Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Performante sub asteptari Clio 3 1,4 16v, motor slab? zgomote. intensitatea farurilor?

Pearl Jam
post 9 Jan 2007, 19:13
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Prozac, prietene, nu pot să-ți dau dreptate, chair dacă sunt excepția care confirmă regula.
Eu am cu a mea doar 13500km și nu pot să mă plâng de nimic. Nu știu ce stil de condus ai dacă ai schimbat flanșele de la amortizoare de trei ori până acum. Oricum nu cred că ești taximetrist, dar 64.000km mi se par destui de la data la care a apărut Clio III.
Dar poate tu ești mai fericit și ți-ai luat-o din Francia.
N-aș da chiar atât de tare în cei de la Renault. Sunt totuși finuți pe piața de rahaturi coreene, italiene sau mai știu eu de care. Vrei să-i compari cu nemții... Nu ține. E ca și cum ai argumenta pentru Cioran în fața lui Țuțea... Părerea mea.


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 10 Jan 2007, 11:38
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




hmm.Spre cultura ta generala,masina e cumparata de l Auto Europa Timisoara si e adusa din Turcia.Si apropo de "finuti";sa-ti mai spun o treaba;toti dealerii auto sunt "finuti"pana ai cumparat de la ei, dupa aceea ar trage de pe tine cat se poate.Asa ca degeaba incerci sa-i scoti din rahat ca sunt bagati si ei la fel ca si altii.Sincer daca imi permitea buzunaru imi luam ceva de la vw.Asa ca sa-ti faci o idee,revizia de 15.000 km la clio 3 m-a costat 540 RON;tata socru, care are vw passat(pe care a dat 32.000 Euro), a platit la revizia de 15.000 km, 490 RON.Nu mai pui ca dupa revizie i-au spalat masina si i-au adus-o in fata blocului.Si tot sa-ti faci o idee,o revizie la 15.000 km la Polo (care e cam la acelasi pret cu clio 3) a costat 410 RON(spalat inclus).Na acuma fa si tu o diferenta si mai vorbeste.Si sa nu crezi ca "dau" asa tare in Renault cum "dau" in service Renault. Cand am postat chestiunea aia cu flansele nu am mai spus ca am rulat pana la 14000km cu flansele paradite.Poftim servicii dry.gif


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 10 Jan 2007, 11:51
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




Apropos,

Garantia la trenul de rulare e de 50 000km, nu?


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 10 Jan 2007, 12:33
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




Da.50.000 km.


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 11 Jan 2007, 22:41
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Da. Posibil să ai dreptate în legătură cu service-ul. Eu încă nu am dus-o la prima revizie. Sunt tare curios cum se vor purta. Dar încă o dată, nemții sunt nemți, dă-i naibii că făceau tancuri când franțuji fugeau cu bicicleta în pădure...
Cu toate astea, eu m-am referit la firma RENAULT și la mașina pe care o am. Sunt mulțumit. Sincer. Înainte am avut un BMW 318 ursuleț, apoi un Golf 3 și acum acest CLIO de care m-am îndrăgostit.
În rest, numai de bine.


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 12 Jan 2007, 09:08
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




Nu pot sa zic nimic.La banii astia masina e super buna.Nu poti sa te astepti la mai mult de la ea.Acum s-ar putea sa nu mai fie probleme la service asa de mari cum am avut eu.Chestia e ca eu am cumparat masina la 2 zile de la lansare si aia 7500 km i-am facut foarte repede.Ei au motivat ca nu au flanse pe stoc si dureaza pana le aduc.Asta am putut sa inteleg.Ce nu am inteles eu a fost simplul fapt ca trecusera defapt 3 saptamani si nu au ajuns flansele din Franta.Sincer, mergeam cu bicicleta si ajungeam mai repede inapoi.Asta a fost problema mea cea mai mare. Ca de maruntisuri nici nu imi mai bat capul ca pana la urma tot in Romania suntem.Degeaba Renault e marele concern francez,romanu tot roman. dry.gif


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 13 Jan 2007, 21:28
Post #37


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Salut.

Total de acord cu observatia legata de modul in care esti tratat inainte si dupa achizitia autoturismului in Romania. Din pacate, datorita faptului ca vanzarile de masini noi sunt in continua crestere, patronii firmelor importatoare nu dau doi bani pe relatia cu clientul post vanzare. De ce ar face-o? Isi vand masinile oricum.
Poate ca daca s-ar reduce cuantumul taxei de prima inmatriculare, ar capata concurenta serioasa si ar incepe sa ne ofere servicii ca afara.

Legat de masinile nemtesti, pe mine unul, nu ma pasioneaza. Nu sunt cele mai frumoase iar in interior sunt reci, fade, boring total (golf, opel astra clasic 2, skoda fabia, octavia 1, seat - care doriti). Evident ca sunt subiectiv, asta este doar parerea mea. In ceea ce priveste tehnica nemteasca, toate studiile de piata referitoare la fiabilitate din ultimii ani arata marcile japoneze pe primele locuri, urmate undeva pe la locul 5-6 de BMW si un pic mai jos de Skoda ( o surpriza placuta). VW este la vale rau, langa Renault si Opel.

Chestia cu masinile nemtesti este un mit, iar eu am cel putin 3 cunostiinte care au masini VW si care au avut probleme serioase cu masinile. Unuia dintre prietenii mei care si-a luat un VW Golf Plus i s-a spart un pinion in cutia de viteze la 1600 de km parcursi, in timp ce se alfa pe autostrada in Ungaria...Un altul cu Passat TDI (2005) se plange de consumul foarte mare, in timp ce la service i se spune ca nu stiu ce are masina...

Diferenta de calitate dintre masinile de astazi nu mai este asa de mare (nu vorbesc de marcile de lux - Mercedes, Audi, BMW care sunt alta mancare de peste).

Ba mai mult - eu de ex. nu ma gandesc sa imi iau o masina care sa ma tina 10 ani. Vremurile alea au trecut demult. Daca as putea mi-as schimba masina o data pe an, dar cred ca un termen rezonabil ar fi trei ani. Si atunci, cat de mult conteaza daca masina e nemteasca sau nu? Mai degraba conteaza sa te simti bine in ea si sa iti ofere ce iti doresti (fie spatiu, fie viteza, fie consum mic, etc...) chiar daca e frantuzeasca, italieneasca, japoneza sau coreeana.

In cazul nostru, prefer Clio 3 unui Polo la orice ora. Este sigur (5 stele la crash test), mai mare, mai frumos, mai bine dotat si mai modern. Iar peste o vreme am sa il vand si am sa imi iau altceva...

This post has been edited by dack: 14 Jan 2007, 01:06


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 16 Jan 2007, 18:08
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Fiecare e liber sa si ia ce doreste... De asta i bine n capitalism.. pana la urma ar fi bine sa sustinem cu argumente pertinente orice tip de polemica. Numai de bine! sofer1.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 16 Jan 2007, 18:13
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE
prefer Clio 3 unui Polo la orice ora



Polo nu-i ce-a mai fericita aegere in clasa mica...cred ac este ce-a mai slaba masina fabricata de W in ultima perioada.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 16 Jan 2007, 21:46
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




QUOTE
Polo nu-i ce-a mai fericita aegere in clasa mica...cred ac este ce-a mai slaba masina fabricata de W in ultima perioada.


Clar cea mai proasta masina de la vw. Nici nu am zis ca ar fi buna. Eu faceam doar o comparatie la preturile serviciilor oferite. In fine. Pot sa zic ca pana la urma si Renault s-a "desteptat" pe o parte dar s-a "prostit" pe alta.

Exemplu pot sa va si dau:

Lovesc masina=>aripa dreapta fata+spoiler avariate. Nici o problema; doar de aia platesc Casco. Ma duc la asigurari, fac hartiile care trebuie, plec la Service Renault, fac programare, ma prezint in ziua care trebuie cu masina spalata si curata (cum se cere de ei), o las acolo si plec acasa fericit ca masina e gata in 3 zile (destul de repede) si ca cei de la service s-au luminat la creiere; pana aici toate bune si frumoase. Dupa 3 zile ma suna baietii si imi spun ca masina e gata. OK. Ma duc sa o iau, imi adun actele de la ei, le arunc in torpedou si dau sa plec; surpriza: cand bag cheia in contact observ ca parbrizul era crapat din coltul din dreapta de jos pana aproape de oglinda retrovizoare. Ma dau jos din masina si il chem pe omu' care mi-a preluat masina si ii arat problema. Asta incepe si cheama pe rand: tinichigiu, electrician, vopsitor, mecanic (in mare toata sleahta din service) si ii ia la intrebari; nici unul nu stia nimic. Suparat nevoie mare ii dau la om cheile si i-am spus ca ii dau 2 zile sa imi puna alt parbriz(asta ca sa nu recurg la avocati si procese etc etc), la care el ma baga in birou si imi propune un targ."Mergi dumneata la politie, scoti o dovada cum ca ti-ar fi sarit o piatra in geam, facem schimbul de parbriz pe asigurare si noi facem urmatoarea revizie moca". Stau si ma gandesc........in juma de ora scot toate hartiile de la politie si asigurari, rezolv problema si mai economisesc ceva bani (ca doar se apropia revizia de 60.000 si aia costa frate........). Bun targ. Zis si facut. Dupa alte 2 zile mi-au schimbat si parbrizul. Pana la urmatoarea revizie mai aveam de facut undeva la 7500 km. I-am facut si pe aia si vin la revizie(fara bani ca doar e moca).Asta numai eu am stiut. Omu cu targu nu era de gasit si restu s-au facut ca ploua. Si uite asa cu desteptarea si prosteala. Cine face ca mine, ca mine sa pateascajava script:add_smilie(":vmad:")

This post has been edited by prOZac: 16 Jan 2007, 21:54


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 16 Jan 2007, 22:01
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




Sal,

Pentru zgomote in usi vedeti rezolvarea in : http://reno.ro/index.php?showtopic=63227


Bye


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 17 Jan 2007, 00:22
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




@prozac

Mesterii Renault din service-ul Auto Timisoara sunt niste neseriosi si incompetenti. Din cate am vazut pe lanaga faptul ca nu-si fac treaba cum t mai lasa si "semne" pe masini. Eu de exemplu am 2 de amintit: una cand am primit masina ( era zgariata bara fata si sunt sigur ca e de la ei ca am vazut masina si cu o zi inainte de livrare si nu era asa) iar a doua cand am fost cu problema usi/ventilator de mi-au zgariat intentionat ambele praguri la usi. Din pacate astea nu le-am observat pe loc si chef de cearta nu mai aveam (sigur se faceau ca ploua ca in cazul tau) dar am deschis reclamatie la VC Renault. Poate ar trebui sa faci si tu la fel.
Oricum eu pe la ei nu mai calc! Merg la Arad unde pare mai ok!

Succes


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 17 Jan 2007, 01:14
Post #43


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




E peste puterea mea de intelegere cum naiba busesc astia toate masinile in service. Cat de incompetenti sa fie?!?! blink.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 17 Jan 2007, 08:55
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




@fade2black

Buna idee asta cu aradu.crezi ca nu e nici o problema daca fac reviziile in alta parte decat tm?Nu de alta da' se apropie revizia de 75.000 si n-am chef sa ma cert iar cu ei.M-am saturat pana in gat.Abia astept sa termin leasingu si sa o dau.Si inainte sa-mi iau altceva ma interesez de servicii la toate reprezentantele.Pacat ca masina e chiar bunicica si frumoasa. Succes si tie


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 17 Jan 2007, 09:29
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




@ssilviu

Nu stiu care e problema lor! Poate sunt prost platiti si asa isi arata ei nemultumirea. Suspicios ca nu recunoaste nici unu ca a facut-o, poate spiridusul elf e de vina radmasa.gif

@Prozac
La revizia de 10 000 am fost in Arad. Programarea s-a facut de pe o zi pe alta si toata traba m-a costat 288 RON. Receptia a fost net superioara si organizarea mult mai ok. Intr-o ora am fost gata. Iti recomand cu caldura sa mergi acolo.


--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 17 Jan 2007, 18:03
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




prOZac dormi in masina frate?? cum faci atatia km?? saptamana trecuta aveai 60000km smile.gif) super tare tongue.gif

toate service-urile sunt la fel wink.gif eu am bagat-o in service pt o saptamana si am scos-o in 6 saptamani... lovita in alt loc ... service constanta... varza desi daca te duci si faci reclamatie te rezolva instantaneu..seful cel mare nu trebuie sa afle nimic...aviz amatorilor wink.gif

This post has been edited by atoma: 17 Jan 2007, 18:05


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jan 2007, 08:58
Post #47


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.860
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




@prOZac


Nu te supara dar pt. prosteala ce ti-au tras-o ai 50% vina, cum ai putut sa accepti asa ceva fara nimic scris din partea lui ala......


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 18 Jan 2007, 10:18
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




Da,recunosc.Poate chiar mai mult de 50% din vina.Dar cum am mai spus:cine face ca mine,ca mine sa pateasca.Asta era un sfat pentru voi restul.

QUOTE
E peste puterea mea de intelegere cum naiba busesc astia toate masinile in service. Cat de incompetenti sa fie?!?!

Chestia e ca n-au busito.Daca te uiti sub banda aia de cauciuc de la baza parbrizului, chiar in colt e un surub cu care e prinsa aripa.Ingineru care a desfacut surubu' ala a scapat surubelnita in geam.

QUOTE
Nu stiu care e problema lor! Poate sunt prost platiti si asa isi arata ei nemultumirea.

stai linistit ca nu-s chiar asa de prost platiti cum crede toata lumea.Eu unul lucrez intr-o banca de dimineata de la 8 pana sarea la 8.Salariul meu e cat al unui mecanic de la Auto Europa si ala munceste doar 8 ore.


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 18 Jan 2007, 15:56
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(prOZac @ 16 Jan 2007, 22:46)
Clar cea mai proasta masina de la vw. Nici nu am zis ca ar fi buna.
*


Pai cum clio e cea mai proasta masina de la Renault asa e si polo, cea mai proasta de la vw smile.gif


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 18 Jan 2007, 20:48
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




biggrin.gif buna ... tongue.gif eu stiam ca polo este o masina foarte buna..si economica cu motorul de 1,4 diesel cu distributie pe lant si 1000 km masa masinii biggrin.gif ...tongue.gif


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prOZac
post 18 Jan 2007, 22:43
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 7 January 07
From: Timisoara




QUOTE(morph @ 18 Jan 2007, 16:56)
Pai cum clio e cea mai proasta masina de la Renault asa e si polo, cea mai proasta de la vw smile.gif
*


excl.gif Good point!

Atoma termina cu prostiile ca motoru ala zici ca rupe caroseria la polo.parca e locomotiva de aia cu aburi.cel mai bun motor la polo e benzinaru de 1.2.Au facut si astia de la vw exact prostia ce au facut-o ai nostri la Solenza cu motoru diesel 1.9........


--------------------
Renault Clio III april 2006,pack authentique - B-81-PRZ
Renault Megane Sedan april 07 Luxe privilege B-35-DPS
(nu mai)urmeaza Laguna(dezgustat de servicii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 19 Jan 2007, 10:46
Post #52


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Atentie la tonul discutiilor domnilor. Va rog pastrati un limbaj civilizat. Multumesc.

Va rog ca inainte de a posta sa recititi primul mesaj (cel al initiatorului topicului). Nici vorba de comparatie clio vs. polo. Cine mai raspunde offtopic in continuare se alege cu o aplicare corecta si completa a regulamentului.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin80
post 19 Jan 2007, 15:46
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 728
Joined: 30 July 04
From: Bucuresti




mai asteapta si tu pana treci de 3000km (daca nu ai trecut)si o sa mai cresca si performantele. Daca deja ai trecut de km astia .....gandeste-te ca e doar 1.4 si cam atat poate .


--------------------
renault clio symbol , skoda superb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 20 Jan 2007, 09:25
Post #54


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Masina mea a inceput sa traga multumitor dupa 12.000 Km - si eu zic la fel, mai ai de asteptat. Termenul pe care ii dau ei in carte (performante maxime dupa 3000 km, daca nu ma insel) nu este real. Vei vedea.

Inca un lucru - m-am convins ca benzina conteaza foarte mult. Eu folosesc acum fie 98 de la Rompetrol, fie Carrera 100 de la OMV - se simte, fara nici un dubiu.

This post has been edited by dack: 20 Jan 2007, 09:28


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 21 Jan 2007, 12:48
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




De acord cu Dack. Contează enorm benzina. În ceea ce privește performanța, la mine motorul s-a acomodat la adevărații parametrii după 10.000km. Cand depășesc îi dau 4000 de ture și se duce fără probleme, cu toate că a mea e un 1,2...


--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magooo_zwit
post 16 Jun 2007, 09:44
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 June 07




bai baieti bai, cand stai la relanti ideea este sa economisesti curentul din baterie!! e gandita de ei, de cata lumina ai tu nevoie cand stai pe loc??? , e normal sa se aprinda mai puternic atunci cand turezi, pt ca alternatorul o "ia" mai tare si pentru ca CB stie ca urmeaza sa te misti.

mai era cineva care zicea ca atunci cand aprinde farurile ii raman becurile de bord mai slab asprinse.: vezi ca in stanga volanului ai niste rotite, una din ele regleaza intensitatea luminilor de bord atunci cand ai farurile aprinse, cand le ai stinse, stau la o anumita intensitate, cu placere, ne mai auzim

This post has been edited by magooo_zwit: 16 Jun 2007, 09:47


--------------------
renault clio 2007 1.4 16v - B.00.PA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 16 Jun 2007, 10:33
Post #57


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Aveti o poza cu un tabel cu variatia intesitatii alternatorului in funcie de turatie. Poate va mai lamuriti. E normal ca intensitatea farurilor sa fie mai slaba la relanti.

Attached thumbnail(s)
I_f_rpm_.JPG ( Size: 25.21k ) Number of downloads: 228


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valens
post 25 Jun 2007, 15:07
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 June 07




smile.gif Hi, there! Sunt nou printre voi. Mi-am luat un Clio 3 1,4 16V in dec. 2006, acum am cca. 8000 km. Totul ok, consuma rezonabil, trage tare (192 pe vitezometru). Mici probleme: "piuie" motorul la ralenti (uneori), joaca rapid intensitatea iluminarii bordului etc.

Si acum:
- nu am primit (sau nu trebuia sa-l primesc ?!) capacul acela de protectie din plastic, care se fixeaza pe motor, pe care scrie (cred) si tipul motorului. Voi da?.
- care credeti ca ar fi cel mai ok service Renault in Buc (calitate, rapiditate, seriozitate, ciubuce de bun simt etc. ). In general, baieti de la service sunt de acord cu uleiul meu (5W40 desigur) sau vor sa puna numai de la ei Elful lor?


--------------------
RENAULT Clio III 2006 1,4 16V Dynamique - B68EAW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 25 Jun 2007, 16:04
Post #59


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures






--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taback
post 29 Jun 2007, 01:24
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 June 07




Eu am 7000 km, pana acum sunt multumit.

Intensitatea farurilor si a luminilor de bord: am constatat problema dupa prima saptamana... (am masina din dec. 2006) dar nu tot timpul. ira in ultima vreme, fie m-am obisnuit eu si nu mai dau atentie fie nu se mai intampla...

Motorul trage foarte bine pt unul de 1.4 dar avand 1250 kg masina e de asteptat sa nu zburde.

Sistemul audio: chiar la vreo 3 sapt. dupa ce o cumparasem am facut un drum mai lung. Singur fiind am ascultat muzica tare.. 20-21 volum ... dupa vreo ora de mers asa incepuse sa se auda din ce in ce mai incet. Am redus volumul si ce sa vezi, cand am vrut sa dau din nou tare nu mai trecea de 18 smile.gif

Problema cu marsarier: nu se intampla numai la clio sau la dacii. Problema apare cand lasi masina parcata in treapta I si ea aluneca putin inainte sa se blocheze rotiile. incearca sa opresti in asa fel incat sa nu mai mearga dist de 2 cm pana se blocheaza rotile si o sa vezi ca nu mai ai problema. Eu de obicei o las cu frana de mana(mai putin iarna cand e foarte frig)

@prOZac: parerea mea e ca faptul ca ai fost nevoit sa mergi inca 6500km cu tamponul acela de la amortizar stricat ... a avut o foarte mare influenta asupra faptului ca le-ai schimbat atat de des.

Legat de calitatea serviciilor... in Brasov e ok. Dupa revizie iti spala masina si de obicei sunt foarte atenti si curati.


--------------------
Renault Clio 2006, 3 usi, Dynamique - B-58-GTJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 03:30
Dacia