Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Părerea ta despre marca Renault

ncristi
post 24 Feb 2011, 16:59
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Acum ca merg cu ford parerea mea despre renault este...cam aceeasi de acum ceva timp si anume - masini foarte bine gandite dar executate cu piese si componente ieftine si proaste. Focusul este o gluma proasta in ce priveste spatiile de depozitare sau micile chestii care-mi faceau viata usoara in megane. Torpedoul la focus este o bataie de joc. Pur si simplu nu ai unde pune un atlas sau niste harti.

Pe moment faptul ca la megane se stingeau singure luminile, gramda de spatii de depozitare, oglinda interioara care absorbea lumina farurilor , scaunele mari in care niciodata nu ma simteam obosit ma lasau rece si credeam ca le gasesc la orice masina. Acum le simt lipsa...

Una peste alta masinile lor nu sunt nici pe departe atat de proaste cum se tot insista. Probabail asa se explica faptul ca inca vand smile.gif
Cu putina atentie ar putea fi chiar unele dintre cele mai bune masini din categoria lor de pret. Oricum cred ca ultimile modele reno sunt masini mai mult decat OK din toate puncetele de vedere.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 24 Feb 2011, 17:40
Post #92


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Axe @ 23 Feb 2011, 15:24)
In concluzie aici ar trebui sa raspunda doar cei care sunt la prima mana sau cunosc cu siguranta istoricul masinii lor.
Concluzionand: eu sunt foarte multumit de masina mea, iplicit de firma ! smile.gif
*


Corect... acum in virtutea celor enuntate sa-ti dau un exemplu:
schimbat in garantie servofrana... schiimbat imediat dupa ce-am iesit din garantie la vreo luna, ce crezi?... tot servofrana... si lista poate continua... sa nu mi-o servesti p'aia cu ghinionul/norocul ca mi se pare jenanta... tongue.gif

QUOTE(Solon @ 23 Feb 2011, 19:13)
Eu la Megane nu am stricat nimic! Cu ce dracu e mai prejos Meganeul fata de Passat?
*


oare eu cum am reusit eu sa stric doua servofrane? blink.gif ... sau poate am gresit ca am folosit frana?... tongue.gif imi place masina mea chiar daca nu este fiabila dar comparatia ta mi se pare de-a dreptul bizara... mai prejos in niciun caz... poate mai presus...wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 24 Feb 2011, 18:19
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




QUOTE(ncristi @ 24 Feb 2011, 16:59)
Torpedoul la focus este o bataie de joc. Pur si simplu nu ai unde pune un atlas sau niste harti.


*


Nu te supara dar la ce mi-ar trebui un atlas ?!? icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 24 Feb 2011, 18:35
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(Axe @ 24 Feb 2011, 19:19)
Nu te supara dar la ce mi-ar trebui un atlas ?!?  icon_mrgreen.gif
*


Atlas rutier, am vazut unul care avea inclusiv drumuri din camp.


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 24 Feb 2011, 18:49
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE(cread @ 24 Feb 2011, 18:35)
Atlas rutier, am vazut unul care avea inclusiv drumuri din camp.
*



Multumesc de completare. Pentru ca circul (sau circulam decand cu criza smile.gif ) pe langa GPS aveam si asa ceva in + mai aveam o trusa de higiena personala (periuta dinti perie par drodorant etc) si alte nimicuri pe care acum la focus le tin in portbagaj langa roata de rezerva inauntru neavand loc icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Feb 2011, 18:53
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




a da si eu am zis tot timpul: catai torpedoul am la megan. si am facut diverse comparatii in clasa ei, la ceed e minuscul, intra doar manualul masini. la megan intra cartea, o harta, un pahar de mcdonalds, o cutie de servetele, un sul de hartie igienica.

e un plus parerea mea.

This post has been edited by b76bgaarh: 24 Feb 2011, 18:55


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 24 Feb 2011, 19:55
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Eu am fost foarte multumit de Reno. Am avut un Clio 3 diesel cu care am facut 34k km si un Megane cu care am facut 45k km. Nu am avut nici o problema, doar benzina, revizii si atat. Tatal meu are un Symbol cu 48k km din nou fara nici o problema. Mentionez ca in grupul meu de prieteni sunt masini ca Skoda, Vw, Ford. Cand ne vedeam, comparam preturile la revizii, toate facute la reprezentante, eu ieseam mereu castigator la pret. In fine, recomand marca.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 1 Mar 2011, 12:53
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Pentru cei care cred ca turcii fac lucruri trasnite si fug ca de dracu de produsele turcesti...

Am vazut acum la Ford ce pot face spaniloii - telescoaple de la portbagaj montate invers la foscus sedan (adica fix masina pe care o am eu acum) radmasa.gif si au uitat sa stanga furtunul de la turbo radmasa.gif

Mie mi s-au parut erori porcesti si spune mult despre priceperea spaniolilor la masini si de keful lor de munca .... mai ales cand este cald smile.gif

This post has been edited by ncristi: 1 Mar 2011, 12:53


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentinc22
post 1 Mar 2011, 22:49
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 31 January 10
From: Bucuresti




Renault mi se pare o marca care ofera un raport pret/calitate potrivit pt cele mai multe buzunare ... Pot spune multe lucruri de bine, pot spune si mai multe de rau, insa consider ca la pretul masinii nu ar trebui sa ma astept la altceva decat ceea ce este biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 2002 - B-389-VAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mining
post 2 Mar 2011, 09:28
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 404
Joined: 13 December 08




Renault Megane Classic, dupa parerea mea da clasa la multe masini actuale, chiar daca are o anumita vechime.


--------------------
Renault Fluence 1,5 dCi, 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 2 Mar 2011, 11:20
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(ncristi @ 24 Feb 2011, 17:59)
Cu putina atentie ar putea fi chiar unele dintre cele mai bune masini din categoria lor de pret. 


Cam asta este si parerea mea, in loc sa se zgarceasca la unele chestii mai bine le-ar face cum trebuie si sa vanda masina cu 500-1500 E mai scumpa.
Asta e principalul lor defect, orientarea excesiva catre reducerea de costuri in paralel cu un marketing tip pinocchio...vezi treaba cu calatoreste business class cu Fluence.
Un alt minus major dupa parererea mea e ca nu reusesc sa isi gaseasca un design(elemente) cat de cat comun pentru toate modelele, un soi de imagine de marca...sunt niste haotici din punctul asta de vedere.




--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 2 Mar 2011, 11:30
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Mie imi place foarte mult gustul puternic si amarui.... smile.gif
acuma lasand gluma la o parte mie chiar imi place faptul ca Renault nu are elemente izbitor de comune pentru toate modelele.Detest la vw faptul ca noua jetta pare un nou passat redus cu 75 %, idem polo cu golf
Cat despre Renault sunt si eu de acord cu faptul ca face exact atat cat dai.Frumoase,confortabile dar la unele modele .din pacate .totul in afara de motor se poate numi consumabil.....


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 5 Mar 2011, 23:31
Post #103


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Reno face masini si masini depinde ce prinzi.

Clio Symbol - Directie articulatii schimbate la mai fiecare 7000 km, stropitoare infundate non stop, motor economic (1.5dci) consum redus, pompa servo picata in 50000km, egr, debitmetru picate in 60000km - am facut cu ea 123000km nu m-a incantat deloc, nu mi-a placut deloc

Laguna 1 - Directie, articulatii schimbate la 15000-20000 km, hayonul de la portbagaj bate ca o toba, faruri care se matuiesc, distributie cu cantec, ca-ti trebuie mecanic bun, motor mic pt caroserie mare (gurmand chiar) dar zici ca stau in tanc, de la forma aia sexy care o are scaunul si suportul lateral pana la cotiera si alte cele. Mi-e mi-a placut laguna, am facut 60000km cu ea, dar fiind combi, am lasat-o familiei.

Laguna 2 - Confort ca la el acasa, bobine picate in 25000km, Directie si articulatii schimbate pana in maxim 15000km, motor destul de bun pt caroserie (1.9dci), flansele si amortizoarele bateau la 40000km si sa nu mai zic ca masina m-a dezamagit dpdv tehnic. Piesele care ma asteptam sa tina mult mai mult picau ca mustele.

Megane 1 - Coupe, 2 usi, acum pot zice ca 1.6 16v nu-i un motor gurmand smile.gif caroseria usoara etc. Inafara de consumabile, am schimbat puntea de diode, 2 amortizoare pe spate, catalizator, refacut si schimbat traseu evacuare. De peste 30000km nu imi bate nimic pe partea de directie si articulatii. Bineinteles ca problema omniprezenta ca-mi fuge curul la masina, fapt care nu poate fi inteles nici la reprezentanta nu m-a facut sa-mi schimb parerea despre masina asta.

Megane 2 - are un vecin si il vinde la cate probleme are smile.gif probabil urmatoarea mea masina v-a fi tot renoaie, tot megane, dar megane 3, seria 2 am auzit ca e cu bubex.


Este o vorba. Cat platesti aia primesti. Din moment ce platesc 15000k sa am o MASINA sa ma duca din A in B, nu sa ma dau in show, cred ca reno face o treaba buna.




PS: am avut si un OPEL astra amestecat printre renoaie, in 80000km, inafara de consumabile am schimbat un rulment. ATAT. Se poate si mai bine dar nah, francezii fac masina cu inima si nemtii cu ciocanul.


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibitu
post 5 Mar 2011, 23:41
Post #104


slab


Group: Members
Posts: 384
Joined: 13 July 05
From: bucuresti




QUOTE(papa_mulo @ 2 Mar 2011, 11:20)
Un alt minus major dupa parererea mea e ca nu reusesc sa isi gaseasca un design(elemente) cat de cat comun pentru toate modelele, un soi de imagine de marca...sunt niste haotici din punctul asta de vedere.
*



tare-mi place asta, la unele marci (vw, pejo) nici nu mai stii care-i clasa mica, care compacta care medie, toate arata la fel difera doar la dimensiuni si mici detalii



--------------------
Nissan MICra 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 8 Mar 2011, 16:54
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Si ti se pare asta un dezavantaj? Adauga pe lista si Audi, Mercedes, BMW, Citroen, Alfa Romeo...le recunosti si din avion. Au succes si se vand, au portofoliul lor de clienti fideli pe care nu ii zapacesc cu exercitii stupide de design. La Renault e de nu se poate designul...nici o masina nu are in comun nimic cu alta, uneori nici facelift-ul nu seamana deloc cu originalul. Ultima perla in materie de design a lui Renault este Latitude asta...toti sunt de acord ca seamana cu altceva, ba Hyundai, ba Saab, ba nu stiu ce...numai cu Renault nu seamana.

This post has been edited by papa_mulo: 8 Mar 2011, 16:58


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 8 Mar 2011, 20:27
Post #106


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Pai poate pentru ca e de fapt Samsung.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 9 Mar 2011, 09:13
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Nu e Samsung, Samsungul e Renault...greseala lor ca au lansat Samsungul inaintea lui Latitude si acum foarte multa lume le pune eticheta asta. Si a doua greseala e designul fara personalitate foarte putin schimbat fata de SM5 care intareste convingerea respectivilor.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 9 Mar 2011, 09:18
Post #108


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Stiu ca-i Renault, dar mie masina aia imi da impresia ca a fost facuta pentru coreeni. Din cate am inteles, acolo o duce bine.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Mar 2011, 09:35
Post #109


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.882
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Mrija @ 5 Mar 2011, 23:31)
Bineinteles ca problema omniprezenta ca-mi fuge curul la masina, fapt care nu poate fi inteles nici la reprezentanta nu m-a facut sa-mi schimb parerea despre masina asta.



Ce anvelope ai pe masina?? cumnatul meu a avut megane coupe si masina statea lipita de drum ... nu fugea deloc ... la mine la fel biggrin.gif ... amortizoare bune si anvelope de calitate ... elimini problema ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 13:16
Dacia