Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 12 13 14 15 16 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane 3 Coupe, Superb interior+exterior

aphophis
post 28 May 2009, 20:25
Post #391


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




si totusi are dreptate. in unele aspecte. Trebuie facut ceva ca renault (nu renault cu dacia) sa revina dpdv al vanzarilor, atat in europa cat si in romania..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 28 May 2009, 20:58
Post #392


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Vor reveni, nu-ti fa griji.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 May 2009, 21:08
Post #393


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




da,dar au nevoie de produse bune, relativ ieftine, cu design ca lumea etc. Tind sa cred si eu ca si ssilviu, ca renault (deci nu renault cu dacia) o sa mai aiba nevoie de timp si de produse bune ca sa revina cu vanzarile. Abia astept sa vad vanzarile in toamna la megane si scenic, dupa ce vor fi aparut cam toate caroseriile


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 28 May 2009, 22:37
Post #394


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.904
Joined: 13 October 06




@dvs - nu cred ca e loc de rautati de genul asta , cred ca si tu esti de acord ca
QUOTE
În România Renault nu va mai avea NICIODATĂ cota de piață pe care a avut-o în ultimii ani.
cred ca ssilviu a adus si argumente mai mult decat valabile si de bun-simt, faptul ca mix-ul de politici a rro nu s-a adaptat pietei e problema lor, si de un an asta se vede in vanzari wink.gif

In goana de a aduna market share rapid au neglijat multe aspecte care acum ii costa - politica in sine de a vinde cel mai ieftin si ati recupera banii prin servicii post-vanzare/garantie e o capcana in care s-au aruncat singuri. E evident ca piata a fost in hiper-expansiune datorata in primul rand instrumentelor de finantare - in principal credit , rro a esuat in a-si crea si fideliza un segment al ei, nu ca restul producatorilor s-au descurcat mult mai bine, deci cuvantul de baza e volvatilitate si destula incompetenta de ce sa n-o spunem.
Vara trecuta eram la revizie si o domnisoara extrem de tanara tocmai isi comanda un megane sedan - credit pe....cat crezi ...pai sa calculam ii raspunde dealerita....9 ani!!! si e suficient sa vezi cate contracte de credit vs leasing pentru persoane fizice s-au semnat ca sa te lamuresti cat de multi s-au imprumutat fara sa-si permita (50-60% grad de indatorare si 9 ani pentru o masina e absurd, scuza-ma) Clientii de genul asta nu mai sunt ca ne-am luat toti 2-3 masini, cat ne-am permis, acum ne-a mai dat-o si cursul in gura, cel putin astora care au salarii in lei. Ar mai fi baietii aia care deja au cumparat o masina de la voi si acum ar putea s-o schimbe tot cu un renault. de ce ar face asta ?

- pentru ca v-ati implicat si ati creat conditiile ca reno sa aiba un pret de revanzare corect

- fiindca aveti un program de buy-back bine pus la punct

- pentru ca ati asigurat o experienta excelenta clientului pe intreaga durata a contractului, prin dealeri ultra-profesionisti si comunicare exemplara prin vocea clientului

- pentru ca renault fr sunt cei mai capabili ( intai credeam ca pb e strict in ro, ma inselam amarnic) si au o politica de produs f slaba, pardon complexa , noi suntem incapabili sa o intelegem (ah si nu avem nici pregatirea, I know)

- pentru ca noile produse NU sunt customizabile , NU ofera nimic nou, asta chiar daca unele chiar arata bine si se vede commitmentul pentru calitate. (macar aici marcam un succes de mkt-ing) Asa cum am mai scris imi voi cump in sep-oct o compacta (de preferat in 2 usi) buget 19K, benzina neaparat, de curiozitate am atasat o oferta de la concurenta (ma rog alfa nu e chiar concurenta directa), observati ceva ciudat ? poate motorizari T-jet de 120 si 155 cp ? DNA cu 3 programe de reglare a directie, raspuns motor, ESP, sistem BOSE optional, culoare bord/tapiterie configurabile si astea in bugetul de mai sus , plus ca pana in toamna apar si reduceri de 1000-2000E...

This post has been edited by mircea_aq: 28 May 2009, 22:39

Attached File(s)
Attached File  optiuni.pdf ( 465.45k ) Number of downloads: 52


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 29 May 2009, 08:34
Post #395


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




La lungimea de 4,06 m Alfa Mito nu cred ca este in clasa compacta.
Mai degraba ar fi in acceasi clasa cu Clio, sau poate cu Mini.
Si oricum intre acel Alfa si Megane Coupe, clar alegerea ar fi Megane, cel putin din puncul meu de vedere.



--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 29 May 2009, 08:44
Post #396


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(mircea_aq @ 28 May 2009, 22:37)
Asa cum am mai scris imi voi cump in sep-oct o compacta (de preferat in 2 usi) buget 19K, benzina neaparat, de curiozitate am atasat o oferta de la concurenta (ma rog alfa nu e chiar concurenta directa), observati ceva ciudat ? poate motorizari T-jet de 120 si 155 cp ? DNA cu 3 programe de reglare a directie, raspuns motor, ESP, sistem BOSE optional, culoare bord/tapiterie configurabile si astea in bugetul de mai sus , plus ca pana in toamna apar si reduceri de 1000-2000E...
*


Alfa Mito nu este compacta, este clasa mica. Alfa 147 este compacta si rivalizeaza, macar din punct de vedere al denumirii clasei, cu Megane.

Pacat de desing -ul super reusit al lui Megane 3 Coupe, ca la motorizari e deranj mare.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 29 May 2009, 08:50
Post #397


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Cred ca daca vrei un motor serios sa te duci la prietenii cehi, posibil si unguri sa-ti iei, ptr ca sunt cei mai aproape de preturile noastre, ca daca iei din Franta sau mai din vest scump d-le scump.

Chiar un Coupe de 180 Cp, cu pachetul Sport si jante de 18" rivalizeaza cu orice masina coupe din gama si cred ca ar ajunge pe 20k de euroi. wub.gif

This post has been edited by Wolverine: 29 May 2009, 08:51


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 29 May 2009, 09:02
Post #398


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(aphophis @ 28 May 2009, 21:08)
da,dar au nevoie de produse bune, relativ ieftine, cu design ca lumea etc.
*



Ceea ce au deja

29 May 2009, 09:05:
QUOTE(mircea_aq @ 28 May 2009, 22:37)
- pentru ca noile produse NU sunt customizabile , NU ofera nimic nou, asta chiar daca unele chiar arata bine si se vede commitmentul pentru calitate. (macar aici marcam un succes de mkt-ing) Asa cum am mai scris imi voi cump in sep-oct o compacta (de preferat in 2 usi) buget 19K, benzina neaparat, de curiozitate am atasat o oferta de la concurenta (ma rog alfa nu e chiar concurenta directa), observati ceva ciudat ? poate motorizari T-jet de 120 si 155 cp ? DNA cu 3 programe de reglare a directie, raspuns motor, ESP, sistem BOSE optional, culoare bord/tapiterie configurabile si astea in bugetul de mai sus , plus ca pana in toamna apar si reduceri de 1000-2000E...
*



Din toamna vei putea comanda si la noi Mégane cu motor turbo de 1.4 si 130 de cai, ESP are si Mégane, sistem audio Arkamis, asa ca nu prea stau in picioare o parte din argumentele tale.

This post has been edited by Modus: 29 May 2009, 09:05


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
utzi22
post 29 May 2009, 09:57
Post #399


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 November 07
From: Undeva langa Bucuresti




Hai frate las-o moarta, nu mai lauda renaut-ul ... pentru ca nu poti sa zici ca alea 5 chestii numite "dotari optionale" sunt suficiente... sincer, mai ales la un model aparut anul asta. Legat de arkamis...hmm nu cred ca se compara cu bose. De ce nu au pus optiune si sistem bose?

This post has been edited by utzi22: 29 May 2009, 09:58


--------------------
Renault Megane Sedan Privilège 1.5dci 85cp / septembrie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 29 May 2009, 10:29
Post #400


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Ce va mai place sa va certati! wink.gif
1.Alfa imi place, mi-a placut, dar atat. Motoarele in schimb sunt de generatie noua(downsizing) si chiar ok(vezi Fiat).
2.Pe cat de mult m-a atras Megane Coupe pe atat de mult m-a dezamagit.
Sistemul audio standard este prost conceput, dinamica boxelor si rezultatul fiind mai slab decat pe megane 2. Arkamys parca misca ceva dar tot nu ma incanta , comparativ cu Bose-le de pe Laguna Coupe(cred ca se aude cel mai bine de pe Reno) sau de pe Koleos. Conteaza foarte mult si unde pui boxele, ce spatiu au, dinamica etc.
Sunetul m-a dezamagit!
3.Cat despre configurare avem o masina cu dotari bogate standard, cum ne-a obisnuit Reno(pacat ca nu au pus ESP standard, 6 airbag-uri ca generatia trecuta).
Dupa parerea ma lista de configurari de la Reno este atat ce-ti trebuie. Muzica , trapa, xenoane, culoare, asistenta parcare, esp,clima dubla,navigatie-RESTUL ESTE STANDARD in functie de echipare.

Daca as avea bani, sincer, maine as da fuga in Germanica si mi-as achizitiona o LAGUNA Coupe GT, cu piele maron, navi, 2.0T-205 cai.

PS:Cred ca nu au pus Bose pe megane deoarece asta e politica lor de marketing, Arkamys pe modele mai mici si Bose pe Koleos, Laguna...

This post has been edited by bebecool: 29 May 2009, 10:30


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 29 May 2009, 10:53
Post #401


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Deci oferta lor pentru Mégane in Romania va fi un foarte buna din toamna, cand vor aparea si la noi 1.4 TCE de 130 de cai, 2.0 16v de 140 de cai, si 1.5 dCi de 85 de cai. Un pic de rabdare sa mai avem.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 29 May 2009, 11:24
Post #402


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




Oricum am inteles ca in curand vor inlocui si motorul de 1,9 DCI 130 cp cu 1,6 DCI 130 cp.


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 29 May 2009, 18:24
Post #403


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.904
Joined: 13 October 06




@catal1n2000 - in curand in 2011 mai exact

@modus 2.0 vine numai cu CVT 166.gif

arkamys e un sistem audio low cost cu ceva procesare soft, deci nu se compara cu bose


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 May 2009, 18:28
Post #404


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Si daca vine doar cu CVT, ce?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 29 May 2009, 18:50
Post #405


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




inseamna ca nu-mi da posibilitatea ca la ceilati concurenti sa aleg manuala!Foarte simplu:)


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 May 2009, 18:51
Post #406


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ma obligi sa ma repet - si?!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 29 May 2009, 18:56
Post #407


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.904
Joined: 13 October 06




pentru ca in afara de reprize nu exceleaza la niciun capitol, consuma mai mult decat 2.0 cu BVM, face suta intr-un timp mai slab decat 1.6 si doamne fereste sa ai vreo problema la o asemenea cutie cine ti-o repara ?


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 May 2009, 18:58
Post #408


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ai condus cvt?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 29 May 2009, 19:19
Post #409


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(R19/16v @ 29 May 2009, 19:51)
Ma obligi sa ma repet - si?!
*



În ciuda superiorității tehnologice teoretice, CVT-ul consumă mai mult decât o manulă și are performanțe dinamice mai slabe. Și in plus, modul în care funcționează va fi suficient de ciudat pentru majoritatea clienților pentru a nu fi prea interesant. Aici DSG câștigă fără drept de apel la toate capitolele.

Și da, am condus CVT.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KnightShadow
post 29 May 2009, 23:04
Post #410


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 May 09




gata ppl de azi sunt oficial conducatorul unui megane coupe:X:X:X::X:X:X::XX:X::X


--------------------
Renault Megane III Coupe 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 29 May 2009, 23:07
Post #411


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




musai jurnal de bord cu poze multe si impresii, pe aria dedicata tongue.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KnightShadow
post 29 May 2009, 23:13
Post #412


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 May 09




ma plimbai in jur de 100km cu ea si sunt pana acum fff multumit de masina...imi place cum trage consumul e de 11 12 si daca mergi cu ea batraneste scade si la 7 pe la 2mii de ture

o sa fac si poze dar azi nu aveam cum sa fac pt ca nu m-am dat jos din ea:)))))


--------------------
Renault Megane III Coupe 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KnightShadow
post 1 Jun 2009, 15:14
Post #413


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 May 09




ce am sa va spun despre cum se comporta la drum:

toate pedalele sunt foarte fine nu trebuie calcate grav:) cum am facut eu prima data:))

masina are o stabilitate foarte foarte buna...am reusit duminica sa scot un consum in oras de 8,5-9% deci dupa parerea mea e foarte bun pt un benzinar:)

in schimb sunt foarte dezamagit de sistemul audio, dar asta e:)



--------------------
Renault Megane III Coupe 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 1 Jun 2009, 23:32
Post #414


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Ce sistem audio ai?Cel standard?La fel mi s-a parut si mie, nu m-a impresionat cu nimic, nici macar Arkamys-ul care are o idee mai multa fidelitate.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KnightShadow
post 2 Jun 2009, 11:30
Post #415


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 May 09




da cel standard:( pe mine m-a impresionat cel de pe Laguna Coupe ...sistem bose:X


--------------------
Renault Megane III Coupe 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 2 Jun 2009, 11:42
Post #416


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




Nici cel Cabasse de pe Laguna nu se aude foarte bine.
Eu totusi nu inteleg de ce lucreaza cu atatia furnizori(Arkamys, Cabasse, Bose, etc. ) . Mai bine lucrau cu unul singur care le furniza mai multe tipuri. De ex. Toyota care lucreaza numai cu Panasonic.


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 2 Jun 2009, 12:01
Post #417


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Arkamys este o firmă inființată în 1998 al cărui singur client din auto e Renault. Ce pretenții poți să ai? Sunetul este destul de slăbuț. Cabasse o idee mai tare. Bose de pe Koleos e o pocnitoare. Nicio soluție de sunet oferită în momentul actual pe Megane 3 nu mi se pare că se aude mai bine decât mp3-ul meu standard de pe Megane 2.

Sunt nevoit să repet: cine vrea să audă cel mai bun sistem audio standard de pe o mașină de până în 30-35k să asculte un Rockford-Fosgate disponibil pe mai multe modele. Cel mai ieftin cred că e Lancerul de pe la 17k chiar. Cine l-a auzit o să mă aprobe.

This post has been edited by ssilviu: 2 Jun 2009, 12:03


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KnightShadow
post 2 Jun 2009, 13:21
Post #418


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 May 09




mie unul mi-a placut cum se aude pe laguna coupe...

oricum o sa imi pun eu alt sistem audio smile.gif


--------------------
Renault Megane III Coupe 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 2 Jun 2009, 13:39
Post #419


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




@ssilviu- nu te supara, dar sistemul de pe Koleos se aude chiar bine cu mentiunea sa nu dai bass-ul la maxim pentru ca distorsioneaza plafonul din porcbagaj(wooferul se afla in interiorul rotii de la porcabagaj).

Nu se aude mai bine in TIGUAN-(dynaudio, cu inspemii de boxe, degeaba, cred ca sunetul e mai prost decat pe meganul meu)=40 k E
Santa Fe si Tucson-nu au acuratete, fidelitate, distorsioneaza

Nu se aude ca sistemul hi=fi de pe x5, dar nici chiar asa prost nu-l consider , sincer.

@KnightShadow- poate pe viitor gasesti o solutie (alta sursa de putere audio+boxe)...Oricum masina aia canta singura cand merge pe strada.

Confirm si eu cu sistemul Bose de pe Laguna Coupe-Pur si simplu ai tot ce iti trebuie. Woofer sa-ti bubuie in cap, dar nu cu distorsiuni .sau alte plastice care-ti zdringhi zdringhi in cap.

Poate ne spune Dany(cel cu Laguna Coupe) ce sistem de sonorizare are pe masina si cum se aude.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyhhh
post 2 Jun 2009, 20:06
Post #420


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 22 July 08
From: Cluj-Napoca




Pe Laguna Coupe pot confirma ca se aude super bine smile.gif Dupa ce am ascultat putina muzica in Laguna si m-am urcat la mine in masina se auzea de parca era o caseta demagnetizata biggrin.gif


--------------------
Renault / Megane / 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 12 13 14 15 16 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 13:37
Dacia