropi sau de un drum foarte prost. In plus peisajul este extraordinar!!!!
semit
AMR 4 biggrin.gif
adi_ar
Dar pana la urma stie cineva ce gasim, avem/nu avem acolo ?

cmandrei
La ce anume, mai exact, te referi ?
semit
Eu imi iau bautura, apa, sucuri, condimente, carne, ketchup astea de acasa biggrin.gif poate si mingea si pusca de airsoft biggrin.gif
adi_ar
Ma refer la:
- terasa, gradina ... ceva pentru meeting.
- un gratar / ceaun / automat pentru cipsuri smile.gif ???
- putem intinde masa pe cont propriu sau ne impun consumatie ?
- frigidere / racitoare gasim pe acolo, macar pentru carnuri ?
Eu oricum voi fi dotat cu una-alta dar intrebam.

Ati facut ceva planuri pentru raiduri in zona ?
cmandrei
Pai ei au spus ca putem folosi restaurantul (pana la ore mai inaintate ...) si exista si sala de sedinte ...

Exista un gratar in "gradina" pe care-l putem folosi daca avem carbuni lemne etc.

Consumatie - am vorbit cu ei pentru garnituri/salate - dar daca sunt altii care vor mai mult am inteles ca nu e nici o problema (nu este nimic impus).

Nu stiu ... in teorie ai ceva frigider in camera ... fiind 3 stelute.

Idei am ... planuri inca nu am facut ca nu prea am timp sad.gif sad.gif sad.gif
caktuss
eu o sa-mi iau cate ceva de baut, ceva pt gratar si cam atat

apropo, stie cineva cum va fi vremea? icon_mrgreen.gif
cmandrei
Vremea ... probabil ... smile.gif [ http://maps.google.com/maps?q=46.65000153,...&z=8&iwloc=addr ]

http://www.wunderground.com/cgi-bin/findwe...ast?query=belis

vineri
Cer senin. Maxim 66° F. / 19° C. Vânt light.
vineri noaptea
Cer senin. Minim 48° F. / 9° C. Vânt light.
sâmbătă
Nori risipiți. Maxim 71° F. / 22° C. Vânt light.
sâmbătă noaptea
posibil ploaie. Nori risipiți. Minim 51° F. / 11° C. Vânt light. Chance of precipitation 20%.
duminică
posibil ploaie. Nori risipiți. Maxim 71° F. / 22° C. Vânt VNV 6 mph. / 10 km/h. Chance of precipitation 30%.
duminică noaptea
posibil ploaie. Nori risipiți. Minim 50° F. / 10° C. Vânt VNV 6 mph. / 10 km/h. Chance of precipitation 30%.
caktuss
uite ce am gasit eu

http://www.accuweather.com/world-forecast2...4|CLUJ&metric=1

blink.gif
xcss
Eh... Orice vreme ar fi se vor gasi pe metereze combatanti pentru gratar... la orice ora... rolleyes.gif
cmandrei
Cat timp nu ploua eu zic ca e ok smile.gif ... si cum "pare" ca vineri si sambata nu va ploua e smile.gif
aleksanders
caktus- lasa ca facem cu domn profesor gratar in ploaie wink.gif
caktuss
iar ? radmasa.gif

apropo, in lacul ala se face baie ? au aia barcute?
xcristina
Lasa ca stau si eu geana, si se va opri ploaia... icon_mrgreen.gif

Cat despre lac, eu stiu numai ca se pescuieste.
adi_ar
Apele ? Limpezi ? huh.gif
bogy
Se pescuieste, dar pana pe 1 este prohibitie (parca mai putin la pastrav).
Pentru pescuit este nevoie de permis cu taxa de munte si de un abonament special (Tarnita & Belis), asta nu stiu daca se poate plati in statiune sau doar in Cluj la ajvps.
Cat despre baie ... apa este rece si in iulie-august, dar ... 'se poate' smile.gif.
Era un vaporas, cu care se organizau plimbari pe lac, nu stiu daca mai exista. Cat despre barci, eu am vazut doar private. Poate va puteti 'intelege' cu propietarii daca sunt in zona.
BigEdy
Datorita unor probleme tehnico-tactice in proportie de 90% eu nu mai pot ajunge! sad.gif

Asa ca daca exista doritori sa ma contacteze.
semit
hai ma Yeti, nu te impotmoli la mal sad.gif
dil
Ce nasol... Din punct de vedere tehnic pot sa trec sa te iau... Din punct de vedere tactic... nu mai stiu.

In alta ordine de idei nu o sa avem nevoie de barca, fac eu pluta, capacitate maxima 2 pasageri.
xcss
BigEdy... sad.gif
cmandrei
Damn sad.gif BigEdy
semit
AMR 3 rolleyes.gif
hellcat
Edy, eu sper ca alea 10% sa creasca subit...

Ce putem face sambata...stiu ca in zona sunt numeroase pesteri, chiar si cea a ursilor, Cetetile Ponorului, Cetatea Radesei, Platoul carstic Padis, Parcul natural Muntii Apuseni, rezervatia Groapa Ruginoasa.
Acum...cine stie cum s-o ajunge pe-acolo...
caktuss
pai la frasin s-a ajuns pe la toate manastirile alea... poate bifam cateva obiective si pe aici
semit
Andrei, cu banii cum stam?
sadi
prin zona se mai pot vizita si cheile turzii, dar nu stiu exact distanta de la fantanele pana la cheile alea
cmandrei
Ar fi fain ... veniti cu propuneri: mai este un castel in nord de Cluj - Banfy [ http://en.wikipedia.org/wiki/Bon%C5%A3ida_B%C3%A1nffy_Castle http://en.wikipedia.org/wiki/Bon%C5%A3ida ], ar mai cheile turzii (dar sunt ceva mai departe - aprox. 100km prin Cluj si Turda), Salina de la Turda http://www.salinaturda.com/home_ro.htm intrare 9.00 - 15.30, Clujul smile.gif ...

de la Hellcat - Cetatile Ponorului
Cetatea Radesei (pestera) loc. Pietroasa la aprox. 70km inspre Vest
Ruginoasa - aprox. 60 km spre Est

...

semit ... am vorbit din nou la telefon ca sa-i depun azi ... sper sa reusesc ca sa pot fi in termen ... din pacate nu stiu ce mai pot recupera din banii lui BigEdy daca nu vine sad.gif
semit
O sa vina el biggrin.gif
cmandrei
Sper smile.gif
xcristina
Cred ca n-ar fi rau sa bifam multe din obiectivele indicate, nu de alta, dar am puternica impresie ca nu se va mai face curand o intalnire in zona asta... 04.gif
bogy
Castelul Banfy nu stiu daca o sa va impresioneze.

Cheile Turzii si salina merita vazute. Din cate stiu eu, in salina, in we se poate intra pana la ora 13!

Padis-ul este superb, pe drum este si cascada Rachitele (~50m), dar drumul banuiesc ca este prost. Eu nu am mai fost de multi ani, poate altii stiu care este starea drumului. Pentru a vedea cat de cat ceva din Padis, ar cam fi nevoie de 1 sapt. si echipament de munte. In majoritatea pesterilor, se poate intra fara echipament special de speo. dar cu atentie. Si cel putin sa aveti lanterne care sa reziste cat de cat la umezeala.

A, si atentie la camerele de pe Turda-Cluj wink.gif
cmandrei
Multumim de info. Pe site-ul salinei scrie ca e deschis zilnic pana la 17 cu intrare pana al 15:30 ... smile.gif sper sa fie asa ... daca se alege si asta
hellcat
Dupa mine ar fi ca sambata sa ne facem program in partea de vest si imprejurimile lacului Fantanele, iar pe duminica sa lasam Turda (stiu parca e si un muzeu de istorie), Cheile Turzii, salina...
cmandrei
Ar fi fain Hellcat ... numai ca s-ar putea ca duminica sa ramanem putini ... avand in vedere "elanul" cu care s-ar putea pleca spre Bucuresti smile.gif ... trebuie totusi sa "verificam" cumva starea drumurilor spre vest de Fantanele, deoarece am inteles ca sunt "catastrofale" sad.gif
hellcat
Eu nu cred ca se va grabi cineva spre casa...ar fi pacat, s-a lungit si ziua, daca si vremea tine cu noi...
Poate a fost cineva din cei care citesc pe-aici in concediu in anii din urma, sa ne spuna si noua accesibilitatea in zona! smile.gif
semit
sa nu uitati sa aveti provizii consistente de seminte de bostan biggrin.gif
sadi
nu doar de bostan smile.gif
BigEdy
Tovarase Hellcat poti sa stai linistit ca am reusit sa fac pe dracu in patru si voi ajunge si eu!
Cu ajutor nesperat din partea lui Dil caruia tin sa ii multumesc! biggrin.gif
xcss
Asa da! up.gif
aleksanders
pentru padis- respectiv cetatile ponorului, pestera focul viu si tot ce este in zona - numai cu echipament de munte si destul de greu accesibil cu masina de pe partea cu fantanele - cheile turzii sunt superbe- am fost acum 1 an si am reusit sa fac o pana de cauciuc- drumul desi nu este f lung este varza- ca si comparatie drumul spre lacul sf. ana e parfum biggrin.gif - dar cu pachetul de drumuri grele inainte blush.gif
dil
Sambata doar in partea de vest daca avem de vazut ceva.
Eventual putem sa savuram peisajul si sa facem un program artistic cu activitati in echipa. De exemplu, putem juca un fotbal pe malul lacului sau polo un pic mai incolo, un concurs de parcare laterala (eventual in panta printre copaci, tomberoane sau alte elemente similare de la fata locului), ne mai putem gandi la cateva probe petru un concurs dizelisti vs. benzinari sau Clio vs. Megane (cei cu Laguna formeaza juriul). Premiile vor fi simbolice, de exemplu roti de cascaval.

Cheile Turzii, Turda si alte obiective mai indepartate, dar oarecum in drum spre casa merg de vazut duminica, mai ales daca nu ne mosmaim prea mult dimineata.
xcss
QUOTE(dil @ 28 May 2008, 00:02)
[...]
(cei cu Laguna formeaza juriul). [..]
*



Vine anitifizicu?... unsure.gif

In alta ordine de idei... caktuss... trebuie sa vii pregatit.... icon_mrgreen.gif
sadi
antifizicu ar veni el, dar nu cred sad.gif

xcss, mai stiu pe cineva care trebuie sa vina pregatit tongue.gif
caktuss
cine, cine blink.gif
xcss
ph34r.gif

In alta ordine de idei, AMR2 04.gif Numa' maine nu-i poimaine smile.gif
cmandrei
Si numa' raspoimaine nu e peste 3 zile wacko.gif

BigEdy & Dil valuri.gif
bogy
Deci sambata sunteti in zona? (Belis-Fantanele)
Incerc sa vin si eu pana acolo, si nu asi vrea sa va caut prin toti Apusenii smile.gif
semit
sambata dimineata sau dupa 18.00 sigur biggrin.gif
sadi
xcss, tu pe unde vei merge? dupa turda mergi spre cluj sau in directia cealalta ( nu stiu cum ii zice tongue.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.