Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Fluence Ph2 facelift (2013)

99AIM
post 20 Feb 2013, 19:47
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(cuki46 @ 20 Feb 2013, 17:47)
pai si atunci de ce ai 2 renault? Daca credeam asa de mult in fiabilitatea skodei nu imi luam reno, imi luam skoda.
*


Pai le-am luat pe ambele cam in aceeasi perioada,eu Megane diesel si sotia Clio 3 benzina de care suntem ffff multumiti dar a cam venit timpul sa le schimbam si atuul pretului fata de dotari la Renault a disparut asa ca vom trece pe Octavia si Fabia sau Hyunday Elantra si I30...mai vedem.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 21 Feb 2013, 12:39
Post #92


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Foarte buna orientarea. Deoarece Reno Ro nu mai atrage clientul cu oferte bune si servicii/service de calitate, e firesc sa ne reorintam. Eu am mers pe Octavia, pentru discount si motor. Am 40k km , e ok, iar cand am avut mici probleme s-au interesat cum sa fie rezolvate.
Acum revin la subiect si in urma unei vizite la Fluence FL am impresia ca plasticele din masina sunt slabe si se flexeaza cam tare la apasari usoare. Motoarele 1.5 dci suna bine dar nu inteleg de ce consuma mult mai mult in viata reala decat cele mai vechi (am 1.5 dci d 180k km 2007 si e superrrr).
Faruri cu oglinda sa nu poti adauga un Xe 4300 fara a deranja.
Oricum sa fie fericiti cei ce il vor lua!!


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 21 Feb 2013, 12:46
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Inca unu' vazut azi, cu nr. rosii. Rau n-arata. sad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 22 Feb 2013, 20:23
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.903
Joined: 13 October 06




Imi pare rau ca te-ai carpit cu Octavia, mai puneai un 15-20%, luai un golf break si era cu totul altceva. Nu-i deloc exagerat s-o compari cu fluens, ambele fiind doua low costuri odioase. Partea buna la fluens e ca dupa fl l-au asezat ca pret acolo ubde ii e locul, intre rapid si octavia.
Nu mai cumparati masini low cost la preturi umflate, decat sa prapadesti 17-18k pe fluens sau octavia, mai bine te mai scotocesti de 3-4k si cumperi un golf break sau megane st. Daca nu as avea alea 3-4k, as lua ceva sh la 10-12k.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 22 Feb 2013, 21:32
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




ai dreptate, 20.000 nu stiu daca merita fluence. Depinde insa si de variantele de finantare pe care le are Renault, iar aici se poate face diferenta mai ales cand vine vorba de clienti pers. juridica care cumpara mai multe odata. Aici din pacate nu stiu statistici, dar cred ca pers. juridice fac peste 70% din vanzari iar constructorul impreuna cu societatile de capital se gandesc poate ca mai mult la acest tip de clienti decat la omu de rand care economisteste ani de zile ca sa-si cumpere o masina noua.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 23 Feb 2013, 00:03
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




E clar, fiecare isi ia ce doreste si ce poate.
Doar ca, ma uimeste logica unora: " Sunt super multumit de Renault, dar, pentru ca nu mai imi ofera reducerile pe care le-au avut inainte, nu mai imi iau Renault. Imi iau Skoda sau alta marca. Desi, in aceeasi bani, dotarile la Renault sunt mai multe decat la concurenta. "


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 23 Feb 2013, 10:28
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Dotarile sunt mai generoase clar decat la alte marci ! Dar nu vad de ce logica este gresita ? Clientii Renault sunt obisnuiti cu reduceri mari ! (doar cu asta a atras in trecut producatorul clientii catre marca Renault) vezi Megane 2 care a fost un succes in vanzari. Pai sa fie Fluence un succes in vanzari mai ales acuma pe praful asta trebuie sa aibe preturi FOARTE BUNE nu aberatii gen 22000 de euro . La banii astia poti merge prin mai multe curti sa vezi ce si cum...... Am gasit C5 , 2HDI 163 Cp masina de drive test cu 1400 de km la bord,garantie 4 ani pret 22500 discount 7000 de euro !!!! Deci se poate doar sa vrei, lasa ca le trece la Renault dupa gloriosul an de vanzari ce se anunta 2013 ! Ca si o concluzie a mea clar Renault Fluence nu face banii pe care ii cere momentan producatorul . Cum se explica scaderea masiva de vanzari a grupului Renault in 2012 ? Au ajuns cei de la Skoda si Wolskwagen sa aiba vanzari mai bune in conditiile in care vand piperat rau...

This post has been edited by s_j_teo: 23 Feb 2013, 10:42


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 23 Feb 2013, 11:55
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(centurion @ 23 Feb 2013, 00:03)
E clar, fiecare isi ia ce doreste si ce poate.
Doar ca, ma uimeste logica unora:  " Sunt super multumit de Renault, dar, pentru ca nu mai imi ofera reducerile pe care le-au avut inainte, nu mai imi iau Renault. Imi iau Skoda sau alta marca. Desi, in aceeasi bani, dotarile la Renault sunt mai multe decat la concurenta. "
*


Sunt multumit de Clio 3,deocamdata, nu si de M2.2 diesel,cand l-am cumparat oferea ceva dotari si design modern la un pret decent si atunci eram convins ca este sub Octavia la fiabilitate dar acum dupa 5ani Renault a crescut destul de mult pretul iar fiabilitatea a ramas la fel vad pe topicul de probleme,deci targetul lor de clienti s-a schimbat si cauta sa ia din cel al grupului VAG dar acolo este greu sa convingi un posesor de VW sa ia Renault...de ce? spune tu de ce....


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 23 Feb 2013, 13:25
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.903
Joined: 13 October 06




Iti spun eu, se cheama mentalitate. Cat despre fiabilitate, cauta pe sectiunea de megane 3, vezi ca sunt link-uri catre pannen statistik pe ultimii 2-3 ani. Gasesti acolo si megane2 si 3, si octavia si golf, si cam tot ce iti pofteste sufletul.
Vremea in care luai megane sedan cu 4000-5000-6000 Euro mai ieftin decat o masina echivalenta de la amicii din grupul VAG a apus demult. Skoda si VW vand de 3-4 ani mai mult decat vinde Renault in Romania, si pe termen scurt nu cred ca o sa se produca vreo minune.
Piata e oricum la pamant, iar volumele la nivelul anului 2000, deci o buna oportunitate de a-ti revizui politica comerciala.

Dupa FL, preturile la Fluens mi se pare unele corecte, nimeni nu-ti ofera ceva mai bun pe piata. Hai sa vorbim concret, ce Fluence si cu ce dotari l-ati configurat, de vi se pare voua mult ?

Oricum l-ai configura iese mai ieftin ca un Juke, de exemplu, o masina mica, inghesuita, cu plastice dubioase la interior, dar pe care o vad mult mai des pe strazi, in Bucuresti, decat vad un Fluence.
Daca lamurim treaba asta, avem bune sanse sa intelegem ca problema nu e nici pe de parte pretul sau fiabilitatea.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 23 Feb 2013, 15:39
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(s_j_teo @ 23 Feb 2013, 11:28)
Dotarile sunt mai generoase clar decat la alte marci ! Dar nu vad de ce logica este gresita ? ...... Cum se explica scaderea masiva de vanzari a grupului Renault in 2012 ? Au ajuns cei de la Skoda si Wolskwagen sa aiba vanzari mai bune in conditiile in care vand piperat rau...
*


--> Lumea spune "sunt foarte multumit(a) de Renault".
--> Dotarile sunt mai multe, in aceeasi bani, decat la concurenta.
--> Nu mai am reducerile de acum cativa ani dar, in aceeasi bani, se aplica ce este mai sus.
Atunci, ce logica mai este asta: schimb Renault, desi sunt multumit de el, pentru ca nu mai am reduceri masive?

(Schimb Renault pentru ca vreau altceva. Asta e un motiv de necombatut.)

VW vinde mult in toata lumea. Skoda vinde bine doar in Romania si alte tari din Europa de Est. Vezi ca e statistica vanzarilor pe promotor.ro.

QUOTE(99AIM @ 23 Feb 2013, 12:55)
dar acolo este greu sa convingi un posesor de VW sa ia Renault...de ce? spune tu de ce....
*


Un posesor de VW poate e greu sa-l convingi sa ia Renault, nu te contrazic. Dar poti convinge un posesor de Honda sa ia VW?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 23 Feb 2013, 17:07
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Juke are un anumit target tocmai prin designul futurist care prinde destul la femei pe cand Fluence eu nu inteleg cui se adreseaza....banuiesc ca se vrea o masina robusta de familie folosita la cursa lunga,dar si aici nu prea sta in picioare ca nu are cine stie ce motoare potente de autoband,la 22k de euro este Fluence cu motorul 1.6 dci si echipare full-mult prea mult pt. un Renault ca deja a ajuns Insignia intr-o echipare Enjoy sa nu zic ca a sarit cu mult peste O2 cu 1.6 tdi si a sarit oarecum si de C5 la oferta...daca era ceva cu 2.0 dci ziceai ca intra cu Insignia in competitie dar asa...ce tot o dati cu dotarile la Fluence ca e mare scula tableta aia-vedeti ca Opel are suspensie reglabila pe Sport,Tour si City parca,ajunge fluence la sa ceva?sau la 160Cp sa fie o masina de cursa lunga?no way....


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Phonyx
post 23 Feb 2013, 18:10
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 8 March 08




Ne mai vorbind de treaba ca insignia e cu o clasa peste,din aceasi clasa gasesti tot cu motor de opel diesel de 163cp un cruze.


--------------------
Chevrolet Cruze 1.8LT - BH- CRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marsulici
post 24 Feb 2013, 13:28
Post #103


diesel !!!


Group: Members
Posts: 69
Joined: 24 March 12
From: Bucuresti




Insignia aia de care vorbiti voi ajunge pe la 30.000 Eur ... asa ca e cam degeaba discutia.
Octavia 2 FL nu se mai produce .. tot ce a mai ramas este stocul de care vor sa scape.
Octabia 3 va avea preturi de pe la 20.000 in sus ( acel 1.6 TDI 105 cp va fi vreo 23.000 Eur ).

Nu stiu ce configuratii afceti voi, dar daca luati Fluence FULL si comparati cu o versiune cheala si cel mai mic motor al altei clase nu este corect.

Da, sunt de acord ca Fluence nu este masina perfecta si are neajunsurile ei ... dar dupa parerea mea are un raport calitate - dotari - fiabilitate - pret destul de bun. Trebuie doar sa ai asteptari realiste de la ce poate oferi o astfel de masina.

Cat despre Fluence FL, abia a aparut si este normal sa tina un pic de pret. Probabil pe la jumatatea anului, daca mai apare si RABLA 2013, o sa fie ceva discount-uri generoase ca de fiecae data.



--------------------
Renault Fluence 1.5 DCI 110 cp 2012 Expression PLUS - B-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Feb 2013, 22:21
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




QUOTE(99AIM @ 23 Feb 2013, 17:07)
aici nu prea sta in picioare ca nu are cine stie ce motoare potente de autoband,la 22k de euro este Fluence cu motorul 1.6 dci si echipare full-mult prea mult pt. un Renault


Eu nu inteleg cum va ies voua preturile alea. In fine, e subiectiv treaba cu optiunile.

Ce nu mai inteleg care e treaba cu "autoband"? Cred ca putem folosi cuvantul "autostrada". Un motor potent e cum il percepe fiecare, daca tot cauti asa ceva ia-ti frate un phaeton si mergi pe "autoband" pana te vindeci.

Cand mergi cu familia mergi linistit, nu iti trebuie motor de 4.2 cu 300 cp sa faci liniute. Dacia nu se folosea la cursa lunga? Si avea un amarat de 1.4 cu 60 cp (sau cat avea). Si vrei sa spui ca un motor de 1,6 110 CP e varza?

Prefer un Renault vazut de altii prost si fiabil (am unul si al dracu daca are ceva) decat un opel sau vw si dupa ce a iesit din garantie sa incepe sa pice piese (si-s mari preturile la alea). Cum e posibil ca la un Opel (Astra sedan) la 30k sa pice cutia de viteze? La 70k sa ai probleme la tren de rulare, s.a.? (Mai departe nu a mai avut prob ca a vandut-o ca se saturase) Da ce sa-i faci, era Opel, nu un rahat de Renault. Iar Skoda...modelul scos acum s singurul care imi place (doar la design), insa pretul e mare - 20000 cel mai mic motor (1.4 tsi 125 CP) si varianta standard.

Eu cred ca problema aici ca unii vor limuzine, cu motoare de la 3.0 in sus, la preturi de low-cost. Fluence nu e pentru astfel de oameni.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 25 Feb 2013, 00:31
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




Opel Insignia este un fel de Fluence doar ca la dublu pret, poti compara cu astra sedan, doar ca masina aia mie personal mi-i se pare urata. Chevrolet este un fel de Dacia pentru Opel, numai ca nu le-o prea iesit chestia cu banii putini si defapt is niste glume de masini cu motoare habar n-am de unde luate, diesel vine de pe fiat si cam praf motorasele alea. Poate singura alternativa la fluence in ziua de azi ar fi hyundai i 40, doar ca si ala sare binisor peste 20.000 daca te intinzi la motorizari si accestorii.
Personal nu ma intereseaza sa cumpar masina americana care depapt produce niste masini coreene si care le face impreuna cu opel, s-au tot o masina correana facuta naiba stie unde si cu motare ford care hai sa fim seriosi ca nu is cele mai lauda-te.
Si uite asa doamne feri sa te bazesi pe forumuri.
Cum imi spunea un prieten cu un seria 5 2l diesel si aproapte 200.000, daca se lua dupa forum deja jumate masina trebuia schimbata inclusiv cutia de viteze dar el culmea nu a avut nici o problema cu ea.

Tre sa ai si noroc la masina si intradevar cateodata o anumita marca scade sau creste posibilitatea producerii multor necazuri dar pana la urma urmei si toyota se strica, iar patiti deobicei stau pe forumuri si isi plang necazu, nu cei cu masini sanatoase.



--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 25 Feb 2013, 08:28
Post #106


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Dupa aproximativ 2 luni de cercatari, imi dau si eu cu "opinia" despre Fluence FL. Nu ma intind la discutii pentru ca sunt cunoscut drept "critic al marcii". Fluence FL este ok. Puteau totusi sa faca ceva cu fiarele de la portbagaj si aeratoarele centrale dar per total, e ok. Eu ma refer doar la motorizarea pe benzina, nu sunt adeptul "diesel" si nu ma intereseaza versiunea pe motorina.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Feb 2013, 09:06
Post #107


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




M-am uitat rapid pe renault.ro, un Fluence Dinamique 1,6, cu dotări echivalente cu al meu, e 12,260 de euro, fără TVA. Megane-ul meu l-am luat prin 2006, perioada când incepuseră deja mega reduceri. Și a fost 11600 de euro. Dar dacă punem in calcul inflația la euro, de vreo 20% in 6 ani, asta ar insemna vreo 14.000 de euro, fără TVA în prețul de acum. Deci, Fluence e chiar ieftin față de Megane atunci.

Problema e că și competitorii au venit cu prețuri mai mici, imaginea mașinii incă este afectată de fiabilitatea mică mai ales a lui Megane 2.1, dotările au rămas la nivel de acum 10 ani și, chiar dacă Fluence a rămas probabil cea mai ieftină variantă dintre concurenți, diferența aia de bani nu mai este suficient de mare pentru a justifica celelalte puncte slabe (pe vremea lui Megene 2, singurul punctul slab era doar fiabilitatea și cam atât)


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 25 Feb 2013, 11:30
Post #108


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Ora : iunie 2010 a permis achizitia unei masini f bune cu 13,6k euro. Acum nu se mai poate asa ceva. Am incercat si Reno, dar cand am intrebat de discount au intrebat politicos:"Cumparati flota, de la 5 masini in sus?!!?!!?!" .
Deci pe principiu acesta, toti dealerii pot pierde clienti.
As fi vrut Fluence dar poate asta, nrII e fara reclamatii ca prima. Orice reclama negativa te sperie daca trebuie sa dai peste 10k euro.
Noi toti ce ne dam cu parerea pe aici vrem masini f bune dar la max 15k euro(ora actuala).
Spor la cumparat/folosit Fluence!

PS: Masina buna la Reno inseamna 1.4 TCE sau 1.5 DCI pentru clasa mijlocie.

This post has been edited by BiCos: 25 Feb 2013, 11:36


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 25 Feb 2013, 16:49
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Ce se abereaza pe aicea....Mai Sandele daca la tine aspiratul de 1.6 de pe Fluence e asa o mare inginerie atunci pot spune ca esti la nivelul anilor 2003 cu asa tehnologie daca era 1.4 tce pe Fluence se schimbau datele problemei,chestia cu cazutul cutiei pe noul Astra cred ca e doar in visele tale sau la vreo masina de scoala de soferi,am mers cu 1.4 tce de pe M3 si cu 1.4 tsi pe O2 si ghici care avea repriza mai bune?fiecare face ce crede cu banii lui dar cand ai tras cu injectoare si pompa de injectie la Renault si stai cu frica cand iei motorina sa fie buna si sa nu tuseasca....urcati-va voi intr-o O2 cu peste 100k de km si intr-un Megane si vedeti la care zornaie plasticele si bordul si mai vorbim apoi.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Feb 2013, 17:48
Post #110


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Te invit să mergi cu Megane-ul meu 2 cu 130.000 de km în care nu zornăie nimic.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 25 Feb 2013, 18:29
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Nici la al meu nu zornaie mai nimic,stai bland.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Feb 2013, 18:31
Post #112


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Și atunci ce sens are afirmația asta:
QUOTE
urcati-va voi intr-o O2 cu peste 100k de km si intr-un Megane si vedeti la care zornaie plasticele si bordul si mai vorbim apoi.


În afară de trolăreala tipică.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 25 Feb 2013, 18:34
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Pai are mai taica....faza e ca noi trebuie sa mai bricolam una alta cu purfix si tot nu e la fel de legata ca O2,de ce draq m-am zgarcit eu la 3000 euro cand am luat M 2 nu inteleg nici acum.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Feb 2013, 18:44
Post #114


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu mă intreb de ce draq mai stai pe forum non stop să critici mașinile Renault. Nu e ca și cum mașina ta ar deveni mai legată. Sau mai fiabilă. Personal, cred că ai putea de exemplu să-ți petreci timpul ăsta pierdut mai cu folos. Gen să lucrezi și să faci banii necesari pentru a face saltul la o mașină adevărată. Precum Octavia.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 25 Feb 2013, 18:46
Post #115


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Dar ceva din viitor stiti?(RENAULT FLUENCE II) Ca din trecut stim si noi!


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 25 Feb 2013, 18:54
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(ssilviu @ 25 Feb 2013, 18:44)
Eu mă intreb de ce draq mai stai pe forum non stop să critici mașinile Renault. Nu e ca și cum mașina ta ar deveni mai legată. Sau mai fiabilă. Personal, cred că ai putea de exemplu să-ți petreci timpul ăsta pierdut mai cu folos. Gen să lucrezi și să faci banii necesari pentru a face saltul la o mașină adevărată. Precum Octavia.
*


Mai nea... ia zii cum e cu cartela la M 2.2 are sau nu are?cred ca prin iunie va parasesc si acum spre stiinta matale afla ca am terminat programul de lucru la 16,capisci?


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Feb 2013, 19:11
Post #117


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Deci avem un bugetar. De asta nu există conceptul de a lucra mai mult. De fapt nici măcar conceptul de a lucra biggrin.gif Numai bine. Mai mult timp pentru criticat icon_mrgreen.gif

This post has been edited by ssilviu: 25 Feb 2013, 19:13


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 25 Feb 2013, 19:32
Post #118


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




un mic offtopic:
Inflatia. bai, cand ii aud pe unii cand incep sa o dea in diverse cu inflatia asta deja incep sa ii cred prosti ori rau-intentionati.

inflatia ca si tva e insignifiat pt comercianti, care il dau mai departe, dar pt clientul final, te lasa chiar rece motivarea asta. salariul nu creste, sau daca o face e mai incetisor. daca un comerciant a gasit solutii sa imi oferre o alternativa mai convenabila te las pe tine cu inflatia ta si ma duc la ala.

de asemenea dupa 2006 am avut un mega eveniment global, numit criza economica, si deci, sa vii cu replici din astea de toata jena gen inflatie, iar e cazul sa iti inchizi portile.

tot timpul masinile se scumpesc, tehnologii noi (in adevaratul sens al cuvantului) la brandurile mainstream apar o data la 2-3 generatii. renault produce tot felul de romanisme, coreenisme, africanisme, turcisme si le vinde drept frantuzisme. problema nu rezida in amplasarea fabricii per se. ci a furnizorilor locali, care variaza enorm in calitate.

deci. fiecare isi cauta ce vrea. o sigla, un maxim de optionale la un pret mic, fiabilitate, coaja, nervi...etc...


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 25 Feb 2013, 19:37
Post #119


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Vreau sa aflu si eu ceva bun/rau de FLUENCE II iar voi o tot scaldati aiurea pe subiecte diverse(aka moderatori!). Posturi mele OFF TOPIC pot fi sterse si poate cine a vazut/cumparat FLUENCE II zice ceva LOGIC!
Scuze celor ce se impedica de postul in cauza!


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 25 Feb 2013, 20:55
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




De acord ca faza cu inflatia sau cursul nu arata nimic,erau alte vremuri....repet si ce am spus mai sus-dupa ce ca Renault are un nume prost la fiabilitate mai urca si preturile....dupa esecul numit Koleos urmat de de Latitude si L3 de nici in showroom nu o mai tin ei cu un amarat de sedan low cost vor sa gadile orgoliul celor ce au deja un Renault dar nu tine ca oamenii s-au lovit de probleme multe la masini si de dispretul celor din service ce arunca scoruri mari la piese in Ro,eu va intreb asa pe voi:de ce in Turkye o pompa de injectie Delphy costa 300 euro inclusiv manopera iar la noi peste 2000 ron?de ce in France un injector E4 nou la dealer costa 150 euro iar in Ro 1200 ron?stiti cat costa un Fluence diesel full la export in Turkye in vara 2012?aprox 28000 de Tl adica 14k de euro,la noi cat costa? atat timp cat ne vor trata ca pe niste fraieri pe noi amarastenii din Ro pe mine m-au pierdut de client.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 23:39
Dacia