Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Noul Megane electric 2021, 60kWh, 470km autonomie, 300km autostrada

wolfin
post 30 Dec 2021, 22:20
Post #271


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.929
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Si la cei laudati de Dan la fel. Foarte ok matrixurile...mare diferenta fata de modelul led anterior..

This post has been edited by wolfin: 30 Dec 2021, 22:23


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 31 Dec 2021, 01:31
Post #272


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(bgdrenault @ 30 Dec 2021, 19:58)


De cand am meganul nu m a semnalizat nimeni ca ar fi orbit, cu o mentiune.
Multi soferi meseriasi apar la 500 metri in noapte si incep sa faca harcea parcea cu blitzurile, ca sunt orbiti. Pe bune? Cat e limita considerata ok a folosi faza mare? 200 metri? Pai du te frate si te spanzura, asteapta sa ne mai apropiem,
*



Deci ce spui tu e ca iti arata altii ca-i deranjeaza faza ta lunga de la o distanta mai mare decat cea la care esti obligat legal sa treci pe scurta, dar tot ei sunt aia nesimtiti. Ca limita aia de 200 de metri a fost stabilita inainte de aparitia halogenelor, iarasi nu conteaza, nu? Sau daca este "legal" n-are voie sa fie "deranjant"?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 31 Dec 2021, 09:07
Post #273


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Soferii de care spun ma bliteaza si cu toyota, si cu skoda si cu fordul
Daca vezi abia 2 lumini palpaitoare in departare, tu ce dracu dai blitzuri? Hai mai, o minima apropiere. 200 metri pe care i a calculat legiuitorul nu i chiar asa departe? Disperati , faza e ca multi dintre meseriasii acestia cand ajung pe langa ei, au faza mica , care bate in copaci, becuri neconforme, etc.

Am sa va pun niste filmulete, sa vad daca le mai gasesc, exact cand incep. Soferii aia sunt ca tata la 75 de ani, plin de teorie, dar conduce execrabil biggrin.gif
Si nu vorbesc de toti soferii, vorbesc de cazuri izolate, evident, ca daca i ar deranja pe toti ....La randul meu nu ti bag farurile in ochi, stai linistit

<span class='edit'>31 Dec 2021, 09:14:</span>
QUOTE(wolfin @ 30 Dec 2021, 21:53)
Cu reteta service..in marile orase...in rest...da cu virgula.

Dar..70 km ...adica 1 h....pai eu fac 1h....1 1/2 cand traversez orasul sa ma duc in militari la radacini....15..20 km..si cand ajung acolo sunt deja plin de draci...de primul lucru care il zic la receptie e de de am venit aici. Si..cat e reducerea...
*



La orice dealer in Piatra(bine , ca sunt doar 4 biggrin.gif , in 2019 erau 3) fac 5-10 minute.

Si nu e problema de 70 de km. E problema ca una peste alta se face o zi.
Cand am fost la test cu fordul , la plecare, spre Toyota, sunt cred vreo 7 km, poate mai putini, i am facut in 30 de minute, ca era ora 16.
Nu, am avut ford in garantie la Bacau, deci 70 de km, si 4 ani cosmar pentru mine, ceva probleme la actuatuare usi fata(ambele au picat), pompa de servo cu zgomot, distributie facuta la reprezentanta( cu uitarea de catre consilietr sa comande si curele accesorii, deci inca un drum), etc. Drum dus, constatare, intors, telefon, drum dus, stat in service ca nu ai ce face, intors, zi plina. Deci nu, cine crede ca e bine sa iei masina noua cu service la 70 de km sa o faca.

<span class='edit'>31 Dec 2021, 09:15:</span>
QUOTE(IRONICK @ 30 Dec 2021, 21:35)
Vorbesti aiurea in numele altora.
*


Am si scris ca am glumit, tu, nu si nu.

Hai, mai descreteste fruntea, ganditorule.

31 Dec 2021, 09:21:
QUOTE(wolfin @ 30 Dec 2021, 21:53)
.da cu virgula.

sunt deja plin de draci.

Adica,.........cum da cu virgula, daca esti plin de draci? Deci e bine

This post has been edited by bgdrenault: 31 Dec 2021, 09:21


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 31 Dec 2021, 10:35
Post #274


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.929
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Ma duc da caut poseta


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2021, 10:54
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Mie îmi plac farurile automate de la M4, am mers cam 3 nopți cu ele dar singura dată când s-au păcălit a fost când au luminat un panou reflectorizant mai mare și au trecut imediat pe faza scurta...in rest, mi-aș dori sa am numai mașini cu faruri full led și automate!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 31 Dec 2021, 11:13
Post #276


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




La Fordul duba de la fabrica exista faza lunga automată.
Daca ar schimba 1 secunda mai devreme, ar fi perfect.
Având parte de mai multe drumuri pe noapte, am rămas surprins sa vad câte mașini merg cu farurile dereglate, becuri xenon sau led in far simplu, un singur bec aprins, etc.
Macar nu am mai văzut celebrele LEDuri albastre in poziție.


This post has been edited by dizzy: 31 Dec 2021, 11:18


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Dec 2021, 11:57
Post #277


-


Group: Members
Posts: 21.901
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(meganus_bicorpus @ 31 Dec 2021, 10:54)
mi-aș dori sa am numai mașini cu faruri full led și automate!
*

Da, lumina este ok.


31 Dec 2021, 12:00:
QUOTE(meganus_bicorpus @ 31 Dec 2021, 10:54)
dar singura dată când s-au păcălit a fost când au luminat un panou reflectorizant mai mare și au trecut imediat pe faza scurta..
*

Dar nu este pacaleala, chiar trebuie sa faca si asta. Cam orice semn sau panou este deranjant pe lumina de drum.
Alea matrix le ocolesc si ele.


This post has been edited by IRONICK: 31 Dec 2021, 12:00


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSN
post 31 Dec 2021, 15:05
Post #278


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 9 May 06




QUOTE(IRONICK @ 30 Dec 2021, 16:34)
Eu sper ca Meganu' asta electric sa se comporte si sa mearga mult mai bine ca M4 ala clasic. Sunt multe de spus, eu am zis pa dupa cateva mii de km (indiferent cate sanse insisti sa ii dai)

Șasiu de câți bani dai pe ea. Adică ieftin.



Cine vrea să vadă cum se conduce o mașină adevărată, să meargă cu Giulia. Indiferent de motorizare. O să vă schimbați referința din punct de vedere al dinamicii și al "feeling" -ului despre ce înseamnă o mașină. Giulia este poate ultima mașină adevărată.

În rest, dragoste și pace!


--------------------
ex Renault Megane break - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Dec 2021, 15:23
Post #279


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Alfa au fost intotdeauna niste masini misto care merg senzational ... dar trebuie sa ai mecanic bun ... ca de fiabile nu prea sunt, dar cand merg .. merg intr-un mare fel

pacat de ei ca sunt sanse mari sa dispara ca si marca ... vand aproape nimic .. nu stiu daca Stelantis sau cum se numeste niua alianta, o sa ii mai tina sau ii inchid ..

This post has been edited by cj98czh: 31 Dec 2021, 15:28


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 31 Dec 2021, 15:44
Post #280


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ii țin dar ca marca 100% electrică, și vor folosi platforme Peugeot. Deci, odată cu Giulia și Stelvio s-a cam terminat cu Alfa Romeo așa cum o știm, face-lift la modelele astea vor fi ultimele Alfa pe platforma proprie. La anul apare Tonale, însă e pe platforma de la Jeep Renegade...cu aceleași motorizări, inclusiv phev. Deci, o porcărie, fiindcă Renegade chiar e o mașină nasoală din toate punctele de vedere...motoare, finisaje, cum se conduce. Evident ca va fi reglata diferit dar nu poți face din rahat bici și să mai și pocneasca...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 1 Jan 2022, 10:56
Post #281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.123
Joined: 3 August 12
From: Ilfov






--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 1 Jan 2022, 12:28
Post #282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Pai sa nu îți sara dracii și să îți vina sa dai 45k de euro pe una electrica care chiar se apropie la preț/km de o termica modernă? 052.gif


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 1 Jan 2022, 13:06
Post #283


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




De dragul discuției, să luăm totuși în calcul că la o electrică întreținerea e mult mai ieftină cel puțin în primii ani de utilizare...nu ai de schimbat ulei și filtre și teoretic plăcuțele și discurile de frână țin mult mai mult. Plus că teoretic fiabilitatea ar trebui să fie mai bună, fiind mai puține piese. Și dacă încarci acasă e clar că ieși mai ieftin decât cu o mașină clasică. Însă nu atât de ieftin încât să compensezi diferența de preț. Altfel dacă iei o electrică și o încarci la stații publice cu plată da, ieși enorm de scump și ai și grija autonomiei și a stațiilor ocupate sau nefuncționale.

Momentan o electrică drept a două /treia mașină a familiei, strict pentru uz urban și încărcată acasă e cam singura varianta logică a unei astfel de achiziții. În cazul asta, după buget un spring sau Zoe sau corsa e sunt variante foarte ok...mai greu de justificat sunt cele de 40-50k euro, eventual și suv, pentru uz strict urban.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 1 Jan 2022, 15:10
Post #284


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Achiziția unei Dacia Spring pt drumurile prin oraș și păstrarea celeilalte mașini pt drumuri interurbane plus chestii voluminoase, mi se pare o soluție bună.

Alfa Tonale e cam ce trebuie pe piata, in momentul asta, SUV mic de oraș. Cu puțin noroc, va fi o 🐄 de muls. Platforma de Renegade -500X, deși are nevoie de îmbunătățiri, mi se pare potrivită.

This post has been edited by dizzy: 1 Jan 2022, 15:17


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 1 Jan 2022, 15:44
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.904
Joined: 13 October 06




QUOTE(DSN @ 31 Dec 2021, 15:05)
Șasiu de câți bani dai pe ea. Adică ieftin.
Cine vrea să vadă cum se conduce o mașină adevărată, să meargă cu Giulia. Indiferent de motorizare. O să vă schimbați referința din punct de vedere al dinamicii și al "feeling" -ului despre ce înseamnă o mașină. Giulia este poate ultima mașină adevărată.

În rest, dragoste și pace!
*



Daca spuneai ca e cea mai frumoasa din clasa, nu cred ca se sesiza nimeni.
Ca se conduce cel mai bine, nu, nu se conduce cel mai bine din clasa.
Un G20 cu sasiu M Sport are un control mult mai bun al sasiului, e mai precis, se simte mult mai compact, desi e nitel mai lung decat Giulia.
Diferenta de vreo 20 de cai pe hartie nu se simte, altfel motoarele se simt cat se poate de diferit.
La preturi similare, cum sunt acum, alegerea fireasca e cea pe care o confirma piata.
Si mie imi place alfa, dar daca as avea 50k as lua linistit bmw-ul.

Faptul ca un megane electric a ajuns la pret de giulia veloce e o treaba pe care am obosit sa o discut.
Noroc cu programul rabla, altfel ar ajunge renault-ul electric mai rar ca ferrari-ul.

This post has been edited by mircea_aq: 1 Jan 2022, 15:45


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 1 Jan 2022, 20:50
Post #286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Noroc cu rabla, cat va mai dura programul mai au o șansă cel puțin pentru variantele până in 30000 euro. Probabil fara acele stimulente vânzările ar fi reduse bine de tot și nu mă refer doar la Renault.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 1 Jan 2022, 22:30
Post #287


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.242
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ce-mi place cum se crizeaza toti ca se duce naibii infrastructura electrica, daca avem doo milioane de masini de incarcat, de parca ne-am intani in fiecare joi la 4 sa facem plinul la cele doo milioane de troace pe gazolina, sau mizeria ailalata.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 1 Jan 2022, 22:52
Post #288


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




Amu sa zic, sa nu zic, la troaca mea ii bag tractorina pentru 1,200 de km in maxim 7 minute cu tot cu plata cu cardul direct la pompă. Beat that.
La electrice distracția cu încărcarea și suprasolicitare rețelei va fi noaptea.

Am mai scris p-aci ca am de schimbat leasingul la mașina anul ăsta. În actualele circumstanțe deși am buget de Tesla 3/ Eniaq, am decis sa îmi iau tot un ICE, copie a actualei, dar data asta benzină în loc de tractorina. Asta deși am de plata ca impozit cu vreo 1,500 de euro pe an în plus, pe ICE față de electric.
Vedem ce va mai fi din 2027 încolo.

This post has been edited by Habba: 1 Jan 2022, 23:01


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 1 Jan 2022, 23:19
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.074
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti






--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jan 2022, 07:58
Post #290


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Si eu cred ca solutia e hibrid electric plug in cu o autonomie de macar 50-60 km pe electric.
Scutesti macar poluarea prin recuperarile de energie, care in oras pot fi destule. La drum, cu ceva compensari prin recuperare consumul se va apropia de cel al unui motor termic. Si nici nu trebuie sa te inghesuiesti sa o incarci , daca nu gasesti nimic liber.

Vor deveni tentante incarcarile la sediul firmelor, si acolo se poate face o afacere, cu montare de prize electrice, cu preturi acceptabile cat de cat .

2 Jan 2022, 08:00:
QUOTE(axabrt @ 1 Jan 2022, 23:19)

Parca i la fel cu ce pusese Dan

This post has been edited by bgdrenault: 2 Jan 2022, 08:00


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 2 Jan 2022, 08:24
Post #291


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Articolul a fost scris putin partinitor, deoarece la masina electrica s-au luat in calcul cele mai dezavantajoase situatii.
Intamplator cunosc bine modelul ID3, il are un prieten, am mers cred ca mii de km cu el. Situatia in viata reala:
- consumul vara la mers linistit (non autostrada) iese lejer ~15kwh
- in peste 15.000km el a incarcat doar de 2 ori cu bani, restul la statii gratis
- fata de vechiul Kadjar 1.2 tCe am calculat noi ca a economisit 6000 lei in sub un an
- consumul de autostrada (mers legal) e undeva la 20-25kwh
- consumul iarna e undeva la 20kwh
- masina se conduce mult mai frumos decat o termica
- taxe, impozite, parcari, revizii mult mai mici
- sta la casa si are in plan sa isi monteze panouri fotovoltaice, cu un program prin care se subventioneza 90% din costuri, deci va incarca de cele mai multe ori gratis acasa
- nici nu mai trebuie sa stai alea 10 minute in benzinarie, ca iti lasi masina la incarcat in garaj

Eu de fiecare data cand vad o masina electrica pe strada ma bucur. Stiu ca fiecare Spring, Id3, Zoe putea fi de fapt un Audi cu filtrul de particule anulat...

This post has been edited by Andy_ACS: 2 Jan 2022, 08:28


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 2 Jan 2022, 08:45
Post #292


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.987
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Hai să fim serioși, când vreodată una din alea enumerate ar putea reprezenta o alternativă, în mentalitatea unui potențial cumpărător de Audi cu DPF off? radmasa.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 2 Jan 2022, 09:31
Post #293


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




sau putea fi un audi cu supercharger on


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 2 Jan 2022, 10:01
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Autolatest sunt aia de comparau talismanul nou cu BMW F10 second, numai jurnaliști nu pot fi numiți. Pe grupuri de fb vin și postează fel de fel de rahaturi, ei fiind contra mașinilor electrice. Sunt specialiști în fake news și click bait. De data asta articolul ăla chiar exista, scris de auto motor și sport dar au mai dat ei o notă proprie.
Plug in este o soluție temporară, în oraș este super, dar vine cu dezavantaje gen portbagaj mai mic, greutate mai mare din cauza acumulatorilor, dinamică mai slabă decât una similară pe benzina, costuri de întreținere mai mari, preturi de achiziție aproape de o mașină full electrică care în exploatare este mai plăcută de o mie de ori comparativ cu celelalte.
Nu știu ce plug in luați voi cu 25900 cat costa Megane ul electric.
Prin septembrie anul trecut am fost la revizie cu Zoe și m am dus la BMW fiind la autocobalcescu e splai sa pierd timpul...era un seria 3 hibrid, bine dotat , cu pachet m, blue portimao, pe la 65000 euro...probabil puteai scădea tichete, adică vreo 5500 e. Da, un d ăla mi ar fi plăcut, nu mai pun la socoteala spațiul în spate și portbagajul... arată foarte bine și l as fi luat, dar nici dc aveam 60 k n as fi dat , cel puțin nu pe un seria 3.

This post has been edited by speedman: 2 Jan 2022, 10:12


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jan 2022, 10:35
Post #295


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Vizavi de plug in , trebuie sa vedem ce dorim.
Mutarea poluarii din orase ?
Incurajarea oamenilor sa si cumpere si sa l foloseasca in oras dar fara grija ca atunci cand pleci in excursie ramai pe drum( cu motorul pe benzina, eu am un fix, in concedii, cand ajunge acul pe rezervor la jumatate fac plinul.De 3 ori nu am tinut cont si eram s-o iau in freza, in sensul ca daca am ajuns la destinatie cu autonomie pentru 100-110 km asta inseamna nenorocire, adica rezervor gol biggrin.gif )

Vizavi de electrica, ca o a doua masina, treaba nu e viabila. Nu toti isi vor permite 2-3 masini-costuri de intretinere, asigurari, etc, loc de parcare, ( la mine masina de serviciu e o problema ca loc de parcare, noroc cu ivirea unei solutii cu un garaj, care chiar daca e la cca 3 km isi face treaba, dar ani de zile m am chinuit sa caut loc de parcare, ca nu era de unde. Renuntam de multe ori sa folosesc masina de serviciu din aceste cauze)

Treaba cu cheltuieli de intretinere, etc ar trebuie sa fie a doua chestiune, prima ar fi poluarea.
Nu toti trebuie sa aiba masina, parerea mea. Cine nu isi va permite un plug in(care poate primi acesta subventie mai mare) sau o electrica, acela va merge cu dpf off sau injectoare defecte, ca se poate(daca legea va mai permite aceste masini)

Un megane electric la 25900 mi l-as permite(desi e mult fata de ce vreau eu de la o masina, daca nu erau cei din familie, eu as fi luan varianta zen cu climatronic la vrea 13000 nu intens la 17000) nu l-as cumpara niciodata decat constrans sa zicem. Faptul ca trebuie ca la un drum de 1000 de km sa alimentez poate de 4 ori cate 30-40 minute( sa zice, ca gasesti priza libera) nu e pentru mine. Si nu cred ca vei gasi vreodata statii de alimentare in care sa existe sa zicem cel putin 50 de prize

This post has been edited by bgdrenault: 2 Jan 2022, 10:46


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 2 Jan 2022, 10:55
Post #296


Vizionar


Group: Members
Posts: 519
Joined: 24 January 17




Eu am întors problema pe toate părțile, deh am avut de luat decizia.
Deși am doua superchargere Tesla la mine în oraș, cel mai apropae e cam la 2km, următorul la încă 500 de m după. Nu e prea convenabil.
Stau la bloc, deci nu am cum sa încarc de acasă, inevitabil as avea de pierdut cam o oră pe săptămână.
În fiecare săptămână fac cam 800 de km (de când cu home office, inainte făceam cam 1,000 de km).
Avem 4 prize la firmă de 22 KW, dar deja sunt 7 mașini electrice, planul e sa mai instaleze 6 prize în următoarele luni, insa mai vin încă 10-15 mașini electrice. Deci va fi înghesuială.

Colegii mei care au sau si-au comandat electrice stau la case (unul are supraproductie pe fotovoltaic și microhidrocentrala, ceilalți au si trifazic), plus că electrica de firmă nu e singura mașină din familie.

La mine e doar o mașină, stau in oraș la bloc, si am navetă de 160 de km pe zi (120 de km de autostradă). Sper ca din 2027 când voi înnoi leasingul sa se schimbe puțin situația, si sa pot alege electrica fără stress și pierdere de timp.
Pana atunci fac un pas, de la motorina la benzina. Mai puține noxe, mai mult CO2. Deși ambele E6.

This post has been edited by Habba: 2 Jan 2022, 10:58


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 2 Jan 2022, 11:09
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Teoretic așa este, la drum lung trebuie sa te oprești, însă cu timpul te obișnuiești, dacă ai și copii mai mult că sigur vei fi nevoit să oprești...cel puțin la mine așa e, se plictisesc după o oră, două de mers. Și eu am avut problema asta cu timpul pierdut, dar de cate ori parcurg drumuri de 1000 km? In concediu, nu? Prin țară clar n as avea o problemă, pt că nu merg dintr o bucată atâta drum. Pt exterior, Bulgaria este ok, la greci și turci mai puțin ok, dar sunt care au fost și cu Zoe. Din București la Timișoara ajung cu 1 încărcare la Sibiu de 45 minute..., Iar dc parcurgi distanțe mai mici timpii de stat la statie sunt mai mici pt că nu tb sa stai mereu aba la 100%. Când vor fi mai multe stații va fi și mai bine. Eu parcurg zilnic aproape 40 km pe zi, soția 20 km...ambele le încarc la săptămâna, minim 5 zile și merg și pe la magazine, școala de mai multe ori, duci unul și îl iei pe celălalt, etc. Am avut în paralel electrică și benzină...in concediu pt câteva zile la munte am folosit electrica ...dc era infrastructura așa slabă cum consideră mai mulți de pe aici nu m as fi încumetat.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jan 2022, 11:13
Post #298


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Eu nu imi pun problema pentru serviciu. Acolo stau si incarc, daca ar fi cazul, etc, etc, mai ales ca pentru serviciu nu fac distante mai mari de 200 de km dintr o bucata., in general 120-150.

Imi pun problema familiei si a concediilor. Pleci o data, de doua ori pe an , vrei sa faci si sa vezi cat mai multe, vrei sa fii relaxat, uneori ai distante de 900-1000 de km pe zi, si in loc sa mi pun pe gps o benzinarie la jumateta drumului, trebuie sa stau cu stresul unei statii de incarcare, o gasesc libera? nu voi prinde un blocaj pe centura x? nu voi prinde un blocaj pe autostrada?( una din datile de care vorbeam a fost inainte cu 30 de km de Bratislava, pornisem din Berlin, si am zis ca ajung lejer cu un rezervor. Dar ce sa vezi, ceva lucrari super nasoale chiar nesimtite as zice -isi faceau organizare de santier pe zi, treceau benzile de pe un sens pe celalalt, mutau acele despartitoare de beton, macarale, etc , 11 km in aproape 3 ore la 32-36 grade temperatura


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 2 Jan 2022, 11:29
Post #299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(Habba @ 1 Jan 2022, 22:52)
Amu sa zic, sa nu zic, la troaca mea ii bag tractorina pentru 1,200 de km in maxim 7 minute cu tot cu plata cu cardul direct la pompă. Beat that.


Pai hai sa facem un calcul simplu. Eu incarc masina electrica acasa. Merg vreo 350 km cu un plin, deci sa spunem ca o incarc de 4 ori mai des ca tractorina ta. Doar ca la mine incarcatul inseamna ca bag cablul in ea si sa-l scot. Deci 15 secunde. x4 inseamna un minut. 1 minut e mai putin decat 7 minute ultima oara cand am calculat. Sa mai adaug si deturul tau ca sa ajungi in benzinarie? Sansele ca cineva sa fie in fata ta la pompa? Spalatul pe maini? Pusul de manusi sa nu puti a motorina?

Acum, incarcare in tranzit, din experienta mea de pana acum, e necesara pentru doar 10% din km realizati. Adica 2000 km. Adica incarcare efectiva in timpul zilei, intre punctul de plecare si destinatie. Deci vreo 6 opriri de 15 minute. 90 de minute in total. Cum deja aveam 6 minute castigate la fiecare 1000 km, in vreo 20.000 km, guess what, stau mai bine decat cele 120 de minute ale tale in plus.

Bonus, eu in alea 90 minute de incarcare pot face orice altceva. Pot sa mananc, sa ma duc la baie, sa ma relaxez. Tu cam esti obligat sa stai langa masina sa te uiti cum se scurge motorina in rezervor.

Deci da, beat that. I just did. Now what?


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Jan 2022, 11:33
Post #300


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




HAi mai, eu incarc numai in tranzit. Adica plec in cutare loc, imi trebuie intru si alimentez.
Nu vin cu rezervorul gol acasa si apoi ma imbrac in trening si adidasi si plec sa alimentez masina


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 18:44
Dacia