Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scaderi ale vanzarilor Renault in Romania

madkat
post 11 Aug 2008, 14:06
Post #31


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




asta le ziceam si eu, sa stii (prietenilor)... radmasa.gif

si ... totusi nu-s irecuperabili - majoritatea dupa 2-3 luni regleta alegerile facute...

dar din pacate asta este "publicul" la noi in tara... cultura masinilor-germane-cele-mai-bune-din-toate este foarte bine impamantenita...

@ssilviu - foarte bine zis... atata i-a dus capul... fabia htp... radmasa.gif

This post has been edited by madkat: 11 Aug 2008, 14:08


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Aug 2008, 14:07
Post #32


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(DRD @ 11 Aug 2008, 15:02)
in Romania imaginea Renault este asociata din pacate cu Dacia si o mare parte din piese sunt folosite la ambele marci lucru de neconceput cand Meganul tau pe care ai dat 15k are motor mai slab decat un amarat de Logan...aici nu mai pun reactia unui posesor de Logan care zica ca masina sa este foarte aseanatoare cu Meganul tau....nu are rost sa stai sa ii explici diferentele.
*



Pai aici vorbim tot despre incultura auto de la noi. Porsche Cayenne are manete de semnalizatoare de la Volkswagen Golf. Si costa de 5 ori mai mult. Audi A3 Cabrio are motor de 1,6 litri si 102 CP, mai slab ca cel de pe Logan, si costa de trei ori mai mult. Dar nu vezi in Vest pe cineva sa se ofuscheze pe tema asta. Numai in Romania bizonul cu mandria cat China face pe el in asemenea cazuri. Dar cand e vorba de Renault. Ca daca e vorba de VAG, cum am aratat mai sus, nu intereseaza pe nimeni.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Aug 2008, 14:15
Post #33


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Scaderea vanzarilor, zic eu, e din multe cauze.

In primul rand, toti au Renault. Se mai plictisesc si ei, si poate nu vor sa cumpere tot aceeasi marca.

In al doilea rand, foarte multi sunt deranjati de imaginea de masina ieftina a Renaultului, si cum la noi masina e oglinda starii materiale, si romanul trebuie sa arate ca o duce bine, deja sa ai un Megane, fie el si privilege cu optionale, nu mai e nimic, si multi care prin 2005-2006 se puteau lauda cu o masina cu card in loc de cheie si buton de Start, acum nu mai pot, ca 'toti are, chiar si pe taxi' si asta-i deranjeaza.

Unde pui ca si Honda, de exemplu, e o masina ieftina. Ganditi-va ca un Megane 2.0 cu trapa, xenon, piele, etc.. ar sari lejer de 20.000. Iar pe la un 23-24.000 iti iei Honda Accord full. Care e si alta clasa. Pe pariu ca Laguna III e mult mai scumpa la dotari similare... Dar Honda e japoneza, nu e ieftina, e doar "o afacere buna"... Deci din nou... Imaginea isi spune cuvantul mai mult decat cifrele oficiale.

In al treilea rand, modelele s-au invechit. Megane-ul e fumat, Symbolul e si mai fumat, iar singurul model nou e Laguna III care nu prea place la multa lume, si e si relativ scumpa "pentru un Renault" ca asa gandeste romanul. Mai ramane Clio III, o masina care totusi nu se adreseaza familistului, ci mai mult tipelor care vor o masina simpatica, ieftina, etc.. pt. oras... In rest, modele gen Scenic, Espace, Modus, etc.. sunt o raritate.

In al patrulea rand, problema service-urilor e si ea... o problema. Peste tot e plin, fie in B sau intr-un oras mic din provincie cu reprezentanta Renault/Dacia, service-ul e full, multa nesimtire, lumea e plictisita...

In al cincilea rand, totusi Renaultul are ceva probleme de fiabilitate. Si unde mai pui ca se si exagereaza mult. Numai citind acest forum iti dai seama ca incultura auto + zvonurile = Renaultul e cea mai proasta masina facuta vreodata.

Si apoi vine problema simpla, care a fost intotdeauna : Renault are imagine foarte proasta in Romania per total. Nu trebuie sa faci studii de piata sau mai stiu eu ce statistici ca sa-ti dai seama. Primul lucru care-l auzi de la lume cand iti iei un Renault e "Mamaaa, la banii astia ce nemtoaica-ti luai din Germania". Si daca incerci sa aperi marca, sau masina, esti acuzat de fanatism, etc...

Ganditi-va ca la noi faptul ca e masina noua nu incanta pe nimeni. Ce scrie pe acea masina, aia conteaza. Daca scrie "TDI", "QUATTRO" sau "4MOTION", e cam cea mai smechera masina, nu mai conteaza sutele de mii de km sau gaurile de rugina de la praguri. Mai pui si ceva litere colorate si descrierea "full" si deja romanul are erectie.

Siguranta ? Bleah, doar marketing. In plus... E nemteasca frate, e clar ca e sigura si fiabila...

Si tot asa... E o multitudine de factori care influenteaza scaderile de vanzari, si cireasa de pe tort e intr-adevar nepasarea crasa de care Renault Romania da dovada...

Sincer, si eu sunt satul de Renault, si nu cred ca urmatoarea masina va fi tot Renault. Ma refer a mea personala... In familie e posibil sa mai apara tongue.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 11 Aug 2008, 14:20
Post #34


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Dar va fi nemtoaica, Alex?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Aug 2008, 14:25
Post #35


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Hai sa nu fim off-topic. Nu ma intereseaza tara de provenienta, bine, poate ma intereseaza daca e vorba de China, sau mai stiu eu ce alta tara de asta... Dar intre Franta, Italia, Anglia, Suedia, Germania si Japonia, sincer, n-am nicio problema. Imi place modelul si mi-l permit, al meu e. N-am nimic de dovedit la nimeni.

Doar ca... sincer... momentan Renault-ul nu are nimic ce ma intereseaza. Poate Laguna Coupe daca vine la noi si merita... Mai e R26 dar e tot Megane II, si asta chiar nu ma amuza avand in vedere ca as lua practic aceeasi masina, dpdv estetic, care pentru mine sincer conteaza.

Si poate asta e si problema cu vanzarile Renault, daca tot incercam sa ramanem on-topic... N-au multe de oferit. Motorizarile mai mari nu se aduc, optionalele mai scumpe nu se aduc, nu zic, n-o fi multi de le vor, dar ca idee, unii chiar ar da bani... Totul se rezuma la a face masina cat mai ieftina, si bun, masa de oameni care n-are bani da, dar cei putini care poate si-ar dori un Megane 2.0T (nu motorul de pe RS) sau un 2.0 dCi, cu navigatie ca arata frumos, si fara PDG, uite ca nu-l pot lua. Si se duc pe la alte marci.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 11 Aug 2008, 14:48
Post #36


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaţi




Aici nici eu nu i-am inteles pe cei de la Renault. Doream neaparat motorul de 2.0 16V 136 Cp si doream sa pun si ESP. Eram dispus sa platesc si, mai mult, Renault lucreaza doar pe comanda, ca si toti ceilalti de fapt. Atunci de ce nu este posibil sa comand cu asa ceva, daca eu sunt dispus sa scot un ban in plus? Renault a gresit mult. Iar parerea mea este ca Megane 3 trebuia scos mai de mult. Clasa compacta este una dintre cele mai vandute si ei trebuiau din timp sa reimprospateze gama.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Aug 2008, 14:50
Post #37


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Cel mai ciudat e ca la 2.1 (inainte de facelift) era motorul 2.0 16v si puteai pune ESP.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 11 Aug 2008, 15:07
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Asta cam asa e. Si eu doream ESP si s-a zis ca nu se poate, dupa s-a putut. Renault a mizat pe o strategie de masa, adica prin cote ridicate de piata avea profit. Insa pt asta era necesara o standardizare a masinlor, adica nu vine fiecare si comanda ce vrea (pe banii lui biggrin.gif).
Si dupa cum s-a zis aici mai sus, romanul a mai crescut ca nivel de trai, optiunile lui s-au marit, au aparut mult mai multe modele de masini...
Iar Renault a ramas cu acelasi Megane.... Cat sa mai cumpere lumea Managerul / Prima etc. cu AC automat si atat....

Eu in 2006 eram dispus sa dau bani pe ESP si navigatie, si eram dispus sa astept. Ei iaca ca nu s-a putut.. Nu regret ca am luat Megane, e o masina buna, insa acum nu stiu daca as mai lua alta.

De ce? Pt ca daca as vrea o alta masina mai mare, singura optiune e LIII si e urata. Daca as vrea un SUV, Koleos e urat la design exterior. Si cam atat, exceptand Scenic, care iara nu ma incanta ca model de masina. Toate aceste cauze (design avangardist, greu de placut + atitudine defectuoasa fata de client + marketing idiot) au dus la situaria de fata.

Pai cum sa nu te duci la concurenta dca la RRO iti zice sec: nu se poate. Da de ce in alta tara se poate? Pai nu stim, da nu se poate.
Iar daca te duci la Skoda iti zice, cum sa nu, dar stiti mai trebuie adaugata si optiunea ailalta ca sunt la pachet, da uitati ce bine arata/va suna etc...

Iesi de acolo multumit....


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bambu
post 11 Aug 2008, 15:16
Post #39


RS club


Group: Members
Posts: 649
Joined: 31 December 07
From: Bucuresti




E destul de simplu. Renault atragea mult prin preturi raportate la nivelul echiparii. Acum la pret de Megane iti iei Focus care e conceptie 2008 nu 2003, iti Octavia II care iarasi este conceptie mai recenta si nu vorbesc de motorizarile ceva mai puternice la modelele mentionate.


--------------------
Renault/Citroen Megane RS/C5 eHDI 2.0T 2008/2012 - RRS
viata-i greu, lumea-i hotu!
www.shoetique.ro
www.anularefiltrudeparticule.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Aug 2008, 15:26
Post #40


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Vad ca multa lume aduce in discutie ESP-ul... Fiat Albea are asa ceva din 2004 cand si-a cumparat fratele meu, si asta e o masina "comuna".


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 11 Aug 2008, 15:52
Post #41


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




asta cu dotarile si motorizarile care nu se aduc la noi e din pacate reala...

pe mine sincer m-ar trenta f tare un Megane Spord Dci - modelul de 170cp... care evident nu se aduce la noi...

urmeaza optiunea nr.2 - megane bicorp 3 usi ... se gasete la noi - dar doar cu dieselul de 105cp... de ce nu il aduc cu cel de 1.9?

si asa ajung sa zic "pas"... si mai tin 156-le un an-doi... (aici glumesc)

poate scaderea asta de vanzari o sa le deschida ochii... ca tot piata se cheama si cei care iau bicorp 2.0 136cp, nu doar symbol de 70cp dci...


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bambu
post 11 Aug 2008, 16:18
Post #42


RS club


Group: Members
Posts: 649
Joined: 31 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 11 Aug 2008, 15:25)
Focus conceptie 2008? Nu prea te pricepi la masini, nu-i asa?
*


Pai asta care se vinde in prezent cand a iesit?! NU ma refer la partea tehnica ci fix la aspectul exterior ca despre el e vorba. SSILVIU incearca sa nu mai fi asa acid cand vorbesti cu mine. Nu e prima oara...daca tu esti expert la masini nu inseamna ca ceilalti sunt bata ci doar ca se pricep mai putin. Ideea de baza ca Focusul nou il vad peste tot, Octavia de asemeni, deci se vand foarte bine, despre asta era vorba in topic.

This post has been edited by bambu: 11 Aug 2008, 16:25


--------------------
Renault/Citroen Megane RS/C5 eHDI 2.0T 2008/2012 - RRS
viata-i greu, lumea-i hotu!
www.shoetique.ro
www.anularefiltrudeparticule.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 11 Aug 2008, 16:35
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Inca o treaba care doare si duce la scaderea vanzarilor este lipsa de personalizare a masinii.Ex vreau expression cu motor de 1.9 sau mai mare ...se poate ?...NU! pt. ca ai ales un model mai ieftin.Vreau si eu alt volan...NU!. Pai atunci cum sa faca ei vanzari daca tu vrei sa le bagi banul in buzunar si ei te trateaza ca un sarantoc?


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bambu
post 11 Aug 2008, 16:56
Post #44


RS club


Group: Members
Posts: 649
Joined: 31 December 07
From: Bucuresti




E si asta o problema. Motoarele slabute. Daca vrei benzinar, ori iti iei de 115cp ori iti iei RS de 225cp. Concurenta are si in jur de 150. La diesel este cam aceeasi situatie doar ca nu ai nici o varianta foarte puternica.


--------------------
Renault/Citroen Megane RS/C5 eHDI 2.0T 2008/2012 - RRS
viata-i greu, lumea-i hotu!
www.shoetique.ro
www.anularefiltrudeparticule.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Aug 2008, 17:20
Post #45


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Asta e doar la noi din pacate. In tarile "bune" la benzinar, intre 1.6 16v si 2.0T de pe RS de 225 exista doua motoare, 2.0 16v de 135 cai (era si la noi inainte de facelift) si 2.0T de 165... Deci cam ai de unde sa alegi.

Apoi la diesel, exista si variante mai puternice. 2.0 dCi de 150 si 2.0 dCi de pe RS de 175...



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 11 Aug 2008, 17:20
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(BZN @ 11 Aug 2008, 16:26)
Vad ca multa lume aduce in discutie ESP-ul... Fiat Albea are asa ceva din 2004 cand si-a cumparat fratele meu, si asta e o masina "comuna".
*




De treaba asta te pot asigura ca e eronata. Niciodata fiat nu a pus pe Albea ESP, cel putin nu in Romania.Pana si ABS-ul este optional.


Ca s-a tot vorbit de service...toti sunt o apa si un pamant, mai putin cei care vand foarte putin si unde nu se inghesuie prea multa lume, dar mencanicii sunt la fel de sictiriti.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bambu
post 11 Aug 2008, 17:29
Post #47


RS club


Group: Members
Posts: 649
Joined: 31 December 07
From: Bucuresti




Alex ai dreptate dar de Romania vorbim. Nu inteleg de ce noi suntem prejudiciati in loc sa avem beneficii.


--------------------
Renault/Citroen Megane RS/C5 eHDI 2.0T 2008/2012 - RRS
viata-i greu, lumea-i hotu!
www.shoetique.ro
www.anularefiltrudeparticule.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Aug 2008, 17:32
Post #48


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Pai sa fim seriosi, la noi Renault-ul e masina ieftina si nu da nimeni multi bani pe ea. Imagineaza-ti un Megane 2.0 dCi dotat ca ar sari lejer de 20.000, cati l-ar lua ?

De asta nu se oboseste nimeni sa aduca motorizarile scumpe pe la noi...

Hai s-o luam altfel, inainte de R26 si de laudele care i s-au adus, erau mai multe Ferrari inmatriculate in Romania decat Megane RS.

Acum intr-adevar, se vinde ok RS si R26. Am vazut destule si prin B si prin alte orase, dar ca idee, in general Renault scump = vanzari f. putine.

Si motoare mari inseamna costuri mai ridicate. Sunt convins ca majoritatea Megane-urilor din Ro sunt 1.5 dCi sau 1.6 16v (cel mai ieftin motor dupa 1.4). 1.9 dCi e foarte rar, si 2.0 16v era si mai rar cand se aducea, de asta probabil nu-l mai aduce nimeni (decat pe CC).


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionescu
post 11 Aug 2008, 18:15
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 24 January 06
From: Romania




Renault ca si Citroen si ca si Peugeot sunt facute de... francezi. Francezii fac masini bune per-ansamblu insa cacacioase rau de tot la asccesorii, precum si foarte scump de intretinut. Si nu v-o spun de acasa, ci din strainatate. Si mai mult nu intru in detalii. Pica la ele chestii precum dacia. Nu ma refer aici la modele de masa gen clio, ma refer la modele gen Laguna 2.
Cat despre Skoda, mai scutiti-ma cu criticile. Si eu o voi primi in curind pentru ai mei parinti. Nu stiu unde ati dat voi sapte'spe mii pe o Fabie, eu dau 13.000 cu dotari de iti cad dintii, adica tot, 1.4 pe benzina, care numai sistem de navigatie incorporat nu are. Deci nu mi se pare foarte mult deloc.
In plus Renault are probleme mari cu service-ul si cu preturile din service. Pai daca la un Hyundai de 12 ani imi ia sa imi repare stabilizatorul intre 60-90E, la un Renault din aceeasi perioada imi ia dublu sau triplu...
In rest, nu zice nimeni nimic rau de Renault, doar ca trebuie sa castigi bine ca sa o poti intretine de Doamne-ajuta.
Si da, masinile nemtesti sunt mai durabile, kiar daca cu putin peste. La fel si cele japoneze si coreenele mai vechi. Nu trebuie sa ne suparam, asta e realitatea.


--------------------
Dacia Duster 2014, Benzina & GPL, 2x4, 1598cc, 73kW=105CP
Traficul in Romania e Infern: Intra toti si scapa cine poate...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Aug 2008, 18:26
Post #50


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Asta cu "foarte scump de intretinut" ma da gata. Cauta pe aici preturile de la revizii, apoi cauta si pe VWforum, vei avea surpriza sa fie sume asemanatoare...

Cat despre picat la ele precum la dacie, e o generalizare scoasa din posterior, sunt destule masini frantuzesti fara probleme, la fel cum sunt si destule masini nemtesti cu probleme, tine si putin de noroc si de cum o intretii. Ca unele marci sunt mai predispuse la probleme ca altele, de acord, dar nu poti spune de marca x ca "pica" si de y ca "nu pica" pentru ca nu e asa...

Plus ca, trebuie luat in calcul si unitatile vandute.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 11 Aug 2008, 18:30
Post #51


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




am vazut o skoda fabia expusa prin mall baneasa care ajungea la 17.560 euro ... trebuia sa ii fac poza.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 11 Aug 2008, 18:31
Post #52


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Vestile astea nu pot decat sa ma bucure, pentru ca m-am saturat sa vad atatea reno-uri pe strada, de pe partea mea sa-si ia lumea numai vw-uri, skode, ford-uri, etc iar reno-urile sa devina raritati pe strada.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Aug 2008, 18:55
Post #53


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(bambu @ 11 Aug 2008, 17:18)
Pai asta care se vinde in prezent cand a iesit?! NU ma refer la partea tehnica ci fix la aspectul exterior ca despre el e vorba.


Pai incearca sa fii coerent in exprimare. Pentru ca daca e sa o luam doar dupa estetica, Focus este model 2007, Megane este model sf lui 2005 iar Octavia e model 2004. Deci oricum nu prea e asa cum zici tu ... Si Golf 5 este model din 2003 si s-a vandut in Romania tot mai bine in fiecare an. Ideea este ca per total cresterea generala a pietii ar fi trebuit sa acopere scaderea generate de imbatranirea modelului, astfel incat vanzarile lui sa creasca de la an la an. Asa s-a intamplat la concurenta. La Renault nu. Dar despre incompetenta Renault mai mult aici

QUOTE(Ionescu @ 11 Aug 2008, 19:15)
In rest, nu zice nimeni nimic rau de Renault, doar ca trebuie sa castigi bine ca sa o poti intretine de Doamne-ajuta.


Asta e o mare parte din raspunsul acestui topic. Omul nici macar nu are Renault dar stie el ca e scump de intretinut. Ca asa a auzit. Si ca sa vezi, pana acum nu prea am vazut posesori de Renault care sa se planga de intretinerea scumpa. Doar trepadusii semidocti se ocupa cu asa ceva.

QUOTE(blak2oo8 @ 11 Aug 2008, 19:30)
am vazut o skoda fabia expusa prin mall baneasa care ajungea la 17.560 euro ... trebuia sa ii fac poza.


Am mers eu cu o Fabia 2 de 20.000 de euro cu motorul TDI de 105 CP. La dotari acum un an era echivalenta cu o Laguna 2.0 dci Luxury. Si la pret la fel. Eu am mai zis-o: uluitor. Pentru cine nu ma crede:

This post has been edited by ssilviu: 11 Aug 2008, 19:10

Attached thumbnail(s)
DSC00868.jpg ( Size: 1.46mb ) Number of downloads: 96


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 11 Aug 2008, 19:03
Post #54


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Offtopic si nu prea: ca un facut, nu cracneste nimeni la un scor de 9800 lei un set de 4 injectoare de VW, dupa cum am citit azi pe forumul respectiv...

This post has been edited by xcss: 11 Aug 2008, 19:08


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 11 Aug 2008, 19:24
Post #55


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Da' era poleita cu aur Fabia aia??? Motorul ala e invechit (Pumpe Duse), iar dotarile n-as zice ca ma dau pe spate...

Eu as da 20.000 pe un supermini, dar sa fie Clio RS sau Corsa OPC. Care stau la fel de bine la dotari, dar au si un motor care merita.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hornedfiend
post 11 Aug 2008, 20:27
Post #56


nimeni


Group: Members
Posts: 249
Joined: 26 May 07




Atata timp cat sunt pe locul 2 pe piata nu vad ce atata taraboi? Pe locul 3 apare un Skoda care toate lumea stie ca e masina romanului care nu are bani de VW si cum romanul daca nu e masina germana nu e masina, e lesne de inteles de ce. Eu zic ca o duc bine in cotinuare cu tot cu ce "nu vand" ei. Eu unul am vazut o L3 alba pe strada si mi-a placut la nebunie si recunosc ca as da banii pe ea.


--------------------
Renault Clio 3 1.6 16V 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 11 Aug 2008, 20:30
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




E avea aur pe naiba, era TDI biggrin.gif
La banii aia vorba lu' corsa ma gandeam decat ce sa aleg intre un clio 3 RS sau corsa OPC... da' astea "nu e TDI vere" ...

P.S Daca ma gandesc mai bine in banii aia ma incadram si pt un Volvo C30 (superba masinuta)

This post has been edited by Cocojambo: 12 Aug 2008, 19:11


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Aug 2008, 21:07
Post #58


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(St @ 11 Aug 2008, 18:20)
De treaba asta te pot asigura ca e eronata. Niciodata fiat nu a pus pe Albea ESP, cel putin nu in Romania.Pana si ABS-ul este optional.

*



Si daca iti arat scris negru pe alb? biggrin.gif (eu n-am zis de echipare standard!)


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 11 Aug 2008, 21:41
Post #59


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Eu unul chiar as vrea sa vad... Nici pe site-ul Fiat nu zice nimic de ESP la Albea.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Aug 2008, 21:47
Post #60


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Maine scanez...,este vorba de un Fiat Albea Star fabr. 2004, 1,2 16v. E4, cumparat din Romania. Aveti putintica rabdare... biggrin.gif

This post has been edited by BZN: 11 Aug 2008, 21:48


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 23:32
Dacia