Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor Haraie masina in marsalier
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
alex_passion
O pb similara am si eu......in marsalier se aude un huruit...ca si cum masina ar fi putin in mers si bag direct marsalier fara a opri masina definitiv.....vreau sa specific ca intra f greu si in treapta intai si a 2...iar apoi de la treapta a 3 in sus parca pb dispar.....mi se intampla de cateva zile....nu stiu ce sa fac...nu stiu ce are...pareri sunt multe....dar as vrea sa stiu exact....cand e motorul oprit intra tot la fel de greu numai ca nu se mai aude zgomotul....astept pareri...sal
sobolan
problema cu ambreiajul e cunoscuta de cei de la reno biggrin.gif ...uite-aci ce zice Dyalogis-ul cool.gif
Zaherr
QUOTE(crisolro @ 11 May 2008, 23:08)


asdar, la marsarier, se pare ca doar cand dau in spatele si e rampa (masina trebuie sa urce cu spatele) se aude un harait ... este clar leagata de ambreiaj+marsarier ... nu este caraiala de la bagat in marsarier , sunetul apare dupa, la rularea cu spatele in rampa ... pot aprecia sunetul ca fiind o haraiala apropiata zgomotului unei curele care patineaza, polistiren frecat pe geam (asta dusa comparatia la extrem). ceva de genul asta

*


sal!,aceeasi treaba si la mine,numai cand dau cu spatele si numai cand trage mai greu,gen cand urc bordura din fata blocului(nu va speriati,nu e inalta deloc`10cm) si a mai facut cand am "simulat" urcatul bordurii tragand frana de mana.acelasi zgomot descris de crisolro,apare in mom in care cuplez partial ambreiajul si accelerez ca sa pot urca usor...mi'e frica sa nu fie un semn de defect grav al ambreiajului pentru ca un zgomot asemanator il prezentau daciile care nu mai aveau ferodou pe placa de presiune...
are cineva un raspuns/explicatie pentru mine?
multumesc!
nanutz
QUOTE(crisolro @ 11 May 2008, 23:08)
apropo de harait marsarier ... am observat prin iarna si am asociat intamplarea cu perioadele umede, periade in care nu am miscat masina - poate m-am inselat si a fost doar intamplarea sa se suprapuna problema cu vremea ... a mai facut de cateva ori, chiar zilele astea

asdar, la marsarier, se pare ca doar cand dau in spatele si e rampa (masina trebuie sa urce cu spatele) se aude un harait ... este clar leagata de ambreiaj+marsarier ... nu este caraiala de la bagat in marsarier , sunetul apare dupa, la rularea cu spatele in rampa ... pot aprecia sunetul ca fiind o haraiala apropiata zgomotului unei curele care patineaza, polistiren frecat pe geam (asta dusa comparatia la extrem). ceva de genul asta

faza e ca l-am auzit doar cand a fost vorba de "sarcina" mai mare ... marsarier in panta (mers cu spatele in rampa), unde e clar fortat ambreiajul, discul mai mult

o explicatie? vreo posibilitate sa fie ferodou, umezeala pe la ferodou etc. ... nu ca m-as pricepe, da' stiu ca exista un "ferodou" la ambreiaj care mai si pute daca-l fortezi

nu ma ingrijoreaza sincer, dar chiar sunt curios ...

o explicatie corecta?
multumesc
*


Si ca sa reinviem problema....
Exact aceasta problema o am si eu, un zgomot de suierat-scartait-harait la mersul cu spatele in conditii grele (peste bordura sau in rampa) .Zgomotul se aude din stanga fata. Nu miroase a nimic. Se aude doar la mersul cu spatele - in mers inainte niciodata. Citind pe forumuri am inteles ca ar fi discul/placa de ambreiaj. Am facut testul bordurii si ori imi moare motorul-daca nu accelerez- ori o turez si urca. Pleaca in treapta 1 si 2 chiar cu frana de mana ridicata (turata putin in a doua). La mersul cu spatele si frana de mana ridicata incepe sa se miste, apoi apare zgomotul,daca o turez putin pleaca si zgomotul dispare.
Parca ar patina discul/placa ...este posibil ?Doar la mersul cu spatele ? Masina are 6 luni si 10000 de kilometri si cam de la inceput am observat asta.
Benafflek
Salut,

Asa a facut si la mine la inceput dar dupa vreo 2000 km nu mai am nici o treaba. Se pare ca e o chestie de uzura sau de asezare a pieselor. Cred ca nu e problema...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.