Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Croatia

danrosu
post 20 Jul 2006, 10:19
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 10 February 06




si pentru ca veni vorba de poze, astea sunt ale noastre:
http://new.photos.yahoo.com/dan_roshu/albu...60762304699279#

poate fi foarte util pentru cei ce vor sa isi petreaca concediul in croatia smile.gif



--------------------
Skoda Fabia 2002 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 20 Jul 2006, 20:47
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Iulia 23, iti multumesc pentru sfaturi. Ce ai scris a fost hotarator in stabilirea locatiilor din Croatia si, dupa o vizita in Austria si in Slovenia, am fost la Rovinj, unde am stat 3 zile si la Plitvice. Tot ce ai postat a fost folositor. Inca o data, multumesc.
Vad ca toata lumea se intoarce. Oare mai pleaca cineva in Croatia?

This post has been edited by ice cube: 20 Jul 2006, 20:48


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 20 Jul 2006, 21:08
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




QUOTE(ice cube @ 20 Jul 2006, 21:47)
Iulia 23, iti multumesc pentru sfaturi. Ce ai scris a fost hotarator in stabilirea locatiilor din Croatia si, dupa o vizita in Austria si in Slovenia, am fost la Rovinj, unde am stat 3 zile si la Plitvice. Tot ce ai postat a fost folositor. Inca o data, multumesc.
Vad ca toata lumea se intoarce. Oare mai pleaca cineva in Croatia?
*



Ma bucur mult ca te-am putut ajuta cu sfaturi pe tine si poate pe altii. Ti-a placut la Rovinj si la Plitvice? Poate ne povestesti si tu cite ceva. Si in Austria si Slovenia cum a fost?


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 20 Jul 2006, 22:36
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




QUOTE(iulia23 @ 20 Jul 2006, 22:08)
Ma bucur mult ca te-am putut ajuta cu sfaturi pe tine si poate pe altii. Ti-a placut la Rovinj si la Plitvice? Poate ne povestesti si tu cite ceva. Si in Austria si Slovenia cum a fost?
*


In Austria am fost la un prieten, la Glognizz (cca. 70 km de Viena). Nu insist, pentru ca e un topic destinat Austriei. Am stat 4 zile, doua bantuind prin Viena si restul prin imprejurimile Gloggnitzului. Nu pot sa nu spun nimic de catedrala Sfanta Maria din Mariazell. Nu mi-am putut imagina ca pot sa existe broderii atat de superbe. http://www.basilika-mariazell.at/
Din Austria am plecat la Postojna, in Slovenia. Am ajuns pe la ora 12 si am inceput prin a cauta cazare. Am gasit in cca. 10 minute si, in ciuda sfaturilor de a nu ma repezi la prima oferta, am acceptat-o, ca sa nu mai pierd timp si pentru ca mi s-a parut si rezonabila. Noi am fost 3 persoane: eu, sotia si baiatul nostru care are 16 ani. O camera cu baie, un pat dublu si inca unul simplu, 18 E/persoana. Deci, 54 Eur.
Pestera este la vreo 2 km. de oras si pentru iubitorii de astfel de obiective este absolut uluitoare. Cei care ati vizitat Pestera Ursilor, inchipuiti-va ca aia e un mic copil pe langa cee de la Postojna. Una dintre sali are 40m inaltime si o suprafata de 3000 mp. Se merge cu un trenulet vreo 2-3km, dupa aia pe jos, 1-1,5 km, dupa aia inapoi cu trenuletul.
Biletul de intrare este 17,5Eur/persoana si te cam seaca, dar avand in vedere ca de aia te-ai dus, ce mai conteaza.... Mai e si parcarea vreo 2,5Eur.
La 9 km de pestera se gaseste castelul medieval de la Predjama, construit deasupra unei alte pesteri si o buna parte din el se intrepatrunde cu pestera.
Am pus si o poza cu castelul. Cam atat mi-am propus in Slovenia.
Dupa intrarea in Austria, la granite doar mi-au cerut pasapoartele In Slovenia si Croatia nu mi-au pus nici o viza.
Pentru plati am avut 500 Eur si, in rest am folosit cardul. In Slovenia n-am avut tolari (moneda lor). Platesti in Eur, primesti rest in Eur, dar nu se poate chiar peste tot. Am luat de la alimentara o paine si n-au vrut sa-mi primeasca Eur, asa ca am platit-o cu cardul. De la aprozar am luat rosii si fructe si le-am platit tot cu cardul. Este modalitatea de plata cea mai comoda. In Croatia nici nu stiu care era cursul de schimb. Am scos de la bancomat Kune, cat am considerat ca-mi trebuie si partial, am platit si cu cardul.
In Croatia, m-am dus la Rovinj si am cautat un pic unde sa stau. Adica vreo 30 minute si a treia incercare. Nu eram hotarat cat stau si am zis 2-3 zile. Pentru 2 zile imi cerea 20 Eur/persoana, iar pentru 3 zile 15 Eur. Am ales 3 zile. Conditii: eu si sotia intr-o camera cu baie si bucatarie, baiatul singur, in alta camera. Pentru folosirea aragazului imi mai cerea 40 Eur, dar n-aveam nevoie, ca nu venisem sa gatim. Mi s-a parut foarte scump la camping, 23 Eur/zi, cum ne-a povestit jazzmine, fata de 30Eur/2 persoane la vila.
De oras nu povestesc, ca toata lumea a spus si nici nu se poate povesti. Trebuie vazut. Poate sa pun 2-3 poze.
Daca intri in mare, iti trebuie neaparat papuci, ca pu fund sunt tot felul de bolovani. Eu am fost prevenit de pe forum si am intrat cu papuci luati de acasa, dar mi s-au parut incomozi si i-am dat jos. Seara am constatat ca aveam taieturi la toate picioarele, in talpa.
Am fost la restaurantul Giovanni, de care ai zis si mi-a placut, dar sa stii ca am remarcat ca pe hai sa-i zicem faleza sunt restaurante unde se mananca la fel de bine si chiar ceva mai ieftin. Am fost la Bella Vista si ne-a dat si un paharel de lichior din partea casei si portia de carcalaci (calamari) era 45kuna, nu 50.
De remarcat ca la majoritatea restaurantelor din Rovinj unde m-am zgait la listele de preturi, acestea sunt in mare cam la fel. Diferente de max. 5 kuna la mancare si 1 kuna la bere. Peste tot sunt afisate preturile la restaurante, ceea ce mi s-a parut o chestie extraordinar de cinstita. Citeam pe softpedia forum ca cineva a fost la o terasa la Mamaia si pentru 2 fripuri, o bere si o apa minerala a platit 120 RON. La Rovinj, pentru un platou pentru 2 pers. cu snitele si fleici la gratar + garnitura, pe care nu le-am putut manca si am mai luat si la pachet, am platit 140 kuna.
La Pola nu trebuie ratat amfiteatrul roman, care am auzit ca ar fi mai bine conservat decat Colosseumul. Era al saselea amfiteatru al lumii romane, ca marime. Mai e si templul lui Augustus, care este conservat integral. Adica si pereti si acoperis, nu numai coloane si temelie, ca la majoritatea.
De Plitvice nu va mai povestesc, ca a pus niste poze superbe Dan Rosu. Sa stii Dane, ca am cateva identice cu ale tale. Nevasta-mea a zis ca probabil asa arata raiul.
Drumuri superbe, pentru care i-am injurat de toti dumnezeii. De ce ei pot sa aiba asa ceva, dupa ce au avut si razboi, iar la noi nu?
Nu cred ca vom ajunge vreodata la nivelul lor.
In Rovinj si Pola se vorbeste italiana, germana si engleza. Cu cat urci spre nord, predomina germana.
In Ungaria am vrut sa dau familiei cate un gustos gulas traditional si am cerut gulas si mi-au adus o fasole cu costita. Buna si aia, ca ne era foame. Dupa ce m-am certat vartos cu ei (Certat e un fel de a spune, ca ei nu prea vorbesc multe limbi straine), mi-am dat seama ca ei la toate ciorbele le zic gulas.
Gata.
In poza a 5-a remarcati o masa cu un tip si o tipa. Acolo era un restaurant si tipii aia vroiau sa manance. Lumanare pe masa, ce mai, idilic rau de tot.

This post has been edited by ice cube: 20 Jul 2006, 22:40

Attached thumbnail(s)
P1000628.JPG ( Size: 26.93k ) Number of downloads: 1840
P1000648.jpg ( Size: 21.13k ) Number of downloads: 1844
P1000652.jpg ( Size: 27.64k ) Number of downloads: 1783
P1000682.jpg ( Size: 32.51k ) Number of downloads: 1771
P1000783.jpg ( Size: 29.24k ) Number of downloads: 1889
P1000787.jpg ( Size: 45.74k ) Number of downloads: 642


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 21 Jul 2006, 09:17
Post #155


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




QUOTE(ice cube @ 20 Jul 2006, 23:47)
Iulia 23, iti multumesc pentru sfaturi. Ce ai scris a fost hotarator in stabilirea locatiilor din Croatia si, dupa o vizita in Austria si in Slovenia, am fost la Rovinj, unde am stat 3 zile si la Plitvice. Tot ce ai postat a fost folositor. Inca o data, multumesc.
Vad ca toata lumea se intoarce. Oare mai pleaca cineva in Croatia?
*




eu o sa plec la sfarsitul lui august, pe 20 sau 26, inca nu m-am hotarat cu destinatia MURTER si dupa aia mai vedem... care te mai bagi?


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 21 Jul 2006, 18:10
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




Ma bucur ca ti-a placut la Rovinj si la Plitvice nu mai zic.Asa-i ca nu poti reda in cuvinte frumusetea de la Plitvice? Am si eu niste poze frumoase de acolo. Frumoasele pozele tale,eu nu am reusit sa prind asa bine Rovinj noaptea dar am apus de soare super de acolo. Dupa cum am vazut din poza ati urcat si voi in turn ,a meritat,nu? Am sa pun si eu niste poze. Al 2-lea apus de soare e din Porec ,oras port mare mai sus de Rovinj,de acolo am luat vaporul spre Venetia. Si ultimele 3 poze sunt din Venetia.

Attached thumbnail(s)
DSCF0152.JPG ( Size: 134.01k ) Number of downloads: 523
DSCF0192.JPG ( Size: 86.86k ) Number of downloads: 346
DSCF0377.JPG ( Size: 123.05k ) Number of downloads: 288
DSCF0208.JPG ( Size: 153.01k ) Number of downloads: 375
DSCF0211.JPG ( Size: 212.32k ) Number of downloads: 436
DSCF0223.JPG ( Size: 230.14k ) Number of downloads: 407


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 21 Jul 2006, 20:59
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Am redus dimensiunea pozelor ca sa nu ocupe mult spatiu. Stiai ca statuia din varful turnului se roteste in functie de directia din care bate vantul? Inca o poza din Rovinj, care ne contine si pe noi. Si controlul pozelor.

This post has been edited by ice cube: 21 Jul 2006, 21:59

Attached thumbnail(s)
P1000688.jpg ( Size: 370.37k ) Number of downloads: 594
P1000716.jpg ( Size: 251.29k ) Number of downloads: 540


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 22 Jul 2006, 20:50
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




QUOTE(ice cube @ 21 Jul 2006, 21:59)
Am redus dimensiunea pozelor ca sa nu ocupe mult spatiu. Stiai ca statuia din varful turnului se roteste in functie de directia din care bate vantul? Inca o poza din Rovinj, care ne contine si pe noi. Si controlul pozelor.
*



Da stiam de statuie ,e prognoza meteo pt. localnici. Zice ca mai da rateuri dupa ultima restaurare


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirsilstan
post 25 Jul 2006, 20:01
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 July 06




Salut,

Ar putea cineva sa ma ajute cu cea mai buna ruta Bucuresti-Dubrovnik (eventual doar Podgorica) prin Serbia?
A facut cineva ruta asta? Am vrut sa o luam prin Ungaria, dar mi s-a parut aiurea sa fac Dalmatia dus-intors de 2 ori. Isi da cineva cu parerea despre Bucuresti-Drobeta-Krajujevac-Cacak-Uzice-Bijelo Polje- Podgorica, e ok drumul?


--------------------
volkswagen golf IV 2003 - B-51-ATV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 25 Jul 2006, 21:51
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Dar stii ca trebuie sa platesti viza, 75Eur/persoana ?


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirsilstan
post 26 Jul 2006, 07:12
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 July 06




Vizele sint 40 Euro pentru o intrare/o iesire si 75 pentru mai multe intrari / iesiri pe timp de o luna parca. Da, am luat vize. Acum ramine de stabilit traseul, care pentru ruta cealalta prin Ungaria este clar prezentat pe mai multe site-uri, dar pentru asta prin Serbia nu l-am gasit nicaieri.


--------------------
volkswagen golf IV 2003 - B-51-ATV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 26 Jul 2006, 08:36
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Pai si de la Turnu Severin la Kragujevac pe unde? Daca mergi pe drumuri judetene prin Serbia, ai pus-o! La noi e parfum. Eu as face un mic ocol si m-as duce la Belgrad prin Pozarevac, apoi Lazarevac si Cacak, etc.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 26 Jul 2006, 09:31
Post #163


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




de la D.T.Severin se urca pe Dunare pana la Pozarevac, apoi Kragujevac. Mai departe nu pot sa te sfatuiesc...

off: a sters cineva niste topicuri pe-aici? Se pare ca ar lipsi ceva


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirsilstan
post 26 Jul 2006, 10:39
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 July 06




Am gasit dupa ce am postat si ruta asta, dar am vazut ca trece aproape de Kosovska Mitrovica si m-am gindit ca poate nu e buna biggrin.gif

Bucuresti-Drobeta-Negotin-Zajecar-Paracin-autostrada Nis-Krusevac--Kraljevo-Raska-Novi Pazar-Rozaj-Podgorica

Asta pare cea mai scurta, am facut distanta pe Microsoft Autoroute.


--------------------
volkswagen golf IV 2003 - B-51-ATV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 26 Jul 2006, 10:58
Post #165


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




da, dar trebuie sa iei in calcul faptul ca pana pe la Nis, drumurile judetene nu sunt "de fuga"; poate economisesti 50km, dar pierz 1h (teoretic)


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucman
post 30 Jul 2006, 09:32
Post #166


Cogito ergo doleo


Group: Members
Posts: 664
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Anul trecut un prieten de-al meu a stat 6 ore in granita la sarbi.
Asa ca am preferat sa merg prin Ungaria. Mult mai sigur dar mai lung drumul.
Oricum, ruta prin Ungaria da direct in Plitvicka, asta dupa ce o dai pe drumurile judetene din Croatia.
Pot sa va spun ca sunt la fel de bune ca drumurile noastre nationale, semnalizate foarte bine pe timp de noapte si mai ales cu limita de viteza in sate intre 50 si 100 km/h.
Croatii stabilesc limita de viteza pe niste criterii foarte OK, unde poti sa ii dai ai limita de 90 in sate.

Despre litoral, cel mai fain e de la Split in jos. Pe plaja sunt pietre pietricele si pietroaie, dar nu sunt stanci ascutite ca in Istria.

La Dubrovnik mi-a placut cel mai mult. Super marea si plaja.
Tip: Incercati sa gasiti plaje intre localitati. Pentrru asta, uitati-va pe drum unde sunt parcate mai multe masini ale localnicilor. 100% acolo este o plaja unde poti intra linistit in apa fara sa te tai.



--------------------
Renault 1.5 DCi 80CP Fidji
Bianchi Super Grizzly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
area51
post 30 Jul 2006, 10:27
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 14 July 06




poate cineva sa-mi spuna .... cat e taxa la podul spre ins. Krk? ma gandesc sa ma cazez acolo si de-acolo sa ies cateva zile in directii diferite.... cat costa pantofii de plaja si daca se gasesc in Ro ? thx


--------------------
opel astra 2000 - IS-04-KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 30 Jul 2006, 10:48
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




QUOTE(area51 @ 30 Jul 2006, 11:27)
poate cineva sa-mi spuna .... cat e taxa la podul spre ins. Krk? ma gandesc sa ma cazez acolo si de-acolo sa ies cateva zile in directii diferite....  cat costa pantofii de plaja si daca se gasesc in Ro ? thx
*


taxa la pod e 28 kune si se plateste o singura data la intrarea pe insula. pantofii de plaja noi i-am luat din rovinj de la alimentara ,sunt mai ieftini.Noi am luat din cei mai simpli,de plastic,nu am luat supersofisticati ca nu se merita. au fost pina in 20 kune,ceilalti erau 50. la noi nu am vazut papuci din astia.
inca ceva ,daca mergi pe insula Krk, nu rata orasul Krk,e frumos si in special orasul Vrbnic. Cel din urma e deosebit. E asezat pe o stanca,ca un cuib de randunica.si daca urci sus pana in varful orasului,ai o pliveliste la mare suberba,fara cuvinte.noi am ramas impresionati de acest orasel,are in farmec aparte.noi tocmai ne-am intors cam de o luna din croatia.


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 30 Jul 2006, 11:13
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06





Sa nu exageram cu stancile ascutite.Noi am fost cam de o luna in Istria si nu a fost rau deloc.A fost ceva deosebit deosebit. Istria e de departe cea mai dezvoltata zona turistica a tarii. Influentele italiene se simt peste tot,Istria avand clar un caracter croato-italian.
Si asta e adevarat ca noi am mers in Croatia sa vizitam cat mai mult,nu neaparat pt.plaja si baie. Asta depinde de gusturi,dar pot sa spun ca,daca vroiai baie se putea face linistit cu papucii de baie. Cu siguranta ca nu e zona cea mai buna de baie,dar compenseaza mult cu frumusetea deosebita a Istriei.


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 30 Jul 2006, 16:05
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Cat am stat in Croatia am facut o singura data baie si m-am taiat in talpi. Abia seara mi-am dat seama.


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
area51
post 31 Jul 2006, 00:42
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 14 July 06




merci pt. info....deci daca ies din krk de 3 ori.pt slovenia+triest, istria si plitvice ma costa vreo 11euro....n-ar fi mult....mult mai putin decat ferry Igumenitza - Corfu unde am de gand sa ajung dupa split+dubrovnik si un tranzit nord-sud inspaimantator prin albania ...am trimis mail catre ambasada Ro la Tirana despre eventualele pericole de a strabate acea tara (numai ziua si pt. cateva ore cu viteza maxima) da n-am primit raspuns .....

This post has been edited by area51: 31 Jul 2006, 13:04


--------------------
opel astra 2000 - IS-04-KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgecsu
post 31 Jul 2006, 09:47
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 31 July 06




QUOTE(calcaneu @ 24 May 2006, 14:05)
Salut,
stie cineva daca trebuie vigneta pentru traseul catre Croatia..Nadlac,Szeged,Mohacs,Baja?
Multumesc
*




--------------------
Dacia Logan laureatte 2005 - B44BMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 31 Jul 2006, 16:09
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




QUOTE(area51 @ 31 Jul 2006, 01:42)
merci pt. info....deci daca ies din krk de 3 ori.pt slovenia+triest, istria si plitvice ma costa vreo 11euro....n-ar fi mult....mult mai putin decat ferry Igumenitza -  Corfu unde am de gand sa ajung dupa split+dubrovnik si un  tranzit nord-sud inspaimantator prin albania  ...am trimis mail catre ambasada Ro la Tirana despre eventualele pericole de a strabate acea tara (numai ziua si pt. cateva ore cu viteza maxima) da n-am primit raspuns .....
*


cam multe ti-ai programat sa vezi.cat timp ai acordat vacantei? si dupa Krk incotro o iei?
la Plitvice daca mergi, sa o pornesti devreme ca, iti ia cam 5-6 ore sa vizitezi tot parcul (asta daca vrei sa-l vezi tot si alegi traseul cel mai lung).noi am facut cam 4 ore pana acolo,am ajuns pe la 11 si a durat pana pe la 18 vizitarea intregului parc.e prea frumos in parc ,ca sa-l vezi numai pe fuga-parerea mea.


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 31 Jul 2006, 21:42
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




QUOTE(georgecsu @ 31 Jul 2006, 10:47)

*


Pe traseul Nadlac-Szeged-Mohacs-Barcs nu treci pe autostrada, deci nu-ti trebuie vigneta.


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
area51
post 1 Aug 2006, 13:58
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 14 July 06




@... am o zi rezervata pt plitvice...
am primit raspuns de la ambas. Ro la Tirana ca nu-i problema de a tranzita albania decat doar de timp ca-mi va lua vreo 10 ore nord-sud.... Totusi m-a avertizat ca-mi trebuie viza si pt. noul Muntenegru....

chiar n-a coborat nimeni mai jos de Dubrovnik pana la Kotor,Bar acum, mai recent, dupa independenta? ...i s-a cerut viza?

thx

This post has been edited by area51: 1 Aug 2006, 14:00


--------------------
opel astra 2000 - IS-04-KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgecsu
post 1 Aug 2006, 16:22
Post #176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 31 July 06




QUOTE(ice cube @ 20 Jul 2006, 21:47)
Iulia 23, iti multumesc pentru sfaturi. Ce ai scris a fost hotarator in stabilirea locatiilor din Croatia si, dupa o vizita in Austria si in Slovenia, am fost la Rovinj, unde am stat 3 zile si la Plitvice. Tot ce ai postat a fost folositor. Inca o data, multumesc.
Vad ca toata lumea se intoarce. Oare mai pleaca cineva in Croatia?
*


Eu.Pe 3 august!


--------------------
Dacia Logan laureatte 2005 - B44BMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 1 Aug 2006, 23:32
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Sa ai parte de vreme buna si vacanta placuta. N-are cum sa fie altfel. La intoarcerea din Croatia, reluand contactul cu drumurile noastre, am zis: Fir-ar al dracului, parca la noi a fost razboi, nu la ei. Un prieten a fost in Croatia, dupa care s-a dus la Rimini si mi-a zis ca in Croatia pleca de la plaja la masa si lasa totul pe plaja, fara frica. La Rimini n-a avut curajul asta. In plus, la Rimini, mai un gunoi pe plaja, mai un pic de uleiuri in apa, mai un rest de mancare. In Croatia nu vezi asa ceva.

This post has been edited by ice cube: 1 Aug 2006, 23:41


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgecsu
post 2 Aug 2006, 08:46
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 31 July 06




QUOTE(ice cube @ 2 Aug 2006, 00:32)
Sa ai parte de vreme buna si vacanta placuta. N-are cum sa fie altfel. La intoarcerea din Croatia, reluand contactul cu drumurile noastre, am zis: Fir-ar al dracului, parca la noi a fost razboi, nu la ei. Un prieten a fost in Croatia, dupa care s-a dus la Rimini si mi-a zis ca in Croatia pleca de la plaja la masa si lasa totul pe plaja, fara frica. La Rimini n-a avut curajul asta. In plus, la Rimini, mai un gunoi pe plaja, mai un pic de uleiuri in apa, mai un rest de mancare. In Croatia nu vezi asa ceva.
*


Eu plec undeva mai jos de Split.Inca nu m-am hotarat unde o sa stau.O sa vad acolo.


--------------------
Dacia Logan laureatte 2005 - B44BMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 2 Aug 2006, 13:03
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(georgecsu @ 2 Aug 2006, 09:46)
Eu plec undeva mai jos de Split.Inca nu m-am hotarat unde o sa stau.O sa vad acolo.
*




Poti intra mai repede din Ungaria in Croatia de la Mohacs prin Udvar si apoi vama croata. Este de preferat sa circuli cat mai putin prin Ungaria deoarece au restrictii de viteze foarte multe si vei pierde mult timp pe soselele lor. La unguri, atat timp cat nu intri pe autostrada, nu ai nevoie vigneta (matrica in limba lor). Urmezi drumul catre Osijek si apoi autostrada catre Zagreb, centura Zagrebului, apoi autostrada catre Split care trece pe langa orasul Karlovac (aici autostrada se bifurca: o varianta catre sudul tarii iar alta varianta catre nordul Croatiei). Croatii au autostrazile foarte bune dar costa. Depinde si ce buget ti-ai planificat. Poti la fel de bine sa folosesti si drumurile lor nationale (sunt mult mai bune decat la noi) doar ca vei face mai mult ca timp. Nu te-as sfatui sa mergi non-stop din Romania pana la Split deoarece este drumul foarte lung si mai mult de jumatate din timp il vei pierde in Romania si Ungaria.


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 2 Aug 2006, 16:50
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Atentie! Nu se intra in Osjek, ca te pierzi. La intoarcea in tara urmezi drumul catre Beli Monastir si apoi apar abia indicatoare de frontiera.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 16:02
Dacia