Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Croatia

area51
post 5 Aug 2006, 03:47
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 14 July 06




plec si eu dimineata asta in croatia si eventual grecia-corfu daca ne lasa sa intram in muntenegru spre albania ....
bafta sa am , ca alcool va fi, pe-a soferul are cine sa faca......daca nu, o sa ma sacrific eu, deh,.... mi-am luat si ochelari sa ma scufund printre pesti sa nu ma usture ochii de la sare blush.gif hrvatskaaaaaaaaaaaaaaa oleee ....sper sa nu ratez nimic ....zagreb, istria-rovinj-p**a-unde tre sa facem poze sugestive la intrarea in localitate si sa cumpar fular/esarfa cu echipa locala , rijeka,krk,plitvice split dubrovnik si, preferabil, hvar ......ideal in trecere kotor bar skodra durres vlora sarande kakavija igumenita corfu meteora salonic halkidiki pomorie nisipurile alea, vama veche si costinesti cu ultimii bani sa adorm pe plaja (spre epava bineinteles) ca oricum n-o sa mai am nimic prin buzunare....hop-stop ca visez cam mult... wacko.gif
tongue.gif


--------------------
opel astra 2000 - IS-04-KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kZan
post 7 Aug 2006, 13:39
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 21 July 05




Salut,

Ma pregatesc sa plec in Croatia saptamana viitoare, numai ca m-a lovit ghinionul sub forma unei blonde la volan.

Sambata in Constanta am fost lovit usor de o alta masina care incerca sa iasa din parcare. Deoarece viteza a fost mica m-am ales doar cu o harjaiala care incepe pe portierea soferului si se termina pe aripa spate. Nu e foarte mare, dar inestetica, si se vede.

Intrebarea mea este, daca stie cineva, daca mai pot ajunge in Croatia cu masina astfel lovita. M-am interesat la Politia de Frontiera, care mi-a spus ca atata vreme cat am proces verbal de la politie, eventual si tradus legalizat in engleza, si carte verde, nu este nici o problema.

Consulatul Croatiei mi-a spus ca atata vreme cat am carte verde nu este nici o problema, dar ca depinde si de cheful vamesilor (chiar asa mi-a spus smile.gif ).

A mai fost cineva intr-o astfel de situatie? Sau a auzit de astfel de intamplari?

Multumesc.


--------------------
Renault Megane II 2005, Influence
Megane II Bicorp Influence 2005, 1.6, neagra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kZan
post 7 Aug 2006, 16:11
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 21 July 05




Mii de scuze. Am gasit un topic pe aceasta tema.

Pentru cei interesati:

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=51270

Multumesc.


--------------------
Renault Megane II 2005, Influence
Megane II Bicorp Influence 2005, 1.6, neagra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zildan
post 11 Aug 2006, 19:45
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 15 August 04
From: Craiova




Am o harta a Croatiei primita la targul de turism 2005.
Pentru cei care calatoresc:
croatiasmalllaf6.th.jpg


--------------------
Skoda Octavia 2 Elegance 2008 - DJ- ASTRA G 1,7DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Angelescu Cosmin
post 13 Aug 2006, 18:51
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 11 April 06




Salutre,azi am venit din Croatia unde am stat 6 zile 2 persoane pe insula KRK la vila si toata distractia inclusiv carte verde benzina Logan (consum general 6.6%)taxe autobanda mancare si cadouri 500 euro!!!Am mai vizitat si o rezervatie naturala la Plitvicka Jezera!Eu zic ca a meritat!Fotografii 300 Buc.


--------------------
Dacia Logan - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is11fiz
post 13 Aug 2006, 20:22
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 December 03
From: Iasi





Bravo! Si eu vreau sa plec si speram sa ma descurc in doi cam cu 700-800 euro, dar 500? Te rog spune aici cam pe ce ai dat banii, ce ai facut si ce ai fi facut daca mai aveai bani biggrin.gif ca sa stim si noi cei care nu avem curaj sa plecam cam la ce sa ne asteptam...

Multumesc mult.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 13 Aug 2006, 21:13
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Ai pe topicul asta o gramada de informatii despre costurile din Croatia. Singurul lucru e sa ai rabdare sa-l citesti.
Incerc eu sa fac o recapitulare, din memorie. Sa nu-mi sariti in cap ca gresesc cu cativa centi, ca n-au relevanta. Deci:
1 Eur = 7,2Kuna
Benzina - 7,95 - 8,1 kuna
Taxe autostrada - n-am socotit exact, dar cred ca la 50-70km 2-3Eur
Cazare: 15-20Eur de persoana
Preturi la supermarket: branzeturi si lactate, cam ca la noi, poate chiar ceva mai ieftin. Mezeluri, ceva mai scumpe. Tigari - 3 Eur.
Restaurant: 45-70kuna o portie generoasa, din care n-ai cum sa nu te saturi.
Bere la halba: 16-16kuna
Vin la litru: 50kuna
Fa-ti singur socotelile, in functie de ce vrei si o sa vezi cam cat te costa.
Sa nu uiti ca daca vrei sa vizitezi ceva, platesti intre 3Eur(amfiteatrul din Pola) si 14Eur(Plitvice).
Du-te!


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katia
post 15 Aug 2006, 12:05
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 7 June 06




@Angelescu Cosmin

Ai putea sa-mi spui unde ati stat pe insula si eventual si la Plitvicke (asta in cazul in care ati stat peste noapte). Merci.


--------------------
Ford Focus 2001 Tournier - CJ 09 RPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
area51
post 15 Aug 2006, 15:16
Post #189


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 14 July 06




QUOTE(katia @ 15 Aug 2006, 13:05)
  Ai putea sa-mi spui unde ati stat pe insula si eventual si la Plitvicke (asta in cazul in care ati stat peste noapte). Merci.
*




cum intri in orice oras/orasel din croatia te duci la orice info turism si-ti ofera ei cazarea la localnici oriunde doresti... preturile sunt intre 15 si 20 euro de pers, daca sunteti mai mult de 3 luati un apartament,iesiti la acelasi pret per total, iti recomand in insula sa stai in orasul krk, unde am stat o noapte sapt. trecuta(sau baska daca vrei)...iei pliantul cu harta orasului si iti arata direct casa...cum intri ai vreo 3-4 info in fata cu indicatoarele... sa nu ratezi golfuletele de la stara baska si insula din mijlocul golfului punat

la plitvice am venit noaptea pe la 10pm dinspre nord si am cautat la primele pensiuni , la a doua unde am intrebat gazda a sunat un vecin care avea el liber un apartament si ne-a condus... pret acelasi ca peste tot acolo : 100kune(=50Ron) de pers ... desi am fost in plin sezon (sapt. trecuta) si cazat in 5 locuri diferite cam peste tot ni se ofereau o multime de locuri de cazare

am vizitat mai mult sau mai putin zagreb, ins krk, rovinj, p*la, limski kanal(cel mai sudic fiord al europei cica), beram(a auzit cineva de asta? smile.gif)) si are 3 stele in ghidul michelin precum plitvice split si dubrovnik - -da e mare teapa cred smile.gif) , in fine), plitvice, split, makarska, brela, ins.brac (cu bolul ala), dubrovnik, osijek

aaa si mi-am amintit, desi am fost avertizat sa nu-mi iau bilet la plitvice de unii din multii romani pe care i-am intalnit in toata croatia, tot mi-am luat si-mi pare rau 100 kune...inmulteste cu numarul persoanelor care sunteti si iese ceva....biletul vi-l cere doar la urcarea pe vaporas (daca il folositi)...si nici macar atunci ca se imbulzesc italienii si nu se mai uita aia la bilete ...oricum in per asta sunt cozi si se sta minim o ora la vapor si mai bine mergeti pe jos....aveti harti si indicatoare peste tot...variante de traseu... bafta

PS m-am uitat acu pe ultimele 10 extrageri pe card ( am platit cu el intrarea exact 48.35 Ron)

This post has been edited by area51: 15 Aug 2006, 15:37


--------------------
opel astra 2000 - IS-04-KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 16 Aug 2006, 11:17
Post #190


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Patru motive pentru care as lua bilet intr-un loc de asta, chiar daca s-ar putea intra f. usor fara:
- mi se pare corect sa respecti regulile, in final esti un vizitator intr-o tara strainia;
- nu m-as simti tocmai bine sa ma prinda vreun control fara bilet;
- nu m-as simti tocmai bine sa imi iau vreo amenda de 10 ori mai scumpa decit ar fi fost biletul;
- ca sa intretina poteci, poduri, scari etc. este nevoie de bani - daca nu plateste nimeni...

Recunosc ca sunt ceva mai lax cind vine vorba de vizitarea unei ruine, care nu are nevoie de cine stie ce intretinere. Acolo, daca s-ar putea sa intri fara bilet fara prea mari riscuri, cred ca as face-o...


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alien2
post 16 Aug 2006, 15:26
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 August 06




area51, vad ca esti din iasi
pe ce traseu ai fost ??
cit au fost taxele de autostrada in croatia ???


--------------------
honda accord 2006 - is-09-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is11fiz
post 17 Aug 2006, 14:23
Post #192


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 December 03
From: Iasi




@ice cube

Salut,
Crede-ma ca, chiar am citit tot topicul, unele post-uri chiar de doua ori:) Multumesc tuturor celor care si-au impartasit experienta. Si tocmai de aia, sa cheltuiesti 500euro in 2 oameni, 7 nopti mi se pare putin. Stii si tu, sunt multi care zic prin posturile lor ca totul e ok, preturi mici, merita, iar in final zic ca au cheltuit 1500e in 6 zile, ceea ce din punctul meu de vedere e mult. De aia am pus intrebarea...

Oricum, multumesc din nou pentru informatii si mai ales pentru incurajarea din final, sper sa fac cum spui tu, adica sa ma duc:)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 17 Aug 2006, 14:50
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




M-am intors aseara din Croatia si vreau sa impartasesc celor de pe forum impresiile mele:
-- 2 nopti Plitvice Jezera cam la 4 km de intrarea Licka Luka - 45 Euro. O familie de croati care nu rupea mai nimic nici engleza si nici germana. Batranul lucrase 20 ani in Germania si nu stia mai mult de 50 de cuvinte. Dar si asa, ne-am inteles de minune. Ne-a servit cu shlibovitza, bere (Ozujisko parca-i zice - ft buna de altfel) si ceva costita productie proprie. Conditii de cazare impecabile iar mosul ft deschis si ospitalier.

-- 5 nopti in Zadar - un oras superb cu o cetate, pusa pe picioare de romani, conservata inca din secolul 13 . De altfel intreaga coasta de est a Adriaticii e impanzita de astfel de relicve ale prezentelor romane in aceasta zona. Cazare 30 Euro/noapte in zona de SE a orasului (10 min de plaja si 15 de centrul istoric). In asta am inclus un apartament cu 2 camere + bucatarie + baie + terasa (am fost doar 2 persoane si initial au cerut 40 Euro/noapte). Gazdele din nou superbe, ne-au adus zi de zi cate o farfurie ba de prajituri, clatite, lubenita chiar si rosii din gradina proprie. La plecare, cum se putea altfel, ne-au pus intr-o caserola prajituri ca sa avem de drum. Din pacate nu stiau nici germana nici engleza, ci doar italiana si ne-am inteles mai mult prin semne.

Intr-una din zile am vizitat Split si Sibenik, doua superbe orase dominate de centrele lor istorice. Din pacate, in Trogir am ajuns pe o ploaie torentiala si nu l-am putut vizita.

Plaja in zona Zadar (in zona de sud-est si nu in cea turistica, in care n-am apucat sa mergem) era cu pietris iar apa ft murdara. Astfel am facut plaja la Sukosan (15km de Zadar) unde am gasit si plaja cu nisip, apa curata si linistea de care aveam nevoie dupa ropotele furtunilor ce ne-au insotit in 3 din cele 7 zile cat am poposit acolo.

Pe autostrada am fost de la Kutina (am iesit din HU pe la Barcs - Virovitica) la Zagreb (82km - 25Kn) si de la Zagreb la Karlovac (50km - 16Kn). Iese cam 1Kn la 3km. In rest am urmat drumurile lor nationale, impecabile de altfel. Am gasit intr-unul din punctele de informare un pliant cu toate informatiile de care ai nevoie: coperta albastra Info - Tourist Information 2006. Aici am gasit pana si estimari cu privire la traficul zilnic de pe drumurile nationale. Atat la dus cat si la intors informatiile au fost corecte. Tot aici am gasit info potrivit careia faza scurta este obligatorie chiar si in timpul zilei in Croatia.

In total
-- Timisoara- Pltivice = 700km (pe Cenad - Mohacs - Pecs - Barcs - Virovitica - Kutina - Zagreb - Karlovac)
-- Plitvice - Zadar = 150km
-- Zadar - Split (prin Sibenik si Trogir) = 300km dus-intors

Pentru la anul mi-am facut deja planuri pentru Istria. Cum altfel daca ne-am simtit atat de bine acolo.

PS: din pacate dupa 2000km de condus prin HU si HR am intrat in Romania pe la ora 21:30. Eliberat de emotia (inerenta dar nejustificata) a trecerii vamii am calcat pedala mai tare si, desi mai aveam doar 80km pana la TM politia romana nu m-a scutit de taxa intrarii in tara (30 lei pentru 67km/h in Sannicolau Mare). Atentie mare pe acolo - se pare ca stau si noaptea la cules!!!
PPS: singura vama unde am stat mai mult de 5min a fost la intrare in Coatia. Neavand vocher ne-a cerut sa aratam bani, seriile de pe bancnotele de 50 Euro fiind notate intr-un caiet.

This post has been edited by cosmin: 17 Aug 2006, 15:00


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 18 Aug 2006, 09:39
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




QUOTE(is11fiz @ 13 Aug 2006, 21:22)
Bravo! Si eu vreau sa plec si speram sa ma descurc in doi cam cu 700-800 euro, dar 500?
*


Dupa calculele mele, te poti incadra linistit in cat ti-ai propus. Trebuie sa ai in vedere ca in cazul in care stai mai mult la o locatie (de ex. 3 zile), poti sa obtii un pret mai mic decat pentru cazarea pe o zi.
E posibil ca Angelescu sa fi cheltuit numai 500Eur, daca a mancat numai din traista, dar banii pe mancare tot i-a cheltuit in tara si nu i-a mai pus la socoteala, desi tot cheltuiala lui a fost.
Oricum, sfatul meu este sa mai ai 200-300Eur la tine, pentru, Doamne fereste, vreo intamplare neprevazuta. Sihur o sa te intorci cu ei inapoi, dar ma bine sa fie acolo.
O sa fii incantat, asa ca, drum bun!


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
area51
post 18 Aug 2006, 13:53
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 14 July 06




si noua ne-au cerut banii la vama la cro ca n-aveam voucher... iesit scandal aveam cash f. putin doar vreo 300 de pers. ....dar aveam toti carduri (extrasul meu era in roni.... smile.gif)......o tipa din masina mai ca i-a aruncat banii in fata vamesului nesimtit... pana la urma am fost eu mai limpedesi am discutat cu ei ca am vazut toata europa si s-au gasit tocmai ei sa ne faca fitze.....si-au cerut scuze si ne-au urat drum bun ...
taxele de autostrada de la intrarea dinspre osijek pana la split sunt cam 33-35 euro ... dupa mintea mea mai scump ca in italia sau franta la aceeasi distanta...in istria se plateste doar tunelul ucka vreo 3-4 euro oricum aia e semi-autostrada va recomand centrul lui osijek la intoarecre...cladirile chiar din centru sunt pline de urme de gloante...



--------------------
opel astra 2000 - IS-04-KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 18 Aug 2006, 14:51
Post #196


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(area51 @ 18 Aug 2006, 13:53)
o tipa din masina mai ca i-a aruncat banii in fata vamesului nesimtit...


Eh, nesimtit sau nu, el n-avea de unde sti ce aveati voi pe cardurile respective...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 18 Aug 2006, 15:27
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Din pacate, chiar daca controlul era unul normal, frustrarea a plecat de la faptul ca, in timp ce eu asteptam pe un "peron" alaturat controlul valutei, masinile de EU treceau una dupa alta prin fata vamesului. Abia dupa ce vamesul s-a eliberat a trecut la controlul bancnotelor mai mari de 50 de Euro. Oricum, eram prea entuziast de parasirea Ungariei si de intrarea in Croatia ca sa mai pun suflet si in asta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgecsu
post 21 Aug 2006, 09:26
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 31 July 06




QUOTE(Gheorghe Dracu @ 2 Aug 2006, 17:50)
Atentie! Nu se intra in Osjek, ca te pierzi. La intoarcea in tara urmezi drumul catre Beli Monastir si apoi apar abia indicatoare de frontiera.
*


Eu am intrat si nu m-am pierdut!Centrul e super!Civilizatie.


--------------------
Dacia Logan laureatte 2005 - B44BMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 21 Aug 2006, 14:49
Post #199


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




@alien2

Circa 3.5 - 4 EURO pt. 100 km de autostrada. Daca ai o distanta mai mare de parcurs intr-o singura zi merita sa folosesti autostrazile chiar daca si drumurile nationale sunt foarte bune (nu mai pierzi timpul prin localitati).


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrosu
post 21 Aug 2006, 17:45
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 February 05




salut cosmin
Din Timisoara plec si eu vineri si vreau sa ma opresc 2 nopti la Plitvice ca si tine
Spune-mi te rog, in partea de nord sunt mai multe intrari in parc ? As vrea sa ies de pe autostrada cat mai aproape de parc.
De ce ai preferat sa mergi mai mult pe la unguri ? Ma gandeam sa intru mai devreme pe autostrada.

Desi ai fost in plin sezon, vad ca ai gasit preturi bune, ceea ce imi da sperante...sa prelungesc concediul smile.gif
Eu credeam ca 2 pers sub 40 euro nu gasim pe coasta marii (cred ca la Omis o sa ma cazez)


--------------------
Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrosu
post 21 Aug 2006, 23:07
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 February 05




Cati bani trebuie sa ai sa te lase croatii in pace daca n-ai voucher ?
A fost careva pe insula Korcula ? E o legenda ca acolo s-ar fi nascut Marco Polo smile.gif


--------------------
Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
area51
post 23 Aug 2006, 12:02
Post #202


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 14 July 06




500euro de pers.....asta ne-au cerut noua ....si nu i-am avut cash... toti aveam credit-cardurile de la job... si numai eu aveam extrasul da in roni


--------------------
opel astra 2000 - IS-04-KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
green
post 25 Aug 2006, 18:51
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 December 05
From: Iasi




la vama bors ne-au intrebat vamesul roman de voucher, insa le-am zis ca avem bani si a fost ok..

apoi numai la intrarea in slovenia (dinspre croatia) ne-au intrebat de bani.. i-am aratat vamesului vreo 200 de euro si 2 extrase de cont vechi de 10 zile.. si dupa 5 minute (in care ne-am panicat putin smile.gif ) ne-au dat voie sa trecem.. atit smile.gif


--------------------
Renault 19 Chamade 1991
Renault 19 Chamade, F3NL740, 1721cmc, 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 28 Aug 2006, 16:09
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




A3, Velika Kopanica (intrarea dinspre Osijek) - Zagreb = 83 kn
A1, Zagreb - Karlovac (iesirea spre Plitvice) = 16 kn
A1 Split - Zagreb = 157 kn

Alte taxe sunt disponibile pe site-ul lor: www.hac.hr

Se poate plati cu cardul peste tot. Nu intrati pe prima banda la punctele de taxare ca acolo nu e casa cash ci ceva electronic/abonament.
La intrare pe autostrazi luati doar bilet. Daca nu este bilet scos, apasati the BIG RED BUTTON si va scoate un bilet. Se plateste la iesire.

Atentie la semnalele electronice de STAU. Daca vedeti pe autostrada din alea, atunci poate va ganditi sa iesiti si sa o luati pe alte rute. Io le-am ignorat, si am stat 2 ore intr-unul. Pe politaii lor ii doare in cur de trafic. Au venit, s-au uitat si au plecat.

This post has been edited by litza: 28 Aug 2006, 16:11


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
green
post 1 Sep 2006, 20:28
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 December 05
From: Iasi




ca sa fie mai clar pretul pe km de autostrada a fost de 0.4kn = 0.2 ron (cel putin pe unde am umblat eu)


--------------------
Renault 19 Chamade 1991
Renault 19 Chamade, F3NL740, 1721cmc, 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is11fiz
post 5 Sep 2006, 09:53
Post #206


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 4 December 03
From: Iasi




QUOTE(green @ 1 Sep 2006, 23:28)
ca sa fie mai clar pretul pe km de autostrada a fost de 0.4kn = 0.2 ron  (cel putin pe unde am umblat eu)
*



Nu vreau sa fac offtopic, dar mi se pare un pret imens, asta inseamna sa platesti autostrada tot atata cat platesti combustibilul... deci eu unul o sa ma feresc de ele...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 5 Sep 2006, 10:06
Post #207


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Cam asa e si in Franta , Italia, Spania si la fel era si in Ungaria pe M5


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 7 Sep 2006, 11:28
Post #208


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(is11fiz @ 5 Sep 2006, 11:53)
Nu vreau sa fac offtopic, dar mi se pare un pret imens, asta inseamna sa platesti autostrada tot atata cat platesti combustibilul... deci eu unul o sa ma feresc de ele...
*



Atunci mergi pe drumuri nationale si o sa plangi cu vorbe ca nu te-ai dus pe autostrada.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrosu
post 9 Sep 2006, 18:36
Post #209


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 February 05




Ieri m-am intors din Croatia dupa 10 zile frumoase de concediu si incerc sa fac un scurt jurnal de calatorie
Am plecat din Timisoara la 6 dimineata iar vama Cenad era goala, ne-au intrebat doar unde mergem. Drumul pana la Cenad, aprox 75 km, e impecabil
Drumul Szeged-Baja 100 km a fost nasol. Ploua, iar soseaua are in lungul ei denivelari ca niste santuri facute de traficul greu. Foarte instabila masina in conditiile astea, mai ales la depasiri. Ce m-a mai enervat la unguri sunt limitarile de 40 in localitati si de 60 in afara destul de numeroase
Am intrat in Croatia la vama Udvar, ne-au cerut doar pasapoartele. Am schimbat kune in Osijek cu 7.23, am pus benzina de la OMV in Dakovo cu 8.39 kune/litru, dar m-am invatat minte si restul concediului am alimentat doar din benzinariile INA cu 8.00 kune/litru. Autostrada A3 de la la Velika Kopanica la Zagreb cu trafic scazut (de, extrasezon) dar cu zone cu lucrari unde erau limitari de
viteza. Am iesit de pe A3, am ocolit Zagrebul pe centura (care e de fapt tot o autostrada fara plata) am intrat pe autostrada A1 si am iesit la Karlovac.
De aici pana la Plitvice (vreo 80 km), am mers pe drum national printr-o zona montana foarte frumoasa, ne-am cazat seara pe la 5
intr-un sat Rakovica, langa intrarea nr 1 in parc. Pret pe noapte 200 kune pentru 2 persoane, conditii super. Au un restaurant foarte
aratos acolo, dar preturile ne-au indemnat sa luam cina din ce am adus de-acasa smile.gif Din pacate dimineata ploua si era rece, asa ca am mers mai departe cu gandul sa vedem parcul la intoarcere. Am luat-o spre punctul de
intrare pe autostrada Otocac, dar infotraficului croat anunta ceva probleme din cauza vantului pe sectorul pana la Zadar, asa ca am evitat autostrada si am traversat muntele de la Gospic la Karlobag. E bine de ascultat infotraficul pe perioada concediului (dau stirile in croata, engleza, germana)
Cand am ajuns de partea cealalta a muntelui si se vedea jos marea, peisajul a fost extraordinar. Recomand foarte tare acest drum.
Am facut apoi soseaua pe coasta marii intre Karlobag si Zadar, am intrat pe autostrada la Maslenica si am iesit la Split. Atentie, la iesirea de pe autostrada, e un indicator de Dubrovnik. Ala e un drum pe continent, la mare distanta de coasta, un prieten a luat teapa si a mers pe-acolo. Trebuie urmat indicatorul de Split, apoi soseaua ocoloste orasul si o ia in jos pe malul marii, spre Dubrovnik
Ne-am cazat 4 nopti in Omis, statiune mai mica linistita, la varsarea raului Cetina in mare, singura unde am gasit plaja cu nisip in Croatia. De vazut aici - canionul raului Cetina, e un restaurant frumos Radmanove Mlinice, la vreo 6 km pe sosea, se poate face rafting acolo, dar n-am incercat. Pret cazare 90 euro/4 nopti/2 persoane - ultima zi a fost gratis, conditii bune, gazda, ne-a servit si un pranz intr-o zi cu gratar de peste si un vin excelent
In ultima zi aici am facut o excursie cu un vaporas pe insula Brac, la celebra plaja Bol aia care-si schimba forma de la o luna la alta in functie de curentii maritimi si care are in stanga apa de 20 grade iar in dreapta de 24. Asa zic ei, eu n-am simtit asa o diferenta
Ne-am intalnit cu un cuplu din Brasov, intr-o seara, am baut o bere impreuna la o terasa si am injurat ca TVR International n-a transmis meciul cu Bulgaria...
Urmatoarele 4 zile le-am stat la Makarska, perla statiunilor de pe costa dalmata. Va recomand locatia, merita toti banii, are vreo 2 km de plaja cu pini, superba, un port cochet, terase faine. Pret cazare 130 euro/4 nopti, la 50 m de plaja, vila cu terasa faina spre mare. Statiunea nu era aglomerata, daca puteti merge in
septembrie e excelent, temperatura ziua 28-30 grade, apa marii 23-24 grade. Peninsula cu farul din statiune, are niste combinatii de vegetatie uimitoare. Excursii se pot face pe o groaza pe insule (Hvar, Brac, Korcula), preturi intre 150-200 kune/pers
Am fost si pe muntele Biokovo (e parc national - 20 kune intrarea exact in spatele statiunii), sosea ingusta 30 km - cam nasol cand te intalnesti cu unul care coboara, diferenta de nivel 0(malul marii)-1762 m(varful Jura). Panorame spectaculoase pe drum, e si un restaurant cu specific vanatoresc acolo.
Musai sa vizitati Dubrovnikul intr-o zi (5 ore drumul dus-intors), o sa intelegeti de ce toate croazierele de lux fac escala acolo.
Costa 50 kune/pers accesul pe zidurile cetatii, dar merita toti banii. Sa nu uit, nici o problema la Neum, la vama cu Bosnia, mi-a cerut doar vamesul croat cartea verde a masinii
La intoarcere din Makarska, am mers pe autostrada intre Split si Gornja Ploca (dupa tunelul Sveti Rok), apoi am urmat drumul national catre Plitvice, unde am prins o zi frumoasa, iar lacurile alea nu se pot povesti :-) Cazare 200 kune

Cam asta a fost, ma uit si vad ca n-a fost prea scurt jurnalul :-)
Costuri concediu 820 euro, din care aprox 300 euro cazare/10 nopti, 150 euro benzina, 50 euro autostrada. Am avut ceva mancare din tara dar nu prea multa
Cursuri de schimb intre 7.23 - 7.26 am gasit eu
Sa mergeti, ca merita.


--------------------
Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 9 Sep 2006, 21:51
Post #210


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06






Ai fost pe insulele de care ai amintit-Hvar,Brac,Korcula? Si daca da, cum a fost?


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 13:03
Dacia